FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
M. Jackson
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 4:11 pm    Titlul subiectului: M. Jackson Raspunde cu citat (quote)

Vreun fan Michael Jackson pe forum? Eu eram mare fan pe la sfarsitul anilor 80 - inceputul anilor 90. Chiar daca acum sunt adeptul metalelor grele (sau foarte grele) sau hard-trance, ascult cu placere Thriller - Bad - Dangerous.

Si mi se pare incredibil cat de bine a putut fi produs un album ca Bad, de exemplu. Productie de nota 11. In special vocea / vocile, armoniile vocale, nu stiu da' mie albumul asta mi se pare actual, ca sunet cel putin, chiar si in ziua de azi. Mi se pare, din cate am citit, ca la albumele lui lucrau o armata de producatori, ingineri de sunet, etc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 4:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianMiv



Conectat la: 06 Oct 2005
Mesaje: 64
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 16, 2006 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu as zice ca sint chiar fan Michael Jackson dar in momentul in care aparuse albumul si ajunsese si la noi, parca in '89-'90 stiu ca ascultam si savuram fiecare piesa de pe el. Apoi o luam de la capat... Este un album de referinta, la fel ca si Thriller-ul.
Si acum ascult si vizionez cu placere piesele lui, mai ales DVD-ul cu The Best. Subscriu la afirmatia despre sunet, piesele sint bine lucrate.
Inca se mai facea muzica adevarata pe vremea aceea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Sam Iun 17, 2006 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fost fan...actualmente trecut bine spre rock si blues...chiar si un jazz....ascult si acum Thriller, Bad...cel putin primul pe care l-am enumerat depasea calitativ multe productii audio din acea vreme...chiar piesa Thriller...are un sound greu de gasit si astazi Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 2:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

piesa "thriller" a fost aranjata de Q.Jones.. a nu se uita.. Wink dar mie mi-a placut foarte mult de la MJ, si cred ca are un sunet incredibil si pt ziua de azi, "Dangerous"... Ce dinamica si ce sample-uri se auzeau pe albumul ala.. Rolling Eyes
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar dinamica lui Dangerous e super dar nu inteleg de ce pe vinyl-ul dublu scrie ca e pentru vanzare doar in Romania; banuiesc ca se vindea cand a fost Michael in bucuresti dar de ce s-a facut o editie speciala pt romania?! Nu puteau sa vanda romanilor aceeasi editie care e facuta pt restul?
Oricum suna excelent!
M-a dat gata videoclipul piese "Thriller" care are undeva la 10-13 minute, si putine posturi TV sunt in stare sa il lase cap-coada.

Nota 10! Respekt! Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MiniDisc a scris:
Intr-adevar dinamica lui Dangerous e super dar nu inteleg de ce pe vinyl-ul dublu scrie ca e pentru vanzare doar in Romania; banuiesc


Chestia asta nu se intampla doar la Dangerous sau MJ. Eu am multe cd-uri si chiar casete pe care scrie ca sunt doar pt. vanzare in Romania sau doar in Romania si Moldova, dupa caz.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu cateva cd-uri cu aceasta prescriptie...s-o fi facut ceva rabat de la calitate...dupa cum suna .....cam asa pare Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

walker666 a scris:
Am si eu cateva cd-uri cu aceasta prescriptie...s-o fi facut ceva rabat de la calitate...dupa cum suna .....cam asa pare Exclamation


La casete in mod sigur, suna naspa. La cd-uri, nu prea cred. Probabil ca nu si-a mai bagat Sony trojanul, ca nu merita Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 11:55 am    Titlul subiectului: M.J. also had his share of Slashing ... Raspunde cu citat (quote)

Albumele lui M. Jackson au fost relativ bine produse la vremea lor - intr-adevar, cred ca amprenta lui Quincy Jones conteaza in registrul productiei muzicale. Productiile audio, dar si video pentru Beat It, Billie Jean & co au fost in momentul aparitiei adevarate jaloane in evolutia fenomenului muzical pop.

Ulterior, poate mai mult decit Bad, care a avut multa promotie dar totusi, zic eu, parca ceva mai putina substanta (nu este decit o parere personala), mie mi s-a parut oarecum interesanta colaborarea cu Slash pe Give In To Me prin '93 - piesa relevanta fiind aici Dirty Diana, o muscatura fara perdea la adresa Dianei Ross cu care Jackson a avut o relatie sa spunem ... cel putin ciudata.

[desigur, sint partinitor, mi-a placut chitara lui Slash Smile]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca stai sa asculti, Dirty Diana, ca piesa rock, este cu mult peste ce faceau trupele rock in acea perioada, in primul rand ca sunet. Finalul, cu sirena aia, sau alarma, nu stiu exact ce e, mi se pare extrem de intens.

Michael asta a avut trei piese rock, super tari, nimic de zis, Beat It, Dirty Diana si Give in to Me, si pe fiecare a avut cel mai in voga chitarist al momentului (Eddie Van Halen pe Beat It, Slash pe Give in to me, si tipa aia, nu mai tin minte cu o chema, pe Dirty Diana).

Vocea lui mi se pare extraordinara, si sunt foarte curios daca aici e vorba pur si simplu de talentul lui, sau i se indica exact cum trebuie sa ia fiecare nota. Spun asta, pentru ca MJ nu-mi pare a fi luat vreodata in cariera lui sau in muzica, vreo decizie de unul singur.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, greseala mea, memoria imi joaca feste. Dirty Diana este de pe Bad. Give In To Me e cu Slash. Si corecta si chestia cu Van Halen.

My Bad ... virsta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Iun 20, 2006 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa fie informatia corecta (m-am documentat online), Give In To Me a aparut de fapt in '92 pe albumul Dangerous. Memoria externa e mai sigura Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Joi Iun 22, 2006 4:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-ati facut asa o pofta incat azi am fost la MUZICA si mi -am luat albumul THRILLER pe vinil.Pretul 20.000 lei (2 RON) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Iun 23, 2006 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:
Mi-ati facut asa o pofta incat azi am fost la MUZICA si mi -am luat albumul THRILLER pe vinil.Pretul 20.000 lei (2 RON) Laughing


"Only for sale in Romania" cumva? Smile

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Vin Iun 23, 2006 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robertginea a scris:
Mi-ati facut asa o pofta incat azi am fost la MUZICA si mi -am luat albumul THRILLER pe vinil.Pretul 20.000 lei (2 RON) Laughing


Balkanton sau Yugoton ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community