FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum se curata discurile de vinil?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:


ia de aici...si ptr exterior si ptr interiorul copertii. Cele de interior sunt ptr disc...

http://www.elusivedisc.com/products.asp?dept=380

http://www.elusivedisc.com/products.asp?dept=377


Ieri am primit sleevurile din plastic. Sunt mult mai calitative decât cele de la MusicBox. Le recomand.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 3:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar azi am văzut la Muzica, la Vali Pădure perii antistatice pentru vinil din fibră de carbon, la 29 RON
Astea:
http://www.monacor.ro/catalogue-product.phtml?id=2597&Comp=s&Hier=1&MainKtg=110&SubKtg=325

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Ian 23, 2010 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat zilele trecute o perie Hama, antistatica din carbon, cu 28lei, din magazinul Domo.
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Chiar azi am văzut la Muzica, la Vali Pădure perii antistatice pentru vinil din fibră de carbon, la 29 RON
Astea:
http://www.monacor.ro/catalogue-product.phtml?id=2597&Comp=s&Hier=1&MainKtg=110&SubKtg=325

Si eu am una, tot Monacor:

si tot de la Vali Padure, dar am cateva probleme:
Cand bate soarele direct pe pick-up, mai ales in (putinele) zile insorite de iarna, cand lumina cade piezis si dau cu peria pe disc se starneste un nor de mii de fire stralucitoare, ca de la vata de sticla, mai ales la scuturarea periei cu manerul de stergere. De aici intelg ca firele astea sunt casante si deci peria se consuma in timp. Faptul ca e bine de evitat inhalarea lor mi se pare de bun simt, dar intrebarea e asa face doar peria mea, sau toate periile din carbon?
A doua problema e ca desi peria curata (destul de) bine, nu mi se pare ca descarca nimic, ba dimpotriva cam incarca usor discul, lucru sesizabil mai ales daca ascult discul la cateva secunde de la curatare si mai ales la primele rotatii ale discului, cand se aud niste pacanituri usoare date de descarcarea sarcinilor discului.
Si inca ceva:oricat de mult as sterge un disc, daca il luminez cu o lanterna din lateral se vede un praf fin, discul arata ca un fel de catifea fina. In loc sa aiba un aspect negru clar, este prafos. Culmea este ca dupa un timp, am verificat si discurile noi, la doua secunde dupa ce le-am desigilat:nu mi-a venit sa cred ce prafuite sunt, mai ales discurile cumparate din tara.
Din pacate in ultimul timp n-am mai cumparat discuri sigilate din strainatate, ca sa pot sa verific, iar la cele cumparate noi mai demult nu m-am gandit sa le verific la vremea respectiva, netrecandu-mi prin cap ca discurile noi ar putea avea praf.
Intrucat nu am nici solutie speciala si nici nu am incercat inca sa spal vreun disc vreodata, nu m-as apuca de experimente daca nu stiu precis ca metoda nu afecteaza discul, nici pe termen scurt si mai ales pe termen lung.
N-am dubii ca un detergent bun de vase poate curata un disc, intrebarea este ce se intampla cu acel disc in timp, atunci cand detergentul care nu este conceput pentru asa ceva poate provoca microfisuri sau poate chiar ataca plasticul discului, chiar daca e clatit ulterior?
Din ce am studiat pe net, marea majoritate a solutiilor profesionale contin apa dedurizata (deja mi-am procurat un bidon de 5 litri), alcool izopropilic (am 1 litru) in proportii variate, intre 10% si 50% si cateva picaturi de ...hai sa-i zic detergent, desi numele solutiilor respective nu seamana a detergent.
Inainte de a ma apuca, as vrea sa stiu daca a spalat cineva cu rezultate bune vreun disc de calitate si daca in urma spalarii s-a simtit vreo diferenta? Ideea e ca daca tot suntem mai multi preocupati de aceeasi problema si ne punm experientele "la comun", poate reusim sa ajungem la o solutie viabila. Eu cel putin promit sa va tin la curent cu tot ce voi experimenta, deocamdata insa n-am mare lucru sa va transmit, cel mult sa va supun atentiei acest site:
http://www.tnt-audio.com/clinica/fluids.html

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu multi ani in urma am avut brat suplimentar cu perie din "fibra de carbon". Asa scria pe el - Carbon Fiber ... Stergea praful (nu grozav) dar nu descarca electrostatic DELOC ! Twisted Evil
L-am legat la masa cu o tresa stanata de rezistenta f mica, si tot degeaba. Banuiesc ca numai reclama era FC, nu si perisorii Twisted Evil .
Suportul, bratul si capul periei erau metalice, si se monta cu un burete subtire dubluadeziv.
Treaba asta se petrecea acum 30 de ani, asa ca nu prea putea fi banuit de fake (nu era o chinezarie ieftina - a costat vreo 40 USD).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot cu multi ani in urma spalam discurile foarte murdare cu un amestec de apa distilata + alcool etilic (in lipsa de izopropilic Sad ) si putin detergent lichid, folosind fie un burete f moale, fie un penson f f moale - cica din par de bursuc Confused (fotografii curatau lentilele cu asa ceva)
Clatirea cu apa si apoi cu apa distilata.
TOTUSI, discurile care ajunsesera sa aiba nevoie de o astfel de spalare, indiferent de producator, erau si destul de uzate, asa ca la mine erau in categoria Cl.2 si le ascultam doar cu o doza AT mai ieftina.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan, nu știu cât de bune sunt periile Monacor...sper să nu fie din acelea la care așa-zisele fibre de carbon sunt de fapt plastic banal. Eu am o perie Project la care nu am observat ceea ce ai descris tu. Sunt foarte mulțumit de ea.
Legat de spălare, eu rămân la metoda mea. Ca exemplu, am avut un disc nou, desigilat de mine care avea un zgomot de fond perceptibil pe canalul stâng. M-a sfătuit cineva să îi trag o spălare (până în momentul acela nu știam că spălarea poate fi eficientă și la anumite discuri noi) și surprinzător zgomotul a dispărut. Am avut rezultate prea bune ca să renunț sau să investesc într-un sistem de spălat.
Nu trebuie uitat nici de curățarea acului. Și aici, metoda testată și dovedită ca fiind extrem de eficientă de foarte mulți audiofili este cea cu banalul burete Magic Cleaner. Eu curăț acul înainte de fiecare ascultare.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Hi&Fan, nu știu cât de bune sunt periile Monacor...sper să nu fie din acelea la care așa-zisele fibre de carbon sunt de fapt plastic banal. Eu am o perie Project la care nu am observat ceea ce ai descris tu. Sunt foarte mulțumit de ea.

Pai nici la peria mea nu se vede absolut nimic in mod normal, am observat asta intamplator, acum cateva saptamani, intr-o zi insorita cand lumina batea din spate si dupa ce am sters un disc am scuturat peria si am observat un mic "nor" de fire stralucitoare in jurul periei.
Nu cred sa fie din plastic, plasicul nu se farama, mi-e sa nu fie fibra de sticla....
Rycher a scris:
Hi&Fan
Legat de spălare, eu rămân la metoda mea. Ca exemplu, am avut un disc nou, desigilat de mine care avea un zgomot de fond perceptibil pe canalul stâng. M-a sfătuit cineva să îi trag o spălare (până în momentul acela nu știam că spălarea poate fi eficientă și la anumite discuri noi) și surprinzător zgomotul a dispărut. Am avut rezultate prea bune ca să renunț sau să investesc într-un sistem de spălat.

Eu am luat un disc audiofil-Rebecca Pidgeon-Retrospective, scos de Chesky Records si pe care scrie pe coperta "180gr.Audiophile Pressing"
Surpriza mare a fost sa constat ca discul are un fasait(nu zgomot de fond a inregistrarii, ci un zgomot mecanic, de la disc si chiar niste usoare pacanituri). Zic surprins pentru ca discul e luat dintr-un magazin cu pretentii dintr-o tara europeana cu pretentii, daca ar fi fost luat de la noi, m-as fi gandit ca cineva l-a scos din tzipla, l-a ascultat pe cine stie ce jaf de pick-up , l-a pus la loc si a lipit punga la loc, sau a pus o alta punga, in fond e doar o folie subtire de nailon lipita la doua laturi. Acum, luminandu-l cu lanterna din lateral, am observat ca e si asta plin de praf, ca un puf foarte fin, desi dupa desigilare l-am pus de maxim 5-6 ori pe pick-up, iar la mine in casa nu este praf (prea mult), am gresie pe jos si se spala foarte des. Si puful respectiv nu se duce indiferent cat de mult l-as peria. Eu suspectez chiar acest praf pentru producerea zgomotului respectiv si ma gandesc sa-l spal, dar nu stiu cu ce anume.
Rycher, poti sa-mi dai "reteta" ta ?
Rycher a scris:
Hi&Fan ....Nu trebuie uitat nici de curățarea acului. Și aici, metoda testată și dovedită ca fiind extrem de eficientă de foarte mulți audiofili este cea cu banalul burete Magic Cleaner. Eu curăț acul înainte de fiecare ascultare.

Nu stiu ce e magic cleaner, eu am o sticluta cu lichid pe care scrie Dynavox si care are in dop o tija cu o perie fina circulara, cam ca cea cu care-si fac doamnele genele, dar n-o folosesc decat o data, hai de doua ori pe saptamana, adica la cateva discuri. N-am observat sa aiba vreun efect, o folosesc preventiv de cate ori imi aduc aminte.
"Buretele magic" se gaseste de vanzare pe undeva , la noi?

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am descris aici metoda:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=299530#299530

Iar ăsta e buretele magic Wink



Eu am primit câteva cutii de la un amic din Canada la începuturile incursiunii mele în vinil, habar nu am dacă se găsesc acum la noi, dar presupun că da. Un burete te poate ține câțiva ani.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 11, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Am descris aici metoda:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=299530#299530


Scuza-ma, nu am citit(tot) topicul ala , pe mine nu ma intereseaza discurile neingrijite, eu am grija de discuri, multe sunt noi si care sunt second hand sunt alese cu grija si probate, asa ca eu doar vreau sa le intretin pe ale mele , unele sunt rare/scumpe si as vrea sa ma tina cat mai mult..........
Presupun ca si metodele de curatare difera, asa ca eu in continuare o sa scriu aici, discurile neingrijite nu sunt target-ul meu.



Rycher a scris:
Am descris aici metoda:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=299530#299530

Iar ăsta e buretele magic Wink



Eu am primit câteva cutii de la un amic din Canada la începuturile incursiunii mele în vinil, habar nu am dacă se găsesc acum la noi, dar presupun că da. Un burete te poate ține câțiva ani.


Am gasit ceva asemanator la Real-ul de la AFI Palace Cotroceni, dar n-as vrea sa-l folosesc pana nu ma asigur ca e acelasi lucru si asta se poate face in doua moduri: daca intri intr-un Real (e posibil sa fie si-n alte magazine) uita-te putin la buretii astia si zi-mi daca seamana cu ai tai. Din poza ta par sa semene perfect: foarte albi, foarte(foarte, foarte) fini, cu o structura aproape invizibila cu ochiul liber si foarte usori .
A doua metoda e mai greu de aplicat: daca ne-om vedea vreodata, sa vina fiecare cu buretele lui Shocked Rolling Eyes



DSC09750.JPG
 Description:
 Filesize:  151.18 KB
 Viewed:  157 Time(s)

DSC09750.JPG



_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 12, 2010 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan, eu spăl chiar și unele discuri noi. Iar la cele SH, chiar și dacă arată lună, tot le spăl, for safety.
Legat de buretele ăla, o să mă uit să văd, după cum arată și după denumire, e posibil să fie aceeași chestie.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, deci cea mai buna perie antistatica testata de mine pana acum este ACEASTA.

Este cu 3 clase mai sus decat orice am testat pana acum, si o recomand cu foarte mare caldura.

In alta ordine de idei, pentru evitarea pacaniturilor antistatice recomand folosirea ACESTUI produs.

Un produs iar foarte laudat pe alte meleaguri este ACEST pistol antistatic.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, deci cea mai buna perie antistatica testata de mine pana acum este ACEASTA.

Este cu 3 clase mai sus decat orice am testat pana acum, si o recomand cu foarte mare caldura.

In alta ordine de idei, pentru evitarea pacaniturilor antistatice recomand folosirea ACESTUI produs.

Un produs iar foarte laudat pe alte meleaguri este ACEST pistol antistatic.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community