FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator Scott 480A din 1979

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
notka



Conectat la: 07 Aug 2006
Mesaje: 232
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Aug 07, 2006 2:07 pm    Titlul subiectului: Amplificator Scott 480A din 1979 Raspunde cu citat (quote)

Am gasit un amplificator Scott 480A, in stare foarte buna la pretul de 120 euro. Ma intreb daca merita. N-am facut decat o auditie (o singura melodie) care se auzea chiar bine, pe niste boxe la care nu le-am retinut numele.

Producatorul este american, nu mai exista, anul de fabricatie este aprox. 1979. Nu s-a umblat in el.

Ati auzit de aceste amplificatoare? Merita banii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 07, 2006 2:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Aug 07, 2006 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zil sa-l iei daca arata bine ! Firma Scott si firma japoneza Nikko au lucrat impreuna din cite stiu eu, si au mers numai pe pre si power amps f. bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
notka



Conectat la: 07 Aug 2006
Mesaje: 232
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Aug 07, 2006 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin a scris:
Eu zil sa-l iei daca arata bine ! Firma Scott si firma japoneza Nikko au lucrat impreuna din cite stiu eu, si au mers numai pe pre si power amps f. bune !


Totusi nu e cam vechi? Nu as vrea sa am probleme cu condensatorii, potentiometrele, comutatoarele si alte componente care se mai degradeaza odata cu trecerea timpului. Sunt totusi aproape 27 de ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 17, 2006 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

notka a scris:
IR Babuin a scris:
Eu zil sa-l iei daca arata bine ! Firma Scott si firma japoneza Nikko au lucrat impreuna din cite stiu eu, si au mers numai pe pre si power amps f. bune !


Totusi nu e cam vechi? Nu as vrea sa am probleme cu condensatorii, potentiometrele, comutatoarele si alte componente care se mai degradeaza odata cu trecerea timpului. Sunt totusi aproape 27 de ani.


Daca functioneaza bine poti sa-l iei. La pretul asta nu cumperi niciun amp. la aceiasi clasa de calitate. Daca a rezistat atat si merge bine, crezi ca are componente proaste? Am piese de colectie de peste 30 de ani care merg excelent, mai ales comparabil cu rahaturile audiofilozofice de azi cu nume pompoase, made in China! In plus sunt pline de ELNA, Nippon Chemicon, Noble, Tamura , Bando sau Alps, ceea ce acum e un lux scump platit. In cel mai rau caz dublezi filtrajul general daca e cazul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 17, 2006 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP
Citat:
Am piese de colectie de peste 30 de ani care merg excelent, mai ales comparabil cu rahaturile audiofilozofice de azi cu nume pompoase, made in China!
- stiu ca pe aici nu-si prea bate nimeni capul insa totusi mi-ar place o comparatie REALA intre acele minunate trancote vechi si sculele chineze noi pomenite atat de des de tine pe aici ca un exemplu profund negativ (cau categoria "scule hihiend" audiofilozofice, etc).

Ar trebui sa avem totusi simtul realitatii! Mai ales ca suntem oameni batrani! ( Very Happy ...in fine, nu la prima tinerete! Very Happy )

Am si eu trancote din astea si intradevar sunt lucrate fara nici o economie cu ALPS si ELNA Cerafine, Nichikon MUSE, etc, chestii cu care azi se lauda si pe amablaj si pe site daca au bagat macar una amarata inauntru (si aia facuta in China sau in cel mai fericit caz Singapore).... insa aparatele alea sunt si vechi si pline de greseli de proiectare, facute in filosofia de sunet a vremii.

Nu ar trebui sa te imbeti atata cu apa rece mai ales ca esti totusi un nume greu in domeniul DIY electronic de la noi din RO. Asa ca , VTP, tot respectul insa cineva tot trebuia sa ti-o zica ca prea stai incuiat in turnul tau de fildes si bombani precum faceau mosii aia din balcon de la Mupeth Show!

Uite ca exemplu un preu de la ONKYO Integra intesat numai cu ALPS fabricate toate in Japan (tot ce e contact si pot!) precum si cele mai grozave piese japoneze de la vremea aia, totul pe un sasiu de tabla groasa cu o super alimentare pe Panasonic FC! Dar sa sti ca NU bate un preu chinez din asta "hihiend" sau "audiofilozofic" nici macar de departe! Ti-am dat un mic exemplu la indemana!
Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 12:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DA! O comparatie REALA si CORECTA! Aici ai dreptate momolo!
Majoritatea opiniilor pe care le aud sunt de genul: da, suna bine dar acu' 3 luni am ascultat la Urlati un sistem care suna DEMENTIAL!
Greseli de proectare, filozofia vremii? ??? Asa o fi! Multe din produsele de serie mare aveau limitarile lor, dar, la vremea respectiva, cele din gama superioara reprezentau eforturile de a se impune pe piata ale firmelor. Probabil ca doreau sa se impuna cu defecte de proectare, ptr. concursul "Cine gaseste defectul?" Nu e o exagerare?
Din partea mea, cine e multumit cu produsele actuale, oricum sunt chinezesti in proportie de peste 90%, poate fi fericit. Daca facem teste corecte, chiar fara sa ne intoarcem prea mult in timp, sa zicem 10 ani, involutia produselor de pe piata este evidenta, e parerea mea si pot sa o sustin si sa o demonstrez.
Oricat ar parea de curios, ma straduiesc sa fiu in tema cu tendintele care apar si noutatile din domeniu, chiar din anii '60 cand era destul de dificil sa accezi la informatie. In plus, de cate ori m-am invartit inafara tarii, tot timpul liber l-am dedicat numai pentru a ma informa in domeniu, pe real, palpabil si audibil. Oricat de desuet apar, invit pe oricine la o discutie la care imi pot sustine punctele de vedere. Poate fac un pas in actualitatea chinezeasca. Mad
In general, chiar cand m-am exprimat mai taios, nu am facut-o cu rea intentie, de multe ori m-am abtinut sa nu raspund la nivelul discutiei, alteori am fost stupefiat sa vad ca oameni care se doresc iubitori de muzica au cunostinte sau gusturi la un nivel pe care, eu, l-as fi ascuns cu grija. Mai departe ramane valabil ce a zis Hamlet in final:"The REST is SILENCE!"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP
Citat:
....alteori am fost stupefiat sa vad ca oameni care se doresc iubitori de muzica au cunostinte sau gusturi la un nivel pe care, eu, l-as fi ascuns cu grija...
- gusturile nu se discuta! Este o axioma veche de 2000 de ani de pe vremea romanilor si este o lege nescrisa a civilizatiei!
Daca vei judeca vei fi judecat....alta vorba de duh!

Ceea ce afirmi atat aici cat si aiurea pe acest forum pluteste intr-un nivel inefabil si general!

De exemplu, cand te referi la "sculele hihiend sau audiofilozofice"?.... la care anume te referi ?!

Putem pune in aceeasi oala tot ce se produce in China ?!!! Nu ar fi mai bine sa lasam deoparte discutiile astea de carciuma sau colt de strada si sa trecem la concret ?! Crezi ca orasul asta e atat de mare si are atatea oferte audiofile incat sa trecem la generalitati sarind peste concret?!!!....pai daca numaram marfa expusa spre vanzare in orasul nostru nu prea avem ce face in cateva minute!....sau te referi la cazuri concrete din vizitele tale in "strainezia" unde ai vazut/auzit cazul concret X cand o "hihienda" chinezeasca mieuna groaznic langa o supertrancota japoneza din jurasic park?! Nu ar fi mai bine sa dai cazuri concrete trecand discutia la ceva suculent in loc de tonurile astea amare si scarbite ?!!

Nu de alta dar parca de cate ori iti citesc aceste posturi imi pare acceasi placa de gramofon stricata!

VTP, eu am apucat vremurile rosii din plin! Atunci eram abonat la Tehnium si abia asteptam sa apara fiind o firava gaurica spre lumina pentru mine! De fiecare data cand cu bucurie imi aducea postasul acea revista citeam prima oara articolele si schemele tale! Era exact sectorul de electronica care ma interesa si ma pasiona! Ti-am executat din pasiune marea majoritate din schemelor tale!....dar anii au trecut si lumea s-a schimbat! Si eu am reusit probabil sa ma schimb!....

Imi pare rau sa te percep atat de anchilozat in teoriile tale! Nu te contrazic in ceea ce spui deoarece multe lucruri sunt perfect adevarate insa ai tendinta sa uiti ca s-au facut progrese (mari) in electronica iar anii aia s-au dus!

Nu de multe ori am avut un pic dezamagirea si tristetea sa vad o ditamai trancota grea si lucitoare fabricata in vremurile de glorie ale HIFI-ului facuta de ras de o mica si usoara jucarie chinezeasca! Ma tot gandeam "la ce folosesc atatea kile de fier daca un ceva de x ori mai mic si mai usor suna MULT mai bine?!!!"...

Nu ma intelege gresit! Nu fac apologia sculelor "hihiend" chinezesti in primul rand pentru ca nu putem sa le bagam pe toate in aceeasi oala! Chiar eu am descoperit si spus la toata lumea ca multe asemenea scule m-au dezamagit si am gasit in acestea multe greseli atat de proiectare cat si de executie insa nu toate sunt la fel! In unele am gasit chiar cond no-name chinez de 50V pusi la tensiunea de...49V iar scula cu pricina nu era tocmai ieftina si nici prea bine nu suna dar cu pretentii audiofile! Chiar a fost un caz in care o trancota japoneza facuta de unul din marile branduri i-a dat clasa!....DAR sunt si cazuri inverse, foarte multe!

Daca tot generalizam asa nu ajungem nicaieri si de aceea te-am invitat sa facem si noi o comparatie din asta unde sa se vada dupa cum sustii ca o trancota de 30 de ani da clasa la un hihiend chinezesc sau de aiurea!....mai ramane sa aflam care sunt "hihiendurile" si cum se gasesc, definesc sau cum stim ca le avem ?! Very Happy
Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 1:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ momolo,
Pentru ca orice discutie pe forum, in contradictoriu, nu duce la nimic bun, NU MAI COMENTEZ NIMIC!
Cu tot respectul, iti dau un mic sfat: revezi si posturile tale, si ce am mai discutat la telefon si incearca, pe viitor sa fii mai consecvent. Laughing
Macar eu sunt (in bine, in rau!) Twisted Evil
Sa inchidem discutia pana vom putea face un test REAL.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Consecventa nu trebuie sa fie pretul cu care se vinde la talciok adevarul!

Si eu ca majoritatea am avut conceptii gresite in trecut, posibil sa mai am unele si acum, insa in permanenta invat si incerc sa aflu, sa pun intrebarea "de ce?". Nu exista un punct de oprire in care sa spunem "gata, acum stiu totul!".

In schimb CONSECVENTA in niste idei fixe si anchilozate este DAUNATOARE! Nu as crede ca macar aia e ...consecventa! ci mai degraba una reala ar fi ca tot timpul sa incerci a invata ceva nou, a afla ceva sau a gasi noi intrebari si raspunsuri la acestea!

De un lucru insa ma fac CONSECVENT - nu am facut nici caraterizari si nici review-uri la lucruri pe care nu le-am vazut decat in poze! Evident, cu caracter speculativ mai sunt discutii de genul "daca are aia nu poate avea logic ailalta"...etc, insa nu atribui epitete unor lucruri necunoscute!

Fara indoiala ca un experiment macar se cere!

Daca mai facem vreo intrunire...audiofila...pardon, prieteneasca, melomana sau de bauta, esti invitatul meu de onoare! (impreuna cu faimoasele trancote de 30 de ani!)
Sus
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Vin Aug 18, 2006 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sint si eu prins in jocul acesta vintage vs nou, am facut zeci de comparatii A/B - difuzoare,ampuri,preampuri,cd,deckuri,etcetc . Concluzia ? Capetele de serie si facute in serie mica/productie limitata - sint cu mult peste cel putin 80 % din oferta de astazi aparate 2006 ! Am tot spus pe aici - nu am vazut nici o comparatie in revistele de specialitate/forumuri/etc intre ceva top of the tops vintage si ceva productie 2006 ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Joi Sep 14, 2006 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca doreste cineva amplificatoare Scott, stiu cateva in stare f buna la preturi rezonabile.... adica max 100EU. Nu am retinut modelele.
_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin a scris:
Sint si eu prins in jocul acesta vintage vs nou, am facut zeci de comparatii A/B - difuzoare,ampuri,preampuri,cd,deckuri,etcetc . Concluzia ? Capetele de serie si facute in serie mica/productie limitata - sint cu mult peste cel putin 80 % din oferta de astazi aparate 2006 ! Am tot spus pe aici - nu am vazut nici o comparatie in revistele de specialitate/forumuri/etc intre ceva top of the tops vintage si ceva productie 2006 ...



Reimprospatez un topic vechi....poate a facut cineva o comparatie(vezi citatul ,cu mentiunea schimbarii anului 2006 cu 2011) si are ceva noutati! Sunt interesat de subiect!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea inteleg la ce chinezarii se refera polemica de mai inainte. Oare la ceva scule hi-end de marci renumite dar "Made in China under strict supervision of xxx" unde xxx este o mare cunoscuta/necunoscuta marca hi-end britanica sau americana ??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community