FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Fischer Z

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 10:53 am    Titlul subiectului: Fischer Z Raspunde cu citat (quote)

Care aveti asa ceva sau daca stiti unde , in ce magazin gasesc asa ceva. Evident ca prefer original . Vreau in mod special albumul Red Skies Over Paradise.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 10:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorbeste la SOFTPLUS cu dl. Romulus Arhire: 210.07.53 - softplus@ines.ro
Aduce cam orice pe comanda, dureaza maxim 30 zile. Preturile sunt insa occidentale, pentru ca discurile sunt aduse oficial cu taxe, tva, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am Red Skies Over Paradise, dar pe vinil ...
Sus
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

" dar pe vinil... "

E frig afara. Probabil ca e toamna , dar nu, mai degraba e primavara in Constanta e intotdeauna frig primavara. Stam la coada. Speram. Uite ce ciudat cu plete si mai in varsta decat mine. Facem posta un carpati. Mai avem fiecare cate 5 lei pusi deoparte . O sa ne luam cate un dunhill sau daca nu un benson . Au in liceu la wc la baieti de vanzare. S-a deschis ne napustim ca nebunii. Nu avem concurenta decat in batranii astia obositi de viata care vor si ei un kil de lapte sau carne sau un salam. De, au fost tampiti au facut copii, nepoti cine i-a pus. Acum e coada in raion. Dupa ore din spate iese el vasilica colegul nostru. Tact-su e sef la partid . ....-i ...a in ..r el a luat un exemplar din toate. Ne gandim fiecare ce sa ia pt ca e clar ca nu prindem si noi cate unul din fiecare plus ca sunt scumpe 75 lei bucata. Am implorat mult pentru banii astia. Am ajuns am luat dumnezeule led zeppelin, deep purple, procol harum, manfred man's earth band, clif richard, duran duran. Aveam nici 16 ani. Cum am putut sa uit? Uite colectia mea de viniluri uite acolo pline de praf pick-up-urile pioneer si tesla. Doamne ce-am trait. Baietelul cel mare ma intreaba ce sunt cartile alea mari, colorate si pline de praf. Sa-i spun ca acolo intre copertile alea uriase splendide de LP_uri sta tineretea mea? Ca era o vreme cand nu conta pe ce ascultai ci conta ca poti sa asculti asa ceva? Pink floyd , nat king, kansas, kinks. Da am si eu pe vinil fischer-z red skies... Am uitat de el. Am uitat de ele toate, de placerea aia care te innebunea cand aveam un nou LP pe pick-up meu. Sting - The dream of the blue turtle. Supertramp, Fleetwood Mac, Alan Parsons Project, Jethro Tull. Mama ce frumuseti. Mi se stinge tigara. Nu mai gasesti nicaieri dunhill sau benson sau pall mall rosu fara filtru. S-a terminat si alcoolul din pahar.

Bibi multumesc. Am avut iar 16-18-22 ani. Am gasit ceva ce pierdusem. M-am pierdut in calculele pt noile mele scule si am uitat bucuria. Si era chiar langa mine.
Multumesc.

PS 1 - platesc pt cine poate sa mi le puna pe cd-uri audio.

PS 2 - thread-ul se poate inchide obiectivul propus a fost cu mult depasit.

PS 3 - am luat-o pe aratura. Nu mai dati voie sa posteze dupa ora 22.00 cei ce beau, sunt batrani si obositi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2004 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

printre amintirile tale frumos spuse, ai mentionat ca ai doua pick-up-uri...le folosesti pe amandoua? sunt direct drive? daca au importanta sufleteasca, nu iti cer sa te desparti de ele, dar daca nu, si nu folosesti decat unul dintre ele, de ce nu?... Rolling Eyes
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2004 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC, nu sunt de acord cu tine, cu bautura si cu postatul dupa ora 22. Putina poezie si putin lirism nu strica pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Apr 05, 2004 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent!!!

M-a furat peisajul citind.... am uitat unde sunt, si ce caut aici. Ma gandesc ca altii, cum sunt eu, nu au prins vremea cand se bucurau de viniluri cu deep purple si pink floyd la 16 ani, si nici discoteca pe doua magnetofoane nu am facut. Eu ma bucur cand vad pe platanul pe care alta data vedeam discuri romanesti, pe care le asculta tatal meu, un disc cu Sash! sau madonna sau kraftwerk. Si probabil ca intr-un oarecare viitor ma voi bucura de noile achizitii pentru mixuri in cluburi; ma bucur pentru vremurile astea, dar imi pare rau ca nu am prins si vremurile cu discoteca pe doua magnetofoane si bucuria de a asculta europa libera, in paralel cu alergatul dupa discuri vestice. Alergatul continua si azi cu alte generatii, dar la un alt nivel.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2004 3:16 pm    Titlul subiectului: Poezie ,poezie... Raspunde cu citat (quote)

Excelent MMC! sincer mi-au dat lacrimile ca si eu faceam la fel dar am cam uitat! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2004 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC, cu exceptia fumatului (ca eu am apucat de n-am tras niciodata - decat poate pasiv) ai derulat un film pe care-l cunosc de undeva ...
10x pentru momentul creat.
adevar grait-ai ...

10x again
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Joi Iun 10, 2004 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ajutati-l pe MMC cu discurile .Ca plang cu lacrimi de crocodil...
Uff..noi eram prea mici ...tin minte doar un film cu tarzan pus la casa de cultura(sau cum se numea pe timpuri) care se intrerupea din 5 min in 5 min, niste chestii deveneau incandescente la aparatul acela ...si apoi Pa, se lua imaginea si tot...
Sus
lenny



Conectat la: 11 Mai 2004
Mesaje: 28
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2004 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC, nu stiu daca ai rezolvat-o, dar pentru ca ne-ai trezit amintiri deosebite meriti tot suportul nostru si admiratia. Cred ca pot sa te ajut...un amic mi-a cerut saptamina trecuta pick-up-ul Unitra sa traga CD-uri de pe vinil si si-a facut o colectie zdravana. Cum inca mai are Unitra la el, se poate face ceva, numai ca le trage prin computer, firesc, asa ca nu stiu cit de CD Audio ies. Partea proasta e ca eu sint din Bucuresti si nu vad cum te putem ajuta daca nu faci o deplasare.
Ca mai toti purii de aici, iti impartasesc emotia si nu stiu de ce tremuram asa de tare la viniluri (chestie de virsta, de timpuri grele dar frumoase, de material, de faptul ca n-aveai acces..).
Despre partea cu platitul conversiei nici nu poate fi vorba. Pall Mall "fara" mai gasesti adus de marinari de dincolo de girla, ca doar esti din CT.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2004 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am rezolvat-o. Iti multumesc foarte mult de oferta dar nu am cum sa ajung la Bucuresti cel putin pentru moment. Job, kids & other stuff...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2004 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC, am sa vorbesc cu DJDNA - cred ca te putem ajuta.
Eu inca mai am un pick-up UNITRA direct drive, etc...
Inregistrarea se poate face fie pe un cd recorder deck Pioneer PDR-555RW, fie pe un cd-writer Plextor Premium T3. Eu unul nu am sesizat nici o diferenta la calitatea inregistrarilor efectuate pe cele doua.
Problema este ca suntem din Drobeta Turnu Severin. DJDNA este un expert in prelucrarea, transpunerea pieselor audio de pe vinil pe CD-u - eliminand acele pocnituri/zgomote tipice de vinil...
Singura problema, la fel ca in cazul lui lenny este distanta... si singura solutie ar fi in opinia mea trimiterea lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2004 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de oferta. Acum sa vad cum se pot trimite acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community