FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
"

De ce nu ai fost atent sila solutiile adoptate de d'appolito? simuleaza-le si vei vedea cat se poate apropia de normal o caracteristica dramatica la prima vedere. acel peak e dat de conul difuzorului, si in general nu sant prea multe solutii de al elimina din constructia difuzorului. tb eliminat din filtru.


Scuze, dar nu stiu despre ce vorbesti. Eu ma referam la un articol cu masuratori la B&W 602 S2, facute de d'Appolito, care nu da solutii pentru nimic - doar masoara boxele si atat (S2 aveau alte filtre, de ord II, cred!)

Ti-as fi recunoscator daca mi-ai da un link.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 12:11 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

studiaza filtrele de pe pagina de la seas. cele proiectate de d'appolito. gasesti acolo o solutie simpla si eficienta.
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De astea vorbesti ?

http://www.seas.no/kits%20main%20page.htm

Mai exact, care este solutia simpla si eficienta ?

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tuliman



Conectat la: 18 Aug 2004
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In scurt timp voi termina o pereche de boxe, pe care intentionez sa le folosesc intr-un sistem 2.1. Voi folosi un filtru activ pe 2 cai cu frecventa de separare la 80 Hz intre subwoofer si cele doua boxe. Am gasit un kit pt un filtru activ, la un pret rezonabil si am pus o intrebare producatorului:

"In ceea ce priveste frecventa de separare pentru modulul filtru activ - FIL001, se poate construi acest filtru inclusiv pentru 80 Hz?"

Raspuns: "Legat de FIL001 frecventa este taiata pe o panta de 28dB/octava, ceea ce inseamna ca daca doriti sa taiati la 80Hz +/- 3dB nu va trece "nimic" peste acea frecventa. Eu recomand pentru filtru de subwoofer un filtru la 160Hz, dar se poate realiza si la 80Hz."

Nu sunt sigur ca am inteles raspunsul.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 9:34 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

pozele sant facute cu tel.
scala trasata e pe aceleasi coordonate.
solutia calsica cu zobel liniar era un fiasco.
solutia 1 e cu zobel neliniar
solutia 2 e cu noch (d'appolito)
a doua solutie ofera si o impedanta aproape constanta in banda utila si o caracteristica mai buna. a impuscat 2 iepuri deodata. la asta ma refeream.



Imagine(23).jpg
 Description:
 Filesize:  48.27 KB
 Viewed:  118 Time(s)

Imagine(23).jpg


Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 9:37 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

pozele sant pe dos. dar cred ca se intelege.
e vorba de aceeasi valoare a bobinei.
pt filtru de ordin 3 rezultatele simulate sant si mai bune in ceea ca priveste caracteristica.
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorry, dar tot nu inteleg legatura cu alinierea temporala a driverelor, in plus tu vorbesti de filtre pasive, iar eu de active.

Desi este posibil - dupa caz - sa ajustezi faza prin componente pasive, de cele mai multe ori acest lucru strica coerenta fazei semnalelor aplicate difuzoarelor.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 30, 2007 12:27 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

filtru de ord 1 e bobina. zobelul sau noch-ul corecteaza ce un filtru activ/pasiv nu face. simulat si pe un filtru de ord 4 tot nu scapi de peak, faracorectie.
dupa corectatre dif si egalizarea spl(l-pad pe tw), astfel incat amplificatorul sa vada aceeasi impedanta pe toata banda driverelor, poti sa te joci cu ce filtre vrei.
Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 30, 2007 12:40 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

"Concret, de ce intreb: la mine, wooferul este taiat cu ord. I pe baza roll-off-ului sau natural de la 4khZ in sus. totusi, pe la 6kHz si in jur de 10kHz exista niste rezonante care ajung intre -8 si -10dB. Inclin sa cred ca aceste peak-uri sunt audibile, deoarece am gasit niste masuratori pe net (facute de Joe d'Appolito) care vorbeste si el de aceste peak-uri. Acestea ar putea fi o cauza foarte plauzibila pentru o anumita "murdarie" a sunetului pe mediile inalte"


la asta se referea raspunsul meu.
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 31, 2007 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, acum am inteles :d Uneori e dificil de purtat o discutie cand se intercaleaza diferite teme.

Da, intr-adevar, un notch filter e de luat in considerare - in cazul meu, probabil unul activ (cu inductor simulat)

Totusi, un filtru de ordin 4 (preferabil Butterworth) poate avea un efect similar curbei "bune", dar faza semnalului pare a fi mai buna in cazul unui notch.

Problema majora cu Linkwitz-Riley este ca, desi teoretic sund phase-coherent si au raspunsul insumat "flat", acest lucru e dificil de obtinut in practica. De exemplu, roll-offul natural al unui woofer afecteaza si faza semnaului in acea regiune(practic, asemanator unui filtru low-pass), astfel incat fara masuratori e imposibil de prezis raspunsul acustic in zona de crosover.

Pana la urma, solutia cea mai comoda, flexibila si cu rezultate predictibile- cel putin teoretic - este un DSP.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Sam Mar 31, 2007 11:38 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

solutia mai eleganta mi se pare cea cu noch pasiv.
la tw poate fi masurat usor, deasemenea si atenuarea poate fi stabilita pt o anumita impedanta dorita.
la dif de bas-medii noch tb simulat pe caracteristicile si parametri TS ai dif

apoi cu 2 filtre active se poate jongla pt un rezultat optim.


cu dsp cum elimini neliniaritatile difuzoarelor? dupa ureche?
Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Apr 01, 2007 7:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Renunti la dsp si treci la brutefir.Room correction este si el prezent si in plus poti jongla foarte usor si realiza orice filtru doresti,unde il doresti.
Se pare ca asta este cea mai avansata solutie.Insa nu e usor de implementat.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 9:46 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:
solutia mai eleganta mi se pare cea cu noch pasiv.


O fi eleganta, dar prezinta si dezavantaje: afecteaza si restul filtrului, astfel incat trebuie calculat totul de la inceput. Implementarea activa este complet independenta si poate fi folosita direct pe configuratia initiala.

claudiu a scris:

cu dsp cum elimini neliniaritatile difuzoarelor? dupa ureche?

Nu, evident, tot ai nevoie sa masori. Avantajul major este posibilitatea alinierii temporale corecte.

O paranteza: tot sapand pe net am dat de un concept care se numeste "transitional filters" (folosit in Sonics Argenta - o incinta foarte aclamata in Germania)

Ideea de baza nu e chiar SF: sunt filtre care au initial o panta (12 dB) care apoi creste (la 24 dB). Astfel se combina avantajul unei tranzitii "smooth" in zona de crossover cu o panta mai mare in afara benzii. Din pacate, nu am gasit prea multe amanunte, daca are cineva mai multe informatii il rog sa le posteze aici.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit ca ar fi bine sa fac public stadiul actual al lucrarilor. Deci, m-am oprit la urmatoarele:

- filtru trece sus LR4 pe tweeter, crossover la 4kHz cu roll-offul natural al wooferului
- suplimentar notch pe woofer la cca 7.5 kHz
- alinierea in faza prin inversarea polaritatii tweeterului (aici ar fi loc de mai bine prin alinierea fizica)

Deoarece acum foloses 2 bass-unit dipol/unipol in Y-Frame (descrise in alt thread) mai am si un filtru highpass LR4 la 112 Hz. Dipolii sunt conectati cu:
- lowpass LR4 112Hz
- notch la 200 Hz
- shelving lowpass 6dB/oct 33- 100 Hz

Raspunsul filtrelor:



filtre.jpg
 Description:
 Filesize:  52.4 KB
 Viewed:  64 Time(s)

filtre.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul masurat (masuratori facute in graba la locul de auditie, microfon necalibrat, cu tot cu unele reflexii ale camerei - la cca 1.2 m pe axa tweeterului)

Curba albastruie din stanga este raspunsul dipolului masurat langa calota difului, care nu prea are legatura cu raspunsul final (vezi aici)



masuratori.jpg
 Description:
 Filesize:  84.05 KB
 Viewed:  72 Time(s)

masuratori.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 6 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community