FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PICK-UP GALLERY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar am avut ocazia sa incerc si un alt pre phono, MM si MC, proiectat de Tim De Paravicini sub brandul EAR-Yoshino din UK.

CEC este full "siliconat" iar EAR este full "lampofizat" folosind trei ECC83 branduite sub sigla Paravicini si fiind Electro Harmonix.

Diferenta e ca CEC amplifica direct semnalul MC low-level pe cand EAR are la intrare un traf ridicator construit personal de Paravicini si care face practic dintr-un pre MM, unul cu posibilitati MC.
Paravicini da si schema in prospectul aparatului.
Nu exista posibilitati de reglaj capacitati si impedante insa micul "lampofizat" se descurca de minune!
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

proba a fost facuta pe doza MicroBenz MC Gold cu pickup-ul DENON postat mai sus.
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mama ei de sursa chinezeasca...pai si intr-un preu unde trebuie amplificate semnale de oridinul milivoltilor tot un rahat de sursa comutatie au pus ?
De parca ar alimenta un banal router.
Nicimacar nu s-au sinchisit sa separe blocul de alimentare fata de etajele audio.
Ce sa mai vorbesc de ventilatie...pai daca ai cca 30 grade in camera ce crezi ca se intampla inauntru ?
Nu contest ca nu suna bine dar macar puteau si ei sa puna un traf toroidal sau macar sa faca blocul de alimentare separat,macar intr-un compartiment ecranat.
Degeaba....tot chinezarie e...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri asa este cand singura ta sursa de informatie sunt pozele. Mai greu cu partea practica! Laughing

Iti dau un pont, mai citeste si mai citeste si iarasi citeste (chiar si pe net)! Wink

As ruga un lucru, apeland la bunul simt pe care (doar) unii il au - "evaluatorii" de poze sa se abtina, indicat ar fi sa posteze cei care au ceva de spus sau aratat. Wink

Cand am timp voi posta matzele altui preu de doza ce are legatura cu subiectul si unele reactii trancotare.

PS - si pentru pozele astea a trebuit sa sterg din cele postate in trecut de la TopAudio Milano. Pacat ca e cota atat de mica! Ca vorba aia, o imagine face cat o mie de cuvinte.
Sus
regaman



Conectat la: 26 Feb 2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 3:47 pm    Titlul subiectului: Re: rega Raspunde cu citat (quote)

sutra a scris:
știe cineva unde se găsește în bucurești pick-up Rega de cumpărat?


Ce model te interesează?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu daca ar fi sa cumpar acel preu cu o sursa in comutatie primul lucru pe care l-as face ar fi separarea in alta cutie a blocului de alimentare.
Nu am stat sa caut si alte poze pe net.
A fost doar o remarca (din pacate negativa) la o PRIMA vedere a interiorului acelui produs.Daca doresti chiar as dori sa postezi niste link-uri tinypic cu poze mai detailate a acelei surse.Chiar sunt curios cat de "audiofili" sunt acei condensatori folositi la filtrarea tensiunilor de iesire.
Si cel mai mult m-ar interesa cum se vor comporta acei condesnatori dupa cca 5-6 ani de folosire moderata sau 1-2 ani de "mers la cald".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Asi



Conectat la: 03 Ian 2006
Mesaje: 82

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 2:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

despre pickupuri mai obsolete to aici vorbim?
am si eu un vega si n-am doza la el, stiu ca avea initial doza ceramica.. de care si pe unde gasesc??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asi a scris:
despre pickupuri mai obsolete to aici vorbim?
am si eu un vega si n-am doza la el, stiu ca avea initial doza ceramica.. de care si pe unde gasesc??


Se ia dictionarul cantacuzinez-roman,se deschide la orice pagina si se gaseste traducerea:
obsolete= vorbeste
to=pe(a nu se confunda cu "to" din engleza)
vorbim=cineva(seamana cu verbul "a vorbi" din romana)

Cat despre "vega" eu cred ca este Wega. Spune si tu un model,de unde sa se stie ce fel de pick-up ai tu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Asi



Conectat la: 03 Ian 2006
Mesaje: 82

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai la obsolete ma regeream la englezescul
Citat:
Obsolete - No longer in use; gone into disuse; disused; neglected; as, an obsolete word; an obsolete statute; -- applied chiefly to words, writings, or observances.

Obsolete - To become obsolete; to go out of use.

Obsolete - Not very distinct; obscure; rudimental; imperfectly developed; abortive.


vega, sau Wega habarnam cum se citeste dar se scrie ВЕГA-101 Stereo (se vede destul de clar si in poze), iar din alfabetul rusesc vad ca ar trebui sa se citeasca si sa se traduca VEGA

iar "to" era vorba de "tot" - typo de care imi cer scuze dar nu exista edit.

revenind la idee.. Vega-101 stereo ai idee ce doza foloseste sau de unde cumpar asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raducdumitru



Conectat la: 16 Iun 2008
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Iun 17, 2008 2:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pick-upuri:

Yamaha P 520 doza MM Yamaha CG 7700
AKAI AP 100 C doza AT
TOSHIBA SR Q 550 doza originala

preamp:
DUAL TVV 46
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 20, 2008 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un Onkyo CP 1046F,si mi se pare ca pe langa sunet,este prezent un zgomot,ca o hasaiala,nu este de la disc,am incercat cu mai multe,sa fie din ac sau doza?Care sunt semnele ca trebuie schimbat acul/doza?Am incercat sa postez un test dar nu reusesc.Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maiden



Conectat la: 21 Mar 2007
Mesaje: 46
Locatie: tulcea

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un Bel Canto, de pe vremea bunicii, cu amplificatorul ars. Vreau sa scot semnal din doza in ampliful meu Nad, dar s-aude un brumm de parca n-ar fi ecranat nimic. Ce anume trebuie sa fac?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

leaga un fir de la sasiul metalic al pick-up-ului la sasiul amplificatorului si o sa dispara brumul. folosesti o sarma de veioza.
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maiden



Conectat la: 21 Mar 2007
Mesaje: 46
Locatie: tulcea

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rezolvat! Mufe Nakamichi, cablu foarte bun, super ecranat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
VHS



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 94
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Apr 24, 2009 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am o problemă cu al meu PA 2040. Deși cică la doză ceramică nu ai nevoie de preamplificare, eu l-am conectat direct la un radio Capri pe lămpi (la intrarea de pick-up) și nimic Crying or Very sad Nici dacă apăs Phono, nici dacă apăs Tape... De ce nu se aude nimic? Cablul e bun!
Apropos, ce bandă audio reproduce doza CS 29?

_________________
Ștefan Tel 0721.240.479 (fără beep-uri, SMS da) orele 10-23
ctepeo nu mai e că a avut probleme cu e-mail-ul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 15 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community