FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sony VX2100E
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Re: DSR-170P Raspunde cu citat (quote)

Dot Underground a scris:
Microfonul standard de pe un Sony DSR-170PD este ECM-NV1, stereo cu out-ul pe XLR.------


. stereo .... mda mai ales daca daca pui 2 bucati Laughing

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 24, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Purice Claudiu



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 19

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2007 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate Glido. Vb si astia care habar nu au de ei. Asa duc oamenii in eroare, ca se baga unde nu le fierbe oala. Eu daca nu stiu nu vb, intreb. Apropo, am revenit la VX 2100(am dat DSR-ul). Bafta tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dot Underground



Conectat la: 17 Iun 2006
Mesaje: 31
Locatie: .ro

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 3:34 am    Titlul subiectului: Erata ;) Raspunde cu citat (quote)

Embarassed Asta e ceea ce scrie pe el: "Sony ECM-NV1 electret condenser"... imi cer scuze Embarassed , stereo e cel de pe MD10000. 'Don't kill me, pls!' Sad
_________________
cutter-grass4dogs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Purice Claudiu



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 19

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 6:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa parca mai vii de acasa. Fiti mai atenti cand postati ceva pe forum pt ca puteti duce lumea in eroare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mar Iun 19, 2007 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ii raspund din nou tractoristului si nu numai. Am fost mai atent la problema sunetului si intr-adevar, distorsioneaza si cu volumul pe manual chiar daca nu bate pe rosu. Ultimele doua evenimente m-au dezamagit in ce priveste vx-ul. S-au nimerit cu volumuri mari si subwoofere. In general a distorsionat cand eram in zona boxelor. Momentan am rezolvat prin suprapunerea melodiilor cu probleme, dar ce ma fac daca nu le am sau canta formatie.
Cert este ca de acum mi se strange inima cand vine partea cu restaurantul. Daca nici pe manual nu o scot la capat, nu stiu ce sa mai zic.
Cred ca o sa ma gandesc mai serios la Sony Z1, mi se pare ca are compresor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valiro



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 205
Locatie: Mutat mai la Vest

MesajTrimis: Mar Iun 19, 2007 8:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceleasi probleme le-am avut si eu cu VX-ul.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 19, 2007 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stati departe de boxe si pe cat posibil cu spatele la ele. Asta e, un unghi-doua in minus la restaurant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Iun 19, 2007 9:22 pm    Titlul subiectului: VX2100 Raspunde cu citat (quote)

De acord cu sonorul la VX. Camera asta daca are ceva prost facut este microfonul care in sala unde muzica vuieste numai manual se poate controla si dat grila aia din meniu pe la 30% altfel tot risti.Canon XM2 sau XH-A1 poti urla linga ele ca tot nu ia asa distorsionat ca VX-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Dum Oct 07, 2007 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni cu suflet bun, ajutati-ma si pe mine cu un sfat. M-am saturat de problemele de sunet ale vx-ului cu microfonul original si m-am decis sa cumpar unul extern. Ultima performanta este ca partea de restaurant la nunta mi-a tras-o puternic distorsionata, nici nu stiu cum o s-o scot la capat cu mirii. Si asta in conditiile in care nivelul l-am setat pe minimul absolut (alta greseala, ca raportul semnal/zgomot e prost si baga fasait in pauze, dar pe asta il scot cu denoiser). In concluzie ce solutie imi dati, nu neaparat o carpeala de 3 sute de mii, sunt dispus sa dau si milioane bune. O restrictie am, cum rezolv cu lampa fara a o pune pe un suport lateral. Am un astfel de suport care se prinde de dedesubul camerei si vine prin stanga si apoi in sus (cum ar veni in L) si in afara de faptul ca poti sa tii camera ceva mai bine cu mana stanga de el, in rest e incomod rau: descentraza greutatea camerei si cand o tii in mana ca pe o geanta e aiurea, daca trebuie sa filmezi printr-o deschdere mica intre doua persoane lampa e obturata etc. Poate un microfon cu talpa fara contacte si un alt tip de suport, din acela care se prinde pe talpa de deasupra camerei si vine in stanga-dreapta, ca niste coarne, am vazut la f64. Oricum cred ca ati inteles ideea.
Multumesc mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
video_marker



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 141
Locatie: New York

MesajTrimis: Mar Ian 08, 2008 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema cu dist. sunetului o au multe camere video. Si eu la VX intalnesc aceeasi problema. Nu stiu daca cu alt microfon poti rezolva problema 100%. Eu am un RODE VideoMic (shotgun mono). Ok, ideea pe care trebuie sa o intelegi este urmatoarea: poti sa reglezi camera cum vrei tu daca nu simti sunetul cat de tare canta, n-ai ce sa-i faci. Acum scuze dar si eu pateam treaba asta acum cativa ani pana mi-am antrenat urechea la muzica. Nu conteaza cine canta, DJ-ul sau Lautarul, conteaza idiotul ala care invarte butonul de volum, care spre norocul tau sau al nostru e ca ala e platit de idiotii aia care l-au ales din prostie sau zgarcenie.
Stai linistit cu mirii ca n-ai de ce sa-ti faci probleme, tu ai filmat doar, n-ai pus muzica. Cel mult risti sa nu te mai recomande ei.
Daca sunetul iese din boxe distorsionat, inevitabil asa il va inregistra si camera, nu? e logic.

Mergi pe ideea de Twinbracket pentru lampa si mic. eu il am pe cel de la F64 modelul in T de la Kaiser.
Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marrian



Conectat la: 19 Sep 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Sep 19, 2008 12:08 pm    Titlul subiectului: distorsiuni la sunet Raspunde cu citat (quote)

Buna Ziua in primul rand.
Apropo de acest subiect.
In meniul camerei, ma refer la sony, indiferent de tip, lucrati cu sunetul pe manual dar nivelul sunetului il tineti undeva intre -20 si -10 dB.
Astept un raspuns pe aceasta tema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gligo



Conectat la: 07 Sep 2008
Mesaje: 5
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Sep 26, 2008 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna ziua,va rog daca stiti spuneti-mi ,se poate schimba cauciucul de la ocularul vx-ului cu altul de la alt tip de camera. Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Otmar



Conectat la: 12 Ian 2007
Mesaje: 40
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

il_conte a scris:
salutaris a scris:
Hello, sunt nou pe aici.... Vreau sa imi iau o camera pt Imi poate spune cineva ce e mai bun VX2100 sau FX1/Z1 pentru productie video avand in vedere ca lucrez in tv cu PD170 de 2 ani si sincer mi se pare foarte incomoda la filmarea din mana (voxuri, conferinte de presa etc).

fx e mai comod ca un vx...datorita pozitionarii display`ului.


Depinde de gusturi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pagina 10 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community