FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Acoustic Zen
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am mai spus nu exista interconect universal.

Ai perfecta dreptate !

Nu simt nevoia sa-l inlocuiesc sau sa testez si alte cabluri.

Intotdeauna comparatiile se fac in conditiile in care existe anumite puncte de reper. Nu numai in audiofilie ci si in viata de zi cu zi, aici nu spui decat ca pe tine te multumeste Lastun ( extrapoland ca sa intelegi ce vreau sa spun ) ca te duce la destinatie practic, ca are 4 roti, ca nu te ploua, si nu esti interesat sa conduci o alta masina avand in vedere ca ti-ai atins scopul ( de ajunge in punctul x ) ! Sa fim seriosi, nu ai mers cu Mercedes sa vezi diferenta poate, ajungi tot acolo cu ea insa in cu totul alte conditii.

Sper sa intelegi ce vreau sa spun ! Nu contest calitatea produslui, nu asta este ideea, ci ca se poate mult mai bine, insa trebuie sa fii receptiv, dar depinde de fiecare din noi la urma urmei.

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

De curiozitate, daca PolyGram scria "...se pare ca a sunat mult mai bine decit multe alte cabluri scumpe printre care si noul cablu X" unde X era orice altceva in afara de Accuphase la fel ati fi reactionat?


Pt mine nu-i problema faptul ca ar fi sunat sau nu mai bine un cablu oarecare decat modelul Accu. Nu ma intereseaza cat de bun sau prost e cablul Accu.

Daca intelesei eu bine, rationamentul lui Polygram a fost urmatorul:
- hersorin a deschis un thread despre un cablu Apogee in care pomeneste de o comparatie cu un cablu Chord, care s-a dovedit inferior in contextul respectiv.
- Polygram a interpretat asta drept un atac la o marca adus de Jack si s-a simtit dator sa riposteze.
- Polygram a folosit ca pretext interesul pt un cablu AZ pt a deschide un thread in care sa faca o referire identica (gratuita) fata de un cablu Accu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Asa cum am mai spus nu exista interconect universal.

Ai perfecta dreptate !

Nu simt nevoia sa-l inlocuiesc sau sa testez si alte cabluri.

Intotdeauna comparatiile se fac in conditiile in care existe anumite puncte de reper. Nu numai in audiofilie ci si in viata de zi cu zi, aici nu spui decat ca pe tine te multumeste Lastun ( extrapoland ca sa intelegi ce vreau sa spun ) ca te duce la destinatie practic, ca are 4 roti, ca nu te ploua, si nu esti interesat sa conduci o alta masina avand in vedere ca ti-ai atins scopul ( de ajunge in punctul x ) ! Sa fim seriosi, nu ai mers cu Mercedes sa vezi diferenta poate, ajungi tot acolo cu ea insa in cu totul alte conditii.

Sper sa intelegi ce vreau sa spun ! Nu contest calitatea produslui, nu asta este ideea, ci ca se poate mult mai bine, insa trebuie sa fii receptiv, dar depinde de fiecare din noi la urma urmei.


Trebuie sa fie un optim intre calitate/pret/satisfactie.
Eu consider ca am atins acest punct cu cablurile pe care le am, mai ales ca vreau sa ma asez si sa ascult muzica. Am tot cautat sunetul timp de peste 2 ani.
Pentru mine, a sosit vremea sa ascult.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta este altceva, si ai perfecta dreptate, caci in cautarea sunetului perfect uiti sa te bucuri de muzica efectiv ! Doar ca ti-am dat anumite argumente in baza afirmatiei facute de tine ...
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:


Daca intelesei eu bine, rationamentul lui Polygram a fost urmatorul:....


N-ai intes bine(intru totul): nu m-am simtit dator sa ripostez, ca n-am datorii fata de nimeni, ci am vrut sa arat cat pe penibil poate si un subiect deschis aiurea, fara sa gandim, in care se face o referire generala la multe cabluri scumpe, dar e nominalizat doar unul, de vreo 250euro care e batut de un amarat de cablu de 50euro. Ce potriveala, ce gusturi, ce teste, ce detalii sau context, nimic, la ce bun asa ceva? Doar afirmatii gratuite, penibile intr-o singura fraza.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
aifaq a scris:

De curiozitate, daca PolyGram scria "...se pare ca a sunat mult mai bine decit multe alte cabluri scumpe printre care si noul cablu X" unde X era orice altceva in afara de Accuphase la fel ati fi reactionat?


Pt mine nu-i problema faptul ca ar fi sunat sau nu mai bine un cablu oarecare decat modelul Accu. Nu ma intereseaza cat de bun sau prost e cablul Accu.

Daca intelesei eu bine, rationamentul lui Polygram a fost urmatorul:
- hersorin a deschis un thread despre un cablu Apogee in care pomeneste de o comparatie cu un cablu Chord, care s-a dovedit inferior in contextul respectiv.
- Polygram a interpretat asta drept un atac la o marca adus de Jack si s-a simtit dator sa riposteze.
- Polygram a folosit ca pretext interesul pt un cablu AZ pt a deschide un thread in care sa faca o referire identica (gratuita) fata de un cablu Accu.


Din pacate cam asa vad si eu situatia...

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
M-am referit la link-ul in care AZ a sunat mai bine decat cablul Accu.


Pai probabil nu exista asa ceva...

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:


Din pacate cam asa vad si eu situatia...


Din pacate eu te vad pe tine prost... Poate nu vad bine, la fel si tu.
Ce-ar fi sa-ti vezi de discul tau?! Vezi ca-ti sare!

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

djradu2004 a scris:
FM Acoustics a scris:
M-am referit la link-ul in care AZ a sunat mai bine decat cablul Accu.


Pai probabil nu exista asa ceva...


Am facut eu referire la vreun link? Dar hersorin?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Din pacate eu te vad pe tine prost... Poate nu vad bine, la fel si tu.
Ce-ar fi sa-ti vezi de discul tau?! Vezi ca-ti sare!



Ca de obicei in final se ajunge la jigniri si la atacuri la persoana.

Ma retrag din discutie.

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Am facut eu referire la vreun link? Dar hersorin?

PolyGram a scris:
Din ce am gasit pe net....

Linku' spre ce ai gasit pe net (pentru probitate).

Eu nu incerc sa-i iau apararea lui hersorin; nu stiu daca threadul lui e de buna credinta sau are ca scop datul intr-o marca adusa de Jack. Nici macar nu citisem threadul lui, deci nu mi-am dat seama initial ca al tau e doar o riposta la al lui. El macar a citat ce a scris unu'.

Indiferent de motivatia lui hersorin, mi se pare o tampenie sa deschizi un thread sub un anumit pretext doar pt a da intr-o marca adusa de un dealer concurent.

Si ne plangem de atata coprofagie p'aici...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
El macar a citat ce a scris unu'.


Citez ce mi-a spus si mie unul: ''A. Zen Silver Ref. II face pipi pe cablurile Accu.'' AM incheiat citatul si cu asta va rog, fiind topicul meu, sa incheiati cu off-topic-urile. Fiti on-topic, nu pe langa.!
Asadar, despre cablurile Accu-Zen Wink daca are cineva de spus ceva. Daca nu, sa taca! Multumesc. Worship

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca va intereseaza chestiuni tehnice despre cabluri, va recomand ceva foarte util:

The Art of Cable Design and Fine-Tuning

http://www.acousticzen.com/white_paper.html

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="PolyGram"]
FM Acoustics a scris:

Citez ce mi-a spus si mie unul: ''A. Zen Silver Ref. II face pipi pe cablurile Accu.'' AM incheiat citatul si cu asta va rog, fiind topicul meu, sa incheiati cu off-topic-urile. Fiti on-topic, nu pe langa.!
Asadar, despre cablurile Accu-Zen Wink daca are cineva de spus ceva. Daca nu, sa taca! Multumesc. Worship


Eu zic invers, ca un cablu Accu face pipi cu jet pe Zen Silver Ref Wink
Pe cine crezi acum ? Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine face pipi pe cine ? Ca sunt cam tampit eu si nu inteleg, cred ca am si vata in urechi si imi ingreuneaza analiza Laughing
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community