FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
1001 de albume de ascultat intr-o viata
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sam g



Conectat la: 16 Dec 2006
Mesaje: 75
Locatie: buftea

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

petruemanuel a scris:
trebuia sa fi banat de mult.

Da frate, ai dreptate. Intre timp Elvis e un cct cu oki, Rolling Stones niste drogati batrani care ar trebui impuscati si tu esti desteptul satului. =))))))

_________________
N-am incaput in duba,era prea mare capu' de-acuzare
Si cei 7 ani de-acasa,i-am luat cu suspendare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 8:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai citit ce am scris despre ABBA pe pagina Anterioara?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Sir_Poc_Obor a scris:
la fel si abba. astaia sunt morti ca nu stiu?
Ai citit ce am scris despre ABBA pe pagina Anterioara?
Uite īn imagine cum arata cei de la ABBA īn ziua de azi. Blonda din poza este FRIDA si nu blonda cu parul lung. Cealalta nu a putut sa vina deoarece avea probleme de sanatate.
Poza este de la inaugurarea spectacolului musical MAMA MIA din toamna 2006:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

petruemanuel a scris:

Daca nu imi plac 5 formatii care iti plac tie , dar restul muzicii ascultate de mine coincide in proportie mare cu ceea ce iti place tie.
Si tu te repezi sa imi spui ca am gusturi proaste cu toate ca gusturile poate coincid 99%.
Deci nici nu sti ce ascult dar tragi concluzii categorice doar pentru ca nu imi plac citeva formatii.

E putin probabil ca 2 insi carora le place cam aceeasi muzica sa aiba pareri fundamental opuse in ceea ce priveste 2-3 artisti... Chiar daca nu-i asculta nu cred ca-i considera de mare rahat, ci eventual nesemnificativi. Chestia e ca atunci cand cineva incearca sa faca o lista "pe gustul tuturor" e inevitabil sa iasa o varza pt ca...nu exista muzica "pe gustul tuturor" (mie, cel putin, nu-mi vine in minte nimic care sa poata fi considerat asa). Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sam g



Conectat la: 16 Dec 2006
Mesaje: 75
Locatie: buftea

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
[... Chiar daca nu-i asculta nu cred ca-i considera de mare !!!!!

Ai dreptate, si ca sa fiu un pic pe felia mea, nici mie nu-mi place cum regizeaza Kubrick, dar nu pot contesta niste filme ca The Shining sau Odiseea spatiala. Dai dovada de (nu zic cuvantul aici ca se interpreteaza) sa zici ca o formatie ca THE BEATLES care a marcat generatii este jetabila ca asa vrea muschiu tau, ca nu-ti place. Asta era ideea.

_________________
N-am incaput in duba,era prea mare capu' de-acuzare
Si cei 7 ani de-acasa,i-am luat cu suspendare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sam g a scris:
petruemanuel a scris:
trebuia sa fi banat de mult.

Da frate, ai dreptate. Intre timp Elvis e un cct cu oki, Rolling Stones niste drogati batrani care ar trebui impuscati si tu esti desteptul satului. =))))))


Intre a nu imi place Elvis si "Elvis e un cct cu oki" este diferenta mare.
Se pare ca nu ai cum sa sesizezi diferentele.
Cit despre "desteptul satului " , nu eu dadeam verdicte referitoare la gusturi Wink ci altii .

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sam g a scris:
bnt a scris:
[... Chiar daca nu-i asculta nu cred ca-i considera de mare !!!!!

Ai dreptate, si ca sa fiu un pic pe felia mea, nici mie nu-mi place cum regizeaza Kubrick, dar nu pot contesta niste filme ca The Shining sau Odiseea spatiala. Dai dovada de (nu zic cuvantul aici ca se interpreteaza) sa zici ca o formatie ca THE BEATLES care a marcat generatii este jetabila ca asa vrea muschiu tau, ca nu-ti place. Asta era ideea.


Postul asta l-am scapat.
Pai mai sam g, cine a contestat meritele cuiva in topicul acesta ca eu nu imi amintesc !?!?!?!?!
Din contra, chiar recunosc ca The Beatles au influentat generatii intregi de muzicieni, chiar si pe Beethoven si Motzart, Miles Davis, Chick Corea etc
Sunt cei mai mari, cei mai tari, cei mai cool care au trait vreodata.
Doar ca MIE nu imi plac.(punct)

Cum vad ca o iei prea personal ma intreb oare chiar te intriga faptul ca nu imi plac aceleasi formatii ca cele preferate de tine sau de fapt este ceva din urma cum ar fi :

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=12988&start=150

Nu de alta dar nu imi vine sa cred ca este cineva atat de inghesuit !
Chiar nu s-a inteles ca e vorba de gustul personal.
Si atunci de ce se chinuie unii sa rastalmaceasca vorbele mele aiurea !?!?
sam g, si in viata reala esti la fel de constipat in discutii sau doar pe
forum ascuns dupa monitor. Nu ar fi de mirare.
E o trasatura comuna multora. Very Happy


Reticenta unora de aici imi aminteste de postul acela cu Edvin Marton.
Nu putea sa creada tipul respectiv ca preamaretul, mult iubitul, mult stimatul, luminatul Edvin Marton cu al lui Stradivarius si cu cele 3 conservatoare facute nu poate fi pe placul unora.

Am incheiat discutia aici.
Las pe unii sa se mire inca 5 zile de acum incolo cum de nu imi place Beatles. Razz

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sam g



Conectat la: 16 Dec 2006
Mesaje: 75
Locatie: buftea

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

petruemanuel a scris:
[ nu imi vine sa cred ca este cineva atat de inghesuit !

inghesuit? ma faci sa cred ca ai si altfel de gusturi. Inghesuit pe un forum ? Smile))))

_________________
N-am incaput in duba,era prea mare capu' de-acuzare
Si cei 7 ani de-acasa,i-am luat cu suspendare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar v-a apucat?
GUSTURILE NU SE DISCUTA (PUNCT)

EinarN - cam aceeasi parere ca si tine aveam si eu nu de mult vis-a-vis de Shakira, asta pana cand am dat peste 2-3 inregistrari LIVE cu ea (MTV Unplugged si inca doua spectacole) si am ramas cu gura cascata...

Tipa are o voce de aur si canta de cazi pe spate.
Recomand aceste inregistrari pentru a va face o parere despre ea...
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Tipa are o voce de aur si canta de cazi pe spate.
Recomand aceste inregistrari pentru a va face o parere despre ea...
sStai s-o vezi LIVE la 10 metri de tine si nu īnregistrari video.
Eu nu zic ca n-are voce si ca nu stie sa cīnte. Īmi place de ea de ce sa zic ca nu.
Fiul meu m-a convins sa mer cu el la un concert de-al ei (el e mare fan Shakira), mai ales ca primise de la un amic care este DJ īn cea mai mare discoteca din judet care este aici īn Duisburg, DELTA MUSIC PARC: http://delta-park.com/duisburg/ <---- de la care primise bilete V.I.P. ocazie īn care am fost putin īn backstage si spre invidia multora am mai dat si mīna cu ea Wink Laughing putīnd sa ascult tot ce cīnta dintr-o pozitie ideala cu o acustica de nota 10.

Problema este īnsa rezistenta īn timp a hiturilor, cīte din ele se mentin pe primele locuri īn top 10, cīt timp etc.

Ia ca baza, ca punt de reper ABBA.
Oare rezista Shackira sau ceilalti atītia ani?
Scoate atītea hituri?
Da atītea concerte?
Este numarul de fani la fel de mare? etc.
Aici este punctul.
Cei de la 50 cent, sīnt apa de ploaie. O formatie eliptica formata la un concurs, din fiecare natie cīte unul, managerul este FALIT de ia-u confiscat si avionul particular, plin de datorii, pe unul din baieti l-au lasat nervii etc.
Ce vrei cu astia?
Ce sa caute ei pe o lista cu VEDETE CULT din istoria muzicala a secolului 20?
Este pur si simlu ridicol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
antecu



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 24, 2007 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai nou pe acest forum si nu am citit chiar toate subiectele mai ales la Cafenea unde de regula nu prea intru.
Dar asta chiar ca ma incita pentru ca in lista asta i-mi revad o parte din anii tineretii.Multe din albumele respective mi-au trecut prin mana fie viniluri sau benzi inregistrate. A existat un cetatean pe nume PLESOIANU care din pacate s-a stins imediat dupa 1990 si care avea o pasiune nebuna pentru muzica si de la care am putut imprumuta multe din albumele enumerate.Tin minte ca la adresa din B-dul Cantemir treceau hoarde intregi de audiofili care vindeau sau faceau schimburi de discuri cam cu tot ce se putea procura de afara iar d-ul Plesoianu avea astfel posibilitatea sa le inregistreze. Ma intreb ce s-a intamplat cu cele peste 1000 de benzi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Sam Feb 24, 2007 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

antecu a scris:
Ma intreb ce s-a intamplat cu cele peste 1000 de benzi.


s-au demagnetizat

lol

scuze pt off-topic, dar nu m-am putut abtine ...
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Feb 24, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Loris Capirossi a scris:
antecu a scris:
Ma intreb ce s-a intamplat cu cele peste 1000 de benzi.


s-au demagnetizat

lol

scuze pt off-topic, dar nu m-am putut abtine ...
....sau vīndut la ebay ? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community