FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Edvin Marton si viora lui high-end ;-)
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Adyblue32



Conectat la: 10 Aug 2006
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 10:55 pm    Titlul subiectului: :)) Raspunde cu citat (quote)

Cainii latra...si calatorul moare de drum lung...eu zic sa va puneti un Dan Armeanca...ca suna bine vioara lui electrica....si sa va spalati urechile .... si mintea... Apropos...asa decurg toate serile voastre? Pup u
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 10:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adyblue32 esti cumva homosexual de ne tot pupi atat? Shocked Stai linistit ca avem noi desula muzica buna de ascultat Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dickydog



Conectat la: 10 Aug 2006
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discutia asta ar continua la infinit doar pentru ca formul asta sa mearga...voi cred ca nici nu stiti pe ce lume sunteti... de unde atata frustrare si rautatate? Nu poti sa te caci in gustul omului. Dar voi sunteti paraleli rau de tot. Sunt curios cat mai continua discutia asta...Dupa voi, oricat...important este sa mearga formul sa intre aia 30 de vizitatori sa " vaza" ca se intampla si aici ceva. Hai lasati gargara si luati-va prietena la un suc . Iar prietenul ala cu 3 albume... mai cauta pe google...poate il gasesti si pe al 69-lea.
_________________
Iubitor de valoare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adyblue32



Conectat la: 10 Aug 2006
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:18 pm    Titlul subiectului: Si inca ceva... Raspunde cu citat (quote)

E superbbb!!!! Eu mor de dragul lui!!!!!!! Ar trebui ascultat live. Si...nu cred ca veti putea downloada melodii de calitate pentru ca e impotriva copyright...de pe nicaieri. Mergeti la concert..cica pentru manelisti fac reduceri la Sala Palatului...e un fel de exorcizare...iti dai seama Stradivarius la urechea la manelist suna ca o oala...si...cu dragostea cum stati? :P Uneori mi-e rusine ca-s roman! Voua nu va e ca SUNTETI? Nu-mi vine sa cred cum ponegriti un baiat care e bun!!!!

Ia mai neam romanesc de traista...si comenteaza Trident, Voltaj sau Bami..vedetele voastre pe care va fataiti fundurile!!!!

A studiat la Moscova, la "Scoala centrala de muzica Tchaikovsky", una dintre cele mai competitive din lume, unde l-a avut profesor pe violonistul si dirijorul Yuli Turovsky. Acesta l-a inscris intr-un festival de la Montreal, pe care Marton l-a si castigat, si i-a inregistrat apoi primul CD, cu orchestra sa de camera, "I Musici de Montreal".

Morton a studiat apoi la Budapesta, la Viena si la prestigiosul "Julliard School of Music" din New York si spune ca in fiecare loc a invatat altceva.

"In Rusia am invatat disciplina tehnica, in Budapestea si Viena, europenizarea sunetului, si in New York am reusit sa-mi perfectionez tehnica de interpretare, prezenta scenica si elementele de "show" care, intr-un final, m-au ajutat sa-mi gasesc propriul stil", spune Marton.

Desi a inceput sa colinde lumea de la 20 de ani si a concertat in sali celebre ca Filarmonica din Berlin sau cea din Viena, Marton a vrut altceva. La Julliard, a inceput sa cunoasca mai multi DJ, sa lucreze cu ei si sa-si schimbe radical stilul clasic intr-un gen numit astazi "crossover".

"Intotdeauna m-a interesat mai mult sa-mi cant propria muzica, si asta nu inseamna ca nu as canta Mozart sau Vivaldi, inseamna doar ca acum este mai interesant sa cant aceste lucrari cu sunet de muzica electronica, din moment ce suntem in secolul XXI. Daca Mozart ar fi in viata acum, cu siguranta si el ar canta acest gen de muzica", spune Marton.

Pentru ca muzica lui Marton este greu de catalogat si cu atat mai greu de difuzat la radio sau de vandut pe discuri, de-abia in 2001 o mare casa de discuri, Sony-BMG, s-a aventurat sa-i scoata un album, "Strings’n’beats", distribuit in Austria, Germania, Olanda si Ungaria.

Reactiile au fost mixte, Marton fiind un anonim in afara Ungariei in acel moment. Faima i-a adus colaborarea cu celebrul campion olimpic si mondial, Evgheni Plushenko. Marton a compus muzica ce i-a adus patinatorului 12 dintre cele 48 de medalii castigate in competitiile din intreaga lume.

Cei doi au scos impreuna si un DVD, iar ultima lor aparitie impreuna a fost in Gala Laureatilor de la Jocurilor Olimpice de la Torino, in februarie 2006.

Nu mai revin cu comentarii pentru ca ... hi-fi. ro...e clar ce e!!! Nu ascultati baliverne ieftine!!! de la oameni care stiu bine ce fac!!! Pup u...noi stim mai bine si...romanul care stie stie...nu se ia dupa povestile voastre de 2 lei.

Apropos!!!!!!!!!! Pe site e un promo..downloadati-l...si comentatori de manele...shut up...ca si morala... eu as putea spune ca Tiamat de exemplu, sau orice suna a rock e un rahat...as putea extrapola spunand ca orice suna a rock..suna groaznic...dar nu o fac. DOWNLOADATI PROMO!!! EU SUNT UIMIT!!! Magic Stradivarius e superba...!!!! Am atasat un fragment de Art on Ice .. pe care a luat plushenko aurul!!! (calitatea e proasta...sa nu moara manelistii pe aici exorcizati)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin faci ceva cu ban-ul ala ca am obrajii plini de pupat ?

Propun Thread Closed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 11, 2006 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu sinceritate,

Adyblue32, esti un idiot.
dickydog, esti tot un idiot.

The End.


P.S. Va rog sa nu ma "pupati", nu sunt genul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 12:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dickydog a scris:
Nu poti sa te caci in gustul omului.

Ba da!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 1:21 am    Titlul subiectului: Re: Si inca ceva... Raspunde cu citat (quote)

Adyblue32 a scris:
E superbbb!!!! Eu mor de dragul lui!!!!!!! Ar trebui ascultat live. Si...nu cred ca veti putea downloada melodii de calitate pentru ca e impotriva copyright...de pe nicaieri. Mergeti la concert..cica pentru manelisti fac reduceri la Sala Palatului...e un fel de exorcizare...iti dai seama Stradivarius la urechea la manelist suna ca o oala...si...cu dragostea cum stati? Razz Uneori mi-e rusine ca-s roman! Voua nu va e ca SUNTETI? Nu-mi vine sa cred cum ponegriti un baiat care e bun!!!!

Ia mai neam romanesc de traista...si comenteaza Trident, Voltaj sau Bami..vedetele voastre pe care va fataiti fundurile!!!!

A studiat la Moscova, la "Scoala centrala de muzica Tchaikovsky", una dintre cele mai competitive din lume, unde l-a avut profesor pe violonistul si dirijorul Yuli Turovsky. Acesta l-a inscris intr-un festival de la Montreal, pe care Marton l-a si castigat, si i-a inregistrat apoi primul CD, cu orchestra sa de camera, "I Musici de Montreal".

Morton a studiat apoi la Budapesta, la Viena si la prestigiosul "Julliard School of Music" din New York si spune ca in fiecare loc a invatat altceva.

"In Rusia am invatat disciplina tehnica, in Budapestea si Viena, europenizarea sunetului, si in New York am reusit sa-mi perfectionez tehnica de interpretare, prezenta scenica si elementele de "show" care, intr-un final, m-au ajutat sa-mi gasesc propriul stil", spune Marton.

Desi a inceput sa colinde lumea de la 20 de ani si a concertat in sali celebre ca Filarmonica din Berlin sau cea din Viena, Marton a vrut altceva. La Julliard, a inceput sa cunoasca mai multi DJ, sa lucreze cu ei si sa-si schimbe radical stilul clasic intr-un gen numit astazi "crossover".

"Intotdeauna m-a interesat mai mult sa-mi cant propria muzica, si asta nu inseamna ca nu as canta Mozart sau Vivaldi, inseamna doar ca acum este mai interesant sa cant aceste lucrari cu sunet de muzica electronica, din moment ce suntem in secolul XXI. Daca Mozart ar fi in viata acum, cu siguranta si el ar canta acest gen de muzica", spune Marton.

Pentru ca muzica lui Marton este greu de catalogat si cu atat mai greu de difuzat la radio sau de vandut pe discuri, de-abia in 2001 o mare casa de discuri, Sony-BMG, s-a aventurat sa-i scoata un album, "Strings’n’beats", distribuit in Austria, Germania, Olanda si Ungaria.

Reactiile au fost mixte, Marton fiind un anonim in afara Ungariei in acel moment. Faima i-a adus colaborarea cu celebrul campion olimpic si mondial, Evgheni Plushenko. Marton a compus muzica ce i-a adus patinatorului 12 dintre cele 48 de medalii castigate in competitiile din intreaga lume.

Cei doi au scos impreuna si un DVD, iar ultima lor aparitie impreuna a fost in Gala Laureatilor de la Jocurilor Olimpice de la Torino, in februarie 2006.

Nu mai revin cu comentarii pentru ca ... hi-fi. ro...e clar ce e!!! Nu ascultati baliverne ieftine!!! de la oameni care stiu bine ce fac!!! Pup u...noi stim mai bine si...romanul care stie stie...nu se ia dupa povestile voastre de 2 lei.

Apropos!!!!!!!!!! Pe site e un promo..downloadati-l...si comentatori de manele...shut up...ca si morala... eu as putea spune ca Tiamat de exemplu, sau orice suna a rock e un rahat...as putea extrapola spunand ca orice suna a rock..suna groaznic...dar nu o fac. DOWNLOADATI PROMO!!! EU SUNT UIMIT!!! Magic Stradivarius e superba...!!!! Am atasat un fragment de Art on Ice .. pe care a luat plushenko aurul!!! (calitatea e proasta...sa nu moara manelistii pe aici exorcizati)


De pe partea mea poti latra pana faci spume la gura
Tot nu ma impresionezi cu nimic
Sincer mai prost nu putea ajunge acel Sradivarius decit daca era folosit pe post de vasla de catre un caiacist

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai or fi scumpe biletele si Adyblue32, dickydog au venit sa faca reclama aici pe forum ca deh Smile unde sunt bani pentru scule audiofile au zis ca se mai gasesc si bani pentru un bilet la Sala Palatului. Deja Momolo a intrebat cit costa un bilet si ... tacere ... din partea "promotorilor" vehementi.

P.S. petruemanuel daca Ivan Pataichin folosea in 1972 la Munchen acest Stradivarius pe post de pagaie sigur nu mai avea atatea necazuri Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 2:06 am    Titlul subiectului: Re: Si inca ceva... Raspunde cu citat (quote)

Adyblue32 a scris:

Daca Mozart ar fi in viata acum, cu siguranta si el ar canta acest gen de muzica", spune Marton.

Sigur ca da! Si marmotele uite-asa impachetau ciocolata...! Laughing
Adyblue32 a scris:

Marton a compus muzica ce i-a adus patinatorului 12 dintre cele 48 de medalii castigate in competitiile din intreaga lume.

Aha!! Deci la patinaj medaliile se dau ca Oscarurile: pt muzica, pt costume, pt cel mai bun rol secundar, etc! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 2:24 am    Titlul subiectului: Re: Si inca ceva... Raspunde cu citat (quote)

Adyblue32 a scris:
DOWNLOADATI PROMO!!! EU SUNT UIMIT!!!

Si eu...Pare un soi de Clayderman pe vioara. Cred ca prinde la gospodinele telenoveliste. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
manu4742



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 33
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 3:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avem si noi unul care, chiar daca nu canta, macar pozeaza la fel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In comparatie cu acest "crossover" maneaua clasica a Copilului Minune mi se pare chiar decenta. Inca nu l-am auzit vorbind despre Bach sau Stradivarius ci doar despre Gyorfi si BMW.
Marton face un alt fel de manea pt. lume subtire ce nu suporta alaturarea cu cel mai sus pomenit. Insa tot kitch este doar ca-i mai scump.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".


Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Sam Aug 12, 2006 9:44 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 9:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Una din cele mai scumpe 8 viori Stradivarius este donata artistului pina la sfirsitul vietii de catre Banca Elvetiei, estimata la nu mai putin de 4 milioane USD"

- adica primele cele mai scumpe 8 viori costa cam la fel si asta e una dintre ele?

- care naiba Banca a Elvetiei? E ca si cum ai spune ca locuiesc in Constanta pe dreapta

- aceasta banca e estimata la 4 milioane usd?

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Sam Aug 12, 2006 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citind threadul acesta am ras cu lacrimi asa cum demult nu am mai ras!
Imi cer scuze! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community