FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care a fost cel mai reusit mag Akai ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicovala nu-ti trebuie.
Ia un ROSTOV si īnlocuieste-i cele 3 motoare cu 3 motoare de DACIA LOGAN. Laughing
Pentru vitezele de 9 si 19 punei o cutie de viteze de la SOLENTA
Vezi pt tamburi, sa nu uiti sai pui si discurile de frīna de la o Buceaga sau SR'u ca nu se mai opresc rolele iar pt. rola presoare, cauta si tu pe acolo o anvelopa de fadroma ca altfel are fluctuatie de banda prea mare Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- nu vorbim aici de maguri pro - alcatuite din 2-3 dulapuri,etc - vorbim despre maguri pe care le poti integra in living room, in media room alaturi de scule moderne

- deci eu vreau sa am un mag aratos - cu design frumos, deschis, butoane nefolosite des ascunse de usa , cu display /counter electronic, cu meters pe leduri ( sau vumetre sa fie si mai analogic), sa traga si sa redea muzica excelent, adica sa fie la par cu un '07 cd player de firma

Deci votez pt 747 - iar cine nu stie cum inregistreaza un 747 reglat bine pe o banda noua mai bine ar face acest lucru asap
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am niste benzi primite de la IR Babuin trase pe magul AKAI GX 747 si pot constitui o proba de ceea ce e capabil un asemenea model de mag bine reglat pe o banda de calitate.
Un asemenea mag nereglat corespunzator si functionand pe o banda proasta nu poate fi o "proba". Ma intreb cati dintre teoreticienii de pe aici au si avut practic posibilitatea de contact cu astfel de magnetofoane dar si sistemul audio pe care sa poata face diferentele de calitate audio?!

Cei mai multi ne dam cu presupusul mai mult sau mai putin.
Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo de ce sari de la o extrema la alta?

Nu a contestat nimeni calitatea unui gx 747. N-a spus nimeni ca este nasol din punct de vedere calitativ. Era vorba de materialele utilizate la nivel de robustete. Vorbeai de suporturi de capete de 2 mm si ulterior la maguri mai moderne de 0,5 - 1 mm. Comparai butucanosul de gx 620 cu gx 747 ceea ce este aberativ fiind vorba de un decalaj de 10 ani cel putin.
Gx 757 este poate cel mai bun exemplar produs de Akai vreodata chiar daca contine mai mult plastic ca un gx 620 sau alte pro-uri in seria Akai care sīnt pro numai cu numele de pe vremuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu mai comentez nimik despre Akai , imi mentin parerea in legatura cu PRO-1000 si am o singura intrebare pt. IR BABUIN pe care nu l-am mai auzit in ultima vreme: de ce nu ai in colectie si un PRO-1000 sau macar un GX-400D sau GX-400DSS , ca macar tu acolo in SUA ai sansa sa dai de ele ?!?!?!? Poate ca daca IR BABUIN ar fi comparat un asemenea aparat cu cele mai noi ca 747 de exemplu , altfel s-ar fi purtat discutia acum....
Tot poporul pe aici spune ca modelul X este "creme de la creme" pt. ca nu au avut sansa sa-l compare cu asa-zisa gama semipro de la Akai , care intr-adevar este o generatie mai veche, dar asta nu inseamna ca ar fi mai slaba?!?!?! Poate ca de fapt ultimele modele ale lui Akai au fost construite pe electronica modelelor semipro , si atunci ar mai ramane sa comparam doar partile mecanice - unde balanta se inclina FARA MILA in favoarea sculelor semipro......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin , daca gasesti vreun PRO-1000 , in ce stare o fi el , aruncat la gunoi de vreun studio prin STATE , trimite-l la mine , ca tare imi doresc un asemenea aparat.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ alladdin321

Pe Ebay-ul german au fost īn ultimele 6 saptamīni 2 bucati īn oferta, unul s-a vīndut la aprox. 400 EURO iar al doilea nu s-a vīndut deloc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

interesant acel PRO-1000 pe banda EE - nu stiam ca are aceasta optiune !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@EinarN .... nu te contrazic , nu am mai observat prea atent mag-urile Akai pe ebay.de pt ca sunt exagerat de scumpe , dar ce pot sa spun e ca nu am vazut in ultimii 2 ani decat un singur PRO-1000 pe ebay.com , in STATE , aruncat la gunoi , intr-o stare nu prea buna..... si cam atat....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca gasesc unul īn oride pīna la cīt poti merge?
300 - 400 EURO ar fi mult?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca gasesti unde , pe ebay? Pai pe ebay pot licita si eu.... Problema e ca 3-400 euro pt. mine e o suma foarte mare.... Asta este , nu am dat sume mari pe mag-uri , ba chiar am preferat sa le iau defecte pt. a le scoate la un pret cat mai mic.... Sunt pasionat de asemenea aparate , dar nu sunt dus ku pluta si nici de bani gata - as fi avut deja tot ce imi doresc in materie de mag-uri pana acum....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu de pe ebay. Sub nici o forma ci de la colectionari, lichidari etc. Aici ma refer la scula care functioneaza si nu cuib de soareci morti gen revox sau alte balarii din astea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nu m-am bagat la un PRO 1000 pt ca designul nu ma atrage f. tare, in special cu balamalele pe laturi - la fel si Technics RS1800 - prea mare, partea de preamp separata, balamale,etc - plus nu am nevoie de viteza 76 cm/sec - asa ca am preferat 747/625 si RS1500 cu 2 head blockuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://mysite.verizon.net/moment_1/akai.htm


Inca ceva - categoria semi-pro implica cel putin 2 track -recording/playback, cel putin banda 1/4" ,cel putin viteza de 38 cm/sec , cea cea pro / studio - multi track, banda de la 1/2" in sus pina la 2" ( deja la 2" mecanismul de transport trebuie sa stea cit mai orizontal )

Deci ce a realizat Akai cu 747 - a adus performante de studio intr-un deck pt living room, raspuns frecventa 30-33khz pe banda EE, 4 tracks si autoreverse ( deci f. comfortabil ), viteza de 19 cm/sec ( deci incap mai mult de 2 melodii pe o banda fata de let's say 2 track pe 76 cm/sec ), design ireprosabil pt acum 20 ani - chiar si acum arata super frumos, display pe leduri in 2 culori ( deci nu ai treaba cu schimbatul becurilor ), capete GX, wireless remote - toate la un loc producind un sunet comparabil cu cdul !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 13, 2007 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu incerc sa definesc cel mai bun magnetofon (si nu ma refer doar la AKAI)altfel:
Cel mai bun mag este acela pe care mi-l permit si care aduce ceva nou fatza de "tracota" precedenta.Ceva nou din punct de vedere calitativ al sunetului,mai solid construit,de ce nu mai "tunabil" ca sa zic asa.Recunosc ca am inceput de la Majak 203 acum 16 ani si am ajuns la 636.Daca ar fi sa o judec dupa sound cel mai mult mi-a placut B115 (avea capete noi).Pentru cei ce doresc ca magul sa aiba si un look cat mai vintage e clar ca in top as pun pro-1000.Daca as dori "fitze" 747 pot zice ca este inca in top pe primul loc.
Daca ar fi sa tin cont doar de calitatea audio un RS-1800 mi-ar fi mai mult decat suficient.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community