FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum suna un GX (deck)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 08, 2006 1:54 pm    Titlul subiectului: Cum suna un GX (deck) Raspunde cu citat (quote)

Fiind dintre "fericitii" care au copilarit exclusiv cu GX, sint curios sa aflu si pareri despre cum suna restul capetelor de pe casetofoanele deck, in special, technics, nakamichi, denod, sony. Daca e cineva care a avut posibilitatea sa faca comparatzii....impartasiti va rog! Very Happy Oarecum legat de subiect daca ar fi sa va luati un deck absolut nou (din comertul actual) ce marca ati prefera?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 08, 2006 1:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
stormglass



Conectat la: 14 Noi 2004
Mesaje: 127
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iun 08, 2006 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu fac parte dintre cei care au avut o "copilarie fericita" in familia GX...
In timp am avut ocazia sa le mai schimb si inerent au aparut si comparatiile... Dar incep mai intai cu o comparatie intre diferite modele de Akai cu si fara capuri GX. Prin 1984 aveam un CS-F14 si un GX-F31 ambele luate de noi, asa cum era moda vremii, din Shop. Paradoxal, data fiinde diferenta de clasa si de pret, CS-F14(deci cel cu capuri moi) suna mai bine, atat la inreg. cat si la redare. Situatia s-a schimbat ulterior cand am facut comparatie intre aceleasi modele de mai sus si GX-32(model entry-level GX). Acesta din urma suna mult mai bine decat ambele modele anterioare. Aceeasi diferenta notabila pastrandu-se la o comparatie ulterioara cu un GX-75MK2.
Fata de alte marci...(bazat pe experienta personala deci subiectiva)
- Sony TC-K850ES comparativ cu GX-75MK2
cam la fel, oricum ambele fac parte din aceeasi liga.
- Aiwa AD-F810 si 850
Akai-ul s-a situat mai bine dar nu in mod dramatic.
- Teac V-8030
Teac-ul ceva mai bine dar la capitolul " lucratura" tot Akai era in frunte.

Diferente mari am sesizat fata de Pioneer CT-S830 si CT-93
Aici, da, pot afirma cu mana pe inima ca au fost diferente semnificative in favoarea ambelor modele de la Pioneer. Cineva afirma intr-o discutie pe aici pe forum, despre CT-93 ca este un Nak. Dragon killer. Subscriu cu entuziasm la aceasta parere. As incadra in aceeasi categorie si CT-91 si CT 95 tot de la Pioneer.
..Si a propos de ultima intrebare. Cine mai face cass-uri bune in ziua de astazi...! Tot ebay-ul e solutia cea mai buna...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tascam, cred ca a ramas singura firma care mai produce cate ceva din sculele analogice,ma refer la calitate...in rest....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mda, atita doar ca Ebay-ul nu ofera noutati. eu vreau o scula absolut noua, cu care sa ma bucur de muzica...nu de surubarit Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imensa majoritate a tranzactiilor implica scule in buna stare, sau tipul spune clar ce are scula...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Imensa majoritate a tranzactiilor implica scule in buna stare, sau tipul spune clar ce are scula...


da da da, am vazut si rate care musca, nu numai din cele care macane si fug Smile. NOU Nout!!!! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HiFiGreuceanu



Conectat la: 07 Ian 2006
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Re: Cum suna un GX (deck) Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
Fiind dintre "fericitii" care au copilarit exclusiv cu GX, sint curios sa aflu si pareri despre cum suna restul capetelor de pe casetofoanele deck, in special, technics, nakamichi, denod, sony. Daca e cineva care a avut posibilitatea sa faca comparatzii....impartasiti va rog! Very Happy Oarecum legat de subiect daca ar fi sa va luati un deck absolut nou (din comertul actual) ce marca ati prefera?


Personal am avut un Akai GX-65 si Denon DRM-550... inca mai am un Denon DRM-555.

Ce pot sa spun? Fara suparare, dar la inregistrare modelele astea de Denon aveau dinamica mai buna decit modelul ala de Akai. Posibil si pentru ca sunt modele 2000, iar Akai-ul e model 1990.

Iar cum astazi nu se mai foloseste caseta decit in masina (pentru ca multe masini vin din fabrica cu cass, nu cu cd-player), pentru mine primeaza calitatea inregistrarii si mai putin rezistenta capetelor la uzura in timp, oricum neapucand sa-i tocesc vreodata capetele facand inregistrari ocazionale.

De noi am luat Denoanele si in alegere au contat potrivirea ca design cu restul componentelor si compatibilitatea cu telecomanda amplif-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
sorin6 a scris:
Imensa majoritate a tranzactiilor implica scule in buna stare, sau tipul spune clar ce are scula...


da da da, am vazut si rate care musca, nu numai din cele care macane si fug Smile. NOU Nout!!!! Smile

*
Da, dar pentru asta tre' sa sari cu banu' ceva mai mult decat pentru un 5.1 bunicel... Cool Si (dupa mine) nu merita investit atata in "nostalgie"... Twisted Evil
Chestia e ca ratele care musca sunt majoritare, iar ochii la tine cand cumperi... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 15, 2006 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu mai este vorba de nostalgie. am motive serioase sa ramin pe analogic (fireste ca nu o sa arunc cd-playerul Smile) si cum casete se gasesc in ro, bune, si la preturi accesibile, ma intereseaza un casetofon mai degraba decit un magnetofon, pentru care o banda noua, pe linga faptul ca nu o pot lua din ro, mai si costa foarte mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Iun 22, 2006 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut si GX 75MKII si F31 ....dar ma lasa rece...GX sunt bune tr tras casete pe banda,asa ca ptr tot blocul,prefer cele cu capete SENDUST(ceva mai rezistente la uzura).Cea mai buna impresia de pana acuma mi-a facut-o TECHNICS M45,o "jucarie" de clasa medie zic io.O "scula" pe care tot ce-am "tras" suna bine oriunde,nepretentios de casete nu stiu de care,ce-i "bagai in gusha" tragea bine fara "nazuri".Mi-a mai placut foarte mult si un Hitachi (nu mai retin modelul,seamana mult cu M45 la moaca)dar slabut la partea mecanica(cam delicata...trebuia sa ai grija cu "clapele").Am "muscat" si eu la GX75,de,are peste 9kg si am zis ca tre sa fie "scula"...parerea mea....la banii aceeia in 97 mai bine imi luam un 636 sau poate chiar un 747 daca cautam bine....macar acuma faceam un ban frumos pe ebay Very Happy.Recomandarea mea:decat un GX de dragul GX-ulu mai bine capete moi,mecanism robust si NEUZAT la bani mult mai putini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Iun 22, 2006 8:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sendust sunt moi (am schimbat o gramada sau, ma rog... o gramajoara...) e adevarat ca nu suna rau (dar nu gasesti de schimb...)...
Eu zic... la cass... capete moi, la mag pe 19... GX fara discutie...
Asta presupunand ca inregistrarile analogice ar fi ceva mai mult decat reflexe nostalgice... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Noi 12, 2006 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti de GX-F80?
Ce nu-mi place la el este ca nu e direct drive,in rest pare ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gemini_13



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 33

MesajTrimis: Mar Dec 26, 2006 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum suna astea mai noi dar am aici un GXC 710 D cara a trebuit sa constat ca calitatea înregistrarilor e mult mai buna ca la fostele Technics si Sony. Singura problema avuta cu el a fost rola presoare care sa pietrificat si a fost nevoie sa fac alta noua prin volcanizare la o firma. în rest, OK.

(Si iar m-am folosit de acontu lui fica-mea. Sorry)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe cei care-i nemultumeste redarea la GX-uri cred ca ar merita sa faca mici modificari in preamplificatorul de redare,incepand de la condensatorul in paralel cu capul,pentru a modifica constanta de timp LC de compensare a pierderilor de la 15 KHZ in sus(Nakamichi rezolva problema foarte elegant,la toate deck-urile lor:circuit LC 12db/octava,in 23-25 khz,situat in reactia negativa,insa solutia se aplica greu la alte deck-uri,deoareca Nak.nu respecta standardul NAB sau CCIR-DIN).Apoi,se poate umbla usor la condensatorul constantei 120/70,ori la rezistenta in serie cu el.Urmeaza rezistenta care contribuie la constanta 3180,,pe care o puteti cobora treptat pana la 1590,pentru a pendula intre standardele NAB-CCIR(DIN).Veti obtine rezultate care vor nuanta in mod spectaculos sunetul,la toti parametrii,putand sa va opriti asupra unei variante din zeci sau sute posibile.Toate astea cu investitie minima(conditie obligatorie:piese de calitate),dar cu efort maricel.Insa,daca amorul te mistuie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community