FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
interesant...The ten biggest lies in audio
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eeeehhhh, omul care desfiinteaza cele 10 mituri ale audiofiliei are dreptate pana la un punct. Se vede treaba ca trateaza lucrurile simplist si compara merele cu perele. Daca ai un cdplayer ordinar cu inregistrari pe disc umflate la frecventele extreme si il compari cu un pick-up realizat excelent normal ca te poti insela si sa spui...vai ce bine suna pick-up-ul. In plus daca uiti de faptul ca cd-ul normal nu foloseste o tehnica digitala foarte buna iarasi devii fan inregistrari analogice. Un om informat si inteligent nu se lasa convins de mituri, ele prind la "tarani",asa cum prindeau kilele de zahar la alegeri in provincie.

Momolo , MLGore intradevar nu are un apetit mare pentru auditii, urechea lui e mai"bleaga" Laughing daca putem spune asa, dar baiatul este extrem de talentat la a crea scule. Chiar astazi am fost pe la el si am ascultat ultima lui creatie. L-am ajutat si eu cu urechea mea si dupa ce a terminat reglajele tin sa iti spun ca am ramas de-a dreptul blocat. Nu am ascultat pana acum un amplificator care sa functioneze mai bine si mai placut urechii. Si asta doar mono pana face si celalalt canal. Va fi un hibrid in clasa A undeva la 80W pe canal in 8ohmi ! , cu lampa in preu, MOSFET in final single-ended. Pentru fiecare canal in parte va exista cate un traf toroidal de 600VA cu capacitate de filtraj de 120.000 microfarazi(in stereo 240.000 micro) !!!!!!!!!!!!. O sa incerc sa il ajut si sa il bat la cap sa duca pana la capat proiectul si sa ii facem cutie, probabil va fi monobloc. E pacat sa nu incerce sa comercializeze asa ceva, mai ales ca poate sa-l scoata de 10 ori mai ieftin fata de cum suna. E prima scula DIY care m-a dat pe spate. Daca nu va va placea cum suna pe mine sa ma injurati ca eu o sa fiu responsabil cu "amprenta" sonora Laughing Pe scurt suna ca o lampa, foarte placut cu media in fata, cald, inaltele fine si nedistorsionate, pe scurt foarte transparent. Iar despre bas...nici un amplificator nu a controlat basul melomanelor mai bine pana acum, superb, amandoi am avut senzatia ca parca erau 2 amplifuri si 2 boxe separate, o ramura pentru medii si inalte si alta pentru bas. De fapt nici mediile nu se amestecau cu inaltele, sunetul general este foarte "linistit" si dinamic in acelasi timp, pe scurt, superb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 12:37 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si pana la urma pe ce boxe ati "tunat" aceasta minunata capodopera? Si dupa ce sursa de semnal cu ce discuri/inregistrari?...Nu mai intreb de cabluri ca nu mai conteaza....
Intreb si eu de curiozitate. Laughing
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ehehe, la cat am avut de a face fara sa vreau cu melomanele le-am invatat "trasatura de caracter", iar ce este bun se vede imediat pe orice inregistrare, pe orice cablu. Nu e genul de amplificator care sa mearga bine doar pe un anumit tip de cablu, sper sa il termine si sa ai ocazia sa il audiezi, este ceva deosebit. In plus "tunatul" cum ii spui tu Smile la un amplif nu se refera la un reglas ca pe EQ-uri, este vorba despre alte lucruri, le stii si tu de fapt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 1:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci te-ai molipsit si tu de faimoasele melomane.

intra in actiune seria X de la Melomane Reloaded!...cine ar fi crezut ca tineam in debara asemenea bijuterii muzicale.
Sunt cam obosit si e tarziu dar maine tunez si eu un amplificator pe niste boxe Genius de 5000W pentru PC deoarece le-am invatat "caracterul"...etc,etc.
Noapte buna copii!
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo ,
zici ca nu iti mai place sa mai faci cite o auditie mai "loud" , cu basi sa iti filfiie pantalonii ?

Eu daca nu am ( din cind in cind ) cite o sesiune de miscat organe , ma simt naspa . Acasa nu prea mai pot face cutremure ( copil , vecini , etc ) dar din cind in cind ma mai cara nevasta pe la vreun club sau party si acolo ma mai racoresc si eu .... .

Revenind on topic .

Totul ar fi frumos si bine in minunata lume audiofila daca nu ar interveni concurenta acerba a facatorilor de pacaleli . Astia au stricat totul .
Pe unde te duci , nu mai ai loc de ei . Aproape ca iti baga pe git ceea ce mesteresc ei .
OK.
Nu ar fi o problema . Nu ma pot obliga sa cumpar .

Partea nasoala incepe atunci cind incep sa bese ifose din ei .
Nu au nici un respect si se baga peste oamenii cinstiti , le denigreaza produsele cinstitie cu scopul de a scoate in fata porcariile lor .

Eu nu sint suparat pe ei .
Sint foarte suparat pe cei care CUMPARA .
Acestia sint vinovatii si responsabilii principali pentru distrugerea conceptului de inalta fidelitate .
Sint suparat pe aceste mentalitati pentru ca introduc arbitrariul si subiectivismul in toata aceasta ecuatie .

Conceptul urechii blegi a distrus principiul masuratorilor cinstite .
Facatorii de tirsuri nu vor nici morti sa-si masaoare scula pentru ca nu au nici o sansa in fata unei scule cinstite .
Prefera sa scoata in fata principiul urechii blegi pentru ca nimeni nu le poate contesta afirmatiile . O sa se gaseasca foarte multi care o sa "auda" exact ce vrea fabricantul .
Pentru ei este un happy end .
Pentru fabricantul de scule cinstite este naspa .

Un constructor de scule audio este foarte nedreptatit in momentul cind cumparatorul da citeva sute de dolari pe niste piramidute de cristal si le pune pe CD-Playerul facut de el , cu scopul declarat "ca sa sune mai bine" .

Saracul fabricant , dupa ce ca este cel mai urgisit , mai are parte si de astfel de umilinte .
Se chinuie sa faca din nimic o scula buna , se bate cu centii , face acrobatii tehnico-financiare in incercarea de a produce cit mai ieftin pentru ca clientul vrea calitate cu bani putini .

Cumparatorul este chirnog atunci cind cumpara o scula ce inglobeaza tehnologie superioara dar cumpara ca fraierul tot felul de prostii , fara sa cugete si fara regrete . Apoi mai si aude "schimbarile" in sunet .

Poate ca daca ar fi cheltuit banii cu mai mult folos , fabricantul ar fi putut sa bage un convertor mai procopsit , sa foloseasca numai piese state of art , sau sa aloce mai multi bani pentru cercetare .

Din pacate , chestia asta nu mai exista .
S-a terminat cu cercetarea in materie de Hi-Fi .
Anii 80 au fost de aur dar anii 90 au insemnat o involutie dramatica .

De ce ?
Pentru ca fabricantii au priceput ce vor noile generatii de "audiofili" si au fost nevoiti sa se adapteze .

Pe mine ma deranjeaza teribil ca au disparut statiile acelea sanatoase cu EQ incorporat pe cel putin 7 benzi si cu Vu-metru pe ace .
De ce au disparut ?
Pentru ca audiofilii lu' peste nu le cumpara .
De ce nu le cumpara ?
Pentru ca asa au citit ei la gazeta si pentru ca este trendy sa stai si sa asculti la o scula fara butoane .

Ce conteaza ca muzica inregistrata naspa si are nevoie de corectii de ton ? Cui ii mai pasa de asa numita "room corection" ? Ce mai conteaza ca fiecare camera de auditie necesita o ajustare mai mult sau mai putin fina a tonului ?

Nu si nu .
Scula audiofila trebuie sa fie MUSAI fara corectii de ton si de putere cit mai mica .

Pentru producatorii de amplifuri este o mana cereasca .
Arunca intr-o cutie un buffer facut dintr-un operational de cel mult 10$ ( asta este high-end ) si un final "de rezolutie" constind intr-un amplificator facut dupa o schema de acu' 30 de ani , cu doi tranzistorii finali amariti si gata. Au gatat ampliful .

De ce sa-si mai bata ei capul cu corectii pe reactia negativa , cu potentiometri sofisticati si scumpi sau alte chestii care inainte le faceau viata grea ? Acum este mult mai simplu .

Nu mai trebuie cheltuiti bani pe cercetare ci pe marketing si advertising .
Produsele nu mai sint facute de cercetatori .
Acum , puterea o detine marketingul .

Nu stiu cum sinteti voi si daca ati priceput despre ce vorbesc , dar eu nu am chef sa dau o caruta de bani pe o scula la care platesc mai mult costul prostiilor debitate de marketing , decit scula in sine .
Nu este vorba de bani .
Este o chestiune de principiu .
Poate ca sint eu de moda veche sau poate ca stiu valoare banilor munciti .

In acest moment exista doua piete paralele .

Prima ( ca importanta ) este piata sculelor pentru oamenii care vor sa asculte muzica in surdina , acasa .
Aici se intilneste cea mai mare discrepanta intre valoare si calitate .
Cumparatorul unei asemenea scule se multumeste cu putin si nu vrea sa dea prea multi bani pentru scule .

A doua este cea a sculelor audiofile .
Aici gasim calitate dar gasim si multa paranoia .

VTP povestea despre disparitia magazinelor de scule audio decente .
Pot confirma si eu acesta trista realitate . Au disparut sculele decente si cinstite . Au ramas ori cele foarte ieftine < 190 Eur , ori cele foarte scumpe . Cele ieftine sint proaste ( la banii astia este normal ) iar celelate sint prea scumpe pentru ce stiu sa faca .

Cine este de vina ?
Maria sa , CUMPARATORUL .

Cine este de vina ca se vind toate gunoaiele facute in China ?
CUMPARATORUL .

Cine este de vina pentru moartea firmelor Telefunken , Dual , Grundig , Palladium , Revox , Tandberg , etc ?
CUMPARATORUL .

Cine este de vina pentru pervertirea revistelor de hi-fi in niste instrumente grosolane de manipulare si marketing ?
CUMPARATORUL .

Cine este de vina ca peste tot urla manelele ?
CUMPARATORUL .

Asta este .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca cea mai mare vina in disparitia sculelor decente ca pret si calitate o are aparitia " Home Cinema Receiver"-ului. De la aparitia lor, "turma" s-a orientat catre Home Cinema, s-a lasat calitatea deoparte si s-a marsat pe "putere si efecte" - sa se auda impuscaturile si exploziile.

Nimeni nu e de vina ... asta se cauta - asta se ofera: mediocritate.

De ce vezi gagigi despuiate printr-o gramada de reclame si emisiuni TV ? Probabil, pentru ca in urma sondajelor facute, s-a constatat ca "turma" asta isi doreste: mediocritate Laughing

Audiofilii isi doresc un sunet bun, si ca atare sunt un pic impotriva curentului "turmei". Ca urmare sunt tot mai putini, si din pacate asta se reflecta in pretul sculelor dedicate lor. Nu e usor sa mergi impotriva curentului.
Ma bucur totusi ca nu imi doresc corectoare de ton, sau egalizatoare, si un amplif fara corectii
dar cu telecomanda ma multumeste. Cool
As fi fost intr-o dilema f mare Laughing

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ, as fi curios sa stiu ce firme audio consideri ca mai tin steagul sus (boxe, amplificatoare, [gluma]cabluri[/gluma]).
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo ma uit si nu inteleg unde am facut eu greseala de ai inteles ca laudam Melomanele lui MLGore. Eu ti-am vorbit despre un amplificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca in articol nu se vorbeste decit de virful icebergului.

De exemplu, stiati ca pietrele Shakti pot fi folosite si pentru a mari puterea unei masini? Nu credeti ce cititi? Aruncati o privire aici: http://www.shakti-innovations.com/automotive.htm

Citez "The ECU is a computer processor that analyses and controls the various complex calculations that effect the performance of your car’s engine. As good as modern ECUs are, they do generate some Electromagnetic Interference (EMI) which compromises optimal signal transfer functions, resulting in lost horsepower."

Au si grafice care demonstreaza! E demonstrat, nu e snake-oil, ce vreti mai mult decit grafice?

Dar de Tice Clock ati auzit? Nu? Un ceas digital care pune electronii din casa dvs in armonie. Numai 270$.
http://stereophile.com/accessoryreviews/784/index3.html

De Bedini Ultra Clarifier? Vreti review-uri?
http://www.bedini.com/
http://www.audioreview.com/cat/accessories/others/bedini/PRD_117775_1590crx.aspx
Citez "...the moderate cost of the Clarifier makes it an indispensable accessory for all audiophiles worthy of the name. Try it, you won't be able to do without it."
Ahh, multi dintre noi tocmai au aflat unde se situeaza si inghit in sec. Hurts, doesn't it?

De trucul lui Jon Risch stiti? http://www.geocities.com/jonrisch/cd-sand.htm
Puneti saculeti de nisip pe/in orice scula audio si voila! Audio Nirvana!

Citeva pt desert:
http://herbiesaudiolab.home.att.net/cdrview2.htm
http://www.positive-feedback.com/Issue1/auric.htm
http://www.positive-feedback.com/ambackissues/Belt.htm
"Belt asserts that photographing a person affects them adversely, and that if you place a photograph of yourself as an infant or small child along with a current photograph of yourself in a plastic bag in the freezer, you will improve your listening experience."

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
De Bedini Ultra Clarifier? Vreti review-uri?
http://www.bedini.com/
http://www.audioreview.com/cat/accessories/others/bedini/PRD_117775_1590crx.aspx
Citez "...the moderate cost of the Clarifier makes it an indispensable accessory for all audiophiles worthy of the name. Try it, you won't be able to do without it."
Ahh, multi dintre noi tocmai au aflat unde se situeaza si inghit in sec.

Wow! Imi place! Da' cel mai mult imi place ca marind un pic poza cu waveform-urile bag de seama ca tratamentul-minune a reusit sa schimbe pana si si pozitia in timp a sunetului. Adica, ce mai, asculti alta muzica! Saracu' Mike Oldfield... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 27, 2005 8:09 pm    Titlul subiectului: MARIA SA CUMPARATORUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la cele spuse de DJ DNA!
Piata se modifica in primul rand dupa calitatea, deci cerintele cumparatorului! Cu cat acesta este mai putin educat, are nevoie de mai putin si poate fi pacalit mai usor. De asta am facut totdeauna apel la Lenin cu INVATATI la puterea a 3-a. In plus, cu ajutorul mass media poti orienta piata catre ceva ce-ti mareste profitul: de ce sa nu vinzi scump amplitunere care fac si copii pentru prostii care le cumpara, insotite de
"incinte hi-end" cat pumnul cu un difuzor "cool" si un subwoofer si mai si daca prin reclama toti se arunca sa cumpere noutatile? Daca nu ar fi trecut prin scoala ca gasca prin apa, daca nu ar fi avut si profesori numai cu numele, nu ar da banii pe orice miselie.
Dar,...... daca vesticii o merita, romanasii nostri o merita si mai mult:
e smecheri!!!
Un caz concret: de ce isi cumpara nemtii masinile lor in 90% din cazuri, mai ales ca sunt chiar zgarciti si au alternative ieftine si bune???
Dece romanul a zis : A, Dacia? Fugi de aici!!!
Normal cand nu muncesti ca lumea stii ce iese din mana ta si nu cumperi!
Unii vor spune: daca m-ar plati mai bine, ar fi altceva! Nu, nu e adevarat!
Din lucruri proaste se castiga putin sau nimic, si ca atare plata e corespunzatoare! In plus, cand ceva nu merge bine ca a fost prost facut de la inceput, vine smecherul care cu o sarma, un cui si un ciocan mai mare, te linisteste: Lasa, sefu', ca rezolv eu, ma descurc!!!
In plus, e un KKcios! Daca i se pune ceva in spate, asteapta sa vada ce mai inventeaza statul sa-i puna peste!!!
Romanul isi merita soarta pe de-a-ntregul! si nu numai in hi - fi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2005 10:35 am    Titlul subiectului: Re: MARIA SA CUMPARATORUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
Unii vor spune: daca m-ar plati mai bine, ar fi altceva! Nu, nu e adevarat!

Corect! E vorba de responsabilitate ( a nu se confunda cu constiinta, care'i alta treaba): faci prost - e musai sa platesti; faci bine - salariul ar trebui sa te multumeasca; rezolvi o problema aspra - recomensa, frate, ca nu doare. E ca la Pavlov Wink

La noi (si nu numai!) toate merg prost, si romanu' s-a obisnuit cu gandu' ca nu are ce face. Si se integreaza in sistem. Greseste? Si da si nu.
Da - pt. ca asa nu vom iesi niciodata din kko.
Nu - pt. ca cel care incearca "ruperea" sistemului trebuie sa aiba, in ordine aleatoare: spate, umbrela, c*aie, relatii etc. De nu le are, nu misca un pai si risca debarcarea lui subita din sistem, fara regrete, datorita "colegilor", care-l vor si musca de fund dupa: "ai vazut, si noi aveam incredere in el..." ("ca ne face jocu'/nu ne calca pe bataturi", dar se subintelege). Deh, Miorita'i vesnic printre noi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2005 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand la Mioritika nu va mai fi nimic de furat si bisnitat, cu frica de a ramane flamand si pe drumuri va veni ea si constiinta profesionala.... Exclamation
Asta asa, dupa vreo 2-3 "cicluri Brucan" Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2005 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA am incercat sa comand un preamp Sunfire modelul Symphonic Reference dar spre surpriza mea nu fac decit la 120V(si nici nu vor sa livreze in Romania).

Mare pierdere pentru europeni(ai naibi americani astia).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 29, 2005 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Cand la Mioritika nu va mai fi nimic de furat si bisnitat, cu frica de a ramane flamand si pe drumuri va veni ea si constiinta profesionala.... Exclamation
Asta asa, dupa vreo 2-3 "cicluri Brucan" Wink


2 - 3 cicluri? Esti OPTIMIST!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community