FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
NAIM
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 55, 56, 57, 58  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:19 pm    Titlul subiectului: gdfgd Raspunde cu citat (quote)

Una chiar foarte mare, spre nefericirea ta si fericirea mea am ocazia zilnic sa ascult Pass spre deosebire de tine care ai "ascultat" de pe internet, si aici ma refer la XA160 cu pre-ul AR Reference 3 si SF Stradivari, o suna bine, tu ce zici ?
..................

Daca la tine fericirea vine de la scule inseamna ca ai probleme mai mari decat credeam.
Rolling Eyes

Atata timp cat nu esti in stare sa vezi un "dop" in prezentarea caracteristicilor unui produs , cum sa-l descoperi sonic daca nu stii ce cauti si unde? In aceste conditii sansele de a realiza un sistem bun nu sunt garantate . (sunt mari doar la preturi foarte mari) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ascult cu urechea, nu cu osciloscopul ca tine ... Tu poti face exact ce doresti, bafta
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...fericirea vine din lucruri marunte.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intimplarea face ca sa cunosc relativ bine setupul compus din integratul Supernait, playerul HDX, respectiv boxele Sf Cremona.
Niciodata n-am sesizat existenta vreunui "dop" real sau imaginar (sau al vreunui efect negativ al acestuia) in sunet.
Instalatia asta canta cu adevarat, cine n-are "doape" in urechi se poate convinge cu usurinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Eu ascult cu urechea, nu cu osciloscopul ca tine ...

Ti-au mai ascultat si alti forumisti sistemul actual? Ce parere au avut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Ti-au mai ascultat si alti forumisti sistemul actual? Ce parere au avut?

Iar asta ti s-ar parea relevant pentru ca...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt ca din descrierea modului cum ii suna sistemul reiese o anomalie evidenta; eram curios daca si alte "golden ears" si-au dat seama sau nu de ea. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

niste sisteme cu "caramizi"...

http://mybriks.com/gallery_index.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc celor care m-au felicitat, djradu, costels, hifidoc, alexx...

intr-adevar, setupul actual este cel mai valoros dpdv sunet detinut de mine pana in prezent. omogenitatea isi spune cuvantul si, practic, mentinand reprezentarea la scara boxelor, sunetul este similar cu setupuri de referinta mult mai scumpe, in sensul ca pot regasi atat informatia cat si flow-ul si aerul unui setup mare si fizic si ca pret.

a durat ceva pana am "asamblat" acest setup, insa rezultatul este unul ce depaseste, dupa mine, valoarea componentelor luate separat, poate cel mai bun semn ca matchingul este la el acasa...

scriu aceste chestii nu a pt imi lauda setupul, pt ca consider suficient sa imi placa mie, si sa ma impresioneze pe mine, ci pt a incuraja experientul printre cei mai tineri coforumisti, dar, in acelasi timp, in a-i inarma cu rabdare...

un setup excelent nu se contruieste in cateva zile, asta o pot spune toti cei care, pas cu pas, in cativa ani, si-au alcatuit sistemul de vis...

PS: nu va inteleg atitudinea unora, de genul "a mea e mai mare"... eu credeam ca suntem pe un forum de oameni maturi, si as aprecia daca ati avea mai multa toleranta si o argumentare mai solida in prezentarea opiniilor.

in plus dezaprobarea unora fata de anumite branduri vine din necunoastere, odata ce ar asculta un setup calumea cu brandul x sau y, sunt convins ca, pt cei cu experienta, ar dispare aceasta delimitare fortata si fetisizare intensa legata de brandul x sau y...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate vii in weekend pe la mine Catalin, la un pahar de auditie Very Happy
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

legat de aportul noii jucarii...

am putut compara in timp efectele pre-urilor din integratele casei, nait5, nait xs, supernait, sau pre-urile nac282 sau nac252/supercap.

desi aparatul meu este inca nerodat, am remarcat 2 subdirectii - daca se poate spune asa - in pre-urile naim...

unule suna mai rotund, mai spre rafinament, insa ceva mai potolit (pt naim), celelalte suna mai live, mai raw, si mai spre rezolutie... preurile din nait5, XS si 282 fac parte din prima categorie, 202 si 252 din cea de-a doua, cu cel din SN pe undeva pe la mijloc...
e ca si cum ai avea prezentarea unei inregistrari in studio, si aceeasi cantare insa live, pe scena.

evident, diferentele nu sunt uriase, sunt mai degraba de nuanta, directia generala si atributele casei raman in toata linia, insa tocmai aceste mici detalii fac ca imprerecherea chiar in cadrul aceluiasi brand sa trebuiasca sa fie cat de cat muncita... la un moment dat, cum mi-a zis un coforumist, daca potrivirea este atat de buna, nu se mai poate spune ca ai sound de brand x sau y, ci pur si simplu ai MUZICA, la nivel hi-end.

similar, la power-ampuri, soundul nu este nici el identic de la o serie la alta, din care cauza alegerea combinatiei pre + power este una ce nu trebuie considerata "easy task". evident, pt cei care nu au timpul necesar, si nici banii sau posibilitatea fizica de experimente, cel mai simplu este sa fie imperecheate dupa schema recomanadata de producator, adica 122/150, 152/155, 102/180, 202/200, 82/250, 282/250.2, 52/135, 252/300, 552/500 etc...

pt cine are rabdare si pasiune, insa, se pot gasi imperecheri deosebite si in afara acestor recomandari care sa puna mai bine in evidenta sursa aleasa si incintele.

de asemenea, am putut ajunge la concluzia ca, si la naim ca si in cazul unor alte branduri, integratele sunt pt cei care asculta muzica fara prea mult "fuss", insa pt cei mai seriosi si "maniaci" de ultimul strop, numai pre cu power ofera maximul.

la naim, "miezul" incepe de pe la 202/200, la generatia actuala, sau de la 102/180, la cea anterioara, celebra serie olive.

eu am avut inpiratia de a combina un pre din seria noua cu un final din cea veche, bazat initial pe curiozitatea fata de seriile vechi, apoi, deceland soundul finalului nap180, am ales in final pre-ul 202, desi as fi putut alege si 152 sau 282...

pt mine sinergia este cel mai important aspect, si desi inainte de a pune acest 202 in functiune aveam oarece asteptari, ele au fost depasite cu brio. un mare plus, ca rezultat al sinergiei perfecte, este redarea pianului, de o fluiditate si realism exceptionale, dupa parerea mea, la nivelul asta de pret. de asemenea, fusuri, cinele, saxofoane, trompete, iarasi, destul de greu de reprodus corect, si usor de observat pe ele daca am sau nu sinergie in setup.

vocile, de asemenea, trebuie sa fie cat mai vii, insa nici artificial calde, nici metalice, cu o buna articulare si relaxare, nu chinuite si mici sau tipate.

sa mai vedem peste vreo 2-3 saptamani, cand sper sa trec de 100-150 de h de cantare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Si daca tot veni vorba de telecomanda, uite aici ce-a mai frumoasa telecomanda din lume(dupa gustul meu, normal):

http://www.naimaudio.com/hifi-product-range/642


da, aici ai dreptate... ma bate un gand ca acum, cand dpdv sunet sunt linistit, sa achizitionez si ceva pur si simplu frumos, care nu imi aduce aport la sunet, dar ma face sa ma simt bine... telecomada R-com este, si dupa mine, cea mai frumoasa din lume.

evident, dpdv hifi, o telecomanda mai frumoasa/aratoasa nu ajuta la nimic, insa cateodata e bine sa apreciem si lucrurile frumoase si bine lucrate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
Poate vii in weekend pe la mine Catalin, la un pahar de auditie :D


cu placere, dar e valabila si reciproca!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile Ar fi interesanta o comparatie directa intre preul Naim si preul facut de mine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Pt ca din descrierea modului cum ii suna sistemul reiese o anomalie evidenta; eram curios daca si alte "golden ears" si-au dat seama sau nu de ea. Smile


luca, relaxeaza-te, mai si glumim pe aici! omul a facut o gluma...
insa daca tot esti curios, tin sa iti spun ca un soundstage mai adanc si un layering mai bun decat cu preul NAC252 finalii audio research 210 mono si cremona elipsa eu nu am auzit... de-a dreptul impresionant, si asta cu aparatul abia scos din cutie!

chiar glumeam deunazi cu dinica, spunandu-i ca, pe masuratelea, cu ruleta in mana, am observat 53 de metri de soundstage Wink Cool

dupa rodaj, ii zic, trece de 54!!!

lasand gluam la o parte, pe mine m-a cam luat traspiratia dupa auditia lui 252 cu supercap, si ma gandesc cam cum ar putea suna capul de serie 552...

oricum, razvanvrs a facut o treaba excelenta, are acum un pre de inalta clasa si performanta, ce cred ca sigur il va impinge spre boxe mai bune si mai scumpe decat cele actuale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 55, 56, 57, 58  Urmatorul
Pagina 56 din 58

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community