FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ACCUPHASE
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 10:51 pm    Titlul subiectului: ACCUPHASE Raspunde cu citat (quote)

..se pare ca am inceput a aplica (involuntar!Smile) initiativa lui mselescu!

..Dar nu ma pot abtine!

ACCUPHASE DP-57 cdplayer http://www.accuphase.com/dp-57_e1.htm
La aprox 4000 euro bucata as vrea sa-l vad eu pe ala care-mi gaseste unul sa coste la fel sau chiar dublu si sa sune macar la fel!
Sincer, am dubii ca e vreunul peste asta! Oricare vreti, alegeti ca nu iese!

Nu pot descrie decat ca:
- nu suna a cdplayer
- nu poti spune ca suna in vreun fel, ca e japonez, nemtesc, ca e cald sau rece! Pur si simplu reda ce este pe disc, e muzica pura, uiti ca e digital sau nici cu gandul nu mergi ca e analog sau ca are nustiucati biti sau sampling, etc,etc, pur si simplu te fura si uiti ca asculti niste table si niste fiare electrice!

Cum arata si cum e lucrat?...inutil sa mai spun! se stie! Japonezii si-au aratat talentul desavarsit! Era si culmea sa-i bata careva!, tocmai ei care au creeat si fabricat cele mai multe scule de redat muzica!
Cine zice ca Accuphase sunt scumpe inseamna ca nu le-a vazut si auzit!

Daca noi avem sau nu malai pentru ele...irelevant! Putem totusi admira ceva de calitate din pura pasiune!... Very Happy CALITATE!, o inventie Accuphase! Very Happy
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 10:51 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
chris-wx
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Anul trecut nu prea erai "FAN ACCUPHASE".Imi aduc aminte ca am citit ceva postat de tine si nu prea credeai in firma asta.Deh!..Oamenii isi mai schimba parerile... Laughing Nu mi-o lua in nume de rau...

FAN ACCUPHASE! listening
Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo ... sincer ma intreb la anu' ce revalatie o sa mai ai ?
Oricum, important este ca iti place si ca te multumeste.

Cred ca esti constient de faptul ca "prestatia" unui aparat depinde de intregul lant din care face parte. Si ca o anumita bucata din lant poate suna mai bine in acel sistem decat o alta, din cauza ca ea compenseaza ceva ce lipseste sau e in plus in acel setup .
EU unul nu ma mai lansez in afirmatii de genul "vai cat de bine suna x fata de y, z si w la un loc" in afara unui sistem de referinta. Care referinta poate diferi de la caz la caz . Fizica asta bat-o vina, cu "sistemul de referinta" Wink ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai sus m-am referit la un anume cdplayer, nu la toata firma Accuphase.

Stiu ca esti din aia care tin cu "anume echipa"! (inclusiv stadioane, mai putin debarale! Very Happy )

Dar in caz ca nu stii, te informez ca trebuie judecat fiecare model de aparat in parte.

Pe de alta parte ce amplifuri Accuphase am auzit eu au fost modele mai vechi si nu mi-au placut. Posibil ca respectivele sisteme sa fi fost combinate prost.

Parca tin minte ca vroiai sa cumperi vechituri Accuphase de pe e-bay. Pana la urma ce ti-ai luat ceva? Nu imi aduc aminte daca ai mai spus cumva?

Aici unde am ascultat playerul este aceeasi problema, mi s-a spus ca amplifurile Accuphase nu merg bine (adica la valoarea lor) pe orice boxe ceea ce este si normal. Insa acum nu am ascultat nici unul din cele expuse (modele noi).

Asa ca, totusi eu am facut referire la modelul DP-57 cdplayer in caz ca nu ai observat! Acesta era amplificat cu un BAT VK-600! (nicicum Accuphase).

http://www.balanced.com/
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan, mai sus i-am raspuns lui.

Ce spui este perfect adevarat. Insa exista categorii si calitati diferite. Orice referire trebuie facuta obligatoriu in clasa de pret, raportat la costuri. Altfel este abureala.

Sincer iti spun ca ma feresc sa spun de cate ori ascult niste scule scumpe si ma tot minunez de ce naiba costa atat?! Mai exista si situatiile cand imi dau seama ca respectiva jucarie chiar nu are potential si nici sanse sau invers!
La un moment dat te poti prinde care aparat e de clasa buna si care nu prea! Sunt sigur ca ma intelegi in ce spun!

Evident, sunt si persoane care intai se uita la reactia celor din jur ca sa poata emite si ei o parere!

Una peste alta cred ca nu trebuie sa ne rusinam sa avem opinii iar treaba cu sistemul de referinta este valabila dar numai intr-un anumit sens. Sunt lucruri atat de bune incat nu-ti trebuie decat o clipita sa realizezi valoarea si fara un sistem de referinta la indemana.....pe care defapt il avem (sau nu!) in cap!
Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo, ma gandeam ca la acel setup te referi... Pentru un moment am crezut ca ti-ai cumparat tu acel player ...
Amplificarea de la BAT imi place si mie, insa restul setupului nu.

IAr o componenta NU ai cum sa o evaluezi singura, ci intr-un sistem, care in acel moment este luat drept sistem de referinta - doar la el te raportezi, nu ? Ca si in fizica, daca schimbi sitemul de referinta, poti obtine rezultate diferite Wink .
Cat despre cumparatul de Accuphase de catre mine: daca am avut vreodata intentia sa cumpar, inseamna ca m-am ramolit si am uitat. La amplificari nu-mi plac deloc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, ok... acum am vazut cu E-Bay-ul ca nu te refereai la mine Smile . Cat de enervant este faptul ca nu se pot edita posturile!! Sincer mi se pare stupida chestia asta ... Sad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 20, 2006 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt:


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

playerul cu pricina l-am auzit acum 2 luni pe cu totul alt sistem; deasemena m-a impresionat! Am pus si atunci si acum si discuri de-ale mele, binecunoscute.
As fi foarte curios ce ai zice daca ai pune un Meridian peste acest player si le-ai compara?! De pe acum eu pariez pe Accuphase!

Mai trebuie sa-ti precizez si tie ca NU m-am referit la amplificatoarele Accuphase ci la un cdplayer?! Rolling Eyes

Sistemul Accuphase DP-57 + BAT VK-600 + Ascendo System E, mi s-a parut absolut impresionant pe muzica formatiei Queen si apoi pe ceva jazz! Impresionant este cuvantul si cine nu crede sau zeflemeste sa se duca si sa asculte...apoi mai vorbim!

Am uitat sa precizez in povestea cu sistemul de referinta ca mai conteaza si starea noastra de spirit, cheful pe care il avem, muzica ascultata, etc. Sunt zile pentru toata lumea cand nu prea avem chef si putem judeca gresit.

Bogdan, ce ai zice daca am merge impreuna sa ascultam sistemul asta? Eu cred ca in caz ca stii sau ai auzit deja ca ti-ai format o parere gresita.
Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca nu te-ai referit la amplificarea Accuphase .

In noul showroom nu am auzit setup-ul. Nu avea instalate Ascendo-urile cand am fost eu, ci niste Triangle din gama de sus. Sincer mi s-au sterpezit urechile: pe scurt stridenta si sibilanta . De atunci nu am mai apucat sa trec pe acolo iar amintirea sunetului acela chiar m-a facut sa evit (de fapt din cauza modului si entuziasmului cu care mi-au fost prezentate ca fiind un sunet nemaipomenit , asta insemnand pentru mine ori ca Iura nu mai stie ce aude, ori ca au o anumita tactica Wink ) ...
Nu mai stiu daca setup-ul de la HiFi arena a fost acelasi cu cel pe care il mentionezi tu, insa acela NU mi-a placut .
Oricum , eu pariez pe Meridian intr-un sistem neutru si transparent .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La HIFI Arena erau ASCENDO System Z sau M, cele mai mari in grupa cu alt tip de tweeter.
Deasemena nici pe mine nu m-au impresionat acolo cu nimic; am si scris pe forum. Erau amplificate tot pe BAT, daca nu ma insel VK-300 iar sursa Audioaero cel negru pe lampi care desemenea nu mi s-a parut in regula atunci. Acum in sistemul prezent respectivul cdplayer este folosit ca preu control volum deoarece BAT VK-600 este un simplu power.

Stiu experienta cu Triangle...

De data asta a facut un sistem care te lasa masca! De aceea chiar te invit sa mergem pe acolo ca, pe bune, merita! Nu ma agit eu ca prostul degeaba! Deja mi s-a sugerat ca fac reclama...si pe bune ca par suspect, eu daca prindeam pe unul care scria ce am scris eu azi il casapeam ca "vandut"! Very Happy ...Dar pe bune ca m-a dat pe spate! Sa asculti Queen pe sistemul ala si mai vorbim dupa aia!!!! O sa triesti muzica lor pentru prima oara!
Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hehe chiar ca m-ai facut curios... Sper sa reusesc sa-mi fac timp sa trec pe acolo .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris-wx
Vizitator





MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 8:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo a spus:
"Parca tin minte ca vroiai sa cumperi vechituri Accuphase de pe e-bay. Pana la urma ce ti-ai luat ceva? Nu imi aduc aminte daca ai mai spus cumva? "

Mi-am luat ACCUPHASE de pe e-bay,dar nu e vechitura(2003).Oricum la banii pe care i-am dat eu pe el,bate multe amplificatoare,cel putin din ce am ascultat eu.Nu sunt de accord cu parerea voastra in care spuneti ca amplificarea ACCUPHASE e proasta.Poate nu ati ascultat ce trebuie sau in configuratia corespunzatoare....
Ca sa-ti dau un exemplu si despre forta unui amplif.ACCUPHASE:
PE O SCALA DE LA 0-10,intr-o camera de 20-25mp. cursorul nici nu am ajuns sa-l dau la cifra 3,pt.ca-mi bubuiau urechile si ....sunetul era CLAR,DETALIAT.
Are o forta incredibila si boxele pe care le conducea aveau 200 kg.ambele.Cabl. nordost red dawn.
http://www.big-screen.de/deutsch/pages/produkt/hifi_sound/lautsprecher/quadral/aurum_titan.shtml
Asa ca MOMOLO,daca o sa ai ocazia vreodata ia-ti ACCUPHASE,dar din seria 400/500 (E altceva!) sau monoblocuri,chiar si second-hand.
Uita-te pe E-BAY si-ai sa observi ca la licitatii,bataia cea mai mare e pe ACCUPHASE (cd-uri sau amplif.-uri) si mai putin pe alte marci.N-or fi nemtii chiar asa prosti,nepriceputi la "scule" si noi mai destepti...ca ne permitem si multe!... Laughing
S-ar putea sa-ti schimbi parerile dupa ce ai sa asculti ce trebuie si in configuratia corespunzatoare.
Oricum , parerea mea este ca ACCUPHASE RAMANE ACCUPHASE. listening
Sus
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
As fi foarte curios ce ai zice daca ai pune un Meridian peste acest player si le-ai compara?! De pe acum eu pariez pe Accuphase!
Vezi aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fulcrumskl



Conectat la: 20 Oct 2004
Mesaje: 81

MesajTrimis: Vin Iul 21, 2006 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am avut ocazia sa ascult un accuphase DP-75V. l-am auzit pe sting altfel .... Extraordinar sunet.
l-am vazut si desfacut(iesirea balansata nu mai scotea semnal). Oricum o realizare deosebita, foarte ingrijit, aerisit si fara economie la componente(insa nimic special).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community