FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SU-A909...se merita???
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 2:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda. cred ca m-am hotarat. Daca la noapte nu visez urat asta va fi sistemul:
NAD C352
NAD C542
NAD C422
Technics SH-GE90 (il am deja)
Technics RS-BX-747 (il am deja)

Boxe: PSB Image 6T
Sa vedem si la ce bani il scot Shocked .

Daca nu suna bine ma impusc...cui sa le las prin testament?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 2:45 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 6:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 1:27 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 8:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca sistemul ales de QD ca si optiune mai sus e OK. Nu inteleg insa ce cauta Technics-urile acolo......

Eu am preferat NAD inaitea Cambrige Audio, insa nu am ascultat PSB, dar stiu ca PSB-ul face prezentarile la Show-uri cu scule NAD. Trageti voi concluziile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai au fost mai multe considerente pentru care am ales NAD:
- toate modele sunt noi, aparitie anul acesta, pe cand la Cambridge se scot din productie (deja C500+P500 nu mai e la ei pe site)
- amp-ul NAD e mult mai puternic 80W (si se spune de obicei despre NAD ca puterea reala e mai mare decat cea specificata). Cambridge are 65W...dar in manualul pdf care il poti lua de pe site lor scrie 55W Rolling Eyes .
NAD-ul imi ofera si posibiltatea de a achizitiona niste boxe mai mari daca vraeu, pe cand cu Cambridge sunt cam limitat.
- pretul: ies mai ieftin la bani in conditile in care iau best cd de la NAD (premiat peste tot) si amp peste amp-ul de la Cambridge
- suportul pt client: la Cambridge NU exista un mail/formular de contact la ei pe site. Daca vreau sa intreb ceva sau sa fac o plangere, etc nu stiu cu cine sa vorbesc. La NAD am scris un mail si dupa doua zile m-a sunat dealerul din .ro sa-mi dea toate detaliile de care am nevoie !! Shocked
- posibilitate de trade in la dealer.

Intr-adevar, Cambridge-ul arata mai bine si amp-ul e din 2 bucati, dar si la NAD mai pot pune un amp de putere daca vreau mai incolo.
Iar este adevarat ca am ascultat Cambridge si mi-a placut, iar despre NAD nu am citit decat review-uri...foarte bune. Despre Cambridge nu prea am gasit nimic. Merg la risc aici, ma bazez pe urechile altora.. Embarassed

La fel si cu boxele, dar netu e plin de review-uri in care toata lumea spune ce bine se aud boxele alea. Sincer sa spun la inceput ma cam indoiam (chiar si acu nitel...) dupa ce am vazut si ascultat B&W, Cabasse, dar totusi rau nu cred ca se vor auzi mai ales ca NAD-ul le recomanda. Iar la bani....juma de pret fata de 604 sau un Cabasse similar.

Technics-urile le am deja... Wink de vreo 5 ani. O sa vand un ampli tuner + cd, dar pastrez ce am scris mai sus. Chiar sunt curios care va fi diferenta de auditie intre sistem NAD +DSP si fara.

O recomandare de cabluri aveti? Streightwire va spune ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Straightwire - tot de la dealerul NAD. Ce ti-a oferit si la ce pret?

Tu ai fost in magazin sau a-ti discutat la telefon?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te risti daca cumperi PSB-urile alea fara sa le asculti ...
Sau poate esti un "norocos" Very Happy innascut !
De ce nu incerci si Acoustic Energy Aegis Evo 3 ... pe mine m-a impresionat bass-ul ! Desi sint destul de micute difuzoarele de joase, bass-ul este excelent ! Si pretul nu e mare ! Au un raport pret/performanta ff bun ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan, am observat ca ai o parere f. puternica impotriva Technics. Poti sa detaliezi putin? (Technics sucks! nu'i suficient)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ahegyes
"Tu ai fost in magazin sau a-ti discutat la telefon?" - la telefon, dc ma intrebi?
"Straightwire - tot de la dealerul NAD. Ce ti-a oferit si la ce pret?
" - inca nu mi-a oferit nimic, azi sper sa am ceva cotatie.

Wolv
Sunt convins ca ma risc...da cine nu risca nu castiga Wink. Din ce am vazut pe net toata lumea spune au super bass - si am vazut zeci de review-uri.
Si pretul PSB e bun, dar ce ma face sa merg pe ele e recomandarea NAD-ului si faptul ca as putea sa le schimb daca nu-mi plac (trade-in).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 1:28 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
In special la Amplif-uri (plus receivere) si boxe. La CD-uri si Deck-uri sunt ok. Dar la power + boxe, pana si Sony e clar peste.

OK, ai o parere decisa... Wink . Eu unu' eram amator de amanunte (barfe) de tipu': ampu' lu' X urla naspa cand folosesti genu' de muzica Y etc... Ma rog...

Eu am (sigur ca am!) o parere despre Technics'uri (trecute'n loc cu verdeata) - oricum pozitia mea este rezervata. Nu pot spune ca suna prost (sau jenant), nici bine (sau grozav). Iar despre SONY, depinde de clasa, pardon...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 1:29 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
De ce crezi tu ca o linie technics are nevoie obligatoriu de un egalizator ca sa sune cat de cat acceptabil Rolling Eyes ??

Nu stiu... De ce? Urechile mele pot sa'ti spuna, insa, ca suna acceptabil si fara egalizare. Shocked
Bogdan a scris:
De bune ce sunt? de ce boxele erau date cu +-6 dB? ... si pot continua...

Interesant, da' n'am prea inteles: cum adica boxele erau date cu +-6dB? Confused

Asa cum spuneam si alta data - amp'urile Technics au o anumita personalitate, neacceptata de multa lume (uneori unu' din motive poate fi tocmai faptu' ca pe ele scrie Technics Shocked ). Sansa acestora consta intr'un set de boxe pe masura... Wink - nu neaparat in sensu' bun al cuvantului. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aaaaa let's stick to my NADs pls Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD a scris:
Daca vreau sa intreb ceva sau sa fac o plangere, etc nu stiu cu cine sa vorbesc.


Salut

intimplator il cunosc pe dealerul Cambridge Audio in Romania, si daca vrei sa intrebi ceva sau sa faci o plingere poti sa i te adresezi direct. Eu am avut Amp de la CA si nu mergea iesirea "Rec Out". M-am dus, mi-a schimbat ampul cu unul functional, ... totul OK.
Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2003 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paul H e un tip de treaba, eu nu m-am referit la dealer ci la firma ca atare...Daca eu vreau sa contactez CA nu prea am cum...Mi se pare cel putin ciudat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community