FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SU-A909...se merita???
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 8:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La asta ma refeream si eu, cd-audio facut din mp3.
Sistemul:
cd NAD C542
amp NAD C370
Boxe Mission M53.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 8:32 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate daca folosesti niste blank-uri noname si scrii la 40x din mp3-uri la 128 kps se simte diferenta !

Dar incearca sa folosesti metoda pe care am descris-o aici :
http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=323&start=15

Drept sa iti spun ma indoiesc ca pe un sistem de aprox 1500 $ poti sa SIMTI DIFERENTA, pe absolut ORICE GEN DE MUZICA si pe ORICE MELODIE ai folosi !
Eu nu am reusit sa fac difernta dintre EAGLES - Hotel California (HFO version) facut din MP3 si original nici pe sistemul meu si nici pe altele (in jur de 2000-2500 $) ! Si am pus pe AcousticEnergy, Mirage, Denon ... adika sisteme bunicele ... Nu am incercat pe B&W 802 si Classe , dar acolo cred ca si un SURD POATE FACE DIFERENTA !

Poate esti E.T. Very Happy si ai auzul SUPER daca poti simti diferenta pe sistemul tau ! Sau poate ma lasa pe mine auzu ?? Shocked
Am sa caut si eu un CD NAD sa aud cum suna ... ca de la el se trage schimbare majora NU ? Pe unde au de vinzare si la ce pret ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ascult mp3-uri de mult timp, si am incercat tot felul de metode, inclusiv metoda descrisa de tine.

blankuri folosite: tdk, primedisc, traxdata

cd writer: TEAC

viteza de scriere 4X

dealer NAD - RoAudio (gasesti adresa in revista) - la pret recomandat de producator

ps: by the way, sistemul bate pe la 2000 - 2500$ fara accesorii
ps2: B&W nu m-a impresionat asa tare


Ultima modificare efectuata de catre ahegyes la Mie Dec 17, 2003 12:26 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ahegyes spune-mi te rog esti multumit de sistemul NAD??
M-ar tenta si pe mine, au niste preturi bune, dar pt C352+C422 tre sa astept pana in februarie.....si vreau sa stiu daca merita asteptarea.
De ex. as putea lua pe loc Cambridge audio A500 sau C500+P500 si T500 sau Rotel seria 02.
Ai putea face o comparatie intre astea toate??
THX!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt multumit de NAD. Am ascultat Cambrige Audio. Nu sunt rele. Ba chiar bune si au un pret mult sub calitatile lor (raport pret/calitate f.bun)

Rotel nu am ascultat dar si alea sunt bune.

Comparatie nu prea pot face, sunt multe variabile in ecuatie (boxe, amp cd, accesorii)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, cred ca am facut alegerea: Cambridge Audio C500 + P500 (power amplif + controller).
Pentru ca voi lua si tunerul T500 am primit si o reducere destul de buna zic eu.

Nu am rabdare sa astept pana in februarie dupa NAD 352 Mad Crying or Very sad , asa ca le iau pe astea. Oricum se aud mult mai bine decat Rotel RA02 + Rotel RCD02 + B&W 603S3.
Cambridge-urile au fost (C500+P500) + D300 + Cabasse Jersey.

Voi ce spuneti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 17, 2003 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[...]

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Joi Mar 09, 2006 4:36 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 2:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-au placut f mult cum se aud B&W 604 S3 - cu care amp credeti ca ar merge mai bine, NAD sau Cambridge (control+amp)???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[...]

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Joi Mar 09, 2006 4:36 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Elven Archer



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 61
Locatie: In the Trees

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-ai cum sa stii pana nu asculti. Insa e clar ca nu degeaba aduc la Luxetone pentru B&W marcile alea. Cu alte cuvinte ai ca singura certitudine ca Rotel, Onkyo, Classe si Exposure merg cu 604, la restul va trebui sa asculti.
QuickDeath... daca tot dai bani pe 604 ia naibii Classe si ai terminat povestea:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bani de Classe nu am si nici nu vreau sa dau atatia chiar daca as avea (cel putin nu acum).

De combinatia NAD + PSB (boxe) ce spuneti? De la PSB m-ar interesa Image 5T sau 6T.

Cambridge ma gandesc totusi sa le combin cu Cabasse, dar cu care? Ar merge Jersey, Java, Egeea II.

Vreau un bas ceva mai profund si mai puternic.

La 604 tot nu am renuntat, dar cu care amp s-ar potrivi mai bine...chiar nimeni nu are o sugestie? Hi-Fi staff, pls help!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD

O sugestie

ai incercat sa asculti Dynaudio? Chiar daca sunt mai greu de dus (mai ales cel ieftin model, Audience 42), pre/power-ul Cambridge le va face sigur sa cinte (la fel si un model mai puternic de la NAD -am inteles ca va aparea unul in magazin). E alt gen de sunet fata de Cabasse si, daca nu ti se par prea scumpe, sigur te vor impresiona, mai ales daca tii cont de dimensiuni. Totusi, daca vrei un bass gen DM604, atunci 42-urile s-ar putea sa nu te satisfaca la acest capitol.

Sunt multe modele de boxe care suna bine: ai incercat Mission sau Elac? M53 stateau foarte bine la bass. Elac au niste inalte si medii foarte echilibrate si detaliate, chiar daca nu coboara atit de mult ca Mission.

In general, B&W merg foarte bine cu Rotel si invers. Dar si NAD e o alegere buna, daca Rotelul iti da impresia de agresivitate. Iar daca ti-au placut Cambridge-urile, go for it. Oricum, ai reglaje de ton pe toate ca sa mai compensezi una sau alta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mi-ati spus ce stiti de PSB? - sunt o marca buna, suna bine?

Bun acum ultimul capitol pretul.

Sistem NAD (amp352+tuner + cd521) = 972$
Sistem Cambridge (P500;C500+tuner+d300) = 1.170$

Boxele PSB Image 5T =680$ - sau 6T=850$
http://www.psbspeakers.com/s/ImageSeries.html - pt specuri

In aceste conditii ce sa iau?

Cabasse + B&W sunt mai scumpe.

Catalin, n-am ascultat Dynaudio din pacate, dar ma gandesc si la ele ca o optiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele PSB de care vorbesti tu nu sunt rele, dar sunt mai potrivite pentru HT pentru ca pun mai mult accentul pe putere decit pe finete si le place foarte mult sa fie date tare. Bass-ul s-ar putea sa fie pe gustul tau, pentru ca e atit de puternic incit poate inlocui un subwoofer, insa ca soundstage, claritate si detaliu nu e in aceeasi clasa cu DM603 sau Elac. Daca te intereseaza niste boxe care sa tina la putere, considera PSB-urile una din cele mai bune optiuni.

Ultima modificare efectuata de catre Catalin Matei la Vin Dec 19, 2003 1:04 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 18, 2003 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[...]

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Joi Mar 09, 2006 4:36 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community