FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
NAIM
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 56, 57, 58  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
motzu'



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 756
Locatie: El Dorado, Arkansas

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Comparatie versus Symphonic Line ? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Da' pe bune ! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 11:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 7:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Welcome NAIM !!!

nu stiu cum suna, nu am ascultat pana acum NAIM, dar acest sunet laudat de toata lumea nu vine chiar ieftin. sunt nerabdator sa ascult si eu aceste jucarii. bye the way, la Arad sau Cluj for fi disponibile pt. ascultat?

sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dar acest sunet laudat de toata lumea nu vine chiar ieftin
- de acord ca nu este ieftin raportat la bugetul cetateanului muncitor din RO, defapt nu este ieftin nici la bugetul muncitorului din UE, insa in momentul cand asculti cum suna minunile astea iti dai seama ca este realmente....ieftin! Wink

Am ascultat sisteme de peste 10 mii de euroi...ba chiar si de 10 ori pe atata si ma tot scarpinam in cap cu intrebarea "de ce costa atat?!". Am auzit destule scule cu preturi de mii de euroi bucata, nu proaste insa la multe ma gandeam la cat costa si ca ar fi trebuit sa nu le gasesc probleme la preturile alea!
Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit un pic pe site-ul celor de la NAIM.

Am citeva nelamuriri:

-sculele ca player, preu si power necesita si sursa NAIM?

-preul poate fi utilizat si fara sursa(ca si preu pasiv)?

-sunt interconecturi mufa DIN-RCA sau mufa DIN-XLR?

-se gaseste cablu de boxe mufa DIN-spade/banane?

P.S.
Cam consevatori englezi de la NAIM: sculele lor+numai sursele lor+cablurile lor interconect si de boxe cu mufe DIN.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

suna excelent Naim-urile le-am ascultat si eu, dar mare grija, merg doar impreuna, cdplayer + amplificator exclusiv pe mufa lor DIN. Daca ai pus un Naim in combinatie cu altceva s-a pierdut farmecul, daca mergi pe RCA intre 2 Naim-uri deasemenea s-a pierdut farmecul, suna ca aproape ca orice scula bunicica, dar banal. Sper sa nu fie un truc al lor gen "sourround" care sa functioneze pe mufa DIN,cum aveam la un casetofon rusesc pe vremuri, mie asa mi s-a parut putin, inca nu sunt convins pe deplin ca nu este o mica smecherie undeva.

Boxele HGP Corda dau clasa Naim-ului, ma asteptam la asta, dar si diferenta de pret este alta. Din pacate am mai sesizat ca HGP Nightingale sunt peste Corda la calitatea sunetului, dar pentru cine are nevoie de putere Corda sunt foarte interesante. Preturile pentru Naim seria ascultata la Jack sunt intr-adevar foarte decente pentru calitatea oferita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://cgi.ebay.de/Chord-Company-High-End-Audio-Kabel-mit-Naim-Stecker_W0QQitemZ180008267014QQihZ008QQcategoryZ81949QQrdZ1QQcmdZViewItem

in primavara asta am avut ocazia sa ascult un sistem Naim. Nu retin componentele pentru ca de la intrarea in acea incapere am fost captivat de sunet si nimic nu mai era interesant. A doua zi am revenit pentru o noua auditie dar am avut parte de ghinion Sad . Boxele Naim au fost vindute cu ceva timp inainte si inlocuite cu Dynaudio a52. Din pacate n-am mai avut parte de aceleasi clipe frumoase petrecute cu o zi in urma.

Sistemul Naim din acel showroon era in valoare de aprox. 10 mii euro

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006
Citat:
suna excelent Naim-urile le-am ascultat si eu, dar mare grija, merg doar impreuna, cdplayer + amplificator exclusiv pe mufa lor DIN. Daca ai pus un Naim in combinatie cu altceva s-a pierdut farmecul, daca mergi pe RCA intre 2 Naim-uri deasemenea s-a pierdut farmecul, suna ca aproape ca orice scula bunicica, dar banal.


Eu, Chris Sugar, precum si alte persoane (nu nominalizez fara permisiune) am ascultat pe RCA Symphonic Line (cele verzi). Tu ai ascultat pe niste cabluri RCA cu care au venit niste clienti la Jack si au vrut sa le probeze. Cabluri slabe care au iesit inferioare la comparatia cu cele originale NAIM.

Citat:
Sper sa nu fie un truc al lor gen "sourround" care sa functioneze pe mufa DIN,cum aveam la un casetofon rusesc pe vremuri, mie asa mi s-a parut putin, inca nu sunt convins pe deplin ca nu este o mica smecherie undeva.
= o supozitie gresita trasa dintr-o concluzie gresita (cea de mai sus).

Citat:
Boxele HGP Corda dau clasa Naim-ului, ma asteptam la asta, dar si diferenta de pret este alta. Din pacate am mai sesizat ca HGP Nightingale sunt peste Corda la calitatea sunetului, dar pentru cine are nevoie de putere Corda sunt foarte interesante.
- trec peste afirmatia destul de categorica ("le-au dat clasa....") dar mie imi plac mai mult boxele NAIM Ariva desi sunt inca nerodate (un argument suficient la care ar trebui sa ne abtinem de la comentarii deocamdata!).
Alta observatie - daca "intamplator" aveai acum HGP Corda nu cumva concluzia ta era INVERS fatza de HGP Nightingale? Wink Imi pare ca nu e asa de usor de afirmat "am mai sesizat ca HGP Nightingale sunt peste Corda" din suficiente motive rationale si de bun simtz. Este ca si cand ai spune, am sesizat ca o motoreta este peste un automobil! sau mersul cu balonul este mai bun decat cu liftul Rolling Eyes

Ca de obicei te grabesti cu niste concluzii drastice!
Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
suna excelent Naim-urile le-am ascultat si eu, dar mare grija, merg doar impreuna, cdplayer + amplificator exclusiv pe mufa lor DIN. Daca ai pus un Naim in combinatie cu altceva s-a pierdut farmecul, daca mergi pe RCA intre 2 Naim-uri deasemenea s-a pierdut farmecul, suna ca aproape ca orice scula bunicica, dar banal. Sper sa nu fie un truc al lor gen "sourround" care sa functioneze pe mufa DIN,cum aveam la un casetofon rusesc pe vremuri, mie asa mi s-a parut putin, inca nu sunt convins pe deplin ca nu este o mica smecherie undeva.
...


Eu le-am ascultat interconectate pe RCA si nu sunau banal deloc.
Am pus si un alt player pe amplificare NAIT si pot sa spun ca suna exceptional.
Ce-i drept, combinatia cd-amplif NAIM este superba.

Stie o tzara intrega ca cele mai tari boxe sunt cele din ograda ta. Wink


tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
doru2004



Conectat la: 30 Mar 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ograda lu' greierasu' ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutari! Voi incerca sa raspund la toti:

@motzu:

Vino pe la mine si dezbatem X vs Y Very Happy Cu o bere (sau altceva) "aluneca" mai bine Laughing ....bineinteles, oricine poate veni la "dezbateri" Wink , dar fara violenta Laughing

@ahegyes

Referitror la pret, cred ca ti-a raspuns momolo deja. Referitor la auditie, inca nu avem in Cluj sau Arad, dar in scurt timp se pare ca le vei putea asculta la un amic in Arad, il voi ruga sa te primeasca sa le audiezi....pina atunci, daca ai drum in B....WELCOME!

@momolo

Asa este cum spui tu, cum am scris si eu de-altfel, sunt mult peste asteptari. Ai MUZICA fara sa mai tii cont de pret....daca mai pui si pretul....combinatia e ....fara cuvinte. Parerea me, referinta mea de a aprecia un aparat ( sistem) este nu sunetul, frecvente,etc. , ci capacitatea acestuia de a-ti da emotia muzicii. Trebuie sa uiti de datele tehnice, sa uiti ca asculti un sistem compus din X, Y, Z..., ramine doar muzica! Un alt fenomen este acela de a nu te satura ascultind, fenomen care mi s-a mai intimplat, dar la NAIM a fost deosebit de pregnant

@mselescu

1.CD-player-e, pre-uri, etc. nu necesita surse suplimentare NAIM, acestea sunt optionale pentru a obtine un + de calitate. DCD-player-ele au sursa inclusa, dar se mai poate adauga si ii vei creste calitatea.

Pre-urile nu au sursa, se alimenteaza de la sursa power-ului. Totusi ii vei creste calitatea adaugind un "FLATCAP" de exemplu. Acesta devine necesar daca vrei sa il combini cu un alt power.

Un singur FLATCAP poate sa alimenteze mai multe device-uri deodata, cum ar fi un pre- si un CD, avind mai multe iesiri in spate si a fost o intrebare care am pus-o si eu si mi s-a raspuns ca DA

Ti-am raspuns la urmatoarea intrebare, pre-ul nu e pasiv, se alimenteaza fie din power, fie din sursa suplimentara

Cablul interconect ( de care se mai vorbea pe-aici ) e DIN simplu ( cu 5 picioare ) , nu e XLR, nici macar fprmat proprietar.....Totusi exista posibilitatea conexiunii cu RCA clasic, rezultatul final depinzind de preferintele fiecaruia. Celelalte conexiuni ( pre - power, pre-flatcap, etc ) nu imi sunt cunoscute, poate sunt standard, poate n u, dar voi reveni cu amanunte. Totusi NAIM sunt transparenti si iti dau semnificatia pentru fiecare pin, deci oricum ar fi , se pot face adaptoare. Exista scheme ale conexiunilor chiar pe spatele aparatelor si in cartea tehnica Exclamation

Un alt lucru important: cablurile interconect (DIN sau proprietate ) sunt furnizate cu sursa si sunt recomandate chiar de producator

Conexiunea cu boxele se face cu (,) cablu clasic de boxe, recomandabil NAIM (NACA5 20E/m), un bifilar de capacitate redusa, lungimea minima recomandata 3,5m, cu rezultate optime intre 5-10m , dar se poate folosi fara pierderi si lungimea de 20m!! E un cablu cam rigid, datorita unui manunchi de fire destul de groase individual, iar totalul fiind undeva in jur de 4mm(2).
In spatele amplificatorului ( boxelor) sunt conexiuni pentru banane clasice ( se pot folosi conectorii lor, care constau in 2 banane atasate aceluiasi soclu la o distanta standard )

Pentru NAIT5i se pot folosi ORICE cabluri de boxe , dar pentru power-urile superioare se recomanda cablul lor.

Intr-adevar, sunt destul de conservatori, dar iti dau si optiunile clasice. E o chestiune de alegere, poate gust...

@greierasul

Tocmai am raspuns (@mselescu ) si se poate vedea clar ca nu e vorba de nici un fel de truc; intr-adevar, e acel DIN care-l stii de la casetofoanele rusesti Laughing , dar nu cu trucuri: 3 pini conectati, un +ch1, un +ch2 si o masa. Oricine poate face un adaptor sau cablu. Acestea sunt aberatii cu sourround samd.

Tot din ce am scris @mselescu reiese ca nu au probleme de compatibilitate cu alte scule ( avind conectori de toate felurile )

Chestia cu farmecul....e o chestiune subiectiva , dar cum ti-au raspuns si MOMOLO si TVICOL, ei au ascultat prin RCA-uri si interconect clasic, ba mai mult s-au ascultat si alte CD-player-e . E normal ca rezultatele maxime sa le obtii combinindu-le, se potenteaza, dar , parerea mea ( si se pare ca nu numai ) e ca se comporta excelent si individual....cred ca nu degeaba multe reviste consacrate folosesc la testare si elemente individuale!

Referitor la comparatiile de boxe, nu m-as grabi sa fac afirmatii transante, desi tot fructe sunt, nu poti compara pepeni cu fragute, decit daca te reperezi la anumite elemente ( de ex fragutele poate au mai multe vitamine, dar cite trebuie sa maninci ca sa echivaleze un pepene? Laughing )...hai ca mai glumim, dar oricum e foarte mult si chestiune de gust. Nightingale vs Corda.....rosii mari vs rosii mici Laughing

Una peste alta, mi-ar fi greu sa ma decid, dar poate sa ma ajute si pretul Wink , gustul, dispozitia....oricum, cind se facea referire la Corda, lumea vorbea de capacitatea de a le pilota impecabil ceea ce e de admirat, stiindu-se boxe greu de "dus", si potrivirea foarte buna ( sonic) . Restul....sunt chestii de gust

@cosminnichitov

Confirma chestia cu gusturile la boxe, probabil altii prefera altele cu care li se pare ca merge mai bine NAIM-ul. Diferenta e ca aici vorbim de sistem de 2000-3000E (exclus boxele ), iar A52 sunt mult mai ieftine decit boxele NAIM . Pe de alta parte, ARIVA sunt model nou, cele mai ieftine ( daca nu tinem cont de n-SATS ), semn ca NAIM a inceput o "ofensiva" si la boxe, si, mai important, se pare ca au si succes Cool

@momolo again

Se confirma "Ariva vs Nightingale vs Corda" samd - chestie de gust si buget, si mie mi-ar fi foarte greu sa aleg. Oricum, asa cum spui, imposibile afirmatii categorice....

@tvicol

Asa este, chestiunea cu cablurile e de preferinta, gust, iar diferentele nu sunt transante, ci mai degraba de nuanta

@doru2004

Laughing Laughing Laughing Ograda lui Greierasu...e buna poanta.. Laughing Laughing atentie la gripa aviara - Laughing Laughing

@greieras

Sper sa nu te superi - mai glumim , si chiar sunt bine-dispus

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe aceleasi cabluri RCA verzi de la Symphonic Line am ascultat si eu draga Momolo, plus cablul proprietar Naim. Ba in plus am ascultat Naim in diverse combinatii si luate separat s-au comportat absolut normal, Creek Destiny nu mi se pare sa fie mai prejos. Magia Naim vine cand sunt cuplate impreuna prin cablul proprietar, altfel pe RCA sunt doar niste aparate foarte bune, comparabile cu altele de la alte firme.Ma repet, nu am zis niciunde ca sunt proaste, am spus ca pe RCA se comporta ca restul aparatelor de buna calitate Wink

In plus am spus : SPER SA NU FIE UN TRUC. Eu deduc ca este o intrebare, o presupunere, NU o afirmatie categorica, asadar nu este necesar sa-mi spui tu mie ca am tras concluzii gresite, vad ca dai verdicte pripite, sau cel putin citesti dupa cum iti dicteaza tie interesul sau contiinta Wink

Daca tie iti plac mai mult boxele Ariva foarte bine, mie imi plac mai mult Corda. In plus sa nu uitam, Corda are sensibilitate 92dB, ar fi interesant sa auzim Naim pe boxe de 85dB Wink

Mie Nightingale mi se par mai bune pur si simplu si gata, ceea ce crezi tu e treaba ta, in plus eu nu am chef sa am bun simt, bun simt fata de cine ? Fata de comerciant sau fata de potentialul client ? Tu tot bun simt ai avut cand mi-ai stricat tweeter-ul de la boxa ? Vrei sa te anunt cat o sa ma coste reparatia ? Cum ramane cu bun simtul ?

Ca sa nu mai zic de alte concluzii pripite trase dupa 5 minute.....

Oricum, va salut si va las sa va promovati interesul. Sincer imi pare rau ca tocmai atunci cand avem scule de calitate gen Naim vandute de un dealer cu o prestanta deosebita care nu are nevoie de reclama altora, nu se poate vorbi despre ele la rece.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iesirile de pe integratele Naim sint notate: DIN 75mV: TAPE, TUNER, AUX, si se folosesc cu adaptor DIN/RCA, deci DIN TAPE contzine 4 RCA (2 in, 2 out) intrarea CD este RCA numai. Cablurile adaptate care vin cu unitatea Naim nu sint de bunä calitate!
Este bine in general de a achizitziona module din diferite märci, mersul monocolor e in general solutzia scumpä vs calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

System Setup - Why does Naim Audio use DIN connections?

Over the years, many people have asked why Naim Audio prefers to use DIN connectors on its components for line-level signals. Here are a few technical reasons why.

Why not use RCA connectors?

The introduction of the RCA connector, or "phono plug", pre-dates the era of high-performance audio gear. It was provided on many radios and "stereophonic" units as a convenient alternative to screw terminals for speaker connections.

At the time, the benefit of separate component design was yet to be fully realized, and as such the suitability of the RCA connector for inter-component connections was unknown. It was later determined that the DIN plug, on the other hand, was ideal for low-level signal voltages, and so became a standard connector on many audio components manufactured in Europe.
Reflectivity

The typically capacitive high-frequency impedance of an RCA connector is around 200 ohms--a mismatch with the 50 ohm impedance of the connecting wire! As a result, the RCA connector at each end of the wire acts as a partial reflector at higher frequencies, bouncing musical information back and forth.

This reflection traps the signal, extending the decay time of the musical signal trying to pass from one component to the other. It is especially harmful to low-level signals such as harmonics and background instruments--the ringing generated by the loudest instruments will smear the sound of smaller, quieter instrumental parts. The complexities of the music and the timbres of individual instruments get lost.

The DIN plug does not reflect the signal as an RCA plug does, and has an impedance similar to the four-core wire used in our interconnects.
Ground Loops

A principle of the Naim design philosophy is that all audio signals and power supplies should be referenced to a single, carefully-designed system ground. A single reference ground point is important so that signal details are not lost in the small, yet significant voltage differences between distant ground points.

Other manufacturers' efforts in ground plane design suffer due to the use of RCA connections, as the two separate ground wires (left and right shields) create a ground loop between components, degrading the musical performance dramatically (especially with low-level signals). Naim Audio's interconnects, using the DIN connector, have one referenced ground shield surrounding the left and right channel signal wires--one ground path for each connection, thus no ground loop.

The benefits of using a single ground, as in a DIN plug, outweigh the benefits of expensive conductor materials or complex cable geometries. Listening experiments both at the factory and at NANA have shown that any significant performance advantage in a properly set-up Naim system of expensive $1000 / meter interconnects are negated by the ground loops and reflectivity of the RCA connector!

http://www.naimusa.com/html/faq_articles/faq_1.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006
Citat:
Tu tot bun simt ai avut cand mi-ai stricat tweeter-ul de la boxa ? Vrei sa te anunt cat o sa ma coste reparatia ? Cum ramane cu bun simtul ?


Observ ca greierele nostru s-a cam atacat!
Ma simt obligat sa precizez intamplarea pentru a nu exista dubii si interpretari:
- intr-o buna zi, greierasul vine la mine dotat cu boxele HGP Nightingale si amplificatorul Vincent. Ies sa-l intampin afara la masina; ploua usor; scoate din portbagaj cele doua cutii de carton in care am dedus ca sunt boxele HGP; ampliful Vincent, extrem de greu, se afla bagat intr-un geamantan; mai existau si niste colacei de cauciuc de carat. Eu preiau din mainile greierelui cutiile de carton in care se aflau boxele; mi-a spus sa le iau eu peastea deoarece ampliful este foarte greu; imi pune una in brate dupa care imi pune si cea de a doua peste aceasta caci altfel nici nu aveam cum le lua; o greseala! trebuiau luate pe rand insa nu aveam cum sa stiu?....; cu cele 2 cutii una peste alta ma duc in casa, cu grija sa nu fac vreun pocinog! Greiere vine dupa mine cu geamantanul precum si alte bagajele (o punga cu niste cabluri si colaceii de cauciuc); intru in casa si asez cu grija cutiile de carton pe canapea; Greiere (dupa mine, a vazut cum le-am carat) despacheteaza din cutii, doar el stie cum le-a pus?....si constata ca un tweeter este infundat. Biata "buba" incasase o storceala; capacelul metalic nu a stat la locul lui in timpul transportului si astfel a ramas fara protectie; faptul ca acea cutie de carton s-a nimerit sub cealalta cand mi le-a pus in brate s-a dovedit cu ghinion! Ulterior s-a putut desfunda acel tweeter si acustic nu mi-am dat seama ca ar fi vreo diferenta. Si greiere a constat acelasi lucru, nu se percepea diferenta intre boxe.

Cutiile respective nu pareau originale, probabil de la altceva si astfel ca nu au protejat corect boxele. Cand mi le-a pus in brate, afara la masina, eu nu aveam cum sa stiu de interiorul cutiilor?! Le-am luat si le-am dus cu grija, el carand bagajele celelalte.

In rest ne-am petrecut cateva ore de auditie in care am fost impresionati de boxe. Relatarile sunt tot aici pe forum, au trecut aprox vreo 2..3 saptamani.

Nu ma consider vinovat deoarece:
- nu e vina mea ca au fost ambalate prost!
- nu aveam cum sa stiu cand mi le-a pus in brate.
- le-am carat cu grija, nu le-am lovit sau scapat! Problema a fost ca a stat o cutie peste alta si a storcit-o pe cea de dedesupt!(exact aia in care capacelul magnetic de protectie o luase razna, probabil din zgaltaiala transportului) Cand le-am pus in casa pe canapea, cutiile erau exact cum le-am preluat din mainile proprietarului.

Pe scurt GHINION, o intamplare nefericita si nu e vina nimanui, eventual ar fi trebuit sa fi fost ambalate corespunzator! Din treaba asta se trage o invatatura de minte - sa caram sculele BINE ambalate! Pana acum mi s-au intamplat si mie astfel de boacane insa eu m-am invatat minte, le ambalez de le ia naiba! Nu fac economie!

Asa ca, Greieras, imi pare tare rau si sper sa o rezolvi!, insa la data respectiva nu pareai foarte afectat si ai fost binedispus! Acum constat pe forum o atitudine cam suparata! Sper sa revii la sentimente mai bune! Ghinioane se mai intampla.
Toata stima!
Sus
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mar Iul 18, 2006 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...nu e mare pocinog cäci tweeterele metalice nu-s grozave...bietu greieras sä-si punä tweetere moi c-o sä sunä mai transparent, mai putzine distorsiuni, mai pläcut...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 56, 57, 58  Urmatorul
Pagina 2 din 58

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community