FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Subwoofer activ DIY pentru home

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 1:37 pm    Titlul subiectului: Subwoofer activ DIY pentru home Raspunde cu citat (quote)

Salutare baieti (si fete... dac-or fi..)
Uitati cum sta treaba: am un difuzor Sony xPlod XS-L121P5 (12") cu care vreau sa-mi fac un subwoofer activ pentru casa, subwoofer care va fi folosit pentru ascultare de mp3-uri si filme DVD cu sonor 5.1 si va fi "hranit" prin iesirea speciala pentru subwoofer a unui receiver 5.1 tot Sony.
Paramentrii T/S sunt:

impedanta: 4 ohmi
d (mm): 250
Rdc (ohmi): 3.2
Fs (Hz): 26.4
Qts: 0.42
Qes: 0.44
Qms: 5.86
Vas (lit.): 55.5
Mms (g): 219.0
Lvc (mH): 1.2
Xmax (mm): 7.5
BL (Tm): 16.1

In prospectul difuzorului fabricantul recomanda o incinta inchisa de 28 de litri net.

Pentru amplificare, vreau sa folosesc un modul de la Elprod:
http://www.elprod.ro/power_amplifier.html
Pe acest site sunt prezentate in mare 2 modele: cu mosfetzi si cu bipolari. Care din ele mi-l recomandati? Care ar fi diferentzele?... avantaje/dezavantaje..

Pentru alimentare vreau sa folosesc un modul de alimentare de la Adelaida:
http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=29&products_id=72
Plus un toroidal tot de la ei:
http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=35&products_id=171

Este buna alegerea pentru blocul de alimentare? Mentionez ca nu detin cunostinte prea mari in domeniul electronicii... Embarassed

Acum va intreb pe voi... ce sugestii mai aveti? Ce mi-ar mai trebui in acest proiect (protectie DC... radiatoare pasive.. etc.). Trebuie sa adaug faptul ca modulul de amplificare si partea de alimentare a acestuia vreau sa le bag in interiorul incintei. Va fi vreo problema cu caldura degajata in interior?
Si nu in ultimul rand... va fi potrivit pentru ce vreau eu sa fac cu el? Va suna cat de cat ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 1:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai ales perfect, o sa fi super multumit de kiturile alea
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Misto... acum mai trebuie sa gasesc o incinta de 28 de litri net... inchisa care sa arate si ca lumea (sub-ul asta va sta in sufragerie...) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alta intrebare... ce putere tre' sa aiba toroidalul ca sa pot obtine curentul pentru acel montaj de amplificare?
Si totusi nu-mi zice si mie cineva cam care-ar fi diferentele intre montajul cu mosfetzi si ala cu bipolari?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Transformatorul trebuie sa fie de aproximativ 1,6 ori mai mare decat puterea maxima a amplificatorului, asa recomand eu

Diferenta nu stiu care e intre cele 2 montaje inafara de putere

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile a scris:

Diferenta nu stiu care e intre cele 2 montaje inafara de putere


In afara de putere, diferenta este ce cele pe MOSFET sunt mai compacte (foarte compacte), pt cazul in care locul disponibil e limitat. Eu am 2 buc pe 2 bass-units si sunt foarte multumit.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:

In afara de putere, diferenta este ce cele pe MOSFET sunt mai compacte (foarte compacte), pt cazul in care locul disponibil e limitat. Eu am 2 buc pe 2 bass-units si sunt foarte multumit.


Deci sa intzeleg ca alta diferenta nu mai e intre cele doua modele. Vad ca unu are 2 sigurantze fuzibile pe el.... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy
Pai ce diferente mai vrei, in afara ca sunt scheme diferite, device-uri de iesire diferite, puteri diferite si dimensiuni diferite ?

Ideea e ca pt ce vrei tu sunt cam la fel de ok ambele. DAca vrei putere multa, atunci ia-ti pe bipolari.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community