FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Three albums that changed your life
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 1:05 pm    Titlul subiectului: Three albums that changed your life Raspunde cu citat (quote)

Propun sa scrieti aici trei albume (numai trei) care au avut un impact determinant in viata voastra. Deci nu trei albume pe care le considerati a fi cele mai bune din punct de vedere muzical, nu trei albume pe care le-ati lua pe o insula, bla-bla, etc., ci trei albume care v-au schimbat, care conteaza cel mai mult pentru voi, care au insemnat si inseamna ceva in viata voastra, care v-au schimbat modul de gandire.

Incep eu: (nu e obligatorie o ordine)

Queensryche - Rage For Order
Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
Immortal - Blizzard Beasts

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 1:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles, puteti spune si de ce, adica ce inseamna albumul respectiv pentru voi, care a fost impactul lui, etc. Eventual si o scurta istorioara Wink
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pet Shop Boys - Very
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Kraftwerk - Electric Cafe

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Bineinteles, puteti spune si de ce, adica ce inseamna albumul respectiv pentru voi, care a fost impactul lui, etc. Eventual si o scurta istorioara Wink
Ar fi frumos sa dai tu tonul Wink. Spre exemplu, Pink Floyd - Dark Side Of The Moon (am ales acest album pentru ca-l cunosc): ce a insemnat in viata ta si cum ti-a schimbat modul de gandire?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E clar ca "The Dark Side of the Moon" a influentat multe vieti Laughing asa ca n-o sa-l mai pun si eu...

Deep Purple - "Made in Japan"Asta m-a bagat in categoria "ciudatilor" prin clasa a 6-a cand colegii mei (anii '80) nu pricepeau ce-i cu balaceala (a se citi "improvizatia") aia... ca nici de dans nu-i buna... Laughing
Colloseum - "Live"
Cadou de la "menotorul" care m-a prostit cu rock-ul progresiv... Wink
Jesus Christ Superstar
Plecam la mare in liceu cu un tren de noapte si un coleg care era gurist intr-o trupa, cu o voce superba, o canta aproape toata, fiecare rol in parte... Violin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
Rycher a scris:
Bineinteles, puteti spune si de ce, adica ce inseamna albumul respectiv pentru voi, care a fost impactul lui, etc. Eventual si o scurta istorioara Wink
Ar fi frumos sa dai tu tonul Wink. Spre exemplu, Pink Floyd - Dark Side Of The Moon (am ales acest album pentru ca-l cunosc): ce a insemnat in viata ta si cum ti-a schimbat modul de gandire?


Eram singur ca "Dark Side..." va incepe sa fie mentionat, e incredibil modul in care actioneaza atat asupra constientului cat si asupra subconstientului...Eu prefer sa nu vorbesc despre impactul pe care l-au avut asupra mea albumele mentionate mai sus, e o chestie mult prea personala.
Pot doar sa spun despre "Dark Side.." ca l-am auzit prima data la varsta de 5 ani, intr-o dimineata, cand ma pregateam sa merg la gradinita, (cred ca era "On the run"), ca m-au obsedat toata ziua sunetele auzite si in aceeasi seara tatal meu il asculta din nou, si am inceput sa visez nopti in sir pasaje din album, am inceput sa fiu pur si simplu obsedat de el, aveam impresia ca aud mereu pasii aceia si rasetele in jur meu, dar chestia asta nu imi dadea o senzatie de panica, ci dimpotriva, de siguranta. Enough....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Eram singur ca "Dark Side..." va incepe sa fie mentionat, e incredibil modul in care actioneaza atat asupra constientului cat si asupra subconstientului....
Nu este nimic incredibil, pur si simplu este (probabil) unul din cele mai cunoscute albume din lume.
Rycher a scris:
Eu prefer sa nu vorbesc despre impactul pe care l-au avut asupra mea albumele mentionate mai sus, e o chestie mult prea personala.
Si astepti un extrovertit la cotitura? Sa stii, exemplul personal e la mare pret ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
Rycher a scris:
Eram singur ca "Dark Side..." va incepe sa fie mentionat, e incredibil modul in care actioneaza atat asupra constientului cat si asupra subconstientului....
Nu este nimic incredibil, pur si simplu este (probabil) unul din cele mai cunoscute albume din lume.

Ce legatura are faptul ca e cunoscut cu actiunea lui asupra subconstientului?

Rycher a scris:
Eu prefer sa nu vorbesc despre impactul pe care l-au avut asupra mea albumele mentionate mai sus, e o chestie mult prea personala.

Si astepti un extrovertit la cotitura? Sa stii, exemplul personal e la mare pret ...


Eu nu astept pe nimeni. Am specificat doar ca daca cineva doreste sa vorbeasca despre asta poate sa o faca, adica nu am vrut sa limitez threadul la o simpla mentionare a unor albume. Cine vrea, poate sa vorbeasca despre ele, cine nu le poate doar mentiona. Asta-i tot.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Rycher"]
purs a scris:
Rycher a scris:
Eram singur ca "Dark Side..." va incepe sa fie mentionat, e incredibil modul in care actioneaza atat asupra constientului cat si asupra subconstientului....
Nu este nimic incredibil, pur si simplu este (probabil) unul din cele mai cunoscute albume din lume.

Ce legatura are faptul ca e cunoscut cu actiunea lui asupra subconstientului?
Mea culpa, se intelege ca va incepe sa fie mentionat datorita modului "in care actioneaza atat asupra constientului cat si asupra subconstientului....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The Smashing Pumpkins - Ava Adore
Deep Purple - Machine Head
Rage Against the Machine - Evil Empire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Enumar cele 3 albume care mi-au schimbat perspectiva asupra vietii in ordine Cronologica :

1. Michael Jackson Dangerous
2. Jean Michel Jarre Images
3. Pet Shop Boys Disco 2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul ar fi Dangerous a lui Michael Jackson, pentru ca a fost prima oara cand am (chiar) ascultat muzica - eram la gimnaziu pe vremea aia. Al doilea este Theatre of Tragedy - Aoede pentru ca e primul album care mi-a deschis gustul pentru genul metal. Al treilea ar fi The Ultimate Demonstration Disc from Chesky Records pentru ca mi-a aratat cat de frumos poate fi un gen muzical care imi parea invechit si prafuit. In plus, acest ultim album m-a bagat la cheltuieli, din cauza lui mi-am tot facut (si o sa mai fac) upgrade la sculele audio...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Al treilea ar fi The Ultimate Demonstration Disc from Chesky Records pentru ca mi-a aratat cat de frumos poate fi un gen muzical care imi parea invechit si prafuit.
Care-i ala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite asta este. Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, intrebarea mea era legata partea bold-uita a textului tau ... care-i genul? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 1 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community