FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active: teorie si practica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre sunet: este prima oara cand mi se pare ca a meritat efortul Very Happy
Mai ales in combinatie cu basii dipol, schimbarea este spectaculoasa: redare fara efort, dinamica buna, precizie, boxele dispar.

Se pare ca este esential un amplif foarte bun pe inalte(poate si din cauza tweeterului metalic care e cam mofturos). In acest moment folosesc Marantz 6010 KI + un Yamaha 2x50W pe medii + 2x100W DIY Mosfet pe basi.

Mi-ar placea Marantz pe medii, si o clasa A pe inalte, dar asta este un proiect pe care il am in vedere in viitor.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai facut cu Alpha 15 pina la urma?
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yep. Suna intr-adevar super, si la un asemenea Qts pare ca nu are probleme cu roll-off-ul.
De fapt, acum trebuie sa mai scot din bassul de jos Confused

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha...deci ce spuneam eu se adevereste.
Ma bucur ca te-ai inselat in privinta mea...referitor la Alpha.
Da...se poate renunta la shelving insa tre sa experimentezi asta in functie de camera ta.
In sistemul dipol calculele stau un pic diferit fata de cutii si se bazeaza mai mult pe roll-off si "frumusetea" bas-ului ala greu il gasesti la incinte.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu ma bucur Very Happy Este normal sa am mult bas, deoarece am si diferenta mare de drum acustic intre fata si spate.

Pana la urma, mai toti pe care i-am auzit au zis ca in final urechea trebuie sa hotarasca, nu masuratorile. Din fericire e loc destul de experimentat pana iti place.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 20, 2007 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manat de curiozitate si inspirat de anumite pareri de pe forum, am facut un mic test cu B&W 602: crossover activ versus cel pasiv original (am modificat conexiunile astfel incat sa pot comuta relativ simplu intre cele doua).

Datele sunt asa:
- cross original: filtru ord I woofer + ord III tweeter
- cross activ: acelasi filtru pe wofer (bazat pe roll off) + LR4 pe tweeter cu inversarea fazei pt aliniere.
- amplif Marantz 6010 KI pe medii si Yamaha pe inalte (la cel pasiv doar Marantz)

Concluzia: crossoverul orginal m-a surprins in mod neplacut. Sunet "thin", inalte aerisite, dar intrumente si voci fara "corp", fara substanta. Crossoverul activ este reglat "la ureche" si masuratori dupa cateva saptamani de ascultare. In mod clar, prefer sunetul in varianta activa - mult mai muzical si cu mai multe detalii !

Nu stiu ce au facut aia la B&W , dar in conditiile MELE de ascultare boxele au prea multe inalte. In poza se vede diferenta de ~2.5 dB intre activ si pasiv. Voi repeta experimentul dupa ce voi incerca o reechilibrare a crossoverului original



passive-active.jpg
 Description:
 Filesize:  46.8 KB
 Viewed:  92 Time(s)

passive-active.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 20, 2007 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa precizez ca in ambele cazuri boxele erau completate de basi OB (de asemenea cu crossover activ) solutie la randul ei cu mult superioara sunetului original.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 10:20 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce au facut aia la B&W , dar in conditiile MELE de ascultare boxele au prea multe inalte

...................................................................................................

Si in multe alte conditii au prea multe inalte. Very Happy
Ce au facut cei de la B&W? Au vandut brandul. Very Happy
Sus
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 10:25 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

Voi repeta experimentul dupa ce voi incerca o reechilibrare a crossoverului original
..........................................................................

Cum te-ai gandit sa atenuezi din peak-ul de peste 10- 15khz. O metoda e adaugarea de damping sub calota, dar nu se stie ce o sa mai iasa. oricum am vazut ca le-ai mai chinuit. Very Happy
Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intentionat se "inteapa" inaltele, din filtru.

Studiile de piata arata ca majoritatea oamenilor prefera o accentuare usoara a inaltelor, chiar daca acest lucru implica o dezechilibrare a neliniaritatii.

Mai concret spus, daca asa cere piata, facatorii de boxe se dau dupa piata.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 10:35 am    Titlul subiectului: Re: claudiu Raspunde cu citat (quote)

claudiu a scris:

Cum te-ai gandit sa atenuezi din peak-ul de peste 10- 15khz. O metoda e adaugarea de damping sub calota, dar nu se stie ce o sa mai iasa. oricum am vazut ca le-ai mai chinuit. Very Happy


La tweeter nu ma bag cu "operatiuni" Naughty
De fapt, masuratorile peste 10kHz (in cel mai bun caz) nu sunt prea relevante din cauza microfonului necalibrat folosit. In al doilea rand, liniaritatea perfecta nu mi se pare un scop per se care trebuie atins cu orice pret.

Daca as face ceva, atunci as schimba tweeterul. Si anume cu unul "top mount" ca sa il pot alinia cu wooferul.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A propos linearitate absoluta. Se observa in grafic o usoara atenuare in zona 3kHz, atenuare pe care nu am prevazut-o dar care a aparut in cursul ajustarii filtrelor si wooferului. Incercarea de a o elimina a dus la un sunet care nu mi-a placut.

Ulterior, am gasit pe site-ul lui Linkwitz ideea unei atenuari intentionate in aceasta zona, el fiind de parerea ca aceasta adauga un plus de realism. Explicatia psiho-acustica este diferenta de perceptie a sunetului direct fata de cel difuz:

http://www.linkwitzlab.com/models.htm#H

O sa spuneti ca m-am autosugestionat cu o explicatie tehnica, dar pana la urma conteaza sa iti placa ce auzi, no matter what.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desi constat un interes crescut (Very Happy) pentru realizari DIY, o sa incerc totusi sa actualizez subiectul, deoarece am facut progrese remarcabile.

In primul rand, pe partea de bass, unde 602-urile sunt taiate la 108 Hz cu bass-unit-uri Open Baffle: multumesc lui DorinD pentru linkul de pe diyaudio referitor la pozitionare ! Nu a ajutat prea mult propriu-zis deoarece setup-ul propus acolo nu se potrivea, dar m-a indemnat la cercetari.

Urechiometric este foarte greu de pozitionat, cel mai bun rezultat (semnificativ mai bun decat precedentul !) a fost obtinut prin masuratori. In cazul meu, "subwooferele" opereaza in mod stereo (fiecare pe un canal) ceea ce restrange posibilitatile de plasare (efectul stereo poate fi compromis, chiar daca e vorba doar de frecventa sub 100 Hz!)

Am procedat astfel: am masurat fiecare subwoofer in parte in zona in care puteam sa il plasez (avantajul net OB este posibilitatea de a controla raspunsul inclusiv prin orientarea wooferului: practic, nu trebuie sa umbli prin toata casa, ci sa gasesti orientarea potrivita intr-o arie relativ restransa). Am urmarit doua chestii:
- un raspuns cat mai liniar si extins
- un raspuns cat mai asemanator intre cele 2
Rezultatul e in poza mai jos


O alta imbunatatire a fost gasirea unei solutii mai bune pt filtrul medii-inalte de la B&W. Filtrul original are inaltele cam intzepate - se vede si la masuratoare, Nu mi-a placut niciodata prea tare, da un sunet subtziratic, fara corp - probabil in ideea de a avea mai mult "detaliu" aparent. Cu filtru activ, am trecut de la LR4 la Butterwoth2 plus un pol dat de un condensator 6,8uF pe tweeter (am observat ca si filtrul original linearizeaza un pic tweeterul care are o crestere in zona 5-6 kHz). Curba pe care am obtinut-o in final este cea din poza (de la 9-10kHz in sus masuratoarea nu prea mai e exacta, din cauza microfonului).

Sunetul s-a schimbat spectaculos in bine ! Se pare ca nu degeaba se incearca cuplajul mai "direct" al tweeterului (=un condensator). Si fata de filtrul original, si fata de setup-ul anterior diferenta este colosala ! La ceasta contribuie si legarea tweeterului in faza cu wooferul, lucru permis de configuratia filtrului (ord I pe woofer si III pe tweeter).

Pur si simplu, proportiile sunt mult mai naturale, senzatia este de "curat" si nu mai e acel efect enervant de accentuare a inaltelor chiar si acolo unde nu sunt ! Initial aveam impreasia ca nu prea am inalte, dar mi-am dat seama ca acum le am acolo unde chiar sunt, nu aiurea peste tot !

O alta idee a fost modificarea filtrului original pasiv in aceeasi directie, avantajul fiind folosirea aceluiasi amplif pe medii si inalte (nu am doua la fel). Din pacate, acest lucru s-a dovedit dificil, jonglarea din rezistentele in serie/paralel cu tweeterul distruge total caracteristica filtrului - trebuie reproiectat totul.



new_filter.jpg
 Description:
 Filesize:  64.91 KB
 Viewed:  89 Time(s)

new_filter.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poza subwoofere. Unii vor zice ca masuratorile arata naspa.
Dar - hei ! - that's the real thing ! Fara smooth aburitor & stuff (smoothing 1/6 octava). Desigur, nivelul celor doua a fost ulterior egalizat.



subs_new2.jpg
 Description:
 Filesize:  51.7 KB
 Viewed:  103 Time(s)

subs_new2.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 11:01 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

mai sunt si altii care au modificat filtre la B&W. si la modelelle 801 ,802. si costa doar vreo 2000dolari canadieni acele filtre. Very Happy

la modelul tau de B&W eu am perceput vocea feminina ,ca pe o voce strangulata, iar gravitatea vocii masculine , devenea putin cam feminina.
daca ai rezolvat problema twiter-ului cu acel condensator , fara sa-i faci hara-kiri, e foarte bine. pacat ca peste 10khz nu mai poti sti ce se intampla. pentru raguseala vocii eu banuiesc ca au ales punctul de taiere cam sus(3-4khz), si difuzorul de bas-medii nu poate. spun asta pt ca pe 805 au folosit acelasi pt de taiere , dar rezultatele sant altele.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 7 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community