FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
NAIM
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 56, 57, 58  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 2:20 pm    Titlul subiectului: NAIM Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt - in weekend am avut ocazia (privilegiul) sa ascult noile scule de la NAIM, seria cea mai mica din grupa, cdplayer + amplif integrat + boxe.

Intai aspectul - sculele arata mai bine real-life decat in poze; extrem de simple, design minimalist dar de bun gust! Mici, subtiri, negre; sertarul de pus discul este original, se deschide cu mana, discul se infige cu mana sub un capacel magnetic; mecanica citeste instant tot ce pui! Au si mufele lor proprietare (un soi de DIN-uri) dar si RCA-uri (aiurite....Pardon!, aurite! Very Happy )
Boxele ARIVA sunt urate...sau depinde de gusturi!

http://www.naim-audio.com/products/cd5i.html
http://www.naim-audio.com/products/nait5i.html
http://www.naim-audio.com/products/ariva.html

Nu vreau sa fac un review! Nu este cazul si nici nu vreau! Am scris aici doar ca sa va spun ca rar am auzit ceva mai PERFECT, mai FRUMOS, mai fara nici un cusur! Pur si simplu o incantare, o delectare, muzica pura si nu "scule"! Oricat m-as gandi nu gasesc nici un defect sau problema....si asta in conditiile in care sculele si boxele practic nu aveau nici un rodaj! Boxele sunt abia scoase din cutie, rigide si dupa cum sunt facute difurile par ca o sa se lase greu!

Rar mi s-a intamplat sa aud ceva de o asemenea calitate! Este genul de sistem audio dupa care iei notitze si spui "uite asa trebuie sa sune un sistem audio!"! Genul de sistem audio la care pretul nu mai conteaza! Micile jucarii negre bateau sisteme "grele" si extrem de scumpe pe care le-am auzit, pur si simplu raportul calitate/pret este maxim! Genul; de scule audio pe care daca le cumperi nu mai vrei upgrade niciodata!...Sau iti poti cumpara si altele insa la astea nu poti renunta!

Micul amplif s-a jucat si cu marile boxe HGP Corda! Se stie ca sunt boxe greu de amplificat insa acea cutiuta minuscula le-a amplificat cum nu le-am auzit niciodata mai bine! Amatorii de amplificatoare tip "monstru" precum si rastalmacitorii de teorii in electronica legate de curenti si tot soiul de date tehnice, ar trebui sa auda cum un minuscul amplificator de 50W se joaca cu niste boxe mari si grele in toate sensurile!...si apoi mai discutam despre PUTERE!

Formidabili, geniali constructorii de la NAIM! Daca asa suna sculele lor cele mai ieftine ma intreb cum or suna capetele de serie?!!!...sincer, parca nici nu vreau sa aflu! Very Happy

Un lucru e clar, daca sunt intrebat ce tip de sunet imi place?...eu am gasit raspunsul! (fanatic audiofil uleios ce sunt! Very Happy Very Happy Very Happy )
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 2:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

electronicele Naim sunt celebre in toata lumea, chiar daca inca nu le-am ascultat presupun ca sunt exceptionale, dupa cum afirmi si tu, totusi despre boxele lor nu am auzit prea multe,cum s-au comportat in raport cu HGP Corda ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat indeajuns pentru a formula o parere, comparatie!
In primul rand ca NAIM sunt nerodate.

Corda au sunat mai bine ca oricand le-am auzit pana acum vreodata! Defapt si-au aratat valoarea.

Pot sa ma pronunt abia cand au toate rodajul facut; doar sti ca la boxe este important!

Boxele NAIM Ariva sunt pe compresie; au 2 cai si jumatate; tweeterul are o membrana tuguiata, suspensia la membranele difurilor este ca la cele profesionale, cutata. La prima impresie pot spune - liniare, rafinate, fara coloratii, soundstage remarcabil, sunetul nu vine din boxe, este 3D!
Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am ascultat si subscriu la cele spuse de momolo mai sus.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multzumesc MOMOLO de cele confirmate de tine, cind i-mi usuc gura cä amplificatoarele puternice nu inseamnä deloc calitate...100w= atit dB, 200w= atit dB+1dB..
Class A 30W miscä orice loudspeaker audiofil....nu AA sau alte prostii, amplificatoare de putere cu VU metrii gen Technics si Yamaha si alte nimicuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

drag a scris:

Class A 30W miscä orice loudspeaker audiofil....


O mica remarca: ampliful Naim nu e class A, sau cel putin din specificatii nu rezulta acest lucru. Subscriu si eu la putere!=calitate.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Naim nu e class A, e just, dar PUTEREA!! nimeni nu mi-a explicat ratziunea... Naim Nait 2 este superior (net) lui Nait 3 care este mai puternic! de altfel a fost si un flop comercial.
F, f rar amplificator audiofil PUTERNIC SI MUZICAL la pretz sub automobil. Eu folosesc un Classé de 150w, un Sherwood de 80, si un Naim de 35w...prefer Naim pt ascultare, si Classé pt "decorticare" si 80w pt monitorizare. Cam asta-i diferentza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate sculele Naim inainte de a parasi fabrica sunt testate, verificate si ras-verificate. Amplifurile, cel putin, stiu ca merg non stop 24 sau 48 de ore. Deci rodajul e in mare parte gata facut. Naim nait 5i nu are 50 de w. Are 50 de w de naim Wink Toate naimurile sunt stabile la impedante foarte mici Exclamation , acolo unde se pierd multe amplificatoare Cool

Cel mai reusit sitem pe care l-am ascultat eu vreodata a fost Naim (pre + power de prin anii '80) + ATC. A fost ceva demential. Vorba aceea "iti vine sa iti dai palme cu piciorul" Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si cat costa un amplif NAIM din asta? asa orientativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Filip Cristescu



Conectat la: 26 Noi 2005
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai ampliful de 50w despre care vorbea Momolo era la 1100 euro intr-un magazin de hi-fi in Viena, in urma cu aprox. 1 luna ( www.longtone.at). Acum chiar regret ca nu l-am cumparat. Suna intr-adevar fantastic, dar pe CD-ul lor, pe boxele lor (Ruark talsiman III) si nu am avut curajul sa-l iau fara o proba pe linia mea. Sa fiu sincer, nu puteam crede ca o jucarie atat de mica poate sa duca boxele mele (canton le190). O prostie!

Pentru comparatie, am ascultat acolo si un Talk Electroniks in aceiasi bani: JALNIC !!! Cred ca-l tineau acolo doar ca sa scoata in evidenta Naim-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nait2 trage färä probleme o pereche de MG20...testat de bäiatu acasä.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Naim Nait 5i + Dynaudio A52 SE -> excelent pt bass-heads Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un amplificator de nivelul ästa va duce orice loudspeaker färä probleme.
Unde va avea dificultätzi e pe monitoare de sonorizare cu conuri kevlar sau f f groase cum sint unele pt masinä de mitocan (cu design smecheros!!) sau difuzoare de amplificator de chitarä bass f f grele + tweetere grele cu membranä metalicä tip horn mare, claxon si alt...n-am cuvinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filip Cristescu a scris:
Pai ampliful de 50w despre care vorbea Momolo era la 1100 euro intr-un magazin de hi-fi in Viena, in urma cu aprox. 1 luna ( www.longtone.at).

Deci il trec pe lista de "de cumparat candva, cand oi avea bani destui".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Lun Iul 17, 2006 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru interes, si, bineinteles, sunteti bineveniti la auditie. Marturisesc ca si pentru mine a fost o oarecare surpriza, desi stiam calitatea lor, dar au intrecut mult asteptarile ( cel putin pentru mine, dar se pare ca nu numai ) Cool . Mai mult.... va las sa va convingeti Idea . Welcome!


Mandea a scris:
si cat costa un amplif NAIM din asta? asa orientativ.


Imi cer scuze pentru intirzierea afisarii informatiei pe site Embarassed , chiar in aceste momente se lucra la upgrade la site si va fi disponinbila o lista completa de preturi NAIM ( si altele ). Pina atunci atasez aici o lista de preturi...Unde exista doua, despartite prin bara, e valabil cel mai mic.



NAIM Audioconcept prices.pdf
 Description:

Download
 Filename:  NAIM Audioconcept prices.pdf
 Filesize:  10.35 KB
 Downloaded:  717 Time(s)


_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 56, 57, 58  Urmatorul
Pagina 1 din 58

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community