FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Niste valori mai potrivite pt. C5 si R11 sint 470nF, respectiv 22Kohm/log.

Creste liniaritatea scalei de reglaj a defazajului, precizia mentinerii lui in spectrul de interes si excursia posibila pt. acelasi bias.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 6:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 20, 2006 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schema anterioara trebuie dublata si pt. celalalt canal, potentiometrul de reglaj al fazei fiind stereo.

In cazul in care se doreste un singur canal pe joase --de fapt cea mai intalnita situatie-- iar nivelul de 60dB diafonie intre canalele de inalte e suficient atunci schema completa e urmatoarea:



Unbal_Crossover_FTJ-FTS_@70Hz_Phase_1.jpg
 Description:
 Filesize:  195.13 KB
 Viewed:  707 Time(s)

Unbal_Crossover_FTJ-FTS_@70Hz_Phase_1.jpg



_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorin, vad ca iti imbunatatesti continuu filtrele, sunt convins ca se si vede (aude)! Pana la urma, ai implementat si filtrele si si amplificatoarele in clasa A pe medii -inalte ?

Eu inca studiez problema "activarii" incintelor mele si am o problema "existentiala": nu prea cred ca o sa obtin rezultate bune cu filtre Linkwitz-Riley ord. IV, din motiv de potrivire a difuzoarelor. Mai exact, in incinta originala, bass-ul e taiat cu filtru ord. I (bobina), iar tweeterul ord. III. Probabil ca wooferul nu are un raspuns liniar, ci are o cocoasa in zona de medii, care e compensata de roll-off-ul lent al filtrului de ord. I. Ca atare, daca eu tai cu 24dB/octava, oriunde as taia, o sa am un raspuns neliniar. Probabil ca singura chestie care m-ar putea ajuta ar fi un crossover electronic gen Behringer (eventual cel digital) si niste masuratori - daca as avea si timp.

O alta chestie la care ma gandeam - si nu stiu daca a fost studiata? - ar fi un setup hibrid: filtru activ pe woofer + filtru pasiv pe tweeter. As avea in acest fel avantajul lipsei interactiei intre difuzoare la crossover precum si o adaptare mai simpla la incinta gata facuta. Un alt avantaj "audiofil" ar fi lipsa de componente active in calea inaltelor, care sunt cele mai usor "denaturate".

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon,
Da, mai "cioplesc" din cand in cand la filtre, mai mult in spatiul virtual al Spice-ului si mai putin in realitate. Oricum, filtrele LR de ordinul 4 pe care le-am propus sint numai pt. subwoofer, pt. restul folosesc filtre active de ordinul 2 continute in acel Gemini CX-1000.

Interesanta ideea ta cu filtre mixte activ-pasive, sint cateva exemple de astfel de implementari (ex. NaO) si teoretic ar imbina avantajele ambelor tipuri.

In urma exploatarii filtrelor construite de mine vad ca singura problema o constituie mufele proaste pe care le-am folosit in graba: din cauza contactului f. prost al ecranului (nu pinul 1 ci partea metalica a conectorului XLR) printr-un fel de arculetz din otel --mufa mama fiind din plastic-- ma vad pus in situatia de a rasuci si tensiona mufele ca sa scap de paraziti. Cu prima ocazie trebuie sa le schimb si recomand si altora sa nu faca compromisuri la mufe mai ales in cazul unor lungimi mari de cablu (la mine cele spre ampliful de subwoofer au 6 metri, adevarate antene radio!).

Cat despre multiamplificatorul de 6 canale clasa A acesta e in chinurile facerii. O sa public rezultatele odata ce vor incepe sa apara.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva unde gasesc niste comutatoare de foarte buna calitate, de curent mare ?
Vreau sa le folosesc pentru a scoate/introduce filtrul pasiv al incintei in circuit. Am mai vazut pe unele terminale de boxe niste cose aurite in care se puteau introduce niste bridge-uri, dar nici de astea nu stiu de unde sa iau. Nu trebuie sa fie "audiofile", pot fi si industriale dar cu contacte bune. Din pacate am vazut numai jeguri.

Solutia unor borne separate nu ma incanta si in plus nici nu rezolva problema deconectarii filtrelor.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Stie cineva unde gasesc niste comutatoare de foarte buna calitate, de curent mare ?
Vreau sa le folosesc pentru a scoate/introduce filtrul pasiv al incintei in circuit. Am mai vazut pe unele terminale de boxe niste cose aurite in care se puteau introduce niste bridge-uri, dar nici de astea nu stiu de unde sa iau. Nu trebuie sa fie "audiofile", pot fi si industriale dar cu contacte bune. Din pacate am vazut numai jeguri.

Solutia unor borne separate nu ma incanta si in plus nici nu rezolva problema deconectarii filtrelor.


Up Very Happy

Chiar nu stie nimeni de unde as putea lua niste comutatoare de calitate ? Sad

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Re-deschid acest thread cu cateva chestii noi pe care le-am experimentat de curand, profitand de faptul ca am reusit sa mai folosesc inca o data o versiune trial de SampleChampion (dupa multa bataie de cap).

Scopul a fost un setup activ pentru B&W 602. Intr-o prima faza, cel putin, necunoscand caracteristicile difuzoarelor, ideea a fost de a pastra filtrul original pe inalte (ord III cu compensare de faza) si de a "simula" filtrul de joase (adica o bobina serie) pe semnalul de linie. Deoarece nu am microfon calibrat (nici macar unul bun), ideea era sa folosesc masuratorile doar comparativ (adica sa fac un filtru pasiv de linie pt woofer care sa aiba un raspuns asemanator cu filtrul original). Am montat un comutator in incinta care scoate/introduce bobina in circuit.

Ei bine, s-a dovedit ca lucrurile nu sunt deloc simple. Initial m-am gandit ca un filtru RC simplu trece-jos va rezolva problema, avand, teoretic, tot 6dB/octava. Wrong: masuratorile si urechea arata diferente majore, indiferent de alegerea frecventei de taiere. Asta se datoreaza, dupa cum am constatat, faptului ca filtru original (bobina) taie pur si simplu altfel (in interactiunea cu wooferului) decat filtrul de linie !

In primul rand, wooferul are o caracteristica ascendenta - fiind probabil special proiectat/ales astfel incat sa mearga taiat cu 6dB/octava. Are un roll-off natural dupa 4kHz care iarasi favorizeaza acest tip de filtru. Se observa un peak la 1,5 kHz - aici este si marea problema. Oricat am incercat, un filtru RC simplu nu scoate acest peak, insa bobina originala DA Very Happy Practic, eficienta acestei bobine incepe sa scada dupa acest peak, astfel reusind sa linearizeze raspunsul.

Ca sa obtin un raspuns asemanator, a trebuit sa folosesc circuitul mai complex din poza (inca un grup RC in paralel pe filtru care ridica frecventele de dupa peak). Normal ca nu prea imi convine acest lucru, deoarece introduce - cel putin teoretic - niste probleme de faza.

La ureche, primele impresii (inainte sa corectez circuitul) au fost dezastruoase. Dupa corectie e mult mai bine - in special mediile au de castigat ! Comparatia o fac, evident, cu incinta originala. Inca nu ma pot pronunta, deoarece vreau sa mai experimentez si sa termin un preamplificator care sa imi permita reglajul simultan corect al volumului la cele 2 amplificatoare (am "audiofilizat" un amplif Yamaha mai mic pentru inalte - are finalli din aceeasi generatie cu cei de pe midbass).


As aprecia orice idei, sugestii cu privire la imbunatatirea filtrului - eventual chiar si unele mai "radicale", care sa includa si schimbarea filtrului de pe tweeter.

PS: cu aceasta ocazie s-a confirmat si faptul ca un filtru activ cu panta mare NU merge pe acest woofer - "reteta" clasica de bi-amping cu crossover activ - decat eventual corectat.



fara filtru.jpg
 Description:
 Filesize:  48.88 KB
 Viewed:  118 Time(s)

fara filtru.jpg



filtru orig.jpg
 Description:
 Filesize:  47.11 KB
 Viewed:  105 Time(s)

filtru orig.jpg



filtru linie.jpg
 Description:
 Filesize:  46.74 KB
 Viewed:  93 Time(s)

filtru linie.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schema filtrului pasiv de linie.


filtru.jpg
 Description:
 Filesize:  7.25 KB
 Viewed:  2517 Time(s)

filtru.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere ai de urmatoarea:
-pe woofer un filtru activ trece jos (12 sau 24db) urmat de un etaj gain cca. 5db.Daca ai nevoie de a egaliza wooferul se mai poate poate atasa un etaj de corectie de maxim 6db.
Apoi un etaj pasiv cu rolul de a bloca orice tensiune "DC offset".Acest filtru va reduce distorsiunile de faza ale wooferului.

-un filtru simplu RC ai putea sa-l incerci pe tweeter dar exact inaintea amplificatorului.
In final o sa ai nevoie de 2 ampuri.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon:
"Ei bine, s-a dovedit ca lucrurile nu sunt deloc simple. Initial m-am gandit ca un filtru RC simplu trece-jos va rezolva problema, avand, teoretic, tot 6dB/octava. Wrong: masuratorile si urechea arata diferente majore, indiferent de alegerea frecventei de taiere. Asta se datoreaza, dupa cum am constatat, faptului ca filtru original (bobina) taie pur si simplu altfel (in interactiunea cu wooferului) decat filtrul de linie !"

Nu e chiar acelasi lucru. Filtrul la nivel de linie vede o impedanta relativ constanta (cea a amplificatorului), iar bobina vede un difuzor, a carui impedanta creste cu frecventa. Panta nu va fi deloc aceeasi.
Pe langa asta bobina mai are si o rezistenta care modifica factorul de calitate Qes. Nu e asa simplu pe cat pare.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@felixx
felixx a scris:
Ce parere ai de urmatoarea:
-pe woofer un filtru activ trece jos (12 sau 24db) urmat de un etaj gain cca. 5db.Daca ai nevoie de a egaliza wooferul se mai poate poate atasa un etaj de corectie de maxim 6db.
Apoi un etaj pasiv cu rolul de a bloca orice tensiune "DC offset".Acest filtru va reduce distorsiunile de faza ale wooferului.

Nu sunt sigur ca am inteles, dar incerc sa reiterez: vrei sa zici , un filtru activ care sa taie la frecventa de crossover cu tweeterul (~4kHz) + o corectie in banda wooferului ? La asta m-am gandit si eu, dar trebuie gandita treaba si dpdv al fazarii corecte cu tweeterul. In plus, acelasi lucru il face filtrul pasiv din circuitul de mai sus. Diferenta ar fi "reziduurile" de dupa 4kHz care ar putea fi mult reduse de un filtru activ cu panta mare.

felixx a scris:

-un filtru simplu RC ai putea sa-l incerci pe tweeter dar exact inaintea amplificatorului.
In final o sa ai nevoie de 2 ampuri.

Am deja 2 ampuri. Unul cu filtru inainte si celalalt (pe tweeter) cu filtrul original al incintei (dupa el, evident). Am in vedere si mutarea filtrului de pe tweeter inainte, daca tot fac o treaba, dar asa cum e acum e mai usor de experimentat si comparat cu originalul.

@Sharky[/b]
Citat:

Nu e chiar acelasi lucru. Filtrul la nivel de linie vede o impedanta relativ constanta (cea a amplificatorului), iar bobina vede un difuzor, a carui impedanta creste cu frecventa. Panta nu va fi deloc aceeasi.
Pe langa asta bobina mai are si o rezistenta care modifica factorul de calitate Qes. Nu e asa simplu pe cat pare.


Exact asta am vrut si eu sa spun - nu e chiar asa simplu cum pare. In cazul de fata se vede ca este greu sa simulezi comportamentul unei simple bobine - o singura componenta reuseste sa faca treaba unui circuit semnificativ mai complex.

De unde se vede cam ce rezultate da o proiectare "generica" a unui crossover si cam ce sanse ai sa nimeresti fara sa stii EXACT parametrii difuzoarelor.
Shocked

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 1:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzoarele trebui masurate atat pt. parametrii T/S cat si pt. raspunsul in amplitudine vs frecventa. Pana atunci totul e doar experiment empiric lipsit de fundament stiintific (nu ca ar fi ceva rau in asta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Difuzoarele trebui masurate atat pt. parametrii T/S cat si pt. raspunsul in amplitudine vs frecventa.

Doar o intrebare: la ce ma ajuta parametrii T/S atata timp cat eu nu modific cutia si nici nu vreau sa umblu la raspunsul sub 500 Hz, sa zicem ? Pe mine ma intereseaza doar regiunea de crossover (e adevarat ca nu pot sa schimb lucrurile DOAR in aceasta zona, deoarece orice modificare are efecte largi), dar ce fac cu TS ?

marco polo a scris:

Pana atunci totul e doar experiment empiric lipsit de fundament stiintific (nu ca ar fi ceva rau in asta).


Sunt partial de acord, cu mentiunea ca nu e chiar total lipsit de fundament. De exemplu, faptul ca wooferul + filtrul original au un raspuns aprox. liniar pana la frecventa de crossover mie imi spune ca sistemul meu jalnic de masura nu este chiar atat de rau - cel putin in zona de peste 500Hz, ca dedesubt e jale !. De acest lucru nu mi-as fi putut da seama urechiometric. Pe urma, nici nu imi trebuie masuratori absolute, ci ma pot descurca si cu cele comparative - un instrument pretios, atata timp cat ai o referinta !

Daca luam la bani marunti, si parametrii T/S sunt tot EMPIRICI (in sensul ca se bazeaza pe un model abstractizat al difuzorului care, empiric, a fost ajustat pana a dat rezultate satisfacatoare). Intr-adevar, nu e nimic rau in asta, as long as it works.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu vorbeam la modul general despre algoritmul de masurare al unor difuzoare. Dar si in cazul tau, chiar daca nu modifici cutia, ai nevoie de par. t/s pt. obtinerea raspunsului difuzorului in acea cutie. Cutia in sine este un filtru trece sus, iar difractia si raspunsul polar al difuzoarelor sunt alti factori importanti care modifica raspunsul difuzorului. Pt. obtinerea unei curbe cat mai aproape de realitate, toate aceste raspunsuri trebuie sumate, analizate corect si nu pot fi trecute cu vederea deci nici par. t/s.
Analiza raspunsului unui difuzor nu se poate face punctual, efectul cutiei cat si ai altor factori se intinde pe octave intregi si trebuie luati in considerare. Din graficele prezentate de tine nu rezulta un raspuns liniar ci chiar absolut neliniar cu munti si vai de o amplitudine nepermis de mare care denota carente mari ale metodei de masurare. Deci nu te imbata cu apa rece - sistemul tau de masurare este mai mult decat jalnic, iar rezultatele obtinute nu folosesc la nimic pt. ca nu reflecta realitatea.
Parametrii T/S nu sunt empirici ci cat se poate de exacti si specifici pt. fiecare difuzor in parte chiar si pt. difuzoare virtual identice, iar metodele de masurare a lor sunt fundamentate stiintific. Ca ei au fost descoperiti pe baza experimentelor fizice efectuate de Thiel si Small (si multi altii inaintea lor) asta-i alta discutie si ca orice mare descoperire (sau mica) are la baza experimentul sau evenimentul empiric. Dar de aici pana sa ma conving ca sistemul tau de masurare este la fel de bun (sau nu-i rau) ca unul adevarat, mai e cale lunga. Daca tot efortul tau are ca scop imbunatatirea sunetului scos de sistemul tau 602 parerea mea este ca te afli pe un drum gresit. Daca are ca scop sa ne arati cum se fac niste masuratori bune folosind un echipament aprox., imi rezerv dreptul sa am indoieli cu privire la acuratetea lor: its not working.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles si scopul meu nu este sa te contrazic - stiu ca ai experienta in proiectarea si realizarea incintelor. Sunt constient si de carentele metodei.

marco polo a scris:
Din graficele prezentate de tine nu rezulta un raspuns liniar ci chiar absolut neliniar cu munti si vai de o amplitudine nepermis de mare care denota carente mari ale metodei de masurare. Deci nu te imbata cu apa rece - sistemul tau de masurare este mai mult decat jalnic, iar rezultatele obtinute nu folosesc la nimic pt. ca nu reflecta realitatea.

NU ma imbat cu apa rece. Stiu ca este foarte probabil ca masuratorile sa nu reflecte realitatea in valori absolute. Dar cred ca este suficient pentru o analiza COMPARATIVA. De ce: presupunand ca sistemul de masurare are o caracteristica profund nelinara, el pastreaza aceasta caracteristica indiferent de ce masor. Right ? Asadar, pot sa ma bazez pe faptul ca daca obtin aceeasi caracteristica de munti si vai pentru doua sisteme, ele au acelasi raspuns.
Mai mult, muntii si vaile sunt in limita a +/-1-2dB. Stiu ca este mult, dar pe mine oricum ma intereseaza caracteristica de ansamblu, normalizata, lasand deoparte "striatiile mici", pe care oricum le are orice difuzor si sunt oricum imposibil de corectat.



marco polo a scris:

Dar de aici pana sa ma conving ca sistemul tau de masurare este la fel de bun (sau nu-i rau) ca unul adevarat, mai e cale lunga. Daca tot efortul tau are ca scop imbunatatirea sunetului scos de sistemul tau 602 parerea mea este ca te afli pe un drum gresit.


Nu, marco, nu vreau sa conving pe nimeni de acuratetea masuratorilor, iar pentru imbunatatire pur si simplu nu am alt mijloc la indemana, asa ca o sa il folosesc pe asta, combinat cu urechiometria. Time will tell.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 4 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community