FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PA800K + vifa xt25tg30-04 ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as zice ca de fapt a raspuns mai sus.
Mai departe e un fel de "nu-i asa ca ciurucutul B e mai putin ciuruc decat ciurucutul D ? "
Sau "hai sa facem incinte haiend cu difuzoare de 25$" ... Sad

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 9:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ aaddrryyss

raspuns 1: Tang Band este un producator care a evoluat enorm in categoria hi-fi si abordeaza topologii de fabricatie scumpe care nu sunt la indemana oricui gen bobine under hung si membrane exotice inclusiv aliaj de CuBe. Exceleaza in domeniul tweeter-elor, midrange-urilor cu dom si midwoofer-elor de 5"-6,5" cu bobinele amintite mai sus. Este f. activ si in lumea full-range-urilor consumer incercand sa patrunda si cu modele high end (W8...). In ceea ce priveste consistenta calitatii, unele difuri au fost masurate si testate in amanunt de V. Dickason cu rezultate f. bune. Detin si eu cateva tweeter-e printre care si cel CuBe cu care vreau sa fac niste bookshelf-uri in compania unor midwoofer-e Focal folosite in incintele de varf Electra. Asadar am incredere in aceste difuri, dar vorba lui shambala nu in toate Wink
raspuns 2: am ascultat incintele Kudos Cardea C10 echipate cu acest tweeter Thumb Up As vrea sa incerc un proiect "micut" mai ales ca am studiat unul in revista DIY "Klang und Ton", dar nu stiu daca va fi prea curand...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:


In alta ordine de idei PA-800 seamana f. mult cu Audax HM170C0
un midwoofer in adevaratul sens al cuvantului, care a fost fabricat in anii 80. In schimb caracteristicile, parametrii si performantele nu seamana nici pe departe...

Atat a stiut scoate in materie de hi-fi in sec. XXI, supercalificatul departament R&D de la PA - sa copieze (nereusit) un dif de legenda din anii 80. Si daca era atat de bun de ce nu exista nici cea mai mica referire la PA-800 pe site-ul oficial PA? Nu e actualizat nu?


Abia acum am vazut ca acest topic are si o continuare.
Ok, sa le luam pe rand.

Audax-ul respectiv seamna cu PA-800 dar numai din fata.
Sasiul este diferit fundamantal, atat ca forma, cat si in ceea ce priveste partea de racire a bobinei. Sunt doua difuri diferite. Probabil ca membrana provine de la acelasi furnizor ( ATON ) la ambele difuri.
Daca te legi de forma, apoi cred ca stii si tu ca aceasta forma clasica este uzuala la multi alti fabricanti de difuzoare. Este o forma ce rezida din niste considerente practice. Nu intram in amanunte.

Oricum, daca era sa copieze ceva, nu avea de ce sa copieze Audax, cand originalul este la JBL, in ceea ce priveste forma:


In al doilea rand, departamentul R&D de la Paudio are alte treburi decat sa copieze ceva, de la cineva. Acolo vin diversi oameni si spun ca au nevoie de un difuzor care sa sune asa si pe dincolo, sa arate conform cu desenul, sa aiba parametrii cutare. Oamenii incep discutia, prezinta sample, clientul alege din oferta de sasie, de membrane, de bobine, de magneti, etc

Bineinteles ca se pot copia diferite modele, atat timp cat clientii cer asta si nu se calca vreo lege sau patent. Discutia poate fi si in felul urmator: Stimati domni, eu fac boxele cutare si cumpar 20000 de difuzoare JBL, modelul xyz, intr-un an. Acestia le vand cu 50USD. Daca le puteti face absolut identic si sa le vindeti cu 30USD, le comand la voi. Cam asa merge treaba, de cand cu globalizarea si scaderea preturilor.

Nimeni de la PA nu are timp sa faca un difuzoare pentru a fi vandute la bucata. Ceea ce luam noi de la ei sunt difuzoare facute in masa pentru diversi fabricanti de boxe si care nu au pretins ca acel difuzor sa nu fie revandut si altora.

De ce nu este PA-800 pe site-ul din Thailanda ?
Simplu. Chiar ma mir de faptul ca poti intreba asa ceva.
Paudio produce peste 1500 de modele de difuzoare, in clipa de fata.
De la difuri ieftine, cu sasiu de tabla, in zeci de mii de bucati per order, pentru Tapco sau brand X, pana la difuri cu sasiu turnat, in serii mic, de cateva sute de bucati, pentru aplicatii pro din cele mai diverse.

Este datoria distribuitorilor sa isi defineasca gama de produse oferite, nu a fabricantilor. Cei care revand produsele lor sunt datori sa isi puna produsele pe site, sa aiba grija updatarii acestora, sa specifice modificarile in parametri, daca apar. In Romania se vand 50 de modele de difuri. Unele sunt din oferta curenta, altele sunt din ceea ce se produce in afara ofertei curente. Oricum, tinand cont ca vanzarile adunate de la toti acesti distribuitori la un loc nu trec de 15- 18% din vanzarile totale, restul fiind productie OEM, cred ca este foarte clar de ce nu le convine sa tina un site stufos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
aaaa, am uitat ceva, visaton, si astea au un cuvant de spus (dar nici astea nu sunt prea ieftine).


Visaton nu fabrica difuzoare. Le comanda la altii. Asa a fost dintotdeauna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA, acum vreo 2 ani te-ai apucat sa prezinti pe forumul POWERAUDIO un proiect foarte indraznet cu 2 x PA800K si 1 x PCT300 si vad ca nu ai mai postat.
Ce s-a intamplat cu acel proiect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:
DNA, acum vreo 2 ani te-ai apucat sa prezinti pe forumul POWERAUDIO un proiect foarte indraznet cu 2 x PA800K si 1 x PCT300 si vad ca nu ai mai postat.
Ce s-a intamplat cu acel proiect?


Este gata de mult, dar nu m-am învrednicit să îi trag și un finisaj corespunzător genului ăsta de proiect. Acum m-am enervat, i-am tras o vopsea neagră și e gata.

Noroc că am văzut postul lui MP și iar mi-a urcat tensiunea.
Chestia asta m-a determinat să le termin pe foc automat. Altfel cred că pe la vară abia începeam să mă gândesc la cum le finisez Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Noroc că am văzut postul lui MP și iar mi-a urcat tensiunea.
Chestia asta m-a determinat să le termin pe foc automat. Altfel cred că pe la vară abia începeam să mă gândesc la cum le finisez Laughing
Ia un distonocalm Laughing
Am inteles explicatiile tale, dar nu m-am legat de forma ci am remarcat (constatat) doar ca seamana (nu ca e identic - bine ar fi fost) f. mult cu Audax HM170C0 bineinteles la forma exterioara (din fata daca vrei - oricum numai asta se vede odata montat in boxa) ca functional am spus si eu ca au caracteristici, parametri si performante complet diferite. Daca punem JBL-ul, Audax-ul si PA-800 unul langa altul si cerem oricui sa aleaga 2 difuri asemanatoare, te asigur ca toata lumea va alege Audax-ul si PA-800.
Nu stiu de ce te miri ca am intrebat de ce nu este PA-800 pe site-ul P.Audio din moment ce este un difuzor care este fabricat de P.Audio si se vinde sub brand-ul P.Audio (nu este OEM) si la bucata (ma rog prin lantul comercial uzual nu direct de producator). De fapt nu apare nici pe site-urile distribuitorilor, iar cel putin pe site-ul .ro (te rog sa nu te superi) la sectiunea Difuzoare de Joasa Frecventa la Seria PA apare doar PCT-300 care e... tweeter Rolling Eyes
In rest, ca si utilizator de difuzoare chiar nu ma intereseaza ce are mai bun de facut departamentul R & D de la P.Audio care sunt convins ca lucreaza pt. client nu impotriva lui si nu asteptam nici un fel de raspuns la intrebarile puse (mai mult retorice) Wink Astept si eu Food prezentarea incintelor tale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puțin offtopic

PA-800 este un OEM prin excelență.
Se face la greu, în vreo 3 variante ( de 3 știu ei, poate or fi mai multe ).
A fost inclus în catalogul din 2006 doar pentru că eu și încă vreo 3 distribuitori am insistat. Am insistat pentru că la noi există mentalitatea "reprezentării". Oamenii vor să vadă, să studieze, să simuleze luni de zile. Dacă le spui că difuzorul x este așa și pe dincolo, oamenii se uită strâmb, dacă nu văd și pe aiurea. De exemplu, la alți distribuitori PAudio acest difuzor nici nu apare în ofertă, pentru că piața lor nu cere așa ceva. Asta nu înseamnă că Paudio nu îl produce.

Mă rog, ideea este că indiferent de cum privești lucrurile, discutăm despre un difuzor cu raport preț calitate greu de bătut pe piața românească. Șasiu din aluminiu, bobină ok, membrană și mai ok, borne, etc. Și cel mai important aspect, este disponibil pe stoc în România.

Am adus acest difuzor pentru a-l folosi în aplicații profesionale, gen muzică ambinetală indoor și mai ales pentru pus afară, unde ninge, plouă, bate soarele toată ziua în membrană. Cu timpul am observat că multă lume l-a cumpărat pentru aplicații domestice. Cam aceasta este povestea. La fel și PCT-300. Aceeași poveste.

Acum știi și tu cât de mult contează ingineria unei incinte.
Nu este vina mea dacă unul vrea să facă bookshelf cu acest difuzor, după simulări în bass box, apoi spune că e diful nu știu cum, în loc să realizeze că problema este că nu știe el să îl folosească.
Eu pot scoate cam tot ce vreau din el, în anumite limite. Dacă vreau, îl pun în boxe de audiție și accept o pierdere de 4-5 dB la mijlocul benzii. În alte îl pun să presteze de la 80Hz în sus, cu 92-93dB, ceea ce nu este puțin lucru pentru un dif de 8". Nu mai spun de rezistența la abuzuri. La ce poate încasa un PA-800, un SS ori SEAS similar se duc dracului în 10 minute, iar în românika, orice boxă, mai devreme sau mai târziu, va încasa o forjă, inclusiv de la audiofili.

În final, totul se reduce la cât costă totul.
Poți să îmi spui că pentru aplicația cutare tu consideri că există o alternativă mai bună, la un preț asemănător, iar eu nu te contrazic defel, dar pentru utilizatorul normal, omul care nu vrea să investească cine știe ce bani, nu are chef de cine știe ce teste complicate, nu este oare mai avantajos să cumpere un difuzor care să fie multifuncțional ? Să zicem că vrea să își facă boxe hifi și nu ies așa cum ar vrea el. Un PA-800 este oricând util la casa omului, în timp ce Peerlesul cutărescu, ori merge din prima, ori faci ceva pe el și pierzi banii. Cam așa gândesc majoritatea oamenilor și de aceea PA-800 a avut atât de mult succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
iar în românika, orice boxă, mai devreme sau mai târziu, va încasa o forjă, inclusiv de la audiofili.


Nu stiu ce intelegi tu prin audiofili, dar, aci nu sunt de acord cu tine. E adevarat ca stiu pe vreo 2, 3 care "se cred" audiofili si care si-au prajit ceva boxe, dar oamenii de bun simt care sunt interesati de muzica nu de dB in exces, manele, chefuri, etc., nu au avut si nu vor avea asemenea surprize.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiofilii sunt și ei oameni.
Din când în când, când le vine chef, le vine și lor să dea mai tare. Știi și tu că sunt anumite muzici care sună așa cum trebuie doar dacă le dai presiune în instalație.

Există o idee preconcepută despre audiofili.
Conform acestei idei, audiofilul este un tip care stă și ascultă la 2w pe canal toată viața, cu urechile ciulite, ascultând locul de unde cântă saxofonistul și cum plescăie saliva solistului.
Nu zic că nu ar fi și genul ăsta, dar adevărul este că majoritatea audiofililor adevărați, mai sar din când în când îmbrăcați în piscină, mai trag câte un blow job tweeterelor și dau dovadă că sunt niște conglomerate de celule vii.

Încearcă să îți imaginezi care este rolul acelor hornuri megalitice, pentru lămpașe. La ce le trebuie, dacă nu pentru scurte incursiuni în zonele cu aer rarefiat ( > 115dB ) ?

Mă rog, discuția este lungă de 1200 de pagini și cam offtopic, pentru că nu era vorba despre niște boxe audiofile, dar facem un pic de vorbire pentru că văd cum și tu te-ai dus pe un drum care nu duce înspre nicăieri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA mi-a placut enorm din postul tau replica:

Citat:
dai presiune în instalație


ce sa zic, se simte cine pune suflet in domeniul asta si traieste muzica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
pentru că văd cum și tu te-ai dus pe un drum care nu duce înspre nicăieri.


Adica ......???? Daca se poate un pic mai explicit, pt. ca se poate intelege in mai multe feluri.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
DNA a scris:
pentru că văd cum și tu te-ai dus pe un drum care nu duce înspre nicăieri.


Adica ......???? Daca se poate un pic mai explicit, pt. ca se poate intelege in mai multe feluri.


Îți pierzi timpul căutând ceva care nu există decât în imaginarul colectiv.
Cu cât mergi pe acel drum, cu atât îți va veni mai greu să te întorci și să accepți ideea că a fost un drum greșit.

Deja prezinți primele semne care arată că procesul de zombificare a început Wink

Mai mult nu spun, va trebui să înțelegi singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La faza asta îi dau dreptate lui DNA.

Eu am dat suficient de tare pînă am dezvirginat o pereche de S-Baby (știe DNA povestea)

Pe de altă parte, aseară am trecut prin Fabrica și s-a pus la un momendat ceva Prodigy (cred că de pe discul cu crabul) și suna foarte bine, deși basul era bubuit destul de rău. Dar presiunea din instalație și-a făcut efectul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:

Se spune că specialiștii și meseriașii sunt pe poziții și șurubăresc până dă benga în ei. . Ei bine, chestia asta e un mit urban, 100% neadevărat.
"Marii" fabricanți de difuzoare nici măcar nu își permit să aibă un proiectant adevărat de difuzoare, pentru că sunt prea zgârciți ca să-i plătească. Proiectanții adevărați de difuzoare scriu cărți, țin coferințe, instruiesc ciumapalci, se scarpină în cor, forumesc în mod nesimțit, de nu mai poți trage un pârț de ei. Ai dreaqu, în loc să muncească ca sclavii, pentru binele consumatorilor de audio, stau toată ziua pe forumuri și pălăvrăgesc de nebuni ( că oricum nimeni nu îi ia în serios ).

Hai să nu mai mitizăm totul și să ne închipuim cum ar fi să fie. Hai mai bine să căscăm ochii și apoi să ne forțăm a înghiți ceea ce este.
Am văzut cu ochii mei cum se ansamblează "de mână". E hand job.
Am făcut și poze + filmulețe, evident, pe care le țin doar pentru prieteni.

Marii meseriași manuali de care se face vorbire prin lumea audiofilă, ca despre niște spiriduși de-ai lui Moș Crăciun nu există, precum nici spiridușii nu există ( îmi pare rău copii, mai devreme sau mai târziu tot aflați ).
În realitate spiridușii SS care ansamblează manual mărețele organe de reproducere a sunetului nu au puță.
Nașpa !
De fapt sunt niște cucoane ( din alea, cu clitoris pirogravat ) care habar nu au ce măciuci ansambelează acolo și seara se închină la Alah, apoi șterg la cur copiii și îi culcă pe ritmuri de iahabibi. Sunt convins că se plătește foarte bine, din moment ce numai emigranți sunt pe linia de ansamblare, iar la final check e unul pe nume hasan nu știu cum.

Cât despre grafice și parametri, hai să fim serioși.
A fost odată ca niciodată o prea frumoasă fată, singură la părinți pe care balaurul cel rău o fură.
Nici în visele lor cele mai sexy nu o să aibă SS măcar un sfert din ce aparatură folosește Steve Mowry ( că tot fu numit drept Guru, pe undeva, pe aici, mai recent ) când lucrează pentru Paudio. Dacă e ieuropa atât de măiastră, de ce mama dracului se mută cu cățel și purcel tocmai în Thailanda ? De ce fug toți ca teleghidați în țări de la soare răsare ? De bine ? le palc muierile ? O sug alea mai bine ? Adevărul că tailandezele o sug cel mai bine și mai cu talent, dar aste e altă poveste.
Știu că iar te vei revolta, pentru că tu credeai că, dar sorry, îmi pare rău să te și să vă dezamăgesc, realitate e alta, iar eu sunt suficient de ciufut și scârbit de orice începe cu "eu credeam că" ca să nu-mi pese de iluziile tale sau ale altora. Adevărul este că-mi place să vă calc iluziile în picioare, să micționez ( vezi, sunt politicos și nu spun că mă piș, folosesc o terminologie cultă, ca pentru domni )pe visurile umede care vă zombifică în pasiunea vostră pentru muzică. No ofence !


http://www.tvmidtvest.dk/indhold/fast-arbejde-scan-speak

Am gasit acest filmulet despre ScanSpeak in care lucrurile stau un pic diferit fata de cele expuse de DNA mai sus. DNA, poate ne arati si noua filmuletele alea despre care vorbesti si la care privesti doar cu prietenii, nu de alta, dar sa ne convigem ca ai dreptate.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community