FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 12:30 pm    Titlul subiectului: Filtre active: teorie si practica Raspunde cu citat (quote)

Inspirat de discutiiile off-topic de aici:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=10507&start=15

Sper sa nu fi fost gresit inteles ca anti-filtre active, chiar ma intereseaza in mod real ideea, dar as dori cateva opinii ale celor care au mai multa experienta cu asa ceva (DorinD?). Problemele ar fi urmatoarele:

1a) Filtre active pe incinte gata facute(comerciale). Nu se cunosc parametrii difuzoarelor, raspunsul in frecventa, alinierea in faza, etc, dar se pot afla caracteristicile filtrelor pasive utilizate si face un mic "reverse engineering". E cam "dupa ureche", daca nu ai aparatura de masura. Avantaj: poti pleca de la o incinta care suna deja bine si ai o sansa (mica) sa o faci sa sune mai bine, si multe sanse sa o faci sa sune mai prost.

1b) Filtre active pe incinte facute DIY cu difuzoare bune cu parametri cunoscuti. In principiu , mai multe sanse de reusita, dar trebuie ca si incinta sa fie bine facuta.

2) Intrebare importanta: panta de taiere a filtrelor. Am fi tentati sa zicem ca o panta mare e ideala (24dB/octava e standard). Eu cred insa ca , in general, chestiunea e mai nuantata si uneori poate fi mai bine daca domeniile de redare se suprapun pe o portiune mai mare (panta filtrului mai mica). La filtre pasive, exista problema incoerentei de faza intre difuzoare in aceasta portiune de suprapunere, care cu la filtre active poate fi virtual eliminata. Avantajul potential al unei pante mai mici ar fi o trecere mai lina de la un dif la altul, altfel existand riscul unei diferente mari de tonalitate intre ceea ce e redat de difuzoare diferite.

Caz concret: B&W 602 S3, pe care le posed. O solutie activa pentru aceste incinte este orice altceva decat triviala: filtrele pasive taie la 4000 de Hz, filtrul trece jos este de ordinul I (o bobina), cel trece sus este ordin III cu compensare de faza. Sunt convins ca oriunde as taia cu filtre active la 24dB/octava as obtine un shit !
O solutie ar fi incercarea de a "simula" cu fitre active ceea ce faceau cele pasive. Necunoscand insa exact raspunsul difuzoarelor, tot orbecaiala se numeste, dar cine stie, rezultatele pot fi interesante

Astept pareri, injuraturi, amenintari, etc Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 12:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon
In primul rand te intreb daca ai lasat sau nu sa-ti scape oferta lui Vasile cu acel CX-1000 la pret de dumping? Daca vrei sa sari odata in vagonul asta ia CX-ul repede de la Vasile pana nu se razgandeste! Este unealta perfecta pt. multiamplificare in casa.

Parerea mea despre cele scrise de tine este ca pana nu faci tu cu manutza ta nu te va convinge nimeni. De fapt toate trucurile de vrajitor batran pe care numai le banuiesti atunci cand analizezi un cross pasiv dintr-o incinta clasica de firma nu-si mai au rostul aici. Toate variabilele sint decuplate si la bunul tau plac.
Vreau sa-ti atrag atentia si asupra unei alte variante pe care n-ai pomenit-o inca si cu care personal mi-am realizat cross-ul la a 4-a cale: crossover pasiv la nivel de linie.

Singurele inconveniente ale multiamplificarii combinate cu filtrarea activa este numarul mare de amplificatoare si conexiuni implicate. A le face sa mearga sigur, fara brum si cu toate protectiile pt. a nu pune driverii in pericol nu este treaba banala.
Personal mi-am construit un multiamplificator cu 6 cai pe baza de module si am captat ceva brum. Din cauza c-am lucrat foarte inghesuit iar carcasa nici macar nu e metalica nici nu-mi mai pun problema sa elimin acest brum de la un nivel incolo iar pe viitor vreau sa folosesc un amplificator gen Ecler MPA6-80.
Acesta este si motivul pt. care n-am trambitzat inca pe forum reusita multiamplificarii hornurilor si nu l-am invitat inca pe Momolo la re-auditie. Deoarece din cauza acestui mic amanunt (brumul) e pus in pericol efectul global. E ca si cand ai admira o gagica buna dar care are un furuncul in frunte.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".


Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Lun Iun 19, 2006 2:04 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorin, din pacate n-am gasit nimic de Vasile cu CX-1000 ! Presupun ca e vorba de Gemini CX 1000: La ce pret era ?

Un astfel de tool ar fo bun pt experimente, dar versiunea finala tot DIY ar merita facuta, fara reglaje si briz-briz-uri si cu componente de calitate.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu19880625



Conectat la: 26 Noi 2004
Mesaje: 824
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

detaliaza te rog partea de cross pasiv la nivel de linie:)
_________________
bolnav de diy-speaker building...

(\___/)
( ='.'= )
(")__(")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Dorin, din pacate n-am gasit nimic de Vasile cu CX-1000 ! Presupun ca e vorba de Gemini CX 1000: La ce pret era ?

Un astfel de tool ar fo bun pt experimente, dar versiunea finala tot DIY ar merita facuta, fara reglaje si briz-briz-uri si cu componente de calitate.


Da-i PM lui Vasile, ultima oara cerea 3 milioane pe el. Eu am luat unul identic cu 5,5 milioane si tot mi s-a parut putin. Nu are briz-briz-uri si componentele sint de calitate.
De exemplu, fata de Behringer sau Stage-Line la care selctia frecventelor se face din potentiometri cu stop-uri aici ai comutatoare si rezistente calibrate. Singurul "dezavantaj" care de fapt este o lipsa de briz-briz e ca ai mai putine frecvente de cross, majoritatea dispuse in octave.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, o sa vb cu Vasile.

Uite aici un crossover activ "audiofil", poate il stii:

http://www.lcaudio.com/index.php?page=13

Interesant este ca, pentru partea trece-sus, folosesc buffere discrete in clasa A in loc de operationale si nici nu pare prea complicat de facut. De cumparat la pretul ala e cam scump Very Happy

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

radu19880625 a scris:
detaliaza te rog partea de cross pasiv la nivel de linie:)


Un cross pasiv la nivel de linie ar avea urmatoarele avantaje:
- pierderile de insertie (caderea de semnal pe el) nu sint critice si pot fi compensate usor din preamplificator sau amplificator.
- dinamica este "fara margini", se lucreaza la tensiuni si curenti mici iar componentele pot fi alese de cea mai buna calitate la preturi modice.
- impedantele sursei (iesirea preamplificatorului) si ale sarcinii(-lor) (intrarea amplifului de putere) sint preponderent rezistive si constante in toata banda.

si cateva dezavantaje:
- impedantele fiind mari (unitati-zeci de kohm) bobinele capata valori foarte mari pt. frecvente de cross mici. Ceea ce implica pt. cross la frecvente mici folosirea de regula a circuitelor RC de ordinul 2. In principiu se pot concepe si circuite pasive RC de ordin mai mare dar pierderile de insertie devin neacceptabile.
- circuitele se fac "la comanda" pt. o anumita configuratie de preamplif-amplif. La schimbarea unuia sau altuia, din cauza ca se modifica impedantele pe care le vede circuitul, trebuie refacut calculul altfel valoarea de cross se modifica.

Eu am avut nevoie sa fac un cross la 70Hz. Singurul circuit pasiv la nivel de linie de ordinul 4 (pante 24dB/Cool cu bobine aflat pe piata este asta:

http://www.marchandelec.com/xm46.html

Mi-ar fi placut sa fac si eu asa ceva dar nu dispun deocamdata de posibilitatea de a infasura si masura bobine de astfel de valori (2-4H la frecv sub 100Hz). Avantajele acestui circuit cu bobine sint: ordin mare si pierderi de insertie mici.
Daca primul avantaj este de remarcat, al 2-lea nu prea conteaza, ba pt. mine care "ma lupt" cu puteri sub 1W si nu mai stiu cum sa dau mai la stanga potentiometrii de volum chiar ma aranjeaza aceste pierderi de insertie fiindca-mi permite sa folosesc tensiuni de linie mai mari si implicit o dinamica mai buna.

Pe piata mai exista genul sta de filtre (pasive) de linie:

http://www.audioc.com/accessories1/misc/hipass.htm

si exista o firma americana care a inundat mai ales piata auto cu solutii de felul asta.

Pt. cine doreste sa-si calculeze propriile filtre aici sint formulele:

http://www.t-linespeakers.org/tech/filters/passiveHLxo.html

Eu mi-am calculat filtrul pt. 70Hz, intrare balansata de 60ohm, iesire nebalansata trece-sus de 47kohm si iesire balansata trece-jos de 10kohm si a iesit schema de mai jos. Toate piesele (mufe Proel, cutie turnata din Al, condensatori polipropilena Wima, rez. pelicula metalica) m-au costat 110 RON. O sa pun si poza cand o sa am un aparat la indemana.



Passive_line_crossover.jpg
 Description:
 Filesize:  36.47 KB
 Viewed:  302 Time(s)

Passive_line_crossover.jpg



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Ok, o sa vb cu Vasile.

Uite aici un crossover activ "audiofil", poate il stii:

http://www.lcaudio.com/index.php?page=13

Interesant este ca, pentru partea trece-sus, folosesc buffere discrete in clasa A in loc de operationale si nici nu pare prea complicat de facut. De cumparat la pretul ala e cam scump Very Happy


Da, schema aceea m-a inspirat si pe mine. Eu am extins-o la modul balansat*. Circuitul ce foloseste bufere neinversoare si numeste Sallen-Key iar bipolarul sau J-FET-ul ca repetor pe emitor/sursa merg perfect ca buffere in acest circuit .

*De ceva vreme mi-am propus ca toate circuitele pe care mi le proiectez sa aiba cel putin intrarile si iesirile balansate, si pe cat posibil sa folosesc semnal balansate chiar si intern pt. rejectia alimentarii si eliminarea unor armonici.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu19880625



Conectat la: 26 Noi 2004
Mesaje: 824
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

banuiesc ca nu se elimina problema defazajului si tot trebuie inversata polaritatea??
_________________
bolnav de diy-speaker building...

(\___/)
( ='.'= )
(")__(")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Defazajul trebuie considerat intotdeauna.
In exemplul lui bzfcocon cu B&W602S3 in care pe joase are un FTJ ordinul 1 atunci FTS-ul era normal sa fie de ord.3 pt. ca la punctul de cross diferenta intre cai sa dea 180 grade ce era usor de compensat prin inversarea bornelor unuia din drivere.
In schema filtrului de linie la 70Hz, desi nu sint marcate explicit terminalele la intrarea si iesirea balansata, daca te uiti bine iesirea nebalansata (cea in josul schemei) este inversata tot cu 180 grade fata de iesirea balansata.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Defazajul trebuie considerat intotdeauna.
In exemplul lui bzfcocon cu B&W602S3 in care pe joase are un FTJ ordinul 1 atunci FTS-ul era normal sa fie de ord.3 pt. ca la punctul de cross diferenta intre cai sa dea 180 grade ce era usor de compensat prin inversarea bornelor unuia din drivere.


In principiu asa ar fi, dar, daca m-am uitat eu bine in boxe, nici unul dintre drivere nu e inversat ! Este posibil ca prin aceasta sa se compenseze fazarea acustica a difuzoarelor, mai ales ca filtrul de ordin III nu e simplu, ci mai are un rezistor in serie cu bobina care modifica si el faza.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu19880625



Conectat la: 26 Noi 2004
Mesaje: 824
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rezistorul nu modifica faza... bobina are rezistenta ei, care da o faza, insa rezistorul stiam ca nu modifica considerabil faza Question
_________________
bolnav de diy-speaker building...

(\___/)
( ='.'= )
(")__(")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 18, 2006 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un rezistor inseriat in circuit intr-adevar nu modifica faza. Dar in acest caz este vorba despre un rezistor inseriat bobina pusa transversal intre cele 2 condensatoare, care adauga reactantei inductive a bobinei o componenta (semnificativa) rezistiva. Uite aici cum arata filtrul:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=9912&highlight=

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 19, 2006 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Observatie
In schema de filtru de linie postata de mine masa este pusa in alt punct decat in realitate pt. a putea face simularea in CircuitMaker care altfel imi dadea o nedeterminare.
In realitate masa este pusa in traseul ce leaga intrarea si iesirea balansata iar iesirea nebalansata este legata la aceasta masa printr-o rezistenta de 47 ohm.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Lun Iun 19, 2006 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=9912&highlight=
Ca tot veni vorba de simulari... m-a mancat si am facut o simulare a filtrului din boxele BW postat in linkul de mai sus. Difuzoarele le-am inlocuit cu rezistente de 8 Ohm si cam asta e singura diferenta fata de realitate. Simularea arata ca boxele rezultate nu sunt liniare si au o "groapa" pe medii. Daca se merge pe un filtru activ de ordin mai mare de 3 cu taiere a tweeterului la aceeasi frecventa cred ca or sa apara si mediile in sistemul respectiv. Ca sa nu mai zic ca daca deranjeaza inaltele, va fi suficient sa se umble la volumul pe inalte.
E posibil sa fi gresit dar:
1. aud ca boxele respective au inaltele in fata si in acelasi timp lipseste un L-pad pe tweeter
2. Modelul (facut in Microcap Cool arata ca raspunsul in amplitudine nu are cum sa fie liniar (luat pe bucati bas/tweeter e acceptabil dar il omoara variatia de faza). Groapa este de -2dB la 1kHz si se extinde de la 300 Hz la 1.5 kHz. Asta e valabil cu difuzoarele montate in opozitie de faza (montarea in faza duce la o groapa de -12 dB... nu cred ca e totusi cazul)

Bottom line: Eu zic ca in cazul asta e de verificat raspunsul folosind un microfon calibrat (+TrueRTA). Oricum daca bzfcocon vrea in mod serios sa treaca la biamping, un astfel de microfon e obligatoriu (ca sa nu mai aiba impresia ca face totul dupa ureche Wink ). Poate il mai convinge sa dea crezare si urechilor.

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community