FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Windows 7
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gurux a scris:
Si cand colo peste ce dau? Yahoo Mess, merge crunt si din pacate nu exista inca un messenger multiprotocol compatibil MacOS


Duh?? Si e si free.

http://www.adiumx.com/

Pentru filme incearca de exemplu vlc.

http://www.videolan.org/vlc/download-macosx.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adium nu suporta audio/video. VLC ofera o imagine si un sunet sensibil mai proaste decat playerele native. Dar multumesc oricum pentru sugestii.
Sus
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi si mplayer. Parca te lasa sa alegi modul in care toarna imaginea pe ecran (din pacate neavind mac original am testat doar osx pe pc si cum nu aveam placa video corecta n-am avut decit un succes partial).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sry de off topic:
mie vlc nu-mi merge pe mac, crapă. iar la mplayer nu merg subtitrările. am pus perian și merg titrări pe qtime.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si Perian si VLC. Unele filme sau subtitrari care nu merg cu Perian se pot viziona cu VLC. Dar imaginea si sunetul sunt, repet, inferioare playerelor native si mult inferioare alternativelor Windows de top. Ceea ce este pacat pentru ca ecranul de 17' high resolution are un potential imens.
Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vedeti, simplul fapt ca vorbim in extenso despre nevointele utilizatorului de Mac cand vine vorba de indeplinirea unei sarcini atat de banale precum vizualizarea unui film este ridicola. Mi se pare inadmisibil sa dai 2000£ pe un sistem de top ca sa fii limitat la utilizarea a doua-trei playere open source de duzina pentru efectuarea unei banale decodari mpeg4 care descinde deja din paleoliticul informatic, sau sa privesti cum sacadeaza jenant un hi-def din pricina unor codecuri execrabile, care nu sunt in stare sa foloseasca eficient nici puterea de calcul a procesoarelor dual core, nici capabilitatile de accelerare grafica ale unei placi video dedicate de top.
Este exact genul de experienta (si sunt o multime de surprize similare) care il asteapta pe power user-ul de Windows, sau mai bine spus pe utilizatorul avizat, versat al unui sistem de operare, la trecerea la Mac.

Asa ca atitudini de genul: "Fuck Windeeze, Mac rulz" imi starnesc in cel mai bun caz un zambet condescendent. Semnatarul unor atari maxime este fie un tip fara pic de cunostinte de informatica, care isi foloseste desktopul exclusiv pentru verificarea mail-urilor si sincronizarea cu Ipod, fie un power user din sfera profesionala care beneficiaza de adevarata putere a Leopardului in aplicatii multimedia optimizate. Pentru orice altceva, pentru utilizatorul curent si polivalent al unui sistem de operare, Mac constituie o dezamagire crunta si foarte costisitoare. Nu pentru ca nu ar fi o platforma puternica, bine securizata, optimizata samd ci pentru ca pur si simplu la ora actuala nu exista un nucleu bine inchegat de aplicatii care sa se substituie celor similare din Windows, ca sa nu mai vorbim de suportul extrem de precar pentru orice alt tip de hardware cu exceptia celui vandut in Apple shop (si nici acela complet). Si atunci ce ramane din superioritatea si dispretul Mac userului pentru patibularul Windows cel de toate zilele? Ati ghicit: Bootcamp si Windows Xp pe o partitie separata. Yes, Mac rulz...
Sus
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Las ca nici de windows nu mi-e rusine de cit tre sa te dai cu capul de pereti pina reusesti sa iti pui un set de codecuri functionale si care sa acopere filmele uzuale. Si pina nu erau codec pack-uri era si mai frustrant.

Acuma de bine de rau pui ffmpeg, ac3filter, ceva suport de mkv, un vlc, si poti sa incepi sa te uiti la filme. Pina calci peste un full hd si descoperi ca daca n-ai procesor si placa video tapene poti sa te duci la culcare.

Are si osx parti bune (sa vezi o instalare de aplicatie dintr-o miscare de mouse spre deosebire de windows style next-yes-next-next-yes-yes-next-yes-next-finish) doar ca sufera ca si linux de lipsa de aplicatii echivalente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb, niciodata nu am folosit codeck pack-uri. 99.99% din ele sunt o mizerie. In materie de video sunt foarte conservator si, dupa ce am testat cam tot ce exista pe piata, m-am fixat la cele cateva codecuri si un player pe care il folosesc in mod curent in Vista. Totul merge brici, fara nici un fel de conflicte, incompatibilitati, si cu o calitate a imaginii si un set de optiuni (de la resampling la avisynth scripts) la care un VLC sub MAC poate doar sa viseze.
In privinta celeilalte probleme, cea cu multiplele ferestre de confirmare, da-mi voie sa iti spun ca sau esti rau-voitor in mod deliberat, sau nu ai ajuns nici in ziua de azi sa cunosti maruntaiele Vista. Se numeste User Account Control (UAC) si se dezactiveaza in 30 de secunde. Ruleaza msconfig cu privilegii de admin si selecteaza disable UAC din ultimul tab. Este atat de simplu!
Sus
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cosminbro: Singurul inconvenient de natura ergonomica este lipsa tastei Delete pe tastatura


fn + Return = Del
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zi-mi si mie lista de codec-uri esentiale (serios, cind fac un computer pentru un luser obisnuit omul are pretentia normala sa-i mearga orice film, i se rupe lui de ce e aia codec - si eu m-am plictisit de memorat toate codecurile si containerele in care poti intilni filme - si download-ul automat de codec-uri din wmp nu se intelege cu mine).

Nu vorbeam de vista uac (ala te intreaba odata), ci de stilul de installer-e windows care atita te intreaba si te rasintreaba de parca luserul de mai sus trebuie sa stie ce e aia program files si de ce trebuie sa confirme ca directorul nu exista (duh, daca il instalez normal ca nu exista) si pina termini instalarea faci scurta la mouse. Si nu e numai parerea mea, am citit mai de mult un articol cu diverse faze de windows usability printre care si asta. Aici un exemplu pozitiv e installer-ul de la mozilla (ff sau tb) care pune muuult mai putine intrebari.

Imi place stilul de aplicatii self-contained din osx, care se instaleaza facind drag and drop cu "icoana" in applications sau unde vrei si se sterg stergind "icoana". Da, si osx are stilul cu package-uri, ala nu-mi place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebarile respective nu sunt puse de Bill Gates personal sau de Windows ci de creatorul programului. Unele au o optiune de automatic sau default install, care, odata selectata, face toata treaba. Altele nu. Mi se pare aiurea sa blamezi un sistem de operare pentru asta.

In privinta codecurilor, fiecare cu preferintele personale. Eu am nevoie de 2 codecuri mari si late si un player: ffdshow, CoreAVC si TheaterTek care in prezent este la versiunea 2.6. Ocazional mai folosesc Zoom Player dar cea mai buna imagine ofera, pentru mine, TheaterTek. Te previn insa ca TheaterTek nu este ieftin si nici nu cred ca ai sa-l gasesti gratuit pe undeva. CoreAVC este la ora asta cel mai bun codec hi-def chiar pe sisteme modeste iar ultima versiune (nu imi amintesc numarul) marcheaza un progres semnificativ in calitatea imaginii.
Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La combinatie poti adauga Haali Media Splitter care se intelege foarte bine cu CoreAVC, desi multa lume nu il iubeste, si DirectVobSub pentru titrari.
Core AVC nu este un must, ffdshow stie in build-urile actuale sa redea si H264 si DVD video (mpeg2), dar CoreAVC este mult mai eficient iar calitatea imaginii este mai buna. Daca vrei sa iti faci de lucru, poti instala si AviSynth si rula diverse scripturi disponibile pentru procesarea imaginii. TheaterTek insusi iti permite sa procesezi imaginea DVD cu filtre ffdshow, inclusiv Avisynth. Poti aplica rapid un discret Sharpen, un noise reduction, poti face resampling - optiunile sunt nelimitate si exista o multime de setari si scripturi disponibile pe forumurile de profil. Odata ce ai folosit aceste unelte, nu te mai satisfac in nici un fel un VLC sau un MPlayer.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community