FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Unde sint facute "sculele" audio
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MiB



Conectat la: 22 Mar 2004
Mesaje: 83
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:03 pm    Titlul subiectului: Unde sint facute "sculele" audio Raspunde cu citat (quote)

M-am gindit sa facem un fel de statistica cu locul de fabricatie a aparaturii audio cumparate de noi... nu stiu daca s-a mai discutat, de cind citesc eu forumul n-am gasit. Asa poate si altii care vor sa cumpere vor stii la ce sa se astepte...

Eu sint mindrul posesor al unui receiver HK, fabricat de poporul frate chinez, si niste boxe JBL, asamblate in Mexic. Care aveti asa ceva cumparate de pe afara, tot asta-i provenienta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am niste boxe B&W care sunt facute in Anglia si un receiver Onkyo care e facut in Malaezia (sper ca asa se scrie)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CD Sony facut in CE, amplif Inter-M facut in Coreea si boxe AE Evo 1 facute in Indonezia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Harman/Kardon (dvd player, receiver) - China
Infinity (boxe) - Danemarca
Exposure (cd player, amplificator integrat) - Anglia
B&W (boxe) - Anglia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general, sculele audio sunt facute in Asia (cel putin alea pana in 1000-1500$, dar sunt si exceptii, vezi Exposure), iar boxele de marca sunt facute in tari occidentale.

NAd-urile mele tot in China sunt facute. Imi place ca pe cutie scrie: Custom manufactured to Nad specifications in P.R.C. Wink.
De asemenea, Cambridge Audio - tot China
Psb-urile sunt made in Canada
Technics-urile: cd-ul si procul de sunet Germania, deck-ul Japonia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 7:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CD player-ul Yamaha: Japonia. Amplif Luxman: Japonia. Boxele B&W Anglia.
Sint curios si cablurile pe unde sint facute, ca pe ele nu scrie nimic in sensul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablu meu de boxe Monster (thx ultra 1000) e facut in Taiwan. Imi place ca si astia scriu, la fel ca Nadu, according to Monster specs. Le-o fi frica sa nu se sperie lumea ca daca sunt facute in Asia nu-s de calitate Rolling Eyes Wink ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD cat ai dat pe Monster?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uuuf, nu mai mai intreba..160$ Shocked. O gramada de bani, stiu (ai naibii astia de la Luxtone, la faza asta m-au enervat rau - au toate preturile la cabluri Monster intre 50-100% mai scumpe ca in US!!! Mad Mad ).
Si azi am realizat ca trebuie neaparat sa-mi iau si interconnecturi de calitate, diferenta este mare intre un Monster mk400II si unu RCA normal - test facut azi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care or fi specificatiile lu' Monster pt. flacaii cu ochii oblici ? Cum pot ei sa accentueze inaltele doar din sarme ? Tare as fi curios sa aflu . Ce pacat ca nu o sa aflu niciodata secretu' !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjDNA ca sa nu mai fii asa ironic te invit la mine sa asculti, daca tu nu o sa auzi ceva diferit atunci eu raman cu sarme normale si zic "bodaproste".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum dau de tine si in ce oras stai ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt diferente chiar si intre cabluri de acelasi pret , daramite unul de 1euro/m fata de cel de 25 euro /m care e premiat de oameni care se pricep .
Btw mi-a placut faza care ati spus-o cu telecomanda de la Sony str-de595 ,cand ati spus ca e dubioasa Laughing la mine s-a blocat in primele 2 saptamani...
faceti comparatie daca se poate intre
ixos,oehlbach,monster,straightwire
si
van den hul ,chord , Audioquest (audioquest sky rca-rca 1300 dolari)
si
kimber ,silteck cable ,M.I.T cable ...Cardas .

surround receiver marantz sr4300(identic cu 4400) made in china (asa au si pe site expuse)
cd marantz cd5000 malaesya parca (o sa ma uit si reformulez)
boxe Jamo cornet175 made in denmark (care vor fi inlocuite in curand)
cablu rca-rca real cable (va fi inlocuit)
boxa Oehlbach Silver 4.0 austria parca


Ultima modificare efectuata de catre Vizitator la Mar Apr 06, 2004 11:36 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cine a experimentat spune-ti-mi si mie diferenta intre :
-conectare normala
si
-conectare bi-wire
diferente notabile la sunet ,daca sunt (ptr ca consider inutil sa dublezi cablul direct de la bornele amp ,cand pot sa dublezi cablul la intrarea in bornele de la boxa ? (nu ?? deocamdata nu am boxe cu conect bi-wire ,care are va rog experimentati si spune-ti rezultatul
Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Cum dau de tine si in ce oras stai ?


Buc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community