FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dire Straits
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Joi Iun 15, 2006 11:24 pm    Titlul subiectului: Dire Straits Raspunde cu citat (quote)

Va place Dire Straits ?

Personal nu am ascultat prea mult, dar pot sa spun ca, din cate am ascultat, au niste melodii excelente...
Cel mai mult imi place Private Investigations... Cool

Voua ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 15, 2006 11:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 12:27 am    Titlul subiectului: Re: Dire Straits Raspunde cu citat (quote)

Snake a scris:
Va place Dire Straits ?

Personal nu am ascultat prea mult, dar pot sa spun ca, din cate am ascultat, au niste melodii excelente...
Cel mai mult imi place Private Investigations... Cool

Voua ?


hi-hi-hi.... "nu ai ascultat prea mult"...

Pai cum sa zic?... E o campie mare cu multe formatii de muzica/"muzica"...
Apoi vine un deal cu altele mai bunicele si apoi vine un munte sus-sus de tot unde stau catarati de-alde d-astia ca Zeppelin, Straits, Floyd, Stones etc etc...

... Very Happy ... eu zic sa asculti si restul...

P.S. Profit de subiect sa ma descarc putin... de ce cand spui Dire Straits toata lumea spune Sultans of Swing si nu Lady Writter??? Chestia asta m-a "frecat" si ma va "freca" mereu (probabil)... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

probabil pt ca a fost o piesa care a prins mai bine la public decat Lady Writter...sau pt ca Sultans Of Swing a fost mult mai promovata decat Lady Writter...

nu ma ascultat prea mult Dire Straits in sensul ca am numai vre-o 2-3 albume pa acasa...

o sa ascult si restul...numai ca din ce am auzit pana acuma restul nu m-a impresionat la fel de mult ca dire straits...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am colectia completa... in original... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
HiFiGreuceanu



Conectat la: 07 Ian 2006
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie imi plac Dire Straits si pentru ca, in afara de muzica frumoasa, albumele lor se remarcau printr-o calitate deosebita a inregistrarii, mult peste media vremii... noroc ca acum s-au mai schimbat lucrurile... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si mai gaseai si cate un vinil ....doua... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super trupa! Considerand si contextul in care au aparut (cam la sfarsitul lu' flower-power si a muzicilor grele si sofisticate psihedelic/rock progresiv si tocmai inceputul disco-ului) e cu atat mai remarcabil cum in 1978-79 au reusit sa impuna un stil. Si ce stil... Rolling Eyes
Eu personal votez pentru "Love Over Gold" ca fiind cel mai lucrat/profund album...
Parerea mea... Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Private Investigations
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Eu am colectia completa... in original... Cool


Si eu am colectia completa pe Cd, + vreo 2 viniluri Wink

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mai am si nister CD-uri cu Mark Knopfler cantand cu altii... Cool Cine zice mai bine Question Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am si David Knopfler.. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leviathan23



Conectat la: 06 Aug 2004
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care este colectia completa? Pana acum nu am vazut decat 4 sau 5 albume, sadly Embarassed

In topul auditiilor (personale): "Private Investigations" Very Happy

_________________
Source: Onkyo DX-C390 Amp: HK-3480 Speakers: DALI IKON 2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Eu am colectia completa... in original... Cool


Si eu am colectia completa dar nu in original (deocamdata); dar cu ocazia asta tin sa multumesc celui care m-a ajutat in sensul asta, se stie el ... Smile

Piesele difuzate la radio le stiu de 15 ani sau mai bine; dar abia cand am pus un CD audio pe sistemul meu din ultimii cativa ani am realizat ca au un sound specific, deosebit, ii pot recunoaste doar dupa sound, suna foarte bine.

As zice Where Do You Think You're Going ar fi printre preferatele mele, dar nu pot sa nu mentionez si Tunnel Of love si So Far Away, si ar mai fi o gramada.

Acum vreo 10 ani nu intelegeam muzica lor, deh... eram la inceputul liceului, iar acum dupa ce am inceput sa consum mult pink floyd si sa urc un pic spre multele cu muzica, parca nu m-as mai dezlipi de ei.

Toata muzica asta pt mine este = zero daca sistemul nu suna cel putin decent, really! Acum la job ascult pe pocnitori de comp dar nu e interesant, trebe eu sa imi imaginez si sa imi amintesc cum suna acasa si parca mai merge... Smile

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Brother in arms" este in opinia mea cel mai bun album al lor Wink
Daca veti asculta vreodata varianta "frantuzeasca" originala a cd-ului (ADD) s-ar putea sa va impresioneze placut...
Spre jena mea, am avut discografia completa a lor "trasa" din MP3-uri, ulterior am aruncat cd-urile respective.
Sus
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am albumul lor "Love over gold" pe cd original...
Cred mai am si cateva viniluri ( fac parte din colectia tatalui meu, princ are nu mi-am mai bagat nasul de cand eram mic ), spun mai multe pt ca stiu ca atunci cand eram mic imi punea sa ascult pe pick up si atunci imi placea forte mult..acum se pare ca i-am redescoperit... Very Happy
Si mai am si niste videoclipuri trase pe caseta video, de prin 93-94...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community