FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
OSCAR
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
c6t9 a scris:
mi se spunea AQ nu are nici o treaba cu bass-ul si mid-bass-ul.

kimber sunt folosite in sisteme foarte scumpe si AQ in sisteme entry si medii.


Asta inseamna ca AQ nu este un cablu neutru si ca are treaba mai mult cu frecventele inalte, ceea ce insemna ca este un cablu strident.

Apoi, Atat Kimber cat si AQ au cabluri in toata gama de pret. In sisteme foarte scumpe vei pune un cablu foarte ieftin? Sau intr-un sistem foarte ieftin vei pune un cablu foarte scump? Un cablu care costa cat tot sistemul poate.


vezi cum poti ajunge la diverse concluzii, diametral opuse Wink
depinde unde le folosesti si de om.

vei intalni kimber mai ales in sisteme de top japoneze, care au o afinitate spre inalte Wink

sunt destui care au ajuns sa creada ca un cablu scump tine loc de componente bune. un cablu scump e mai bun decat un cablu ieftin daca e pus unde trebuie.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 12:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
PolyGram e bine ca ai facut testul, chit ca rezultatul nu e cel la care ma asteptam.
Daca o sa-ti mai schimbi gusturile in timp, te mai plictisesti de rezolutie si dinamica, si o sa-ti doresti un sunet mai linistit si mai calm, stii unde sa cauti Razz


Am o mica nelamurire...Pana la urma de ce mai cumparam sisteme rezolute, cu o dinamica naturala, transparente, capabile de detalii ce tind catre sunetu natural daca in realitate ne dorim un sunet 'dulce'?!
Cred ca un sunet dulce putem obtine si cu un setup Sony la care optional putem adauga niste cabluri din obor. Twisted Evil
Cum ar fi sa-i cer un saxofonist la un concert live sa cante mai linistit, pentru ca dinamica si rezolutia oferita de eveniment mi se par deranjante.
Pana la urma ce dorim de la un setup???

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Pana la urma ce dorim de la un setup???



Sa sune ca si cum am sta in fata scenei...in primul rand Wink Twisted Evil

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai dinica, pui in bataie ideea de bbc sound. destul de greu de spus.
de ce ne plac lampile, de ce ne place vinilul.

dar e o diferenta intre sunetul dulce si cel agresit, nu cred ca in primul daca punem detaliile la loc devine agresiv Wink

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

agresit=agresiv, no edit, typo
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Am o mica nelamurire...Pana la urma de ce mai cumparam sisteme rezolute, cu o dinamica naturala, transparente, capabile de detalii ce tind catre sunetu natural daca in realitate ne dorim un sunet 'dulce'?!
Cred ca un sunet dulce putem obtine si cu un setup Sony la care optional putem adauga niste cabluri din obor. Twisted Evil


Notiunea de 'dulce' e destul de larga.
La HifiArena 2004 am ascultat aceleasi scule cu cabluri Aq si am achimbat boxele. Dintr-un sunet caldut-muzical, sunetul s-a transformat in "precis analitic", cu aceleasi cabluri !!!

Cablul influenteaza cel mai putin sunetul final. Boxele cel mai mult.

Daca e sa aleg intre natural-caldut si natural-rece (sau natural - precis -detaliat) prefer prima varianta. E optiunea mea.
Si aceasta usoara nuanta de caldut o obtin din cabluri, nu din boxe sau amplificator.

Offtopic
Ca tot ai adus vorba de Sony, acum 7 ani mi-am luat o linie Sony de varf, fascinat fiind de "rezolutia" si "dinamica" lui Sony. Pe atunci aveam Kimber 4PR si eram incantat de rezolutie ... si dinamica.
Singura problema era ca dupa 30 minute de auditie inchideam sculele si dadeam drumul la televizor Confused

Pe Sony poti pune orice cablu vrei, ca sunet cald nu o sa obtii din ele.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
... acum 7 ani mi-am luat o linie Sony de varf ...


8 ani jumate, mai exact ....

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atat din topicul de fata, cat si din alte discutii (vedeti AICI, am constat ca termenul de "neutru" are diferite intelesuri pentru diferite persoane.

Tibi zicea la un moment dat ca prefera Audioquest King Cobra pentru ca este neutru. Mie mi s-a parut "cald".

Cred ca se impune stabilirea unei unitati de referita a neutralitatii Laughing

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Atat din topicul de fata, cat si din alte discutii (vedeti AICI, am constat ca termenul de "neutru" are diferite intelesuri pentru diferite persoane.

Tibi zicea la un moment dat ca prefera Audioquest King Cobra pentru ca este neutru. Mie mi s-a parut "cald".

Cred ca se impune stabilirea unei unitati de referita a neutralitatii Laughing


Cald/dulce,rece/analitic, termeni care dupa cum am constatat sunt folositi/auziti diferit.
Eu sunt un consumator de sunet live, nu spun ca acesta este cel mai bun sunet dar eu vreau ca acasa cand ascult o inregistrare minimalista de jazz (voce,pian,contrabas,trompeta) sunetul sa fie ca si cum urechile mele ar fi acolo in bodega cu toate detaliile; trompeta sa-mi deranjeze urechile,sunetul contrabasului sa se auda complet sa aud si rezonanta cutiei,vocea sa fie uneori calda si placuta,alteori usor afectata de tonalitatile inalte,etc...Ma intereseaza toate detaliile, pentru ca daca undeva ceva afecteaza informatia si oarecum niveleaza sunetul catre zona in care muzica este un dulce susur pentru ureche, atunci cu siguranta sunetul acela poate fi considerat 'colorat' si departe de realitate.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
culmea, dupa cum am mai spus, kimber sunt folosite in sisteme foarte scumpe si AQ in sisteme entry si medii.
Interesant verdict! Sistemul meu este cablat integral cu AQ (IC Cheetah si Panther + cablu boxe Gibraltar). Am comparat IC cu Nordost, Accuphase si alte cabluri (DIY) iar AQ a iesit cistigator (cu o mare bila alba pentru Nordost, in anumite domenii). Presupun insa ca am un sistem entry...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

se vede treaba ca ar cam fi cazul sa continuam topicul cu sunetul neutru...

o idee se desprindea f clar din celalalt topic indicat de CC, legat de neutralitate: sistemul neutru ar trebui sa redea EXACT CE ESTE PE DISC.

ce ne facem daca, asa cum precizase si costin in acel topic, inginerul de sunet a lucrat la albumul x cu picioarele si a ramas pe disc ce a ramas...
faptul ca auzim apoi in sistem impresia de live desi nu s-a tras acel lucru corect pe disc, oare nu inseamna ca avem de-a face cu o coloratie exact opusa celei introduse de ignoranta inginerului de sunet?

mi se pare principiul cel mai corect de evaluare al neutralitatii unui sistem... problema e... de unde stim EXACT ce este pe disc? faptul ca l-am ascultat in timp pe n sisteme (poate care mai de care mai colorate si mai departe de adevar) si ne-am format o impresie de cum ne-ar place sa sune acel disc nu ne apropie deloc de ceea ce este cu adevarat inregistrat... deci chestia cu neutralitatea, pt mine, din start este un etern efort sisific. nu vom sti niciodata ce inseamna corect (din perspectiva expusa mai sus)... si atunci incepem cu surogate: cel mai la indemana este sunetul live, vrem sa simtim si sa auzim la fel ca la (macar) un concert de jazz intr-o "bodega" vorba lui dinica. unii prefera ca la auditie sa le fie indusa o stare de relaxare (sunet dulce), altii prefera forta sau chiar agresivitate (care de multe ori e confundata cu rezolutia sau detaliul)...

...totul este relativ! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Am comparat IC cu Nordost, Accuphase si alte cabluri (DIY) iar AQ a iesit cistigator (cu o mare bila alba pentru Nordost, in anumite domenii). Presupun insa ca am un sistem entry...


aifaq, ce parere ai despre cablare AQ la boxe si Nordost la IC pe boxe ultra-rapide (Raidho)? Ar merge mai bine decat integral AQ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nici eu nu inteleg de unde a tras c6t9 concluzia respectiva cu kimber pe high end si aq pe entry, mai ales ca ambele firme produc o varietate f larga de cabluri de la entry pana la "masini de lux".

in plus, uneori chiar si in sisteme f scumpe se poate sa dea mai bine un calbu ieftin, stiu ca am patit-o... fara sa pot spune ca exista vreo regula.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
aifaq, ce parere ai despre cablare AQ la boxe si Nordost la IC pe boxe ultra-rapide (Raidho)? Ar merge mai bine decat integral AQ?
Am ascultat Raidho (Eben) si nu am decit cuvinte de lauda pentru aceste boxe... doar ca, pentru mine, sunt prea rapide si rezolute. Ca persoana ajunsa la o virsta... in fine, sa trecem peste! mai ascult si "oldies" inregistrate cum a dat doamne-doamne si (asa cum i-am spus si dealerului) o pereche de Eben ar insemna sa-mi transform 50% din CDuri in frisbee, cu lansare de la balcon!
Dar, ca sa revin la intrebarea ta: in sistemul meu (observa, te rog, sublinierea) AQ au mai multa "grasime" si ambianta pe bas. In schimb, Nordost suna in mod clar mai precis si mai rezolut. Pentru alte boxe - Sonus Faber, sa spunem - si mai ales la un amplif cu lampase as recomanda fara ezitare Nordost (crede-ma, si eu am avut ceva ezitari in sistemul meu). Pentru Raiho, parca as merge pe AQ... din pacate nu am apucat inca sa ascult noua serie de la Raidho, cea "high-end" cu preturi pe masura - am inteles ca are un sunet ceva mai iertator - dar, pentru Eben sau Emilie optez pentru AQ. Daca vrei se te "joci" cu viteza, rezolutia si mai ales cu bogatia armonica incearca ambele variante: Cu si Ag.
Desigur, nu stiu ce sistem (entry, desigur, daca ne luam dupa c6t9) ai...


Ultima modificare efectuata de catre aifaq la Mie Feb 04, 2009 5:13 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de unde am tras concluzia?

luati la rand site-urile cu sisteme si vedeti ce se foloseste la cablaje in hi end. cat e kimber si cat e AQ. si pe ce piete. in japonia in sisteme chiar extrem de exotice se foloseste cu precadere kimber, AQ n-am intalnit spre deloc (sa nu spun chiar deloc), nordost DA. ce stim despre preferintele audiofile ale japonezilor? Wink (si de altfel se si leaga cu ce a spus PolyGram intr-o oarecare masura si cu alte afirmatii de pana acum)

nu e un verdict, e o constatare, fie ca unii se simt sau nu afectati de faptul ca au AQ sau lezati ca astfel au devenit cu sistem entry level. din ce am spus fiecare rastalmaceste cum poate mai bine pt el.

1. am AQ
2. putin imi pasa daca nu am recunoasterea pe forum ca sunt bune sau nu, calde sau reci, atata timp cat nu le-am luat de nebun si singur, iar rezultatul este satisfacator, vad irelevante alte perceptii pe acesta directie.

in alt topic am mai vorbit de kimber, deci chiar nu am nimic cu firma asta, poate sunt cele mai bune, urechile nu trebuie sa fie toate la fel.

dinica a explicat perfect mai jos cum sta treaba cu un sistem muzical. el da ce e pe disc, bine prost, asta e. al meu a fost caracterizat ca muzical cu tenta de cald si e ok. ca as vrea sa fie si altfel uneori, ca nu-mi place numai fix un tip de sunet, e o cu totul alta treaba.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community