FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
vintage vs colectionari
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 12:30 am    Titlul subiectului: vintage vs colectionari Raspunde cu citat (quote)

cred cä ar fi poate mai practic sä se deschidä o paginä pt colectionari, diferitä de vintage.
Consider cä vintage este un aspect din sunet care e f de actualitate, contzinind informatzii despre analogic, lämpi, inregistrare magneticä, instrumente muzicale, pro sound etc, iar "vechituri" insemnind colectionari de orice "aparat" care poate sä nu mai aibä nimic mai mult decit valoare nostalgicä.
Citeodatä este deranjant (vorbesc pt mine) sä väd amestecindu-se pe un thread care trateazä de un subiect vintage interesant, cineva care are probleme cu un "mag" sau cautä sau are un amplituner din 1971, si discutzia derapeazä neinteresant...nu stiu ce pärere avetzi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 12:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 1:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu se vor deschide noi categorii... si vintage din cate stiu eu se refera la o scula apusa, nu neaparat cu valoare sentimentala...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 2:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu stiu ce-i aia sculä apusä, un Stratocaster '59 e sculä apusä??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 2:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt constat cä sint confuzii mari intre "vechi" si "vintage"...päcat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 3:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca imi cumpar o scula veche, si nu are nici o valoare sentimentala pentru mine, o cumpar din diferite motive, nu e vintage?
Da, cand am spus apus m-am referit la vechi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 3:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...s-o läsäm moartä..cred cä nu stiu sä mä exprim... vintage pt mine inseamnä ( pe un forum audio) echipament sau tehnologie veche dar de actualitate audiophilä, gen Studer, Linn Sondek DAR magu', Akai, Tesla, casetophon Technics este valoare colectionar si nostalgic FÄRÄ audiophilie ?näuntru si cind intr-o discutzie se amestecä..E NASOL!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 3:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ce se facem cu cei care se incadreaza in ambele categorii?

Punem bulina alba si bulina rosie si aia mai dotati le poarta pe amandoua?

Cred ca pierzi din vedere aspectul CEL mai important si anume pasiunea comuna pentru acest subiect. Unii cumpara putin fiindca atata gasesc, ceea ce nu inseamna ca nu viseaza sau nu cauta ceva mai bun. Nu are rost sa facem polemica pe tema asta.

Cine stabileste ce e VINTAGE si ce nu? Tu? Site-urile de specialitate? Profesorii cu urechi de pe vremea acelor aparate? Altii? Sau placerea personala de a avea si folosi acel aparat ca si cum ar fi nou....si nimic nu l-ar putea inlocui? Ne legam de o chestie la fel de subiectiva ca sunetul. Nu cred ca discutia poate fi constructiva, mai ales din lipsa subiectului.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 4:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ratat partea cu aparatura lipsita de "audiophilie" inauntru. ROFL

Nu vreau sa fiu rau... Nu sunt nici macar un cunoscator si o spun la modul ce mai serios. Embarassed Dar... De ex...un amplif facut inainte de 80, exclusiv condensatoare Elna si peste tot in calea semnalului cu tantal (asta e audiophil, stiu sigur!) nu are nici un pic de audiophilie in el? Chiar daca suna foarte bine si pentru standardele de azi desi are 28 de ani vechime? Si ar mai fi cateva "chiar daca".

Pot sa procur aparatura Studer/Telefunken (boxe active cu amp pe lampi)/Revox etc din studiouri vechi, dezafectate. Tot felul de relicve, care mai de care mai voluminoase si mai costisitoare de pus in functiune... Nu ma leg de utilitatea lor restransa. Dar... alea cred ca ar fi audiophile desi au factorul WAF mai mare decat apartamentul. Logica ar fi simpla... Ai vila, ai banile, cumperi magaoaiele audiofile pe care le arati peste tot prin poze si de care te folosesti prea rar (fie ca nu-ti sunt utile, fie nu ai timp fiindca faci bani sa cumperi o curea la un aparat extrem de rar si scump) si nu te atingi de aparatele la care au acces mai mult de 20 de persoane din lume. Si atunci....ai VINTAGE si desi ai mai multe...NU esti colectionar!

Post-ul acesta nu se adresa cuiva anume. Dar in timp ce-l scriam mi-a mai venit o idee. Hai sa ne impartim in:

1) Iubitori de VINTAGE de ELITA.
2) Pasionati de vintage din postura muritorului de rand.

Imi permit sa ma victimizez si sa ma inscriu primul in ce-a de-a doua categorie. Laughing

PS: drag.... sunt curios unde-l incadrezi pe IRBabuin... Mult Technics&Co pe-acolo, nu? oare strangem un litru de "audiophile" din ele? Rolling Eyes

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 4:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ drag

Fără supărare dar cînd văd că pui cancere TESLA în aceași oală cu AKAI îmi este clar că habar-nai ce scri.
Se pare că la capitolul AKAI cunoști doar jafurile de gen 4000 D și alte nimicuri din astea pentru uz la coada vacii. Asta da. Le poți băga în aceași oală cu Tesla, Unitra dar nu Akai din seriile GX 600 + care intră în categoria semiprofesională exact ca un Revox A / B 77, Teac seriile X / R + etc și care nu pot fi comparate cu junghiurile astea mici de uz casnic.
Te întreb, cîte Akai GX 620 / 630 / 635 / 636 / 747 ai ascultat ca să poți face o comparație serioasă și să fi convins că l-e poți pune în aceași oală cu un jaf de Tesla sau Rostov?
Ceea ce privește STUDER aici amesteci STUDER cu REVOX.
REVOX nu este STUDER și STUDER nu este REVOX chiar dacă-s făcute în aceați fabrică.
Revox sînt maguri semiprofesionale (ca cele mai sus menționate) nu au nimic audiofil iar STUDER sînt scule de studio cu platan deschis pt. radiodifuziune.
În studiourile de MASTERING se merge pe AmpexATR / Tascam / Fostex cu bandă lată (chiar mai lată ca banda video) care au între 8 și 32 de piste pe sens la viteze de 38 cm/sec și 76 cm/sec. Dacă vorbim de producții AUDIOFILE discutăm de aces tip de maguri MASTERING.
Toate discurile LP Audiofile (marea majoritate) produse începînd cu anii 70 pînă la primele CD-uri produse pe principiul AAD și AAD au mastering-ul făcut pe aceste tipuri de maguri și nu pe studer sau alte abureli asemănătoare.

Ce am remarcat eu pe forumul ăsta, veșnic la capitoul magnetofoane se amestecă capra cu varza și se fac o serie de comparații utopice într-e diferite clase de aparate care nu pot fi comparate.

Dacă n-e l-om la capitolul vintage, ca definiție folosim aparate tehnic depășite care au o utilizare îngrădită la nivel de colecționari eventual nostalgic și începem de la gramofonul cu pîlnie de pe vremea bunicii pînă la casetofon eventual MiniDisc unde n-e oprim. Acesta nu mai au nici valoare de piață deoarece nu mai există o piață curentă stabilă pentru ele, nici nu se mai fabrică, ci o piață restrănsă la nivel de colecționari ceea ce nu mai este nimic oficial.
Că unele din aceste aparate pot ține piept cerințelor tehnice, pretențiior și calității actuale este altă mîncare de pește.

Aparatura din fostul bloc de est (Tesla, Unitra, Tento), cu mici excepții ca Magurile OLIMP și ROSTOV cu capete GX sînt la nivelul junghiurilor chinezești de pe piața actuală dacă nu poate chiar mai proaste calitativ și incomparabile cu sculele de înaltă calitate din vest.
Tu nu poți cumpara un mag AKAI, TECHNICS sau REVOX care chiar în anul 1990 costa 10.000 DM (Mărci vest germane) oficial în magazine, cu cancerele de Tesla, Kashtan, Rostov, Sojuz care costau în 1988 - 1989 aprovimativ 9500 LEI - 11.000 Lei ceaușiști. Nu sînt numai incomparabile valoric cî și calitativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 10:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ReLLaXX
Citat:
De ex...un amplif facut inainte de 80, exclusiv condensatoare Elna si peste tot in calea semnalului cu tantal (asta e audiophil, stiu sigur!) nu are nici un pic de audiophilie in el?
- condensatoarele cu tantal sunt FOARTE proaste in audio si mai ales puse pe calea de semnal. Ele au calitati specifice care le face potrivite in diverse circuite (de precizie) dar nicicum pe calea de semnal!

CyberCSX
Citat:
Akai din seriile GX 600 + care intră în categoria semiprofesională exact ca un Revox A / B 77
- AKAI nu a intrat niciodata la categoria "semiprofesionale"! Sunt magnetofoane consummer lucrate extrem de ingrijit si cu materiale bune insa avand si defecte de conceptie si proiectare care le-ar exclude din start intrarii in aceasta..."categorie"!

B 77 a fost produs sub mai multe variante. Categoria "semiprofesional" este si asta o inventie de pe piata consummer unde era nevoie de "argumente" intaritoare pentru cresterea vanzarilor si iesirea in fatza concurentei! Exista diferente NOTABILE intre Revox B77 si orice AKAI din oricare serie! Asta nu inseamna ca magurile AKAI nu sunt bune! Sunt excelente insa niciodata pentru uzul profesional. Revox B77 in schimb poate fi folosit intr-un studio entry-level (buget) insa categoria PROFESIONALE implica niste cerinte si standarte inutile pentru consumatorul casnic.

drag, problema definirii VINTAGE este cam aceeasi cu definirea termenului AUDIOPHIL. Adica se formeaza diferite categorii de conceptii si interese economice.

Pentru tine, termenul VINTAGE este ca pentru un profesionist in audio-pro, absolut cu totul altceva decat pentru cetateanul obisnuit consumator de electronice aflat la el acasa in Mioritika, Bahamas, USA sau Burchina Faso!

In termeni absoluti ai dreptate! Asa este insa nu ar fi de nici un folos la 99,9999999% dintre forumistii de aici si as putea extrapola, dintre toti mioriticii aflati pe meleagul natal! Daca numaram cate scule vechi VINTAGE in intelesul pe care la-i postat aici, se afla in tzara asta....numaram pe degetele unei maini...amputate! Very Happy

Asa ca termenul a capatat o "extindere" in zona consummer si se poarta! Este cam acelasi lucru cu utilizarea termenului de "semiprofesional" sau chiar "profesional" in anii 80 la diverse scule consumer care nu aveau nimic deaface cu zona profy!

Asa ca, metaforic spus, ai intrat pe un forum de "somalezi" postand retete culinare frantuzesti cu delicatese! Ei vorbesc despre sacii de orez parasutati din avioanele crucii rosii iar tu ii dai inainte cu sufleul frantuzesc! Very Happy
Au si ei (noi) dreptul sa viseze (visam)! Very Happy
Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
- AKAI nu a intrat niciodata la categoria "semiprofesionale"! Sunt magnetofoane consummer lucrate extrem de ingrijit si cu materiale bune insa avand si defecte de conceptie si proiectare care le-ar exclude din start intrarii in aceasta..."categorie"!
Asta-i părerea ta.
Intră pe forumul german, fă-ți un acont ca să poți scrie în sectorul International board for foreign guests and users și expuneți acest punct de vedere, să vezi ce ți se răspunde.
Nu de mine ci de alții mult mai cunoscători și mai experți ca mine, oameni care au lucrat zeci de ani cu aparate din astea:

http://mb.abovenet.de/forum2/index.php

Avînd în vedere că forumul este plin de opsedați REVOX vei stîrni o dispută pro și contra. În orice caz EU mă voi abține să scriu ceva acolo deoarece nu vreau să trăiești cu impresia că influențez sau încerc să influențez în vreo formă cursul discuției, dar am s-o urmăresc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sint deacord cam cu voi totzi: RELLAXX, bineintzeles cä echipament din anii 60 poate fi de actualitate HIFI si deci are valoare vintage cäci pune o amprentä vintage.
Asta inseamnä cä el adaugä o +valoare la materialul sonor. Dacä adaugä o -valoare, taie frecventze, face ceva care micsoreazä valoarea artisticä a materialului sonor in ansamblul unui mix, asta inseamnä (dupä mine) vechiturä.
Maestrul Einar are tendintza sä uite cä precum spune si Momolo, "magurile" mentzionate sint consumer si semi pro.
Ce inseamnä semipero? Inseamnä cä se pot folosi (eventual) pt o utilizare mai prelungitä in scoli, posturi radio studentzesti, biserici etc.
Revox gen: A700, A77 PTT sau PROFESSIONAL, C470, sint pur pro broadcast, adicä pot fi transportate in conditzii dubioase are in/out balansat pt cä sint alimentate in locatzie deci pe diferite surse electrice, este construit pe sasiu (nu pe table indoite), prezintä facilitätzile necesare pt operatii de editzie.
Capacitatea de a retzine un bias este superioarä fatzä de consumer si cind tehnicianul atinge un parametru, nu dä peste cap altu, si cind regleazä curba de räspuns prin bias pt inalte nu deformeazä curba la stinga pt joase.
Unul dintre exemplele cele mai patetice a fost Tandberg td 20 cu care am inceput eu sä-mi fac primele arme in broadcasting si care nu-si tzinea reglajele exact nici mä car o orä, au ameliorat un pic pe 20A SE dar niciodatä n-a fost ca lumea. Prost acces la capete etc
Einar, cum sä amestec bre Studer cu Revox!? Am avut ani de zile in studioul meu un A820...cred cä n-ai nevoie de descriere... am lucrat pe Mk4, 3, A827, am in continuare un A77PTT aici...chiar asa!?
Am impresia cä nemtzii sint intr-un fel ca si romanii, au nostalgie pt "maguri"
Eu am inceput un proiect de restaurare al unui ATR100 si l-am transformat cu ajutorul lui jeff Gilman intr-un ATR102!!! E asta-i pt mine vintage: utilizarea la zi al unei vechi masini si tehnologii(1976) care acum este "da best" rulind pe un inch stereo. E clar o extremä cu scop pur comercial.
OK, multzi vor spune: ästa-i domeniu pro! deacord, atunci hai sä ne uitäm spre MCIntosh, Bogner, Threshold, Laboratoire Legrand, Bose, SAE, si alte echipamente audiofile cu caracteristici actuale.
Dacä amestec un cassetofon din 82 cu astea in discutzie...ne pierdem bre![/list]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi eu ce am spus?
N-am spus SEMI-PRO la Akai adică SEMI-PROFESIONAL?

Treaba e că tu ai băgat AKAI în aceași oală cu TESLA și asta este o aiureală. Aici e punctul pe care eu l-am atacat. Nu știu de cînd ești în Canada dar ai pus vreun Akai de ex. GX 77 lîgă un Tesla B 116 sau CM 160 să vezi diferența?

Asta-i ca și cînd EU ași pune Studer-ul restaurat de tine în aceași oală cu UHER VARICORD sau o bombă de plastic PHILIPS N 4504.
Acu priceput-ai ce vreau să zic? Wink
Că TANDBERG nu ține biasul e clar.
E boala lor dar depinde și foarte mult de bandă.
Mi-a mai spus unul că magnetofonul REVOX B 77 de CIURUC pt- că se aude prost pe badă ORWO din 1976. ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sint plecat de fo 30 de ani, cind eram in ro, era tesla Duo sau ceva + B3 ...eram copil. Noi aveam in casä un Grundig TK147 parcä sau 145...ba m-am uitat intr-o noapte pe internet si l-am väzut, pozä mare la nemtzi ca articol prizat pt colectionari. Avea un sunet superb m-i se pärea mie.
E!! asta ar trebui sä facä parte dintr-o categorie aparte ce spun eu acum, COLECTIONARI sau NOSTALGIE, vii si tu cu altä jucärie din copilärie + pick-upul cu ochisori rosu si albastru...amintiri, amintiri.
Dar asta nu-i exact cea ce se intzelege prin VINTAGE in domeniul audiofil sau HIFI!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ drag

Ști, numai cînd aud deja cuvîntul AUDIOFIL m-i se întoarce, efectiv. Evil or Very Mad
În forumul ăsta chiar fiecare RAHAT e AUDIOFIL, indiferent că-i CD cu manele sau LP din 1982 masterd pe AmpexATR de Mike Oldfield.

Poate careva să scrie CLAR ȘI RĂSPICAT definiția cuvîntului AUDIOFIL?

Un magnetofon NU poate fi....... audiofil.
Asta-ți dă cei dai. Îi dai prost, îți dă prost. Îi dai bun, îți dă bun. BASTA.
Că magurile de calitate au o altă concepție comparativ cu ieftinitățile de de dughiană e alt ceva. (Uz casnic, semiprofesional, profesional)

Ceaa ce vrei tu să zici e NOSTALGIE.
Nu are nimic cu...... vintage.

Cu alte cuvinte:
- Ahhhhhh....... ce frumos era pe vremea aia cînd am avut 16 ani și mi-am cumpărat primul mag MAIAC 203 care costa 4500 LEI din banii munciți de mine peste vacanță, în loc să-mi dea ă-i bătrîni bani de mag, m-au trimis să muncesc ca necalificat la cariera de piatră de pe valea domanului, să-mi f*t toată vacanța de zgîrciți ce erau.
(În cazul meu),
Numai că nu dormeam cu el în pat de drag ce-mi era. Laughing

Hi-Fi e clasa calitativă din care face parte un aparat audio (așa știu eu) ceea ce e valabil și în ziua de azi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community