FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Unde sint facute "sculele" audio
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alta minciuna prin care se ia banul sarmanului audiofil .

Aveti viata grea fratii mei !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vizitator






MesajTrimis: Mar Apr 06, 2004 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

blasfemie curata. Laughing Laughing Laughing
Care sunt cablurile indicate de tine intr-un sistem?
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 1:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu credeti in falsii profeti Preach si deschideti-va mintea ca sa inchideti punga .


Conexiuni audio de nivel mic : Cablu de microfon ( 6mm ) cu ecranaj impletit , mufe RCA - Neutrik .

Conexiuni de semnal mare : Orice fel de cablu de cupru litat cu sectiune mai mare de 4mm patrati .

Nu mai intereseaza marca sarmelor . Pe acolo trec sarcini electrice nu muzica . Muzica se genereaza in capul nostru . De aia unii aud diferente .

Daca dai 200 de parai pe un cablu este musai sa auzi diferente ca altfel te stresezi nasol si nu e bine pt. creier si pt. amorul personal .

Fii atent ce iti spun caci adevar graiesc Preach :
Bi Wire = P.M.P.O = OFC = UFO = Teoria Conspiratiei = Argila de mancat = Urina de baut = Aloe Vera = Delfin = Caritas ......

In fond cine sunt aia care tot lanseaza astfel de teorii stupide ? Ce meseriasi sunt ei ? Au habar de elementare notiuni de electricitate ?
Ia sa vedem si noi macar unul la fata ! Sa scoata nasul la inaintare sa vedem ce este de capul lui .

Blasfemie zici ?

Blasfemie inseamna simpla pronuntare a cuvantului Bi Wire Wink . Are multe semnificatii .

Ce ziceti , daca facem un nod pe cablu , o sa avem influente ? O sa sune mai gatuit , mai putin aerisit Twisted Evil Laughing Laughing Laughing ? Inaltele o sa mai aiba transparenta ?

Dar daca iau un ciocan si fac un metru din cablu extraplat ? Credeti ca o sa-mi influenteze Sound Stage-ul in bine sau in rau ?

Nu va suprati pe mine , dar eu nu sunt genul de om care sa-mi fac cultura generala din reviste gen Hi-Fi Choise . Astia ar trebui amendati de OPC pt. ca induc lumea in eroare .

Opinia mea !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 8:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reducand la absurd expunerea facuta de DJ DNA, ar insemna ca orice obiecte care indeplinesc aceasi functiune si au un set standard de caracteristici functioneaza la fel. FALS in opinia mea. Pe undeva mai intervine si tehnologia. Ar insemna ca doua boxe cu acelasi specificatii (putere, dimensiuni, greutate, etc) produse de doi fabrcanti diferiti vor suna le fel. De multe ori nici produse de acelasi fabricant nu suna identic!

Da, daca privesti problema simplist la nivelul de electrotehnica de liceu atunci iei in considerare numai rezistenta cablului si e adevarat ca doua cabluri cu diametrul mai mare de 4mm vor avea aceasi rezistanta si acelasi caracteristi electrice. Numai ca in audio conteaza impedanta, capacitatile care se formeaza intre cabluri, etc. E posibil sa nu fie diferente de 100% dar diferente cu siguranta sunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stau sa ma intreb oare toti cei care cumpara cabluri "scumpe"sunt orbi sau "surzi"?
Foarte posibil sa fie strategii de marketing dar in halul asta? Ma uitam la un moment dat pe manualele de utilizare ale boxelor JBL unde se specifica ca se pot obtine rezultate mai bune folosind cabluri "mai bune". Precizez ca NU era recomandata o anumita marca de cabluri iar din cate stiu eu [poate ma insel] concernul din care face parte si JBL nu detin o firma producatoare de cabluri...
Sunt constient de puterea auto-sugestiei dar chiar asa...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sculele din dotare, precum va amintiti, sunt niste modeste Technics... facute la ei acasa (amp, tuner), in Germania (CD-player) si in Puerto Rico (boxele - si se vede Confused ).

... se scrie Malaiezia. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificator si boxe made in romania Embarassed (Delia / Jazz)
CD-player AKAI CD-57 made in Japan
MiniDisc Sony MDS JB930 gama QS made in Japan
Pick-up Nad 5210 cred ca made in cehoslovacia, nu mai stiu sigur. (n-am DOZAAA!!!! Sad Crying or Very sad )
De Rostov nu mai are sens sa mai zic nimic, oricum colecteaza praf.

Am vazut MD portabil facut in malaiezia, aspect, fiabilitate si functionare impecabile. O fi mai scump un acelasi model facut in japonia fata de unul facut in malaiezia? Dar o fi mai bun?




Mie imi place ca lumea discuta asa aprins despre calburi prin mai toate topicurile, nu ma bag ca nu ma pricep, adica as tinde sa fiu de acord cu DJ DNA, dar inca nu am ascultat diferente de cabluri, as vrea sa fac niste teste pe un sistem bun, ai apoi sa imi dau si eu cu autosu.... parerea! Oricum, pe primul loc sa ne ocupam noi de scule si muzica, apoi, daca nu mai avem altceva de imbunatatit la sistem sa ne ocupam si de cabluri, nu?
Ca eu degeaba imi pun cabluri de.... de exemplu de 160 E intre Delia si Jazz-uri, ca nu fac nimic asa.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
alf99



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 31

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplituner Technics made in Malaezia
CD-charger Sony si deck Sony made in USA.
Boxe Akay made in Japan.

Nici eu nu mai pomenesc de Majak listening made in URSS (ce vremuri!!!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxe Infinity - Danemarca
Amplituner Denon - Malaesia
CD Marantz - China
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2004 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiver Yamaha - Malaezia. Destul de bine asamblat, finisaj bun. Merge.
Boxe Mission M71 - (tot) Malaezia. Eeee, aici e mai naspa. Asamblarea nu e perfecta, una din fete la o boxa nu se aliniaza cu cutia.(cca 2-3 mm dirferenta), insa nu se compara cu unele boxe facute in alta parte (gen Sony, Pioneer in China) unde nici macar nu le fac din MDF si nici macar atat de groase iar furnirul e pus la mishtoo.Ciudat e ca atunci cand mi le-am luat m-am uitat si la niste Tannoy (made tot in Malaezia) la acelasi pret si aceeasi gama si care aveau aceeasi problema: masca din fata era putin deplasata fata de cutie. Probabil erau asamblate in aceeasi fabrica de acelasi nene care probabil in ziua respectiva era putin euforic. Sau la noi se aduc scule returnate de la altii de prin vest si care au mici probleme (probabiul ca in drum inapoi spre malaezia cad din tir pe la noi ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2004 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Sau la noi se aduc scule returnate de la altii de prin vest si care au mici probleme (probabiul ca in drum inapoi spre malaezia cad din tir pe la noi ).


Fii sigur ca min 30% din sculele de la noi asa sunt.... Mad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
alf99



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 31

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2004 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

30% ? Esti optimist eu cred ca mult mai mult! Da ce sa-i faci asta e la noi si prost si scump!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2004 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reamintesc problema cablurilor, discutata in alt topic, si va reamintesc de intilnire.
Apropos, eu am luat Monster Interlink 400Mk2 de la Luxtone la 60 USD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2004 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audios a scris:
Reamintesc problema cablurilor, discutata in alt topic, si va reamintesc de intilnire.

S'a stabilit data si locu'?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2004 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E posbil sa ma invit si eu? Promit sa dau dovada de maturitate si sa ma port ca un cetatean respectabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community