FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help! Caut manual service pentru un deck Hitachi D-5500M!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneer CT-737 & CT757 , Kenwood KX-7060S
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 8:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kenwood KX-7060S , Aurex PC-X88AD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Iul 24, 2006 2:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321, cum suna Pioneer 757 in comparatie cu 737 ?
Observ la Pioneer aceeasi mecanica unde la cel dual-capstan i-au mai bagat un volant pe curea. Oricum, mi s-a parut reusita mecanica!
Din pacate, ampurile pentru cap sunt pe integrate; observ cu totul alte intergrate la modelul 757 fatza de 737 (unul dublu, Toshiba). Deasemenea observ la ambele (ale noastre) CT-737 mazgaleala cu 2 markere diferite pe condensatori. Modelul CT-A7X imi pare mai vechi si ceva mai inferior decat cele 2. Poate la sunet nu e asa!
Critici aduse Pioneer CT-737 - insuficienta ecranare! Am simtit cand am stat sa reglez de mi-au sarit ochii din cap! Observ ca la 757 au reproiectat placa de baza complet si au dus oscilatorul mai departe; problemele s-au simtit intre oscilator si preurile de REC. L-am stabilizat insa intr-o plaja foarte ingusta. La alte casuri am o plaja foarte larga.
De bine - excelente VUmetre! Rar ceva fluorescent atat de bun! Per ansamblu o mecanica buna si robusta; destul de bun pe REC, ceva mai mediocru pe PLAY dar in categoria deck-uri bune! Excelent lucrata alimentarea, filtraje mari, lipsa brumului prezent la multe deckuri cu pretentii! Piese grozave! Poate cele mai bune gasite pe vremea aia la japonezi pentru productia de serie mare! Frumoasa lucratura, foarte ingrijit si robust!

La al meu Kenwood nu exista problema ca la al tau! De ce?! Simplu! L-am luat de la cineva care l-a depozitat multa vreme intr-o magazie (stare foarte jegoasa); deci a prins si iarna neincalzita si caldura si detoate; m-am uitat atent si nu am vazut probleme de curgeri, oxid, nimic suspect iar electronic functioneaza impecabil mai putin contactele mecanice de tip caseta care sunt putin oxidate. Cred ca al tau a fost o serie mai nereusita.

AUREX-ul ala m-ar interesa pe mine! Very Happy Am gasit unul vechi, indicativ "60" argintiu pe VUmetre cu ace insa intr-o stare putin zis jalnica, defect mecanic si defect electronic! Culmea este ca se cere pe el....50 euro! Probabil premiu ca trofeu "regele gunoaielor". Ala ar fi bun donator de organe insa unde sa gasesc unul bun?!....
Sus
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Iul 24, 2006 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CT-A7X este singurul dublu cabestan dintre cele 3 deck-uri Pioneer pozate de mine! De fapt din mecanica lui CT-A7 , A9 au evoluat viitoarele serii 7 si 9 de la Pioneer - practic este aceeasi mecanica! D.p.d.v. al calitatii inregistrarii toate 3 aparatele respecta clasa High End a Pioneer - inregistreaza impecabil. Performate mai bune sunt la CT-757 , acesta fiind si mai complex d.p.d.v electronic. Toate 3 aparatele sunt imediat sub capul de serie al acelui an (ca ierarhie)! Fantastic de silentioase si robust lucrate! Nu stiu daca dintre CT-A9 , CT-939 , 959 sua 979 (pe care le caut si eu) este vreunul direct drive - este singurul lucru ce ar putea fi imputat celor 3 aparate de la Pioneer pe care le-am pozat eu!
Despre Kenwood nu mai spun nimik , merge bine acum , dar dupa ce am schimbat ceva filtraje.
Aurex este o bijuterie , imi pastrez opinia ca e cel mai bun al casei Toshiba , dar mai au modele tari : PC-X80 (chiar a fost unul pe e-bay) , X-90 , X-60.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Heeeeeeeellllllllpppppppppp!!!!!!!!!!!!!!!! Raspunde cu citat (quote)

Revin , proaspat intors de pe "minunatul" litoral Romanesc cu chef mare de reparat si intreb din nou daca nu cumva are cineva vreo schema sau caiet service pentru HITACHI D-5500M !
IR Babuin , please , can You HELP ME? Vreau neaparat sa repar deck-ul Hitachi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai am de trimis un manual pt alt deck deci o sa fac o copie si trimit ! o sa tinem legatura !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 7:00 pm    Titlul subiectului: News !!!! Noi piese la colectie! Raspunde cu citat (quote)

Noutatile sunt Pioneer CT-777 si CT-939MKII , Aiwa XK-009 (Excelia) si Sony TC-K666ES!
Momolo , pune mana pe un Pioneer CT-939 - e incomparabil mai bine lucrat fata de CT-737! CT-939MKII e dublu cabestan , 3head , are calibrari pe REC, sasiu de cupru , traf izolat si cantareste peste 11kg!
Sony TC-K666ES are 3 motoare , direct drive , dublu cabestan , dar ce e ciudat la el este ca rolele debitoare si acceptoare sunt si ele tot motoare! Practic acest deck nu are ambreiaj pt derulare ! E la fel ca un mag cu trei motoare!!!! Super deck TC-K666ES!
Aiwa XK-009 este cap de serie la Aiwa , are dolby B,C, DBX si trafuri in exterior - peste 11kg!
Am sa bag si ceva poze mai incolo!
IRBABUIN !!!!!!????? Heeelllpppp! Manual pt. HITACHI D-5500M , ca nu mai am rabdare - vreau sa-l repar complet!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Sep 17, 2006 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din tot ce ai pomenit acolo eu as alege Sony TC-K666ES.

Sony mi s-au parut mari mesteri la casetofoane deck! (dupa Naka, evident!)

Baga poze cu trancotele astea ca sunt tare frumoase (mai ales AIWA)
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Oct 18, 2006 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321, manualul tau pentru Hitachi 5500 a sosit trimis de IR Babuin si este la mine. Te asteapta! Ti-am dat si mesaj pe pm dar nu ai raspuns.

PS - formidabila masinarie! Supercomplicata!
Multumesc mult lui IR Babuin pentru ajutor!
Sus
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Oct 19, 2006 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc , foarte mult, chiar imi pierdusem speranta! Dau eu semn de viata cat de curand Momolo! Scuze ca nu am mai pus poze cu noile achizitii dar nu prea e timp. Voi incerca insa sa le pun caut de curand.
IR Babuin , multumesc foarte mult si raman dator!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Vin Oct 20, 2006 2:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo, du-te la aladin cu manualul si sa vezi ce super deck e acel HITACHI - poate unul din cele mai frumoase masinarii analogice fabricate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 9:07 pm    Titlul subiectului: Alt Hitachi cu belele!!!! Raspunde cu citat (quote)

Am luat de pe net un Hitachi D-2200M , superdeck , cu 2 mari probleme , usita de reglare a capetelor lipsa si , mai rau , piesa din antimoniu in care era imbucsat axul cabestan principal (motor de fapt , aparatul fiind de fapt direct drive) , rupta si lipsa o bucata din ea. M-am chinuit 2 luni sa repar acest aparat si culmea , dupa ce am reusit , in perioada de probe i-a crapat procesorul !!!!!! Crying or Very sad Ce , s-a intamplat de fapt: sursa de 5V care alimenteaza printre altele si procesorul pare a fi subdimensionata si face dintr-un 13V , printr-un zenner de 6v si un tranzistor 2SD639. La mine a intrat zennerul in scurt si au intrat 13V pe bara de 5V!!! Asta a dus la parlirea procesorului care nu are nici un fel de protectie la supratensiune. Trist dar asta este , imi trebuie un procesor pt. D-2200M , (HD44801A41). In rest Totul e OK acum , asa a fost sa fie , se pare ca tranzistorul si dioda au fost suprasolicitate. Am sa mai pun ceva poze cu deck-uri printre care si D-E99 , al carui procesor s-ar putea sa mearga la D-2200M (nu am facut incercarea inca , dar placile electronice de la cele 2 modele par identice , numai procesorul e putin diferit : HD44801A35 , probabil e putin diferit softul din memorie). Poate are cineva vreun D-E99 , sau D-2200M tras pe dreapta....?!?!?!
Si pentru Momolo special poze cu Sony TC-K666ES. Am sa dau un semn de viata sapt. asta , poate trimit pe cineva dupa manualul service de la D-5500M!
Inca o data multumiri lui IR BABUIN!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 9:10 pm    Titlul subiectului: TC-K666ES , D-E99 , KX-880G , TC-K555ES , 112R Raspunde cu citat (quote)

TC-K666ES , D-E99 , KX-880G , TC-K555ES , 112R
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si pentru Momolo special poze cu Sony TC-K666ES
de ce zici "special" ?!....
Sus
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca ai scris ca vrei poze cu TC-K666ES , CT-939 , CT-777 si XK-009!
Am facut poze la Sony si voi face si la celelalte , asa cum am promis!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 4 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community