FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
O noua viata pt boxele POP comuniste
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dodo-audio



Conectat la: 13 Mar 2006
Mesaje: 134

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: nu degeaba apar difuzoare cu magneti din pamanturi rare (Neodynium)...care nu isi pierd campul magnetic. pe cand cele..din ferita.. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
E prima data cand aud ca magnetii imbatranesc (atata cat sa schimbe parametrii difuzoarelor...) Wink


da, este adevarat, magnetii isi pierd puterea dupa o perioada (isi pierd in primul an destul de mult din forta)

eu nu am observat atenuari fata de alte boxe POP pe care le-am mai reconditionat pana acum.

tweeterele mele modificate vor trebui acum atenuate cu 5-6 dB pt a fi echilibrat sunetul.

pt cine este interesat, punctul de crossover este de 1400Hz la aceste boxe

am de gand sa refac un experiment mai vechi de-al meu pe aceste boxe.

vreau sa adaug greutate conului pt a scadea fs-ul.

am mai incercat chestia asta pe o pereche de boxe POP acum 2 ani cu rezultate f interesante.

subbass-ul a devenit mai accentuat, iar tonalitatea boxei a devenit extrem de placuta. (ca sa ma exprim mai plastic - bass gumicios Laughing )

faptul ca sensibilitatea va scadea, nu ma intereseaza absolut deloc, boxele astea vor fi folosite doar pt auditii, pt tavaleala am altceva mai sanatos Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

toti au zis..dar date clare nu a dat nimeni. Laughing
Sa posteze cineva parametrii unui difuzor masurati acum 5 ani si altii masurati astazi.
Pe langa asta difuzorul ar trebui sa nu fi fost forjat de curenti si temperaturi mari care sa il demagnetize fortat.

Asta e singura concluzie clara ce se poate trage.
Am vazut ceva pdf din care am tras concluzia ca nu se intampla modificari semnificative decat dupa perioade lungi de timp, gen 10-30ani, dar era vb de ferita "de Sr", iar aplicatia nu era un difuzor, unde e prezent campul magnetic generat de bobina.
Demagnetizarea era invers exponentiala, asa ca perioadele de timp nu sunt relevante decat daca avem si un reper in timp fata de inceputul procesului.

http://accelconf.web.cern.ch/accelconf/pac97/papers/pdf/2P013.PDF

Poate gaseste cineva materiale si despre ferita cu Ba.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pana cand am scris mesajul au aparut inca 5 Laughing

(era ca raspuns la

"sorin6 a scris:
E prima data cand aud ca magnetii imbatranesc (atata cat sa schimbe parametrii difuzoarelor...)

robert ginea:
pai uita-te pe situl lui nexus,ca mai toti zic acolo.Si Vasile si DNA a zis.NU am inventat eu nimic.
"

)

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:
sorin6 a scris:
E prima data cand aud ca magnetii imbatranesc (atata cat sa schimbe parametrii difuzoarelor...) Wink


pai uita-te pe situl lui nexus,ca mai toti zic acolo.Si Vasile si DNA a zis.NU am inventat eu nimic.

*
Ba da, ai inventat "inghititul pe nemestecate", daca pe un sit scrie ceva, nu e NEAPARAT si adevarat... Very Happy
Si daca este (daca ar fi), efectul practic este neglijabil, cand cumprti boxa magnetii au probabil deja aproape un an...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
robertginea a scris:
sorin6 a scris:
E prima data cand aud ca magnetii imbatranesc (atata cat sa schimbe parametrii difuzoarelor...) Wink


pai uita-te pe situl lui nexus,ca mai toti zic acolo.Si Vasile si DNA a zis.NU am inventat eu nimic.

*
Ba da, ai inventat "inghititul pe nemestecate", daca pe un sit scrie ceva, nu e NEAPARAT si adevarat... Very Happy
Si daca este (daca ar fi), efectul practic este neglijabil, cand cumprti boxa magnetii au probabil deja aproape un an...


Nici aici nu ai prea nimerit-o Laughing

Eu am zis asa :
"Nexus,cum sunt magnetii ?Nu ar trebui sa fie terminati din cauza varstei? Cum se comporta incintele?Magnetii(motorul) isi spun varsta?
Am vazut ca nu s-a mai discutat pe subiectul asta ,a ramas topicul fara o concluzie prea clara."

DECI am intrebat doar(tocmai pe Nexus Wink ),nu am inghitzit pe nemestecate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact, si el ti-a raspins ca MAI ALES in primul an, (dupa aceea deci nu cine stie ce...) si cum (zic gurile rele) "produse comuniste" nu se mai fabrica din '89... concluzia este ca se despica firul in 8x4 Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ceaa ce conteaza acum este ca boxele suna OK - deci demagnetizarea nu este atat de pronuntata
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serios, te felicit pentru ideea modificarii, putini in locul tau s-ar fi gandit, mai ales de la o firma la alta... Exclamation
Problema e ca acuma nu mai ai boxe "comuniste"... cu midwooferul rosu de la mama lui si tweeterul cu grefa capitalista, ai inventat o noua "rasa" BOXELE DE TRANZITIE Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hehe, tare!

si abia am inceput Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community