FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofoane URSS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Colectionaru a scris:
Nu sunt impotriva aspectului(foarte mult), dar calitatea pieselor lasa de dorit !!! Am avut 5 maguri rusesti, toate au avut rola presoare facuta beton armat si condensatorii paraditi. Nu mi se para normal ca la un mag din 1989 sa se usuce condensatorii, am maguri nemtesti din 1958 si nici o problema la condensatorii.


Fara sa vreau sa intru in vre-o polemica cu tine , imi exprim opinia ca ai fost deosebit de ghinionist cu cele 5 maguri sovietice , toate cu rola presoare facuta " beton armat " si toate cu condensatoarele uscate....
Eu am un singur mag sovietic , un Rostov , care e tot din perioada aia care zici tu si are rola presoare perfecta..... nici un condensator electrolitic nu era uscat ..... le-am schimbat de amorul artei pe toate electroliticile , si in afara de mine nimeni nu a fost atat de " subtil" sa sesizeze ca s-ar auzi mai bine....
Intr-adevar conectorii , cablajul de cupru de pe placa de pertinax , fluxurile de cabluri , nu prea sant ingrijite ..... dar am vazut componente defecte ( condensatoare ) la firme precum Philips , am vazut motoare facute de Sanken carora la capatul derularii casetei audio , pana a comanda microprocesorul modul " STOP " , le cadea fulia de plastic de pe ax ( casetofon facut de firma ONKYO INTEGRA " , .... deci nu numai sovieticii faceau componente neingrijite , ..... mai erau si altii....cu mare brand...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ai dreptate cu acel casetofon. Dar ceea ce a intrecut orice limita(in cazul meu) a fost sa iasa din senin axul de la rola cabestan, la un Kashtan1. Asta cred ca e cel mai bun exemplu de "maiestrie" ruseasca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 6:48 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Astra MK 111 de ala am avut si eu . Foarte problematice aparate , mecanica exagerat de complicata cu parghii si electromagneti. Tubul VFD este identic cu cel de la Orbita 107. Nu este un mag demn de pastrat , daca ar fi sa aleg din tot ce e prezent acolo , asi alege Rostov-ul 104 care de bine de rau are revers,4 capete, 3 motoare si ampu este de 2 ori mai puternic decat la rostov 105 (30W), si tot aceleasi cioburi cu pretentii Gx foloseste , deci numai bun pentru un pasionat cu pretentii mici. Ilet-ul 102 are aceeasi mecanica cu rostov 101 si 102 , Saturn , etc. o mecanica complicata inutil si extrem de proasta, capete moi , 1 motor , un sac de curele Rolling Eyes
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 7:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Colectionaru a scris:
...........a fost sa iasa din senin axul de la rola cabestan, la un Kashtan1. Asta cred ca e cel mai bun exemplu de "maiestrie" ruseasca.
Am patit-o si eu cu JUPITER nu o data (Kashtan-ele sīnt Jupiter-e rebotezate). La Sojuz 111 m-a lasat din senin circuitul de comanda cīnd mi-a fost lumea mai draga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Mai 25, 2008 2:36 am    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

La toate kashtanele avute , dupa o folosire indelungata imi aparea brusc un brum pe unul din etajele finale. Era un amarat de condensator de 20micro , care ulterior l-am schimbat cu unul de 100. De atunci toate magurile rusesti care le pupam , le schimbam instant toti electroliticii. Dar si cu electroliticii schimbati , tot se buleau circuitele de comanda......
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Mai 25, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
La toate kashtanele avute , dupa o folosire indelungata imi aparea brusc un brum pe unul din etajele finale. Era un amarat de condensator de 20micro , care ulterior l-am schimbat cu unul de 100. De atunci toate magurile rusesti care le pupam , le schimbam instant toti electroliticii. Dar si cu electroliticii schimbati , tot se buleau circuitele de comanda......
De aia prefer UNITRA. La astea nu trebuie sa l-e mai schimbi nici pe dracu. Un dus īn contacte cu OSZILLIN-a, 2 stropi de ulei īn punctele de ungere si merg zi si noapte fara probleme.

Īn toti anii, de cīnd mi-am luat primul M 2405 S īn Romānia, īn 1981 pīna azi, 2008 nici un mag din categoria asta nu mi-a facut fitze sau m-a lasat īn paragina. Maguri care au stat parasite 15 - 20 de ani, merg ca noi. La astea nu mai trebuie sa-mi fie frica ca o ia fulia la plimbare sau ca-mi explodeaza condensatorii īn el ca artificiile de revelion cum se īntīmpla la cele rusesti.

Citisem īntr-un forum nemtesc unde scria unul ca a piatit-o cu o troaca din asta ruseasca īn care i-a explodat un condensator īn asa hal de luase foc scula. Era un ROSTOV. Pīna īn cele din urma n-a reusit sa stinga singur incediul si a trebuit sa vina pompierii. Paguba totala, īn jur de 50.000 EURO īn locuinta lui + vecini.
Nu mai vorbesc ca tipul a aterizat la spital cu arsuri de gradul 2.

Asa ca, decīt sa-mi pun un MOLOTOV MUZICAL din asta īn casa, mai bine trec la gramofonul cu manivela sau MP3 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Mai 25, 2008 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cumva o fi pus vreun "meserias" niste sigurante d'alea "populare" (suruburi de 4) in loc de cele originale?
Pana acuma nu am intalnit nici un mag rusesc care sa fi luat foc...EXCLUS ROSTOV...


Ultima modificare efectuata de catre kilaru_de_coduri la Dum Mai 25, 2008 9:34 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Mai 25, 2008 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu. nu era asa ceva si ca sa fiu sincer eu nu ma mir.
Am auzit destule cazuri unde au pocnit condensatori rusesti "cu alai" chiar daca nu asa de grav.
Mie mi-a luat foc un MAIAC 205.
A pocnit R9 si mi-a afumat tot aici cu un miros asa de penetrant parca ar fi dat careva cu spray lacrimogen si nu mai vedeam nimic īn camera la 1 metru, un fum de se alertasera vecinii.
Noroc ca am iesit imediat din locuinta si am scos siguranta principala de la tabloul aferent apartamentului care se afla pe hol (casa scarii) līnga usa ca alt fel era belea mare de m-as fi ales cu locuinta trasa la gril.

De atunci, daca-mi intra o ruseasca din asta pe mīna, utilizare numai cu asistenta permanenta. Asa ceva nu las nesupraveghiat nici 2 minute cīt sa ma duc sa ma pis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mario , am nevoie de un platan de Rostov , ca sa rasturnat si a cazut in axele platanelor si cel din stanga s-a rupt....
Ia vezi , n-ai tu unul cumva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
Nu. nu era asa ceva si ca sa fiu sincer eu nu ma mir.
Am auzit destule cazuri unde au pocnit condensatori rusesti "cu alai" chiar daca nu asa de grav.
Mie mi-a luat foc un MAIAC 205.
A pocnit R9 si mi-a afumat tot aici cu un miros asa de penetrant parca ar fi dat careva cu spray lacrimogen si nu mai vedeam nimic īn camera la 1 metru, un fum de se alertasera vecinii.
Noroc ca am iesit imediat din locuinta si am scos siguranta principala de la tabloul aferent apartamentului care se afla pe hol (casa scarii) līnga usa ca alt fel era belea mare de m-as fi ales cu locuinta trasa la gril.

De atunci, daca-mi intra o ruseasca din asta pe mīna, utilizare numai cu asistenta permanenta. Asa ceva nu las nesupraveghiat nici 2 minute cīt sa ma duc sa ma pis.


Auzi Einar, ......
Mai schimba si dumneata mai nene sarmele alea ce le-ai pus pe post de sigurante la tablouul electric al casei , de pe vremea cand functiona Revoxul G 36 si alte magaoaie mari..... Pune bre sarma mai finutza la siguranta ca risti daca iti mai pocneste vre-un condensator sau rezistenta R9 , sa provoci caderea intregului Sistem Energetic German , si nu mi-e de alta , dar de cand santem si noi romanii interconectati la sistemul vest european , mi-e teama ca ai sa ma lasi intr-o seara pe intuneric tocmai cand am coborat si eu in beci sa mai umplu o cana cu vin..... ...Asa ceva nu se face unui prieten....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ sunwindcornel

ai cumparat rontzov-ul din china de dupa cutremur de s-a rasturnat īn asa hal sau............. ai adus prea multe cani de vin din pivnita si te-ai īmpiedicat de el ? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am impins o canapea ca sa caut un alt mag si prostul asta , care era chiar in laterala canapelei , nu a gasit altceva mai bun de facut decat sa se rastoarne ca prostu' si la prima vedere s-a rupt axul platanului din stanga..... daca n-or mai si alte belele....
Mi-e necaz ca l-am promis ( de-a moaca) unui prieten din Constanta care ma freaca de mult la cap sa i-l dau lui pe degeaba.... acu' o sa creada ca special l-am bulit ca sa nu i-l mai dau.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-i bai. Lipestele n-apoi cu guma de mestecat. Cīnd ajunge la constanta din cauza aerului sarat se transforma guma īn SUPER GLUE si tine. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2008 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu fac altceva decat sa imi spun o parere despre magurile rusesti , o parere personala , nu intentionez sa jignesc pe nimeni cu nimik. Am ajuns la concluzia ca nu merita bagat in seama de la rusi decat Rostov de la model 105 in sus , Soiuz , Olimp model 004 si 005 si Elektronika 003 , 007. Am Rostov-uri, Soiuz , un Olimp 005 si trebuie sa primesc un Electronika 003. Din pozele vazute se pare ca Elektronika 007 este un Olimp 005 mai bine lucrat. Se pare ca Olimp si Elektronika au copiat mecanica de la Revox A-700. Electronika 003 are capete de Rostov , iar Olimp 005 are capete moi , gen Soiuz. Astea sunt magurile Rusesti ce merita tinute , sunt complexe , cel mai bine lucrate , si cu comenzi logice! In plus parca au si design care sa concureze cu cel al aparatelor vestice de calibru. Pt. mine Majak , Kashtan , Orbita si Astra NU EXISTA. Nu spun ca nu sunt bune , dar nu imi plac. In plus TOATE aparatele rusesti au aceleasi probleme cu componentele electronice , depinde de ce noroc ai. Poti sa nu ai nici o problema cu aparatul , sau poti sa stai toata ziua sa-l repari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ alladdin321

Si astea mari sīnt īn ziua de azi maguri pe care sa l-e ti de decor ca suport de vaza de flori si nicidecum sa l-e folosesti.
Īn ceea ce priveste copiatul, nu numai rusii au copiat. au copiat si polacii. La īnceput au fost cinstiti si au cumparat licenta grundig, cīnd s-au dat cu ea īn petec au furat ca-n codru. Au facut seriile ZK 2 xx si M xxxx S cu mecanica americana de Thomson si electronica furata de la Telefunken pe care au tinut-o si ciobanit-o pīna la finele anilor 80, dupa care s-au desteptat au facut seriile ZK 3 xxx ( Concert si Mozart Quadro) pt. scurt timp care sīnt un ghiveci furat de la Revox A 700 / Philips 4520 / Tesla.

Asa ceva sa nu mai mire pe nimeni ca era la ordinea zilei īn timpul asa zisului razboi rece.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 7 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community