FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 10:28 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
pentru raguseala vocii eu banuiesc ca au ales punctul de taiere cam sus(3-4khz), si difuzorul de bas-medii nu poate.


Acuma poate Very Happy Nu uita ca eu am pus phase-plug-uri, unul din efecte fiind - pe langa cresterea coerentei pe mediile inalte - si o usoara extindere in frecventa.

M-am gandit si la coborarea puntului de taiere, dar, pe deoparte, este pacat sa nu te folosesti de roll-off-ul wooferului (cand este evident ca pentru asta a fost creat !), pe de alta parte mai jos nu stiu cum se va comporta tweeterul.

Uite o masuratoare dupa ultima ajustare a phase-plug-urilor:

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 10:28 am    Titlul subiectului: Mitica




new_plugs.jpg
 Description:
 Filesize:  66.36 KB
 Viewed:  86 Time(s)

new_plugs.jpg


Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 10:35 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
mai sunt si altii care au modificat filtre la B&W. si la modelelle 801 ,802. si costa doar vreo 2000dolari canadieni acele filtre. Very Happy


Am vazut de curand si un tuning de 704 intr-o revista germana. Bineinteles, nemtii s-au apucat sa faca ce stiu ei : liniarizam tot ! Curba era atza Very Happy dar sunetul..nu se stie.

Pana la urma, ajustarea filtrului tre sa tina cont si de camera de auditie. AM vazut ca unele firme chiar ofera posibilitatea sa faci ce am facut eu "hardware": adica sa ajustezi un pic nivelul tweeterului. Insa uneori filtrul nu permite asta atat de simplu (fara sa strici raspunsul).

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 9:39 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

pacat ca nu ai si datele de catalog ale difuzoarelor. FS la twiter poti insa sa-l afli dewtul de usor, ca sa stii daca mai poti cobora frecventa, dar nu prea ai de unde sa stii daca mai e si liniar sub 3-4khz.
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 11:13 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
pacat ca nu ai si datele de catalog ale difuzoarelor. FS la twiter poti insa sa-l afli dewtul de usor, ca sa stii daca mai poti cobora frecventa, dar nu prea ai de unde sa stii daca mai e si liniar sub 3-4khz.


Se pare ca nu exista nici o sansa sa obtii aceste date, doar sa le masori. B&W nu iti da nimic, poti sa uiti.

Tweeterul nu este foarte liniar de la natura, am constatat insa ca nu el e de vina pentru agresivitate, ci mai degraba top-end-ul de la woofer fara phase-plugs si filtrul.

Ma intreb insa daca ar fi posibil sa cumperi - ca piese de schimb - tweetere de la seria 6 noua !
Tweeterul din 685 arata foarte promitator si s-ar putea potrivi si mecanic, cu unele ...ciobaneli Very Happy O sa merg oricum sa ascult noua serie 6 sa imi fac o parere.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community