FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alimentare stabilizata pentru LTP si VAS

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 3:50 pm    Titlul subiectului: Alimentare stabilizata pentru LTP si VAS Raspunde cu citat (quote)

Salut

Daca trebuie sa alegeti o sursa stabilizata pentru alimentarea primelor doua etaje ale unui amplificator de putere, care dintre cele de mai jos s-ar preta cel mai bine pentru PSRR cit mai bun, zgomot mic si stabilitate ridicata la AC sweep?

Multumesc,
Mihai
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 3:50 pm    Titlul subiectului: Mitica




FrontEndPSU.JPG
 Description:
 Filesize:  33.13 KB
 Viewed:  171 Time(s)

FrontEndPSU.JPG


Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Tibi,
Poti te rog sa argumentezi raspunsul?
Din simulare reiese ca B este mult mai bun la rejectia semnalului de intrare PSRR (blue trace)
http://www.diyaudio.com/forums/attachment.php?s=&postid=1256762&stamp=1184563666
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sursa de curent din B este depenedenta de calitatea led-ului.
Ai comparat si impedantele de iesire ? Wink

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fa si o simulare rezistor in serie cu zenner || 1uF

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Sursa de curent din B este depenedenta de calitatea led-ului.
Ai comparat si impedantele de iesire ? Wink

tibi


Cred ca glumesti.
Orice LED din generatia veche, nu din clasa de curent mic, este numai bun pentru asa ceva. Si in plus, variatia Vf LED cu temperatura este identica cu variatia Vbe a tranzistorului, astfel ca sursa de curent este extrem de stabila cu temperatura Very Happy
Ce zici de un TL431 cu tranzitor dupa el ca si shunt in loc de dioda dupa sursa de curent?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

roender a scris:
tvicol a scris:
Sursa de curent din B este depenedenta de calitatea led-ului.
Ai comparat si impedantele de iesire ? Wink

tibi


Cred ca glumesti.
Orice LED din generatia veche, nu din clasa de curent mic, este numai bun pentru asa ceva. Si in plus, variatia Vf LED cu temperatura este identica cu variatia Vbe a tranzistorului, astfel ca sursa de curent este extrem de stabila cu temperatura Very Happy
Ce zici de un TL431 cu tranzitor dupa el ca si shunt in loc de dioda dupa sursa de curent?


E clar ca este nevoie de un LED la curent mare, problema apare la frecvente inalte unde led-ul este mai zgomotos.
TL431 este o solutie buna. In anumite conditii LM329 este si mai indicat (dar la tensiuni mai mici).

In cazul unui etaj VAS, trebuie sa asiguri si o impedanta suficient de mica pe iesirea sursei. Daca vrei zgomot mic si PSSR bun trebuie sa faci compromis pe partrea de Zout si vice versa.
Pe de alta parte un PSSR bun se poate obtine printr-o proiectare atenta a etajului vas.

Dupa stabilizator poti adauga doua ferite.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community