FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Suport pentru bobine...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 7:49 pm    Titlul subiectului: Suport pentru bobine... Raspunde cu citat (quote)

Ajutati-ma va rog si pe mine cu niste idei. Am de facut 2 bobine, dar nu am gasit sa cumpar miez de plastic pentru ele. Asa ca va rog sa imi sugerati niste modalitati de a-mi creea propriile suporturi pe care sa fac infasurarile...

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 7:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mosor de leucoplast. Audiofil, se intelege Wink
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna idee! Trebuie sa caut sa vad daca gasesc!Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher,
Sa stii ca cel mai bine si mai bine este fara carcasa.
Nu stiu exact cum ai putea sa bobinezi in aer un nr. mare de spire dar o idee ar fi sa ai un miez cu doua discuri demontabile la fiecare capat. Dupa de realizezi bobina pe acest suport, o impregnezi cu lac, apoi inlaturi discurile si extragi miezul.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".


Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Mar Iun 13, 2006 8:29 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cutiuta de film foto... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu tai un tub de pvc cu doua capace solide, capacele sunt gaurite in mijloc, dupa care dau un strea de nitrolac, un strat de sarma, dau cu feonul pana se usuca, vin cu urmatorul strat de nitrolac si tot asa pana tremin dupa care imi recuperez capacele, leg cu macrame si mai torn lac peste toata bobina si nu se mai desface pana mori Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vivian



Conectat la: 18 Feb 2005
Mesaje: 94
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Iun 13, 2006 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut. Nu vreau sa fiu rau dar nitrolacul nu este solutia cea mai buna deoarece poate ataca emailul sirmei .Profesionistii,chiar si in atelierele de bobinaj din cartier folosesc <<lac pentru bobinaj>> cu intarire lenta si la temperaturi mari <cuptor electric><cu becuri>.
Poti folosi mosoare de fludor pe care le gasesti la orice magazin de piese electronice,ptr ca ei vind fludorul la metru si le ramin mosoarele.Cauta si vei gasi.Eu am gasit de multe ori.Multa bafta si spor la treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"nitrolacul nu este solutia cea mai buna deoarece poate ataca emailul" Niciodata bobinez de ani de zile si difuzoare si transformatoare si toate alea si nu am patin niciodata chestia asta;
"Poti folosi mosoare de fludor" si daca vrei sa faci bobine cu caru cumperi o bascula de cositor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 7:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amandoi aveti dreptate Cool Pentru utilizari "domestice" nitrolacul este OK, pentru bobine din boxe de "zgomoteca" (zic unii) nu este o solutie indicata, din cauza caldurii degajate care nu se impaca cu lacul... Exclamation
In alta ordine de idei, solutia cea mai buna este adesea cea care ti-e mai la indemana si care face apel la materialele pe care le poti obtine usor... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca e nevoie cat imi trebuie mie pot procura rasina care se foloseste la fabricarea fibrei de sticla si in ai poti da linistit cu ciocanu si sa-i dai foc ca nu are nimic Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
amper



Conectat la: 07 Noi 2005
Mesaje: 33
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 2:46 pm    Titlul subiectului: Re: Suport pentru bobine... Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
Ajutati-ma va rog si pe mine cu niste idei. Am de facut 2 bobine, dar nu am gasit sa cumpar miez de plastic pentru ele. Asa ca va rog sa imi sugerati niste modalitati de a-mi creea propriile suporturi pe care sa fac infasurarile...

Multumesc anticipat!

Desfa o caseta video normala sa vezi ce mosorase dragute gasesti in ea Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
amper



Conectat la: 07 Noi 2005
Mesaje: 33
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 2:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau mosoarele de la banda din teflon pentru etansarea tevilor Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau astea de aici http://www.hi-end.ro/product_info.php?cPath=21_25_62&products_id=285
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde gasesc un soft pentru calculul bobinelor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Iun 14, 2006 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu aici le calculez: http://www.elprod.ro/diy/forum/FiltreDiy/calculator_filtre/Calculator%20.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community