FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce sa fac ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar este mare pacat ca nu se prea mai posetaza lucruri interesante dar la acest capitol persoanele cu experienta ar trebui sa dea o mana de ajutor sa incepa prin a face cate un review sau sa deschida subiecte interesante despre difertite probleme in audio, sa vina in ajutor cu poze si teste proprii. Eu apreciez faptul ca din cand in cand mai impartasesti cu noi experientele tale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca esti deschis opiniilor, uite una:
fa-ti o programare la realacustic, www.realacustic.ro, si asculta cateva combinatii si incinte acolo, de bani putini... radub este un baiat super si va sti sa iti cladeasca o combinatie de calitate maxima pt suma de care dispui...
vei vedea cum media galaxy iti va aparea dintr-o data ca un vis urat...

nad, wharfedale, tannoy, monitor audio... ai ce asculta pe acolo, rabdare si pasiune sa ai...

si daca vrei sa mai astepti putin, incearca si creek cu epos, din alta parte, de la audioconcept...
sau treci pe la luxtone si asculta niste BW 303, poate cele mai reusite si complete incinte bookshelf la bani putini, pe niste roteluri entry level, sigur te vei incadra in buget...

deci peshte este destul... toata treaba e sa vrei sa pescuiesti. senzatia mea este insa ca ai vrea sa obtii pestele de la metro, si nu direct din balta, cu undita... daca e varianta a doua, SPOR LA COLINDAT, cu cd-urile preferate la subrat...

PS: mult nu inseamna si bun (ma refer la bas). dar asta va trebui sa o descoperi singur...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Eu apreciez faptul ca din cand in cand mai impartasesti cu noi experientele tale.


cred ca esti singurul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_electro



Conectat la: 24 Mar 2008
Mesaje: 29
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@catalinmetal - Nu a fost corect felul in care ai pus problema ,atata tot . Am si explicat ce si cum . Cunosc si partea legata de bas ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_electro



Conectat la: 24 Mar 2008
Mesaje: 29
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
adi_electro a scris:
Sunt foarte limitat...
Pina aici e corect!


Da' carcotas mai esti .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adi_electro - aifaq nu e carcotas...se refera la modul cum pui tu problema si la ce reiese din ceea ce spui(la nivelul acestui forum bineinteles)! aici lumea iti da sfaturi din experienta, iar cand tu afirmi ca ceea ce conteaza este ca din specificatii boxa aia e mai mare si are mai mult bass, si deci, suna mai bine...ce rezulta???

...ca nu ai ascultat sisteme hi-fi pana acum! si asta e cel mai grav lucru care il poti spune pe forumul asta! Twisted Evil

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
La_Obiect



Conectat la: 03 Mai 2007
Mesaje: 301

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adi(electro),
nu cred ca vrei sa-ti faci dusmani. Nu e bine sa fii imprudent - unii au "stofa" sa sara la jugulara. Wink

Eu am sa ma repet (defect profesional): cauta sa le asculti.
Nu ma refer numai la boxele alese pe "baza" de poze, specificatii, vorbe unor amici sau a unor forumisti. Ci cauta sa asculti "tot ce misca" personal - daca banul e atat de important in ecuatie, este totusi firesc sa-ti faci putin timp si sa analizezi, cu rabdare, "plaja de posibilitati".

Si sa stii ca chestia asta cu ascultatul e "common sense", nu se discuta, nu se argumenteaza!

Bafta.


_________________

...

_________________
"It will take time to restore the chaos" - G.W.Bush
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_electro



Conectat la: 24 Mar 2008
Mesaje: 29
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 29, 2008 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau daca s-a inteles altceva . Din contra ,mie mi s-a parut ca s-a sarit practic la "jugulara" mea. Deci,ne-am inselat cu totii,nici vorba de asa ceva .
Nu am ascultat destule sisteme hi-fi... Nici nu m-am batut cu pumnul in piept ca as fi facut-o . Embarassed
Si este perfect adevarat ca urechea alege pana la urma insa stiti cum e,sunt bani putini si as vrea in limita timpului sa imi acordati niste directii bune de luat in seama. Rolling Eyes
Mi s-a explicat foarte clar despre MM 880 si MM 1000 . Acum am inteles .
Va multumesc tuturor !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 29, 2008 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiind incepator e foarte greu sa iei o decizie pe care sa nu o regreti mai traziu.
Dupa cum ai mentionat in primul post, muzica pe care boxele tale vor trebui sa o reproduca este muzica de culb. Acest gen de muzica cere ca boxele sa posede niste calitati brute(bass puternic, inalte proeminente), detaliul soundsatgeul nu ai nici o relevanta. Din pacate nu poti sa iti dai sema exact de calitatile unei boxe pe acest tip de muzica. Daca vrei sa vezi ce pote pe bass o anumita boxa, muzica clasica(cea mai relevanta) si pasaje din jazz(in care se folosesc tobe contrabas, percutie) sunt mult mai bune.
Deci in concluzie mare grija cum faci alegerea fii sincer cu tine nu incerca sa te pacalesti singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_electro



Conectat la: 24 Mar 2008
Mesaje: 29
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 29, 2008 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nup,voi fi foarte atent cand voi alege . Foarte atent !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Mar 29, 2008 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

nicumur, nu pricep ce ai vrut sa zici cu lipsa difului de medii... dar nu mai conteaza.


Catalin, am vrut sa spun ca, la acest nivel MM1000 sunt sub MM 880...
Iar, discutiile 3 cai vs 2 cai sunt decand lumea... Wink
Sus
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 30, 2008 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nup,voi fi foarte atent cand voi alege . Foarte atent !

Sigur... MM1000 reprezinta alegerea corecta... oamenii astia ti-au servit si argumente, au exprimat opinii in cunostinta de cauza, dar tu ai decis deja, oare care e sensul topicului? Du-te la Muzica la parter, stanga, au aia MM1000 si le asculti... daca-ti plac, le iei! Daca nu, asculti sfaturile de pe forum... Altfel, discutam discutii!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Mar 30, 2008 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru genul lui de muzica 3 cai sunt net superioare... Mai ales daca folosesc aceleasi difuzoare ca alea pe 2 cai.
Degreverea difuzorului de basi de redarea mediilor si usurarea sarcinii tweeterului prin redirectionarea mediilor-inalte spre diful de medii nu fac decat sa imbunatateasca performantele acelor 2 difuzoare. Sigur, vocea s-ar putea sa fie un pic mai putin precis redata in cazul unor crossovere ieftine, dar asta la muzica de club sau rock este mai putin importanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_electro



Conectat la: 24 Mar 2008
Mesaje: 29
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 30, 2008 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai spuneam ceva mai sus ca AM INTELES diferenta dintre MM880 si MM1000 si asta deoarece mi s-a explicat ! Asadar,merg pe MM880 . Wink
Testam,audiem ... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 30, 2008 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Sigur, vocea s-ar putea sa fie un pic mai putin precis redata in cazul unor crossovere ieftine, dar asta la muzica de club sau rock este mai putin importanta.


daca la club poate te mai iarta lumea, la rock Evil or Very Mad

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community