FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nouă legislație împotriva pirateriei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi mai greu de piratat ar creste preturile, nicidecum sa scada. cred ca pirateria e singurul lucru care-i mai tempereaza. Mai tineti minte cat era un DVD original acum 7-8 ani? Cam un milion, chiar si peste, la unele titluri. Ca sa nu mai spun cate CD-uri am cumparat de la 700 de mii in sus..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 4:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu sunt de acord cu pirateria. Pentru că munca omului trebuie plătită corect. În mod clar trebuie luate măsuri împotriva pirateriei. Dar nu cred că măsurile draconice, amenzile aberante și închisoarea reprezintă măsuri adecvate. Mai ales ținând cont de vârsta majoritară a celor care piratează. O reducere a prețurilor ar fi binevenită și cred că ar fi cea mai bună măsură. Mă uit de exemplu la jocurile de PC și mi se pare că au prețuri absolut aberante, mai ales dacă mă gândesc la ce a implicat crearea lor.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Eu nu sunt de acord cu pirateria. Pentru că munca omului trebuie plătită corect.

Nu am spus nici eu ca sunt neaparat de acord, insa nici cu preturi aberante nu sunt de acord. Iar munca omului poate fi platita foarte corect si cu preturi mai mici de retail. Ba chiar luand in vedere volumul care ar fi mult mai mare decat simplu proportional cu scaderea pretului, munca poate ca le-ar fi platita chiar mai bine.

Sunt doi factori pe care toti producatorii si comerciantii refuza sa ii ia in considerare, dupa parerea mea. 1) volumul in plus de vanzari generat de o scadere a pretului de vanzare cu amanuntul 2) expunerea la riscul piratarii in cazul mentinerii preturilor la nivelul la care le practica.

De ce cred ei ca vanzand scump se protejeaza impotriva pirateriei si scot mai multi bani decat vanzand ieftin, ma depaseste. E la fel de elementar ca si colectarea de impozite; cresterea cotelor nu va insemna si o crestere proportionala a veniturilor, asa cum s-a demonstrat de multe ori si nu numai la noi in tara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:

De ce cred ei ca vanzand scump se protejeaza impotriva pirateriei si scot mai multi bani decat vanzand ieftin, ma depaseste.


Da, nici eu nu înțeleg asta, nu înțeleg cum văd ei lucrurile. Și ce mă deranjează cel mai mult e că sunt gata să arunce niște puștani în închisoare, decât să-și revizuiască prețurile. Asta înseamnă "blind greed".

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sint prosti sa scada preturile. Ginditi-va la incasarile din sectorul corporatist ce babane sint.
Ei de fapt traiesc super bine din incasari.
Dar de ce nu ar mai face presiuni pentru scaderea pirateriei. Mai ales ca au legea si principiul moral de partea lor. Poate mai vind nitel si in sectorul SOHO. Oricit de putin, este ceva in plus, nu in minus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Oct 27, 2009 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:
Mai ales ca au legea si principiul moral de partea lor.

Legea da, insa care principiu moral? Al tzepei, probabil. Cu pretentii insa. Daca in ceea ce priveste filmele nu prea ai ce face, 99% din filmele de pe piata nu merita vazute decat o singura data, deci n-ai cum vorbi despre TBYB, la muzici problema se pune altfel, a cumpara un disc pe care sa-l asculti o singura data e o aberatie, deci moral e sa-i permiti clientului sa vada integral marfa inainte de a o cumpara (sau sa-i dai banii inapoi daca nu i-a placut, ceea ce in practica e lejer ridicol). Integral, nu sample-uri de 30s absolut irelevante la anumite muzici. Vad ca unii s-au apucat sa procedeze asa (Spotify de ex.), ramane de vazut daca treaba o sa fie eficienta din pdv comercial. Strict personal eu o sa continui sa downloadez ilegal muzicile care potential m-ar interesa (indiferent de legislatie), sa le ascult si sa cumpar legal ceea ce chiar imi place. Vor casele de discuri bani de la mine? OK, n-au decat sa scoata discuri care sa-mi placa, n-am de gand sa platesc ce nu-mi place si, pana una-alta banu' e la mine: asta mi se pare atitudinea corecta moral din partea clientului... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 12:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu putem testa fiecare marfa pe care ne-am dori s-o cumparam.
Mai ales daca ne gindim la ascensiunea comertului online.

Daca ar exista mari dealeri de muzica, ce ar avea posibiitatea sa puna la dispozitie clientului discuri pentru ascultatare in magazin ne-ar fi mai bine.
Dar nu sint.

Cit despre principiul moral, a fura nu va putea fi niciodata moral, oricite justificari vom gasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:
Din pacate nu putem testa fiecare marfa pe care ne-am dori s-o cumparam.
Mai ales daca ne gindim la ascensiunea comertului online.

Nu vad care ar fi problema din pdv tehnic.
West a scris:

Daca ar exista mari dealeri de muzica, ce ar avea posibiitatea sa puna la dispozitie clientului discuri pentru ascultatare in magazin ne-ar fi mai bine.
Dar nu sint.

Nici nu-i nevoie. Costurile distributiei catre dealeri a demo-ului "produsului" muzical in versiune integrala dar lossy (ca sa inlature orice tentatie) ar fi practic zero. Evident ca nu-i rezonabil sa te astepti sa gasesti intr-un magazin cate un exemplar desigilat al fiecarui disc, dar toata muzica dintr-un magazin mic incape usor pe un hdd.
West a scris:

Cit despre principiul moral, a fura nu va putea fi niciodata moral, oricite justificari vom gasi.

Exact. Doar ca eu nu sunt cel care fura, ci cel care nu se lasa furat. Pana si un disc OK, dar mivat si/sau masterizat prost e o forma de furt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 12:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: In ultima instanta valoarea de intrebuintare a produsului muzical e sa-mi ofere o stare de bine, daca nu reuseste s-o faca din motive care nu-mi sunt imputabile mie (scule, deficiente de auz, etc.) inseamna ca produsul e defect, iar in cazul muzicii singurul mod in care poti constata chestia asta e...s-o asculti. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:

Costurile distributiei catre dealeri a demo-ului "produsului" muzical in versiune integrala dar lossy (ca sa inlature orice tentatie) ar fi practic zero. Evident ca nu-i rezonabil sa te astepti sa gasesti intr-un magazin cate un exemplar desigilat al fiecarui disc, dar toata muzica dintr-un magazin mic incape usor pe un hdd.

Da, este o idee foarte buna. Ma intreb daca este aplicata pe undeva, prin cele tari de soare pline. Puse pe HDD sint si mai usor de gasit.

Imi amintesc de vremurile cind la Muzica puteai sa asculti discul inainte de a-l cumpara! Dar atunci era comunism. Ciupisera si ei ideea de la capitalistii verosi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In magazinele din vest am auzit ca se poate asculta.
Asa ceva este extrem de simplu de facut daca s-ar vrea. Cu ajutorul unei baze de date in care se afla toate albumele din magazin poate si altele care se aduc doar pe comanda. In magazin pui cateva postrui cu lcd touch-screen si o preche de casti si omul alege albumul care vrea sa il asculta, daca ii place il cumpara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
In magazinele din vest am auzit ca se poate asculta.
Asa ceva este extrem de simplu de facut daca s-ar vrea. Cu ajutorul unei baze de date in care se afla toate albumele din magazin poate si altele care se aduc doar pe comanda.


Da, exact, de exemplu în Saturn. E foarte simplu: iei carcasa CD-ului, scanezi codul de bare la un terminal cu căști și îți pui căștile pe urechi. Au totul într-o bază de date.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Superb!
Si ce mod de cautare destept!
Trai-vom oare? Nu cred.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imprumutul unei carti poate fi considerata piraterie ? Daca imprumut o carte
beneficiez de continut fara sa platesc drepturi de autor !!!
Inchideti bibliotecile !!! Se priateaza carti la greu !!!

O sa revenim la vechile forme de "piraterie" ia HDD-ul meu protabil de 1 TB si da-mi HDD-ul tau portabil de 1 TB.

Nu sunt pentru piraterie, dar nici din partea producatorilor nu exista nici un fel de sprijin pentru cei ce cumpara legal. Incepand cu pretul si terminand cu filmuletul de la inceputul DVD-ului ca download-ul inseamna furt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arha a scris:
Imprumutul unei carti poate fi considerata piraterie ? Daca imprumut o carte
beneficiez de continut fara sa platesc drepturi de autor !!!

Nu. Nici daca imprumuti un CD sau DVD nu e piraterie. Piraterie incepe sa fie daca il copiezi sau il distribui indiferent de suport fara permisiune si fara, bineinteles, sa cotizezi la ei.

Daca de ex. iei o carte in format pdf (exista o gramada de site-uri care vand asa ceva) si o pui pe torent, sau pe propriul site, sau pe forumuri sau etc. spre download, atunci da, o piratezi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community