FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Colectii de muzica
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:23 pm    Titlul subiectului: Colectii de muzica Raspunde cu citat (quote)

Zilele astea mi-am adus aminte de fratii Fluieraru (iesenii, si nu numai, stie despre ce-i vorba), despre care se spunea ca sint posesorii uneia din celel mai mari colectii de muzica din tara (n-am retinut cifra).
Ce alte colectii serioase mai stiti prin tara?

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu multi ani in urma l-am cunoscut si eu pe unul din ei ...

Inainte de '90, o colectie impresionanta avea Sorin Dorneanu din Suceava.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am lucrat pe vremuri cu Marcel Flueraru. Avea inca de atunci pereti intregi de viniluri. Impresionant. Daca tin bine minte , Florian Pittis mai are o colectie serioasa. Mai era cineva in Suceava, probabil persoana de care a amintit purs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe Marcel l-am cunoscut si eu. Stiu ca prin '91 isi deschisese in Iasi si un foarte mic magazin (gen consignatie) de viniluri. Pittis, Flueraru si Dorneanu erau (cativa) din aceeasi "gasca" care facea si desfacea in materie de schimburi de muzica ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trec zilnic pe linga magazinul lor, Avallon, si ma intreb ce-o mai fi cu ei.
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Circa 15000 (15-ZECI-DE-MII) Thumbs up!! CDuri (una si una!! WorldMusic, Jazz, Classica) detine un client medic din TM

Ironia soartei, statia pe care la "savureaza" nu a costat mai mult de 1500 $ !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Trec zilnic pe linga magazinul lor, Avallon, si ma intreb ce-o mai fi cu ei.
Ha Very Happy ... mai este magazinul!?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:
Circa 15000 (15-ZECI-DE-MII)
15-ZECI-DE-MII inseamna 150.000 ... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
butch a scris:
Trec zilnic pe linga magazinul lor, Avallon, si ma intreb ce-o mai fi cu ei.
Ha Very Happy ... mai este magazinul!?

Intr-un fel. Am impresia ca am intrat anul trecut si nu mai vindeau muzica. Nu stiu daca mai au vreo legatura cu "magazinul" (o cosmelie de vreo 2x3 metri, cu greu incap 3 oameni). L-am gasit totusi acolo pe "Romica", dar nu l-am intrebat de Fluierari.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:
Circa 15000 (15-ZECI-DE-MII) Thumbs up!! CDuri (una si una!! WorldMusic, Jazz, Classica) detine un client medic din TM

Ironia soartei, statia pe care la "savureaza" nu a costat mai mult de 1500 $ !!

Ce e asa de "ironic"? Ma indoiesc ca statia aceea e un obstacol dintre el si placerea de a savura muzica.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
(o cosmelie de vreo 2x3 metri, cu greu incap 3 oameni).
Da, cam asta era spatiul ... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
XRCD24 a scris:
Circa 15000 (15-ZECI-DE-MII) Thumbs up!! CDuri (una si una!! WorldMusic, Jazz, Classica) detine un client medic din TM

Ironia soartei, statia pe care la "savureaza" nu a costat mai mult de 1500 $ !!

Ce e asa de "ironic"? Ma indoiesc ca statia aceea e un obstacol dintre el si placerea de a savura muzica.


Nu am vrut s afiu ironic! Dinsul intradevar "savureza" muzica si este un cunoscator vast al muzicii!!, Totusi este un contrast drastic aviind in privire ca dinsul "inoata in bani" si statia sa din masina a costat substantial mai mult decit cea de acasa, si tn masina isi petrece timpul evident mai putin decit acasa sa asculte muzica, chiar mult mai putin!!

Este deasemenea un contrast "brutal" la multi audiofili pe cared-i cunosc si unde raportul este deasemena disproportional, doar invers, adica scule de 10-de-mii, si o colectie pripita de citeva zeci de discuri + mai si o droaie copiate etc!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate comertul cu discuri audiofile la noi este slab de tot. Cel putin cel online.
Sint citeva magazine, cu site-uri slabe, rar actualizate si niciodata nu stii ce au de fapt si ce nu. Si, de obicei nu prea au. Sad
Putem cumpara destul de repede ultima componenta hard aparuta in lume, avem electronice, jocuri, filme, haleala, uneori toale, si alte alea ca afara dar la muzica este jale.

Daca vrei sa cumperi un DVD Audio sau un SACD sau chiar un CD original mai bine te apuci de furat mp3-uri, ca ai mai mult succes. Nu mai zic sa fii fan si sa vrei ultimul album al divei sau formatiei preferate.

Inteleg ca poate nu sint suficienti cumparatori, dar nici la comanda nu-ti sint aduse. Pentru o persoana obisnuita nu este prea sigur sa-si comande afara, sint multe riscuri pe banisorii lui, dar un magazin ar putea aduce la comanda intr-un termen rezonabil si respectat mereu, sa zicem 1 sapt. Doar este pe bani nu pe moaca.

Este de mirare ca mari case producatoare, care fac un scandal monstru contra pirateriei si procese rasunatoare contra Napster s.a, nu catadicsesc sa fie pe piata din Ro macar pentru pasionati, pe comanda.
Acum 10 ani cind aparusera citeva case de discuri, reprezentate ale celor mari americane, puteai sa cumperi ceva casete( am zis 10 ani in urma, nu strimbati din nas la cuvintul caseta. Razz ) dar era greu de tot. Nu gaseau ce voiai, ziceau ca trimit si uitau, vorbeai cu una si apoi iti raspundea alta care nu stia nimic, etc.

Pina la urma este putin ciudat faptul ca pe acest forum, admirabil prin nivelul lui, vorbim aproape numai despre scule si noi nu prea avem ce sa le dam sa cinte Smile .
Prea multa muzica in format lossless si prea putin un disc minunat care, si dupa ani, sa-mi faca placere sa-l scot si sa-l ascult asa cum scoti din biblioteca o carte veche si o recitesti.
Este ca si cum am vorbi despre masini dar nu avem benzina sau o gasim cu tiriita.

Este aici pe forum un topic despre ce muzica a achizitionat fiecare, dar nu si de unde. Daca putem inchiria si cumpara filme online, cu muzica de calitate este tristete mare.
Cine stie, poate citeste umilele mele plingeri si vreun comerciant mai bastan care stie sa aduca de afara ce vrea sufletelul nostru chinuit. Sau poate cei care deja comercializeaza muzica dar nu prea stiu s-o faca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca citesti, vezi si de unde Smile ... ca mai si scrie citeodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Iul 31, 2006 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate nu l-am citit cu suficienta atentie dar interesant ar fi un topic despre magazinele de muzica, cu accent pe cele online care sa se impartaseasca experienta achizitiei de discuri audiofile. Pina la urma chiar si de afara, cu peripetiile aferente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community