FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
"lamp", bec, lumina akai f31
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 2:24 pm    Titlul subiectului: "lamp", bec, lumina akai f31 Raspunde cu citat (quote)

are cineva disponibil, "ansamblul" care lumineaza in compartimentul caseta la AKAI seria F (31-91). e o chestie incapsulata, cu tot cu filtrul verde, nu se poate schimba pur si simplu ca un "bec" sau led oarecare... multam. sau eventual idei de inlocuire...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 2:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E un beculet de talia a 1/3 bat de chibrit fixat pe o placuta de circuit imprimat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aha. dar nu reusesc sa desfac placutza respectiva, ca as fi gasit eu o improvizatie in momentul in care as ramine numai cu filtrul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa dai fatada jos si sa desfaci placa aia din plastic gri din "spatele casetei", dupa amintiri sunt doua suruburi mici de desfacut...
Dupa aceea totul se va lamuri...

PS eu am editat, nu am zis nimic pt ca nu este nimic "conflictual" in operatie, ci o simpla eroare de ortografie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Trebuie sa dai fatada jos si sa desfaci placa aia din plastic gri din "spatele casetei", dupa amintiri sunt doua suruburi mici de desfacut...
Dupa aceea totul se va lamuri...

PS eu am editat, nu am zis nimic pt ca nu este nimic "conflictual" in operatie, ci o simpla eroare de ortografie...


pai stiu, de aia am si multumit de edit. am ajuns acolo, fireste ca l-am desfacut, numai ca odata avind dispozitivul in mina nu pot sa-i schimb "lampa" si nu pot sa-l descapsulez nedistructiv...solutie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa ma uit in service manual si iti zic exact ce sa faci - beculet se gaseste, mi se pare ca e fuse-type - cauta aici www.radioshack.com ,
www.partsexpress.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin a scris:
o sa ma uit in service manual si iti zic exact ce sa faci - beculet se gaseste, mi se pare ca e fuse-type - cauta aici www.radioshack.com ,
www.partsexpress.com


am service manualul de la 31-51-71, nu zice nimic de respectivul beculet. am incercat sa-l desfac, e prins, incapsulat, si a dat semne ca ar ceda daca insist. daca as reusi sa-l desfac, pun o "lampa" oarecare in spatele filtrului si end of story. o alta solutie e sa-i faca alt filtru da pina sa ajung acolo, poate gasesc la cineva de schimb de la vreo scula cu alte defecte Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spune de bec in schema generala electrica - o sa ma uit si eu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Iul 07, 2006 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia aia verde e un led in capsula speciala, nu un bec. Gaureste usor cablajul pana ajungi la filtrul verde si pune-i un led alb.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 07, 2006 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
Chestia aia verde e un led in capsula speciala, nu un bec. Gaureste usor cablajul pana ajungi la filtrul verde si pune-i un led alb.


e, asta ar fi ideea, ma gindesc insa daca va da aceiasi lumina, oricum cu asta am sa incerc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Iul 07, 2006 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OT

Fara sa vreau mi-am adus aminte de faptul ca multe marci se lauda cu posibilitatea de a decupla anumite circuite neesentiale (printre care iluminarile si display-urile, dar nu numai acestea) in scopul declarat al cresterii performantelor echipamentelor prin reducerea interferentelor.

Aca ca ma intreb daca Akai-ul tau nu cumva e mai audiofil fara iluminare ?!? Very Happy

End of OT
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma e LED sau BEC la deck-urile din seria lui GX-F31? De asemenea, poate are cineva idee, in EA-G90 (la butoanele tip slider si cele tip comutator push-button) sunt LED-uri sau becuri?

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALEKS a scris:
Pana la urma e LED sau BEC la deck-urile din seria lui GX-F31? De asemenea, poate are cineva idee, in EA-G90 (la butoanele tip slider si cele tip comutator push-button) sunt LED-uri sau becuri?

ALEKS


led-uri in ambele cazuri.

uite aici unul, nesimtit de scump:

http://cgi.ebay.com/Akai-GX-95-75-GX-F-cassette-deck-tape-back-lighting-1-/190443509545?
pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item2c57515729

in general akai au fost foarte inventivi la asemenea chichite si vei gasi in sciulele lor tot felul de solutii unicat gen led-urile acelea foarte late (am-u210), matricele de led-uri la vu-metre (gx-f25) etc.

Cu putina indeminate poti pacali un led alb in spatele filtrului acela verde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am defect acel ansamblu la nici unul din deck-urile mele. Dar informativ, speram sa fie un LED ca de regula acestea au durata de viata foarte mare.

Am observat totusi ca AKAI a folosit aceeasi mecanica si la deck-urile negre (GX-75, GX-95) unde respectivul LED are un filtru de culoare portocaliu. Ma gandesc la faptul ca ar fi interesant un GX-F71 cu iluminare portocalie (originala)...

Dar la preturile la care se vehiculeaza acele ansamble cu LED...

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot pe aceasta tema, sunt interesat daca GX-F71 are LED-uri pentru iluminarea simbolurilor de FFWD/REW la fel ca butonul de PLAY spre exemplu.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community