FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Depeche Mode - pareri despre concert -
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
zoly



Conectat la: 08 Mar 2005
Mesaje: 565
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ca va invatati ca ursu la miere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 8:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost SUPERB. O sa trec cu vederea orice neajunsuri de organizare, sunet, etc deoarece ca si spectacol a fost mai mult decat ma asteptam...

Am ajuns pe stadion imediat dupa deschiderea portilor si am reusit sa prind loc la bara undeva langa scena care iesea in fata. N-am putut sa mai plec de acolo insa a meritat.

La plecare nu mai puteam sa merg drept, am baut vreo trei sticle de suc si aveam tricoul fleashka, dar cui ii mai pasa ? Very Happy

_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost misto, dar se putea si mai bine !

Fac o lista:

Organizare: destul de buna.

Securitate: heavy, jandarmii au avut prea multe zone-tampon, cu multe zone libere, ducand la o indepartare excesiva a publicului de scena.

Public: nota 10 fanilor, nota 6 curiosilor si nota 4 taranilor curiosi.

Lumini: nota 9.5, mi-au placut draciile alea micute si colorate care se ridicau si coborau.

Sunet: nota 8.5, dar tinand cont ca am fost in B, la mijlocul tribunei oficiale, sa zicem ca am fost prea departe... data viitoare iau in fata-la Metallica mi-au tiuit urechile 2 zile (30 de metri de la scena); de unde ma aflam, chiar vroiam mai tare la acest concert.

Trupele din deschidere: semi-lame, am fumat si am discutat cu un amic; mai bine aduceau cea mai buna trupa de electro romaneasca, nepromovata inca, ca sa se afirme (nu am vreuna in cap, alegeti voi una Very Happy)

Stadion: ce va mirati atata, parca nu traiti in Romania...

Depeche Mode: nu dau nota
- Dave mi-a parut prea impersonal, nu s-a dus (cel putin nu am vazut eu de unde ma aflam) pe pasarela spre public, asa cum a facut Martin, se vedea clar ca nu s-a distrat la acest concert.
- Martin e genial, are o voce ca in studio, merita mai multi bani decat Dave Very Happy.
- Andrew: omul din umbra care face ca lucrurile sa fie complete.
- Restul baietilor: ft. bine, tobar bun, etc.


Una peste alta, mi-au lasat impresia ca acest concert l-au dat ca sa fie (platiti, cantam, plecam). E normal pentru o trupa care vine prima data in fata unui public necunoscut, dar la fel a fost si la Metallica - baietii aia cantau prima data aici dar dupa 4-5 piese, cand au vazut reactia publicului, chiar a inceput sa le placa. Asta e parerea mea, de departe culeasa, data viitoare iau loc in fata, mama lor de jandarmi cu tampoanele lor de securitate...


Tampitii astia se mai drogheaza Question Shocked Sad

_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca nu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: care ati facut poze, video, sunet, atasati si voi Very Happy
Eu pun 2 mp3 trase cu telefonul, nu sunt hi-fi dar merg de curiozitate...

_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost de vis! Chiar daca la sunet se mai putea umbla, show-ul si atmosfera au compensat din plin. Nota doi celor de la Coca Cola care la ora 17 nu aveau nimic rece in frigidere. Atmosfera nu se poate descrie in cuvinte. Nota 10 celor 45.000 de oameni care au reusit sa depaseasca stadiul de romani si sa arate ca se poate fara inghionteli, fara injuraturi si fara scandal in timpul concertului cat si la plecare.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu cred ca mai trag ceva...totusi dupa ce era sa moara nu cred ca s-ar mai atinge...sau cine stie ? Rolling Eyes
Impresia unei amice care este rockerita la cel mai mare mod, chiar blackerita a fost: nu se astepta sa fie asa de frumos...

@zoly multumim pt poza respectiva Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florincccc



Conectat la: 22 Dec 2005
Mesaje: 15
Locatie: buc

MesajTrimis: Sam Iun 24, 2006 11:18 pm    Titlul subiectului: "Trupele din deschidere: semi-lame" ???? Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se poate face o comparatie onesta intre o mare trupa asa cum este DM si doua formatii foarte bune din romania Nu stiu daca esti constient de faptul ca trupele de deschidere nu beneficiaza de aceeasi sonorizare (calitate si putere) si in plus au fost lasate doar cate 15 minute pe scena ca sa putem sa ne plictisim apoi cu spor inca o ora pana au venit DM.
Nu sunt un carcotas, stiu si sa ma distrez si aseara chiar m-am simtit bine dar vad si jumatatea goala a paharului si tot sper ca apar si in romania profesionisti care s-o umple dar vad ca mai avem de asteptat.

_________________
daca nu ash fi inteligent din cand in cand ash fi prost tot timpul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Dum Iun 25, 2006 4:30 pm    Titlul subiectului: Depeche MOde Raspunde cu citat (quote)

Un eveniment special . Eu cind am sosit pe stadion aproximativ orele 18 ma gindeam cum e sa vad niste legende cum sint DM . Ma gindeam la sunet ,ma gindeam ca poate o sa foloseasca sculele lor analogice care iau facut celebri .
De asteptat asteptaram mult cu toti .. insa cind a aparut DM toata lumea era agitata . Prima piesa cintata de DM a fost A PAIN THAT I"M USED TO si au terminat cu NEVER LET ME DOWN AGAIN . Inca de la Enjoy the Silence au vrut sa plece insa noroc cu publicul . Vocea lui Martin ma suprins in mod placut .Piesele vechi imi aduc aminte de ALAN WILDER si contributia lui timp de 14 ani... pacat ca a plecat !
Spectacolul a fost bun efecte interesante insa sonorizarea de nota 6 asa de la mine . Un minus a fost comunicarea cu publicul DAVE era cam artifical degeaba zicea Buna Seara ! Martin a fost asa cum trebuie iar Andrew este geniul trupei in multe chestii Laughing
Una peste alta a fost un concert pe care noi Romanii il asteptam de o vesnicie ...
Si vorba la un membru al forumului poate sa mai vina Pet Shop Boys si Jean Michel Jarre si pot sa mor fericit ! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobius



Conectat la: 17 Sep 2005
Mesaje: 210
Locatie: TM

MesajTrimis: Dum Iun 25, 2006 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un Eveniment.

Fericiti martorii.
Un vanator de concerte ar gasi poate multe de spus.
E mai important insa evenimentul. Performanta live e ceva atat de diferit
de clasicele inregistrari de studio incat dupa cateva experiente de acest
gen, e greu sa nu devii dependent. Daca ai ascultat ceva muzica la viata ta, bineinteles.
E putin dificil sa savurezi aceste evenimente din prima, ca sa spun asa.
E mult mai interesant sa ai inregistrarea si sa o revezi pe indelete. Ai astfel ocazia sa descoperi la fiecare vizionare sunete si imagini pe care cu
siguranta nu le remarci in timpul concertului.
Dincolo, organizatorii sunt ingaduitori cu cei care inregistreaza altfel decat
profesional. Fiecare e responsabil pt. ceea ce face cu materialul.
Una peste alta, e imbucurator sa vad ca lucrurile incep sa se mishte si la noi.
Incep sa apara concertele adevarate. Va veni si sunetul, si restul. Veti vedea.

_________________
Forget perfection, you`ll never reach it !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zoly



Conectat la: 08 Mar 2005
Mesaje: 565
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 25, 2006 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai luati de aici o poza...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Dum Iun 25, 2006 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am stat in sectorul A, destul de aproape de scena. Intradevar si senzatia mea a fost ca DM a venit a cantat si a plecat. Nimic in plus, nimic in minus.

Dave a executat cateva din miscarile lui tipice de scena (cred ca sunt inspirate din ceva dansuri latino-americane) care au facut ca lumea sa cada pe jos. Fata de ce am vazut in concertul din Budapesta din 93 (pe dvd), nu a mai pus acelasi suflet. A respectat doar un angajament profesional. A avut si ceva iesiri in multime (vreo doua-trei) pe prelungirea scenei, chiar la un moment dat a intins mana catre o tipa care cred ca nu se mai spala pe maini cateva zile bune. Faceti comparatie cu Budapesta-93 unde chiar s-a aruncat in multimea in delir iar bodyguarzii se straduiau in nebunia generala sa-l scoata de acolo. N-a repetat nici faza cu tricoul stors de transpiratie si aruncat in multime. Era fardat pe fata cu pudra si machiat cu creionul dermatograf a.i. i se accentua o anumita expresie.

Andrew si-a sustinut formatia din background foarte bine, ca de obicei. Aceeasi fata tipic nordica, putin impasibila, facandu-te sa te intrebi unde naiba se ascunde talentul. Din cate am inteles si el a avut la un moment dat ceva probleme psihice.

Lui Martin, spre deosebire de Andrew, ii vezi de la o posta talentul. Nu a ezitat nici de data asta sa vina imbracat excentric, cu un fel de fes cu o creasta de cocos punk, de culoare neagra!!!, tricou cu pene la umeri (a la freddy mercury) si pantaloni asortati la o fusta. La solo-ul lui a dat fesul jos de pe cap din cauza caldurii - am ramas surprins sa vad ca nu mai are tunsoarea aia fantasmagorica ci s-a tuns obisnuit. Talent cu gramada, voce buna, un pic cam ascunsa de sintetizator la refren.

Sunetul a fost mediu. Nu am experienta de spectacole pe stadion dar facand comparatia cu sunetul de studio - pe care eu il consider de nota maxima - pot sa-i dau nota 7-8. Nu-mi place atunci cand vocea solistului este acoperita de instrumente iar asta s-a intamplat de cateva ori. Basul s-a auzit bine, iti bubuia pana in pantaloni, inaltele ok dar in zona mediilor au fost ceva probleme.

Luminile au fost iarasi de nota 7-8. Nu inteleg de ce le-au mai verificat o data chiar inainte de spectacol facand ca lumea la un moment dat sa-i fluiere. ori sunt profesionisti ori ba. n-au avut lasere si nici ceva proiectoare mai de doamne ajuta. programul afisat pe display-uri a fost totusi de nota 9-10. era un gen de mixaj in timp real intre ce filma un tip din apropierea scenei si ceva imagini preprogramate - cool!. Overall totusi mi-a facut impresia de ceva facut cu bani putini.

Amenajarea scenei a fost ok. Totusi putin in discordanta cu titlul albumului promovat: Playing The Angel - mai putin textele afisate pe display-ul globului ce putea reprezenta un cap de robot.

Stadionul ce sa zic, ca la romani - vechi si urat. Organizarea a fost buna. nu blocaje, nu scandal, ordine si disciplina - bravo. nu stiu cu racoritoarele daca au fost probleme ca eu nu am luat.

Ce sa va mai zic, una peste alta a fost o experienta placuta, putin sub asteptari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu19880625



Conectat la: 26 Noi 2004
Mesaje: 824
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 25, 2006 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Very Happy

_________________
bolnav de diy-speaker building...

(\___/)
( ='.'= )
(")__(")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 26, 2006 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fratilor, daca si-asta vi s-a parut un conert pe bani putini si-o calitate medie, probabil ca voi v-ati dus numai la pink floyd si u2, pana acum... asa ca pe mine ma scuzati!! Crying or Very sad
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 26, 2006 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie inca nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat.. Rolling Eyes
inca-i mai astept sa vina.. nu s-ar putea, macar o data pe luna sa cante, la Bucuresti??? Sad
mi s-a parut chiar ieftin 90RON, cat m-a costat un bilet pe care l-as fi platit de 15 ani incoace, de vreo 15 ori daca as fi avut ocazia..

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community