FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare amplificator zdravan
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am mai zis daca vrei amplif pt chefuri (si ai acea boxa din lincul pe care ai pus la inceputul topicului) mergi pe un amp profesional de genul Alexis cum a zis si greierasul, la chefuri prelungite nu stiu cat rezista amplifuri SH de zeci de ani. Desigur sunt multe firme care produc amplifuri profesionale ai de unde alege, idea ca astea sunt facute pt uz continu la volume mari (cluburi, discoteci) au racire buna, numeroase protectii practic sunt greu de distrus, stiu unele puteri care merg de mai multi ani in regim continu la cluburi si inca nu au picat nici unul.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pf, am inteles. Ma pasiona reglajul de bass de la amplificatoarele hi-fi, de aceea vroiam unul din asta.
Dar stiti vreun amp d-asta de putere care sa sune mai bine? sau alesisul suna cel mai bine dintre toate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2010 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corectia de bas..... ma rog... Eu ti-am recomandat Alesis-ul pentru ca este un amplificator profesional, relativ puternic, destul de rezistent la bubuiala, care NU ARE VENTILATOR , ESTE RACIT PE RADIATOARE , PASIV iar alimentarea NU este cu chopper-e, este de tip clasic cu transformator clasic cu tole, foarte bun. Este construit intern destul de bine, este realizat cu scopul de a fi folosit in studiourile de inregistrari , deci este cat de cat si audiofil. In plus exista schema completa pe net si poate fi facut sa sune foarte bine destul de usor.Are scheme de protectie destul de bune, facute cu cap. Daca nu-l doresti pe acesta , din orice motiv, se mai gasesc tot felul de variante, precum cele indicate de tine, dar care nu stiu daca vor putea suporta regimuri de "baiaram". Pana la urma tu alegi, tie trebuie sa-ti placa Wink . Mult succes, intotdeauna se va gasi si marfa care sa se potriveasca fiecarui client in parte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi greierasul. Nu stiam chestia cu radiatorul, am auzit ca e destul de enervant la ampurile PRO cand vor sa asculte si astia care se ocupa de sonorizari seara la putere de 1W sa acopere ventilatorul muzica. Sincer nu stiu care este avantajul unui traf pe tole in fata unuia toroidal.
Ma mai gandisem la Phonic max 1500 dar totusi calitatea ar trebuii sa fie pe primul loc si dupa puterea, asa ca voi merge pe alesis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alesis-ul e in clasa AB, celalalt parca in clasa G. E de preferat prima clasa, dar si clasa G e ok cata vreme nu asculti tare. Atat trafurile EI cat si cele toroidale au plusuri si minusuri, nu m-as ingrijora de treaba asta, mai degraba e important cat de mare e traful. Phonic MAX-ul are loc sa-i mai pui inca 2 condensatori pe filtraj. Ventilatoarele sunt de tot felul, unele zgomotoase, altele mai scumpe extrem de silentioase, nu m-as ingrijora nici in privinta asta. E posibil sa setezi ventilatorul sa lucreze la turatie joasa cand asculti incet si sa creasca la putere mai mare, deci e posibil sa fie facut sa nu deranjeze deloc. Ambele variante de amplificatoare sunt destul de bune pentru pretul oferit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu o sa mesteresc eu prea mult la amplificator, ideal ar fi sa mearga bine de la inceput. O sa merg la audiomall, poate si ascult un pic ampul acolo la sediu si vad peste 1 saptamana sau 2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intre timp am cumparat un amplificator denon dn-a 100p Confused ... 45W 8 ohmi, 70W 4 ohmi, dar este identic in specificatii butonae orice cu pma 510AE ... Confused. L-am cumparat pentru ca l-am vazut la magazin si dupa ce l-am ascultat mi-a placut, n-aveam ce sa-i reprosez, dar acum observ ca este identic cu acel model. http://www.sightandsoundindia.com/newimages/products/iamp/PMA510AE.jpg si acesta e pma 510AE. Stiti ceva despre aceste doua modele??

In poza cu dna 100 este montata o carcasa pentru rack de 19"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community