FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Three albums that changed your life
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

robinson a scris:
legat de ELP Pictures at... , parerile sunt impartite. Unii il considera o capodopera, altii necomestibil (si eu). Prelucrarile rock dupa muzica clasica au fost tot timpul niste exercitii riscante, de cele mai multe ori de un gust discutabil

Mda...desi "Pictures at..." mi se pare o chestie OK (in nici un caz insa printre cele mai bune pe care le-au scos ELP), ideea de a-i adauga voce e destul de nefericita (de alfel la urmatoarele prelucrari s-au abtinut si bine au facut...), nu pt ca Lake n-ar fi bun, ci pt ca (mie cel putin) imi da o senzatie de corabie-macheta in sticla, iar cuvintele...cei mai castigati sunt cei care nu stiu engleza... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 7:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 1:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O varianta mai civilizata (si prescurtata) e din 1994, ultima parte a albumului In The Hot Seat. Si daca tot aminteai de versuri, ar trebui spus ca ele nu prea au legatura cu ideea initiala a compozitiei lui Mussorgski, care a intentionat sa faca o descriere muzicala a unei expozitii. In varianta orchestrala a lui Ravel, te izbeste caracterul descriptiv al muzicii. In interpretarea ELP, chestia asta s-a pierdut. I-am iertat, ca erau tineri si au vrut sa se dea un pic in stamba. Da' oamenilor le-a placut, si inca mult de tot (apropo, am citit acum vreo 15 ani o recenzie a unui critic a albumului ELP Black Moon, unde apare o prelucrare dupa Romeo si Julieta a lui Prokofiev; criticul spunea ca geniul lui Emerson e indiscutabil, daca a reusit sa faca chiar si o compozitie mediocra Shocked - a lui Prokofiev - sa straluceasca Rolling Eyes )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inainte ca "emerson, lacul si palmierul" sa fi preluat tema lui Modest Petrowitsch Mussorgski a mai fost cineva, ISAO TOMITA, un pionier al sintetizatorului.

..si ca tot veni vorba de ascest subiect?, m-am tot gandit daca a existat ceva in muzica, care sa ma fi marcat sa-mi fi produs schimbari in gusturi si optiuni? Grea intrebare, cred ca pentru oricine!
As spune, ....ca uite cum mi-am adus aminte?..., Isao Tomita a fost unul si apoi J. M. Jarre mai ales cu primele 2 albume ale lui si concertul din China, (apoi cel din Houston). Pe langa muzicile electronice (asa erau "denumite" la vremea aceea), la capitolul clasica cel mai mult m-au marcat compozitorii rusi (mi-e greu sa citez unul anume, pur si simplu imi plac aproape toti!) dar si Wagner!

Muzica clasica nu am inteles-o de la bun inceput, ba as spune ca am avut chiar o aversiune pentru asa ceva prin copilarie si adolescenta...insa schimbarea a venit cu timpul.
Si cum lucrurile se leaga, daca imi aduc aminte mai bine, cred ca primul "contact" pozitiv cu muzica clasica l-am avut...vizionand serialele BBC difuzate prin anii 70...80 (spre sfarsitul anilor 80 le-au eliminat si pe alea!). Temele muzicale din aceste seriale mi-au facut o deosebita impresie (pentru ca imi placeau si serialele) si tin minte ca erau mai ales din compozitori....rusi!

Si ca sa-mi inchei destainuirea (la acest subiect interesant!), cred ca primul, momentul zero pentru mine, a fost ABBA! ....evident, unii vor rade, muzica comerciala, copii sunt primele "victime" la asa ceva....insa la distanta MARE in timp constat ca acea muzica "comerciala" de pe vremea aia este net superioara din toate punctele de vedere la comparatie cu latraturile si chiraielile care in ziua de azi reprezinta muzica comerciala! Mare distanta, uriasa!...iar pe vremea aia compuneau stand la pian si scriind note pe un portativ de hartie! Nu aveau nici PC, nici "loop"-uri, nici masini electronice de generat ritmuri...dar stiau MUZICA!

Cred ca ar fi interesant ca cei care doresc sa fie sinceri sa povesteasca si momentul 0 in viata lor privind pasiunea pentru muzica! Poate ar trebui un subiect nou pentru asa ceva insa consider ca nu e nevoie, albumele sau muzicile care ne-au marcat sunt defapt si cele ale "momentului 0"!
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Cred ca ar fi interesant ca cei care doresc sa fie sinceri sa povesteasca si momentul 0 in viata lor privind pasiunea pentru muzica! Poate ar trebui un subiect nou pentru asa ceva insa consider ca nu e nevoie, albumele sau muzicile care ne-au marcat sunt defapt si cele ale "momentului 0"!
Aceasta initiativa deja exista, nu s-au aratat multi doritori ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca titltul este scris foarte bine! Poate trebuia sa se numeasca "momentul 0" ? Banuiesc faptul ca multi nici nu au fost curiosi sa deschida datorita titlului neinspirat (printre care si eu...).
Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:

Si ca sa-mi inchei destainuirea (la acest subiect interesant!), cred ca primul, momentul zero pentru mine, a fost ABBA! ....evident, unii vor rade, muzica comerciala, copii sunt primele "victime" la asa ceva....insa la distanta MARE in timp constat ca acea muzica "comerciala" de pe vremea aia este net superioara din toate punctele de vedere la comparatie cu latraturile si chiraielile care in ziua de azi reprezinta muzica comerciala!

Habar n-am de ce termenul de "muzica comerciala" e folosit intotdeauna cu o nuanta peiorativa...Cole Porter a compus "muzica comerciala", si Irving Berlin, si Gershwin, si atunci care-i problema? Eu nu le-as spune frectiilor asa-zis comerciale de astazi "muzica comerciala" ci, pur si simplu, "frectii", pt ca daca acea "muzica comerciala" de care ziceam inainte se vinde bine-mersi si azi ma indoiesc ca astea or sa se mai vanda peste 5 ani, iar peste 50 nici dracu' n-o sa-si mai aduca aminte de ele, deci termenul "comercial" e lipsit de sens... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: in fond si Mozart tot "muzica comerciala" a scris... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corect!....insa exista limbaje de presa iar muzica cea mai vanduta este considerata comerciala! si cea care se vinde mai greu este considerata "artistica" sau "de nisha". Nu cred ca este o judecata de valoare, pur si simplu e o problema de mass-media!

De exemplu, luam scremetele si chelalaiturile emise azi pe TOATE posturile de radio (concomitent). Acea "muzica" este receptata de persoane ca nu au preocuparea sa-si caute/cumpere/asculte inregistrari iar cand TOATE posturile de radio in concurenta pentru rating/audienta fac sondaje intreband "ce muzica vreti sa fie difuzata", majoritatea cer exact ceea ce cunosc, adica ceea ce mass-media le serveste de la dejun la cina! Este un cerc vicios de cand exista radio si mass-media asa ca orice muzica ajunsa acolo se denumeste comerciala!....iar acum daca ne gandim ce fel de muzica era comerciala in anii XXXX si care e in anii nostrii vedem diferentele iar in cazul asta calitatea nu are deaface cu denumirea de "comerciala"!

Oricum, imi pare bine ca vad in jurul meu din ce in ce mai multi oameni satui de jegul care se deverseaza cu tonele din mass-media si poarta denumirea de "muzica"!
Sus
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Termenul de muzica comerciala la modul peiorativ se refera la acea muzica facuta cu unic scop (declarat sau nu) de a se vinde. Este vorba de acei oameni care fac muzica doar fiindca sint la servici si pe care nu-i intereseaza valentele artistice, si care nu ar promova sau scoate o lucrare muzicala care nu ar interesa un public cīt mai larg fiindca nu ar fi vandabila. Este vorba si de acei "artisti" care-si modeleaza stilul sau compozitiile dupa cererea pietii. Ex: Marius Moga, etc ...

Daca poti face un ban cu o chestie mishto, nu cred ca se supara nimeni. Eu, unul, nu sint nemultumit deloc de faptul ca David Bowie are o gramada de bani.
Sus
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As mai adauga la muzica comerciala ( scuzati cacofonia ) ca este uitata repede, in max jumatate de an nu se mai aude nimic de piesa respectiva...

momolo a scris:
De exemplu, luam scremetele si chelalaiturile emise azi pe TOATE posturile de radio (concomitent). Acea "muzica" este receptata de persoane ca nu au preocuparea sa-si caute/cumpere/asculte inregistrari iar cand TOATE posturile de radio in concurenta pentru rating/audienta fac sondaje intreband "ce muzica vreti sa fie difuzata", majoritatea cer exact ceea ce cunosc, adica ceea ce mass-media le serveste de la dejun la cina! Este un cerc vicios de cand exista radio si mass-media asa ca orice muzica ajunsa acolo se denumeste comerciala!....iar acum daca ne gandim ce fel de muzica era comerciala in anii XXXX si care e in anii nostrii vedem diferentele iar in cazul asta calitatea nu are deaface cu denumirea de "comerciala"!

Aici iti dau 100% dreptate...
Aici eu cred ( si sigur asa este ) ca este vorba de contractele legate intre casele de productie, televiziuni, radiouri, ziare reviste s.a. contractea care asgiura publicitatea caselor de productie la televiziuni/ziare/radiouri etc, iar in schimb televiziunile, radiourile au ce sa difuzeze, sau chiar si contra unei sume de bani...
Este din pacate o afacere profitabila pentru directorii acestor companii, dar din apcate neprofitabila pentru ascultatori...pt ca ei nu vor cunoaste adevarata muzica...
Ce as vrea sa mai subliniez aici este faptul ca fiecare intelege ce vrea prin muzica, de ex eu nu pot numimanele muzica, pe cand unmanelist se intreaba cine-s cei de la Depeche Mode si cum de sunt mai cunoscuti decat gutza, care a scos 20 si de albume, si astia saraci au numai 7...
Sunt curios cati dintre cei pana in 20 de ani, sau mai bine spus cati dintre cei care vizioneaza mtv-ul pot spune ca au un singur album, sau o singura piesa care sa-i impresioneze pana la lacrimi, nu sa le schimbe viata, ca deja cerem prea mult, macar sa-i impresioneze... Rolling Eyes
Exceptiile confirma regula Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rind de vina sint casele de discuri care dau spre difuzare (in oribilul power-rotation de cele mai multe cazuri) doar anumite mizerii pe care doresc sa le promoveze.

Doi la mina, radiourile conduse cu spaima scaderii de rating n-au suficient singe sa promoveze altceva, din teama de a nu deranja ascultatorul cu mina pe buton. Nu vreau sa mai comentez si posturile de radio cu contracte cu firme de taximetrie, supermarketuri, etc ...

Lumea , pur si simplu , nu stie ca anumite muzici (chiar genuri muzicale) exista !

Ce spuneti si de apartitia Rock-ului FM (sau radio-friendly) Laughing

Din acest p. d. v. era mai buna vremea apusa a pirateriei. Unde e Radio Nova ?
Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Loris Capirossi a scris:
Doi la mina, radiourile conduse cu spaima scaderii de rating n-au suficient singe sa promoveze altceva, din teama de a nu deranja ascultatorul cu mina pe buton.

Radiourile comerciale merg pe sistemul asta pt ca n-au incotro: scopul lor nu e sa "raspandeasca cultura", ci sa fie profitabile, ca sa sustii un radio "cultural" trebuie sa ai in spate ceva, de ex. un radio "comercial" Smile Esential pt un radio "comercial" e sa nu-ti distraga atentia si in acelasi timp nici sa nu te plictiseasca, ceea ce nu-i simplu de loc. De aia ai hituri cu o anumita frecventa, de aia ai hiturile "hot" in heavy rotation, ascultatorului trebuie sa i se dea din "n" in "n" minute un motiv sa nu schimbe postul. Radioul "comercial" trebuie sa aiba un ritm pe care sa-l pastreze si care sa fie cat mai apropiat de ritmul normal al ascultatorului, orice ruptura se simte si gestul reflex e de a schimba postul, pt ca locul radioului e in background, cu "iesiri in fata" foarte scurte: cele cateva secunde in care recunosti o piesa. Un radio de nisa e cu totul altceva: in primul rand ai o audienta foarte clar definita muzical, deci nu trebuie sa placa "majoritatii", apoi ai un public "fidel", deci nu trebuie sa-ti faci probleme ca o sa plece de pe post daca vii cu ceva socant, si nu in ultimul rand ai ascultatori care au atentia concentrata pe muzica pe care o asculta, nu pe activitatea pe care-o fac in timp ce asculta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Sep 13, 2006 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Loris Capirossi a scris:
Din acest p. d. v. era mai buna vremea apusa a pirateriei. Unde e Radio Nova ?

Vremea apusa a pirateriei chiar a fost buna...la vremea ei. Smile A fost probabil cea mai buna ocazie de a descoperi o gramada de muzici si cred ca dpdv cultural tarabele cu cd-uri care impanzeau Bucurestiul au facut treaba mai buna in 2-3 ani decat ministerul culturii in 16.
Cat despre Radio Nova, e dovada faptului ca nu se poate sari peste etape...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maravela



Conectat la: 20 Sep 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1: THE PRODIGY - The Fat Of The Land

2: HYBRID - Mornind SciFi

3: FLUKE - Risotto
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
maravela



Conectat la: 20 Sep 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1: THE PRODIGY - The Fat Of The Land

2: HYBRID - Morning SciFi

3: FLUKE - Risotto
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 5 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community