FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o intrebare adresata oamenilor cu experienta in construit incinte: care este, estimativ, in dB, limita de la care "reziduurile" din afara benzii de redare a unui difuzor (determinata de crossover) au efecte audibile ?

Concret, de ce intreb: la mine, wooferul este taiat cu ord. I pe baza roll-off-ului sau natural de la 4khZ in sus. totusi, pe la 6kHz si in jur de 10kHz exista niste rezonante care ajung intre -8 si -10dB. Inclin sa cred ca aceste peak-uri sunt audibile, deoarece am gasit niste masuratori pe net (facute de Joe d'Appolito) care vorbeste si el de aceste peak-uri. Acestea ar putea fi o cauza foarte plauzibila pentru o anumita "murdarie" a sunetului pe mediile inalte.

Incerc sa imi dau seama daca merita o taiere suplimentara cu panta mai mare a wooferului (as taia la 6kHz !). Sunt inca in indoieli daca filtrul meu pasiv de linie e mai bun ca bobina serie. La ureche, bobina suna mai bine (pe bass). O posibila explicatie am gasit-o pe site-ul ESP:

Citat:

There is one area where you may find that changing to a biamped system cases an apparent loss of bass response. This is rare, but in some cases the cabinet design may have been optimised for the woofer, including the resistance of the series inductor in the passive crossover. This is especially true for very well designed ported boxes. The result is that a biamped system is slightly over-damped by comparison, resulting in a loss of bass response.



Din pacate, sistemul meu de "masura" este inutilizabil mai jos de 500 Hz si oricum e greu sa faci masuratori bune la frecvente joase.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 6:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
totusi, pe la 6kHz si in jur de 10kHz exista niste rezonante care ajung intre -8 si -10dB. Inclin sa cred ca aceste peak-uri sunt audibile, deoarece am gasit niste masuratori pe net (facute de Joe d'Appolito) care vorbeste si el de aceste peak-uri. Acestea ar putea fi o cauza foarte plauzibila pentru o anumita "murdarie" a sunetului pe mediile inalte.


Ai dreptate...si eu am intilnit chestia asta mai demult la o incinta pe doua cai.Nu m-a satisfacut decit un cross activ.
Acele "peak-uri" sunt datorate tipului de filtru folosit si daca ai reusit sa sesizezi treaba asta .....inseamna ca ai putea sa incerci sa experimentezi...dar ceva activ 12 sau 24 db/octava.
Dar si aici trebuie dimensionat corespunzator (panta) si de aceea ai nevoie de datele de la drivere.Daca ai putea sa le vizualizezi raspunsul in camera ta ai putea sa incerci sa trasezi un grafic si poate sa stii unde sa faci acel boost la bas....daca este nevoie.
Daca nici asta nu te multumeste ....poate ceva cu panta si mai abrupta ....dar asta numai cu DSP-uri sau soft adecvat.Atunci sigur nu o sa mai fie probleme de aceasta natura.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:

Acele "peak-uri" sunt datorate tipului de filtru folosit si daca ai reusit sa sesizezi treaba asta .....inseamna ca ai putea sa incerci sa experimentezi...dar ceva activ 12 sau 24 db/octava.

Eu ma gandeam la un filtru activ 12 sau 24 dB (cred ca 12 ar ajunge) PLUS filtrul original (bobina) sau circuitul pasiv de corectie pe care l-am postat mai sus. Acest filtru activ ar taia pe la 5.5-6kHz , deci practic in afara benzii propriu-zise a wooferului si ar avea doar rolul de a suprima reziduurile. Ramane de vazut care din 12 sau 24 dB/octava ar influenta mai putin regiunea de cross-over propriu zis (ma gandesc la felul in care va afecta faza).


felixx a scris:

Daca ai putea sa le vizualizezi raspunsul in camera ta ai putea sa incerci sa trasezi un grafic si poate sa stii unde sa faci acel boost la bas....daca este nevoie.

Nu e nevoie de boost la bas, basul chiar imi place asa cum e.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Experimenteaza intii cu 12 dar fara acea bobina.Foloseste componente cu toleranta sub 1% metal-oxide....care sa fie foarte apropiate (ideal identice)de valorile din calculul tau.Apoi....daca nu te satisface ...incearca si varianta cu bobina.
Sa postezi rezultatul.....

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clar ca o sa experimentez, numai sa am si timp

Nu stiu daca ai prins de mai sus: trebuie sa folosesc ori bobina, ori acel circuit pasiv de corectie desenat mai sus. Doar cu filtrul activ si atat nu se poate din cauza caracteristicii neliniare a wooferului. De altfel, ii suspectez pe B&W ca au conceput difuzorul special astfel incat sa poate fi linearizat optim cu o bobina serie !

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cugetari si analize, m-am hotarat sa incerc intr-o prima faza urmatorul setup:

- pe bass: filtru activ Butterworth 24dB/octava la 7kHz, in scopul de a taia reziduurile. Ideea ar fi sa afectez cat mai putin restul benzii redate - de aceea si aliniamentul Butterworth, care e mai greu de implementat (componente cu valori nestandard) dar "ia coltzul" mai abrupt ca Linkwitz-Riley, avand o caracteristica mai plata. Ma astept ca frecventele sub 4kHz sa nu fie semnificativ afectate. IN banda wooferului, voi experimenta cu bobina vs. circuit de corectie pasiva la nivel de linie. Bobina are sanse mai mari - pur si simplu, suna mai "right".

- pe tweeter: deocamdata o sa las filtrul pasiv si o sa experimentez cu fazarea. Eventual pot renunta la rezistorul serie pe tweeter si regla nivelul din amplificare. Mai tarziu pot experimenta si aici un Linkwitz-Riley ord. IV.

Am gasit pe net ceva interesant despre design-ul crossoverelor: ideea de a combina pantele filtrelor cu roll-off-ul natural al difuzoarelor astfel incat per total sa se ajunga la un echivalent Linkwitz-Riley ord. IV. Cam asta face B&W pe woofer. Este posibil ca acest lucru sa se intample si pe tweeter, care are in spate o "tzeava" Nautilus (tapered tube) umpluta cu fibre care amortizeaza ceea ce e reflectat in spate. Posibil ca acest tub sa induca si el un roll-off al tweeterului spre frecvente mai joase, caz in care, completat cu filtrul de ord III sa duca per total la o caracteristica de ord IV.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca faci de 24db problemele de faza s-ar putea sa fie mai pronuntate decit la 12.Vezi care e cel mai bun compromis.

Citat:
- pe tweeter: deocamdata o sa las filtrul pasiv si o sa experimentez cu fazarea. Eventual pot renunta la rezistorul serie pe tweeter si regla nivelul din amplificare. Mai tarziu pot experimenta si aici un Linkwitz-Riley ord. IV.


Cum experimentezi cu fazarea?
Rezistorul serie reduce un pic din spl dar si ridica un pic qts-ul tweeter-ului.
Sfatul meu ar fi sa renunti la el si sa folosesti direct ampliful.

Si ca tot suntem la filtre.....stie cineva sau a experimentat cineva brutefir?
Sau DRC( Digital Room Correction)?
In brutefir se pot face multe chestii interesanta inclusiv cross digital.
Toti cei care l-au folosit spun ca este superior celui de la Tact sau Lyngdorf.

http://www.duffroomcorrection.com/wiki/Main_Page

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?threadid=63078

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx a scris:
Daca faci de 24db problemele de faza s-ar putea sa fie mai pronuntate decit la 12.Vezi care e cel mai bun compromis.


Pai nu cred ca am prea mult de ales - pe mine ma intereseaza sa nu afectez semnificativ frecventele sub 4kHz, adica acolo unde e punctul de crossover propriu-zis. Eu vreau sa tai cu aproape o octava mai sus (~7.2kHz). Pt 12dB/octava sunt prea aproape - 24 ar trebui sa fie ok la o distanta de 1 octava. Pe langa caracteristica mai plata, Butterworth are si caracteristica de faza mai avantajoasa (afecteaza mai putin faza la o octava sub frecventa de taiere).



felixx a scris:

Citat:
- pe tweeter: deocamdata o sa las filtrul pasiv si o sa experimentez cu fazarea. Eventual pot renunta la rezistorul serie pe tweeter si regla nivelul din amplificare. Mai tarziu pot experimenta si aici un Linkwitz-Riley ord. IV.


Cum experimentezi cu fazarea?


Pot inversa polaritatea tweeterului. Pot incerca de asemenea un delay (all pass filter). M-am gandit si la o solutie foarte radicala: sa schimb tweeterul Very Happy

Experimente se pot face multe, timp sa ai.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2007 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
care este, estimativ, in dB, limita de la care "reziduurile" din afara benzii de redare a unui difuzor (determinata de crossover) au efecte audibile ?


De obicei tot ce este peste -20dB are efect audibil.

bzfcocon a scris:
Concret, de ce intreb: la mine, wooferul este taiat cu ord. I pe baza roll-off-ului sau natural de la 4khZ in sus. totusi, pe la 6kHz si in jur de 10kHz exista niste rezonante care ajung intre -8 si -10dB. Inclin sa cred ca aceste peak-uri sunt audibile


Intr-adevar acele peak-uri sunt audibile. Solutia cea mai des intalnita este folosirea unui (sau mai multe) circuit contur (sau trap) RL sau RLC paralel, in serie cu semnalul, inainte sau dupa filtru, acordat la frecventa unde apare peak-ul (urile). De asemenea pt. a nu se altera calitatea semnalui se poate incerca si un notch serie RLC in paralel cu woofer-ul acordat la aceeasi frecventa unde apare peak-ul.

bzfcocon a scris:
Am gasit pe net ceva interesant despre design-ul crossoverelor: ideea de a combina pantele filtrelor cu roll-off-ul natural al difuzoarelor astfel incat per total sa se ajunga la un echivalent Linkwitz-Riley ord. IV. Cam asta face B&W pe woofer. Este posibil ca acest lucru sa se intample si pe tweeter, care are in spate o "tzeava" Nautilus (tapered tube) umpluta cu fibre care amortizeaza ceea ce e reflectat in spate. Posibil ca acest tub sa induca si el un roll-off al tweeterului spre frecvente mai joase, caz in care, completat cu filtrul de ord III sa duca per total la o caracteristica de ord IV.


La woofer este corect, dar la tweeter teava de sticla umpluta cu poliester este in loc de solutia cu ferofluid din simplul motiv ca e mai ieftin (daca ai si un atelier de sticlarie prin preajma). Raspunsuri acustice de ord. IV se obtin fara probleme doar din filtru electric de ord. III cum este cazul aici.

bzfcocon a scris:
Pe langa caracteristica mai plata, Butterworth are si caracteristica de faza mai avantajoasa (afecteaza mai putin faza la o octava sub frecventa de taiere).


Din contra, Butterworth de ordinul 2 nu are o caracteristica mai plata, acesta sumand la +3dB pe cand Linkwitz-Riley sumeaza la 0dB deci el este cel plat. Toate filtrele de acelasi ordin afecteaza in acelasi fel faza. Astfel cele de ordinul 2 produc un defazaj de 180grade si se recomanda inversarea polaritatii la tweeter. In acelasi timp B2 este mai sensibil la offset-ul dintre difuri (atat pe verticala cat si pe adancime) decat LR2 pana intr-atat incat schimbarea polaritatii tweeter-ului sa creeze un “deep null”, iar polaritatea normala sa sumeze aproape flat! Nu trebuie neglijat nici efectul difractiei care poate schimba radical raspunsul difuzorului in incinta…

In loc de rez. aceea de la tweeter iti sugerez sa incerci un Lpad variabil (imediat dupa tweeter) pt. obtinerea unei atenuari ideale in conformitate cu confortul tau auditiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizari !
Pana la urma, de ce e mai bun un LPad "explicit" decat cel "amestecat" original ? (adica rez. serie + rez in serie cu bobina)

marco polo a scris:

bzfcocon a scris:
Pe langa caracteristica mai plata, Butterworth are si caracteristica de faza mai avantajoasa (afecteaza mai putin faza la o octava sub frecventa de taiere).


Din contra, Butterworth de ordinul 2 nu are o caracteristica mai plata, acesta sumand la +3dB pe cand Linkwitz-Riley sumeaza la 0dB deci el este cel plat. Toate filtrele de acelasi ordin afecteaza in acelasi fel faza. Astfel cele de ordinul 2 produc un defazaj de 180grade si se recomanda inversarea polaritatii la tweeter. In acelasi timp B2 este mai sensibil la offset-ul dintre difuri (atat pe verticala cat si pe adancime) decat LR2 pana intr-atat incat schimbarea polaritatii tweeter-ului sa creeze un “deep null”,


Era vorba de un Butterworth de ordinul IV, nu 2, iar sumarea este irelevanta aici, caci nu e vorba de un crossover, ci de un singur filtru trece -jos aplicat IN AFARA benzii wooferului pentru reducerea "reziduurilor".
E adevarat ca sumarea la Butterworth are un peak de 3 dB, dar fiecare sectiune FTJ/FTS este mai plata decat cea corespunzatoare linkwitz - asta ma interesa pe mine, de fapt.


Aici nu e vorba de sumare,

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Pana la urma, de ce e mai bun un LPad "explicit" decat cel "amestecat" original ? (adica rez. serie + rez in serie cu bobina

LPad-ul prezinta o impedanta constanta filtrului pe cand metoda cu rez. serie nu. In plus daca LPad-ul mai e si variabil, se poate alege atenuarea dorita in functie de camera de auditie si preferintele fiecaruia pt. inalte, iar impedanta ramane in continuare constanta pt. filtru (de ex. 8ohmi).
In opinia mea daca vrei sa treci pe filtre active fa-o cu totul nu doar asa un B4 acolo. Castigul in calitate va fi mult peste asteptari. E adevarat ca iti vor trebui 2 amplifuri, dar o asemenea config. nu poate fi egalata de nici un filtru pasiv. Si mai radical treci direct la DSP - asta-i viitorul.
Daca insa nu vrei sa renunti la filtrul pasiv, un simplu circuit de conturare de care am scris mai sus te va scapa de rezonantele nedorite ale kevlarului la frecvente mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2007 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:

In opinia mea daca vrei sa treci pe filtre active fa-o cu totul nu doar asa un B4 acolo.
Daca insa nu vrei sa renunti la filtrul pasiv, un simplu circuit de conturare de care am scris mai sus te va scapa de rezonantele nedorite ale kevlarului la frecvente mari.


Nu e vorba ca nu vreau sa renunt la pasiv, ci ca, pe langa crossover, am nevoie de o corectie a caracteristicii ascendente a wooferului, care la original se face "magic" cu bobina serie cu wooferul. Am doua posibilitati:

1) pastrez bobina (sau, alternativ, un circuit de corectie pasiva RC inainte de amplif) si fac crossoverul la aceeasi frecventa cu originalul (~4kHz) folosindu-ma de caderea naturala abrupta a wooferului la aceasta frecventa. Adaug un Butterworth IV la 7kHz ca sa reduc reziduurile.

2)la fel, dar reduc frecventa de crossover la ~ 3kHz, folosesc filtre Linkwitz-Riley 24 care ma scapa si de reziduuri, si sper ca "overlappingul" celor 2 difuzoare - de doar 1/3 octave - sa fie suficient pt o sumare corecta.

Pe tweeter am toata libertatea: activ sau pasiv. O sa incerc un filtru activ si aici, nu prea ma incanta atatea componente in serie cu tweeterul.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am facut si eu filtrul pe 3 cai de la http://www.sound.westhost.com/project09.htm trebuie sa ii mai pun 2 condensatori de 33nf, momentan am pus ceva pe aproape, deocamdata sunt in faza de terste, sunt foarte multumit de el dupa finalizarea testelor, condensatorii vor fi inlocuiti cu unii poliester, amplificatoare operationale am folosit tl074, si acestia mai devreme sau mai tarziu vor fi inlocuiti cu unii hi-speed, cablajul, de altfel ca toate cablajele facute de mine a fost proiectat in paint


cross piese.JPG
 Description:
 Filesize:  131 KB
 Viewed:  129 Time(s)

cross piese.JPG



cross pcb.JPG
 Description:
 Filesize:  132.14 KB
 Viewed:  130 Time(s)

cross pcb.JPG



_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

George(sb) a scris:
am facut si eu filtrul pe 3 cai de la http://www.sound.westhost.com/project09.htm trebuie sa ii mai pun 2 condensatori de 33nf, momentan am pus ceva pe aproape, deocamdata sunt in faza de terste, sunt foarte multumit de el dupa finalizarea testelor


1) "pe-aproape" nu e chiar o idee buna la fltre active de ordin mare. Condensatorii trebuiesc sortati, rezistentele 1%. Acum ce condensatori ai , ca nu vad pozele ?

2) Ce fel de teste ai facut?

O problema majora este alinierea corecta a difuzoarelor, cu care ma lupt eu acum. Rezolvari ar fi:
- alinierea fizica - mai greu de facut, mai ales in cazul unor incinte gata facute.
- all-pass filters a la Sigfried Linkwitz - necesita, in functie de frecventa de taiere, mai multe etaje inseriate
- ajustarea filtrelor active, atat cat permit caractgeristicile difuzoarelor, astfel incat sa se obtina fazarea corecta. Tricky.

Una peste alta, raman la parerea mea ca filtrele active nu sunt "leacul universal" si ca e nevoie sa fie folosite cu sens.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 11:29 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

"Concret, de ce intreb: la mine, wooferul este taiat cu ord. I pe baza roll-off-ului sau natural de la 4khZ in sus. totusi, pe la 6kHz si in jur de 10kHz exista niste rezonante care ajung intre -8 si -10dB. Inclin sa cred ca aceste peak-uri sunt audibile, deoarece am gasit niste masuratori pe net (facute de Joe d'Appolito) care vorbeste si el de aceste peak-uri. Acestea ar putea fi o cauza foarte plauzibila pentru o anumita "murdarie" a sunetului pe mediile inalte. "


De ce nu ai fost atent sila solutiile adoptate de d'appolito? simuleaza-le si vei vedea cat se poate apropia de normal o caracteristica dramatica la prima vedere. acel peak e dat de conul difuzorului, si in general nu sant prea multe solutii de al elimina din constructia difuzorului. tb eliminat din filtru.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 5 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community