FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Latini si latinitate
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Threadul este despre greseli gramaticale, NU despre o TAMPENIE crasa gen latin este sau nu un termen contemporan.

Daca voi vreti sa acceptati orbeste definitia din DEX, inseamna ca eu, fiind de sorginte latina m-am nascut in latinia (adica in provincia care "gazduieste" Roma).

Continuati cu idioteniile si threadul va ajunge acolo unde ii este locul, adica la Pubellus Latiniae Twisted Evil

Later Edit - Doar continuati cu idioteniile - je m'an fish Twisted Evil

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Vin Iun 25, 2010 2:19 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Propun impartirea topicului in doua - cel de la care s-a plecat si unul nou, pe tema latinitatii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca voi vreti sa acceptati orbeste definitia din DEX

Cand iti convine, cand iti serveste interesele, e bun arbitrajul.

Cand nu iti mai da castig de cauza, sari in sus ca "de ce sa acceptam orbeste"?

(Imi amintesti de discursul lui Geoana, in seara cand se simtea presedinte: "Sper ca domnul Traian Basescu sa stie sa piarda si sa accepte infrangerea ca un barbat" - nu sa ceara renumarare si anulare si anchete si flacari violet as completa eu)

In plus, ai venit chiar si tu cu extrase din DEX (si alte dictionare), a venit si akaiofil, am venit si eu cu linkuri la Wiki (ca sa nu mai credem orbeste DEX-ul); acuma de ce nu mai e bun DEX-ul, esti tu mai bun cunoscator al limbii decat autorii DEX-ului, incat sa te credem orbeste pe tine?

Citat:
o TAMPENIE crasa gen latin este sau nu un termen contemporan.

Termenul este contemporan, cum sa nu? ca doar este folosit; pe noi ne preocupa (iar ti-a scapat, nu te-ai prins despre ce vorbeste lumea) nu contemporaneitatea termenului, ci ce anume desemneaza acest termen: oameni care traiesc astazi, sau oameni care au trait cu secole in urma?

Iar cand tu vorbesti pe langa subiect (pe care nu dai semne ca l-ai inteles, sau macar identificat) si il califici drept "tampenie", nici nu ma mir ca ne insulti si spui ca discutam idiotenii si ca te isterizezi si ameninti ca inchizi sau muti threadul. Sa fii sanatos, fa "ce vrea muschii tai".


Si inca o lamurire pentru tine, tot gratis:

Citat:
fiind de sorginte latina m-am nascut in latinia (adica in provincia care "gazduieste" Roma).


Sa fii "de origine latina" nu e tot una cu "sa fii latin". Daca ar fi asa, ar insemna ca, de origine dacica fiind, esti dac; fiind (tot tu) si de origine latina (deci latin, cum sa nu?), ar reiesi ca dac=latin, nu?

Si sa nu crezi ca nu s-ar gasi corespondenta in realitate: cele aproape doua milioane de latini nascuti in Romania si traitori in Italia sunt daci, deci latini.

sau:
cei aproximativ un milion de daci stabiliti in spania, sun latini pe doua cai: prima data prin origine, ca-s latini, desi sunt daci, si a doua oara prin noua patrie, care spaniola fiind, este latina; deci dacii sunt spanioli, ceea ce nu i-ar impiedica pe spaniolii nascuti in tarile nordice sa fie, si ei, daci


PS: daca esti o autoritate recunoscuta (stiu eu, un profesor universitar, un academician, un autor de carti si de dictionare, un biet doctor, un doctorand, un masterand sau chiar si un amarat de profesor de romana - accept orice) in probleme de limba, cred ca esti, cu-adevarat, in masura sa numesti discutia "idioata" si sa-i dispretuiesti pe cei care participa (stiu ca n-ar fi prea elegant din partea unei somitati, dar n-ar fi interzis; ar fi numai nepoliticos); dar daca nu esti deloc o somitate (deci n-ai cu ce patalamale sa ne convingi ca stii ce spui; ca daca ne indemni sa nu credem orbeste DEX-ul, care este luat drept repet si in interpretarea legilor tarii, de ce sa credem orbeste un moderator nepoliticos?), revin la indemnul cu care am intrat in aceasta discutie:

Citat:
cinstit ar fi sa ne vedem de treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz, ai castigat, frate Exclamation
Pe bune, chiar ai castigat dreptul tau inalienabil de a scrie numai aberatii pe forumul asta, de a baga numai strambe si soparle, de a face valuri si de a arata cat de destept si important esti.

Multumit?
Acum, lasa-ma in pace pe mine si gaseste-ti alte preocupari.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Multumit?

Nu, cum as putea sa fiu multumit? Daca ai pierdut o partida, barbateste este sa accepti asta, nu sa te prefaci ca ai cedat-o de buna voie; daca n-ai pierdut-o si nici n-ai "chef sa cedezi", pai vezi de argumentatie, nu de calificative!


Citat:
numai aberatii pe forumul asta

Deloc si niciodata; inca ai fi putut sa observi ca nu ma amestec in discutiile care depasesc nivelul meu de cunostinte, experienta mea (cum ar fi cele chiar specifice acestui forum - scule, audiofilie, realizari spectaculoase in domeniul DIY etc) - pe acolo ma multumesc sa citesc, si va recunosc, tacit, autoritatea.

Dar daca tu te amesteci acolo unde nu doar ca nu te pricepi (nu te supara, dar ai carente destul de serioase pentru o discutie despre limba; sper sincer sa nu ma provoci sa-ti culeg perlele), dar nici macar nu intelegi despre ce anume se discuta, si te mai si repezi sa dai lectii (ca si prietenul Rycher; desi el scrie mult mai bine decat scrii tu, se repede la fel de orbeste la chistiuni pe care nu da semne ca le-ar intelege), ce ai vrea, sa-ti fac plecaciuni? in definitiv, nu tin minte sa-ti fi cerut parerea, iar in clipa ain care ai decis sa intervii, ai facut-o intr-un mod destul de nepoliticos, maniera care a atras reactia mea (ti-am explicat in vreao douaa randuri ca gresesti, ti-am aratat si unde gresesti, si ti-am si atras atentia ca insulti).

Citat:
de a baga numai strambe si soparle

N-am facut-o niciodata, nu m-am aliat cu nimeni impotriva nimanui, n-am incercat sa discreditez pe nimeni; imputarile tale sunt total aiurite.

Ca ma bag in discutiile care ma atrag? asta e, pentru asa ceva e facut forumul!

Citat:
de a face valuri si de a arata cat de destept si important esti

Valurile se starnesc implicit, nu le fac eu; daca tu (ca si energicul tau prieten Rycher, ca si el se aprinde grozav si aluneca de pe discutarea ideilor inspre discutarea persoanelor; o atitudine nepotrivita, dar amuzanta) te ostenesti sa raspunzi nu la ce se discuta despre subiect, ci la ce ti se pare tie ca sa spune despre tine sau altcineva, eu ce vina am? pana la urma, eu m-am mentinut pe linia discutiei despre termenii latin, latinitate, italian (adica strict despre limba), am acceptat si paruiala lui Rycher (ca nu scriu cu majuscula si ca nu pun punct), am adus (in sprijinul afirmatiilor mele) si unele repere universal acceptate - tu ce-ai facut? te-ai amestecat mai intai ca user si ai spus doua-vorbe-trei-prostii, pe urma ca moderator (ca daca mai spunem tampenii arunci treadul la pubela), pe urma iar ca user si iar ca moderator, mereu superior si amenintator); n-ai adus o argumentatie solida nici in discutia la tema, nici in interventiile politienesti, ci ai "tras" numai pe-alaturi - ce crezi ca ai obtinut? cine te simpatiza pana acuma o sa te simpatizeze si de-acum inainte si o sa te laude si o sa te bata pe spate (ca esti destept si priceput la toate si vigilent si echidistant de nu s-a mai vazut asa ceva), iar cine are o alta parere despre tine, de asemenea, si-o va mentine.

Cand o sa te enervez eu extrem (de fapt, ca si pana acuma, o sa te enervezi tu singurel) o sa stergi si threadul acesta, cum ai mai facut-o de atatea ori si pe atatea teme in care te-ai amestecat aiurea si ai iesit ciufulit.
Citat:

destept si important

Un alt moft si stres de-al tau; n-am afirmat si n-am insinuat asta niciodata; cel putin raportat la specificul forumului (ca doar n-am cheltuit gramezi de galbeni pentru scule de vis, nici cu teoria nu pot impresiona pe nimani), sunt un simplu musafir, un nimeni si un zero - n-am cu ce sa epatez! nici in vreun alt domeniu nu am afirmat/insinuat ca as sclipi, nu vad de ce te agiti atata - sau poate ai pretentia sa selectezi, la sange, userii forumului? din cate stim amandoi, a mai incercat cineva sa faca asta, si poate ca i-a si reusit (nu stiu, am renuntat de mult sa mai frecventez acel forum - desi nici macar nu eram vizat direct ca "inamic"; inca, daca vrei mai multe amanunte, momentul care m-a determinat sa renunt sa mai fiu "un musafir si un nimeni si un zero" si acolo a fost in stransa conexiune cu atitudinea fata de tine: mai intai o - destul de nejustificata, dupa parerea mea - ridicare in slava cerului urmata de o - aproape instantanee si la fel de nejustificata - tavalire prin cel mai lipicios noroi; intelegi despre ce vorbesc, iti amintesti?), numai ca fiind vorba despre niste criterii nesanatoase, nu este o "republica" in care sa pot sa cred si eu.


Asa ca (asta este rezumatul, in caz ca ai citit pe sarite): te agiti degeaba, n-am nimic nici cu tine, nici cu altii; discut asa cum trebuie sa se discute pe un forum: despre idei, nu despre calitatile celui care le sustine.

Citat:
Acum, lasa-ma in pace pe mine

Nu mai citi posturile mele! Promit ca, in cazul in care o sa ma abat de la litera si spiritul regulamentului si o sa merit sanctiune, sa te anut chiar eu, pe privat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revenind la inceputul threadului, salutul foarte latinesc "servus" se utilizeaza foarte des la Budapesta. Utilizarea luiintr-o zona a Romaniei este explicabila prin faptul ca acea zona facea parte dintr-un imperiu. In zona respectiva unde "oamenii sunt altfel fata de ragateni" exista un obicei de a imprumuta diverse cuvinte. In acest moment, deoarece au venit multi italieni au inceput sa se salute cu "ciao" in scris pe ziduri "ceau".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ceaușescu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici acuma nu v-a iesit din cap "cuiul" contra noastra a ardelenilor...Binenteles ca suntem altfel fata de voi si voi fata de noi: o spune aceeasi Limba Romana invatata la scoala, nu?!
Intamplare vazuta de mine:
In '89 la Hala Traian s-a adus detergent de la Timisoara si un batran striga: Veniti ca au bagat detergent de la unguri... Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community