FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Casete originale vs. casete noi trase acasa :)
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 4:35 pm    Titlul subiectului: Casete originale vs. casete noi trase acasa :) Raspunde cu citat (quote)

In urma unei discutii amicale (dar din care au iesit scintei din saracul messenger Smile ) cu usernamex relativ la casetele audio, am ajuns la concluzia ca necesitam mediere Smile. Deci, iata chestiunea:

Se solicita pareri avizate, in urmatoarea comparatie: o caseta originala (nu din ro, sa zicem warner bross sau ceva cu nume) cumparata din magazin (nu din ro) are sanse sa sune pe acelasi deck Pioneer 737 (sau echivalent) mai bine decit una CrO2, noua, Maxell, trasa de pe cd (sau vinil) cu eventual aceiasi muzica, pe masina respectiva? Se considera deck-ul reglat din fabrica (azimut etc). De asemenea se doreste a se lua in considerare ambele cazuri, cu/fara dolby (presupunind ca respectiva caseta originala prezinta respectiva compresie, si presupunind ca aceasta compresi e de tipul B, implementat fireste si pe deck).

Se poate transforma constructiv postul intr-o discutie despre casetele originale, daca si in ce conditii merita sa investesti in asa ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 4:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Se solicita pareri avizate, in urmatoarea comparatie: o caseta originala (nu din ro, sa zicem warner bross sau ceva cu nume) cumparata din magazin (nu din ro) are sanse sa sune pe acelasi deck Pioneer 737 (sau echivalent) mai bine decit una CrO2, noua, Maxell, trasa de pe cd (sau vinil) cu eventual aceiasi muzica, pe masina respectiva? Se considera deck-ul reglat din fabrica (azimut etc). De asemenea se doreste a se lua in considerare ambele cazuri, cu/fara dolby (presupunind ca respectiva caseta originala prezinta respectiva compresie, si presupunind ca aceasta compresi e de tipul B, implementat fireste si pe deck).


scurt:

1. ce inseamna "bine" pentru tine?! Acel "suna bine" pe ce sistem audio este apreciat? (boxe, amplif, cabluri, acustica, etc). Am primit casete, benzi sau discuri de la diversi oameni care erau incantati de acestea; mi le-au adus sa vad "ce bine suna!"...si defapt sunau ca porcu deoarece intr-un anume fel "compensau" troacele pe care ei le ascultau sau li se parea lor ca e spre ceea ce doreau! De exemplu, eu pe vremuri foloseam la ordinea zilei loudness si corectii de ton deoarece mi se parea ca altfel nu suna bine! Problema era ca suna oricum ca porcu iar acele corectii colorau mai placut acel sound. Aveam inregistari considerate de mine ca fiind GROZAVE...insa la distanta in timp cand le-am auzit pe sisteme bune mi-am dat seama ca erau VARZA!...iar unele care nu-mi placeau sunau perfect (pe sisteme bune, evident!)

2. la deckuri din pacate nu prea exista compatibilitate decat relativa intre azimuturi; unele branduri (Nakamichi de exemplu) au dimensiuni ale intrefierului speciale in scopurile lor. De obicei o caseta suna cel mai bine pe deck-ul pe care a fost trasa. Am gasit diferente majore de azimut la deckuri noi, sigilate din fabrica, nume celebre, modele de varf! Diferente MAJORE!

3. casetele "originale" sunt si ele trase pe diverse masini si nu de putine ori au azimutul aiurea. Sunt facute sa sune bine pe trancote! In cazul de fatza suspectez ca aprecierea voastra a fost facuta pe un sistem audio slab.

4. sursa voastra de sunet ce calitate are ?! Crezi ca sufera vreo comparatie cu sursa folosita de sistemele profesionale de multiplicat casete la producatorii adevarati?! Vrei ca sa tragi dintr-o trancota spermule ca sursa de semnal si apoi sa sune ca aia trasa la Warner Bross ?!!! Very Happy Very Happy Very Happy (aia nu trag dupa....CD-uri! Very Happy Very Happy Very Happy, eventual doar piratii si amaratii pentru piata estica ). Ia baga la deck un semnal de buna calitate si mai discutam de "COMPARATII" Wink
Sus
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai eu incerc sa generalizez un pic problema, deci presupunem ca sistemul este ideal, sunet deosebit Smile. intradevar e foarte subiectiva comparatia, dar tind spre o decizie: sa cumpar sau nu casete originale? obtin un rezultat mai bun cumparind cd-ul cu acelasi titlu, si tragindu-l pe o caseta noua, de dragul ascultatului la deck, decit cumparind si ascultind caseta originala?? (suna dubios ca idee dar sa ignoram asta, sa zicem ca am eu ceva cu ascultatul la deck Smile, oricum ma indoiesc ca majoritatea casetelor originale de acum de pe piatza au ca si sursa ceva analogic...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:


4. sursa voastra de sunet ce calitate are ?! Crezi ca sufera vreo comparatie cu sursa folosita de sistemele profesionale de multiplicat casete la producatorii adevarati?! Vrei ca sa tragi dintr-o trancota spermule ca sursa de semnal si apoi sa sune ca aia trasa la Warner Bross ?!!! Very Happy Very Happy Very Happy (aia nu trag dupa....CD-uri! Very Happy Very Happy Very Happy, eventual doar piratii si amaratii pentru piata estica ). Ia baga la deck un semnal de buna calitate si mai discutam de "COMPARATII" Wink



asta ar fi o alta chestie interesanta. crezi ca un cd gen DDD, daca are si o caseta corespondenta (studioul respectiv a scos pe piata materialul si in format cd si in format mc), aceasta din urma afost facuta din analogic? adica practic doua inregistrari total separate ale materialului? eu nu cred asta... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 6:24 pm    Titlul subiectului: Re: Casete originale vs. casete noi trase acasa :) Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:


Se solicita pareri avizate, in urmatoarea comparatie: o caseta originala (nu din ro, sa zicem warner bross sau ceva cu nume) cumparata din magazin (nu din ro) are sanse sa sune pe acelasi deck Pioneer 737 (sau echivalent) mai bine decit una CrO2, noua, Maxell, trasa de pe cd (sau vinil) cu eventual aceiasi muzica, pe masina respectiva? Se considera deck-ul reglat din fabrica (azimut etc). De asemenea se doreste a se lua in considerare ambele cazuri, cu/fara dolby (presupunind ca respectiva caseta originala prezinta respectiva compresie, si presupunind ca aceasta compresi e de tipul B, implementat fireste si pe deck).



Casetele trase pe un casetofon deck performant sunt incomparabil mai bune decat cele produse industrial.
Casetele produse in serie mare sunt facute pe niste utilaje speciale, inregistrarea fiind facuta la viteze de x64 sau x128 .
Sursa de redare este digitala, constand intr-un PC cu o placa de sunet specializata pentru redarea la asemenea viteze.
Exista si niste surse de redare analogice, cu banda magentica ( loop bin ), dar sunt destul de proaste si baga zgomot mai mare decat cele digitale.

Unele echipamente merg pe viteze mai mici ( x16 sau x32 ) dar acestea sunt considerate ca fiind destinate productiei in serii mici.

Banda din casetele imprimate industiral este inregistrata pe un fel de magnetofon de turatie mare. Dupa inregistrare, banda ( pancake ) este pusa intr-un aparat care se numeste Loader ( incarcator ).
Acesta taie banda si o introduce in casete. Alte aparate electropneumatice fac ambalarea.

Concluzie.
Casetele industriale suna mai prost decat cel home made.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, nu cunosteam amanuntele astea da aia am si intrebat. e si parerea mea, mai ales daca adaugi ca nu exista decit banda Type I (normal) in casetele originale (sau in marea lor majoritate, stie cineva concret de ce???). si tot legat de asta, asa cum exista cd-uri audiofile (a se intelege mult mai ingrijit/atent/performant calitativ facute) exista si casete de genul asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
ok, nu cunosteam amanuntele astea da aia am si intrebat. e si parerea mea, mai ales daca adaugi ca nu exista decit banda Type I (normal) in casetele originale (sau in marea lor majoritate, stie cineva concret de ce???). si tot legat de asta, asa cum exista cd-uri audiofile (a se intelege mult mai ingrijit/atent/performant calitativ facute) exista si casete de genul asta?


Nu am cunostinta de existenta casetelor audiofile, dar nu pot afirma ca acestea nu ar putea exista. In orice caz, doar seriile mici pot fi trase cu deck-uri profesionale ( de viteza mica, 1x ), in genul Marantz sau Tascam.

Banda normala se foloseste pentru ca utilajele specializate nu au reglaje decat doar pentru acest timp de banda. In plus, banda Chrom este prea abraziva pentru a putea fi folosita la vitezele de 80x sau 160x.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 08, 2006 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu care ar fi procesul de fabricare a casetelor trase de marile case de muzica!
Totusi am observat (avand o colectie destul de mare) ca sunt diferente NOTABILE intre casetele vandute pe piata din RO si cele vandute in vest, special cele din USA! Diferentele sunt FOARTE mari constand in finetea sunetului si "dinamica" (cei care se pricep stiu de pun ghilimele!).

Judecata nu se face asa simplu dupa acea emblema "DDD"! In primul rand ca sculele digitale profesionale merg pe rate superioare de sampling si calitate. Nu prea au deaface cu bietul CDDA scos din matrita pentru uzul pe piata! Eu nu cred ca in fabricile de casete au ca sursa un biet cdplayer consumer decat poate in cele ieftine pentru piata subdezvoltata! Cred deasemenea ca sunt mai multe niveluri de calitate la producerea de casete audio gata inregistrate! Cel putin am constatat diferentele dar nu stiu ce tehnologii stau in spatele acestor diferente?!

Dar si eu sunt de parere ca o caseta CrO2 trasa pe un deck bun trebuie sa depaseasca lejer una cumparata gata trasa! Aici doar am suspectat justetea si subiectivismul aprecierilor (facute pe ce?!) cat si calitatea sursei de sunet!

A cumpara CD-uri ca sa le tragi pe casetofon imi pare o aberatie! Poate doar daca ai casetofon in masina! Avantajul casetelor gata trase este pretul, mult mai mic decat al CD-urilor cu aceeasi muzica.
Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici o caseta inregistrata industrial nu este la nivelul la care se poate inregistra acasa, cu un sistem cu minima decenta. TOATE casetele industriale sunt inregistrate rapid, pe utilaje care inregistreaza totdeauna mai multe casete, in conditii tehnice departe de a fi ideale. Valabil pentru toate casele mari sau mici, producatoare de asa ceva!
Postul lui DNA este edificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sper sa nu gresesc (si sa nu dati cu parul daca am gresit), dar din cate imi aduc aminte, notatiile AAD, DDD si care or mai fi ele, tin de modul in care s-a facut inregistrarea/masterizarea/matrita finala. In acest sens, A=analog, respectiv D=digital.

De aceea nu poti spune ca DDD e mai bun decat AAD, pt ca fiecare mod are calitatile si limitarile sale.

Apoi, faptul ca sunetul de pe casetele, vinilurile, cd-urile americane suna altfel decat cele din EU, si in special fata de cele produse in RO, eu cred ca tine mai mult de "scoala" sunetistilor si a celor care mastereaza.
Ca o paranteza, aici cred ca chrissugar ne-ar fi putut lamuri cel mai bine. Sper ca macar drag sa o faca.
Tin minte un interviu al lui Gyuri Pascu datcu multi ani in urma la TV, in care spunea de faptul ca cei de afara reusesc sa faca o panoramare a sunetului pe 180 grd, pe cand cei din RO nu reuseau sa scoata decat un sunet plat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de viteza la care se face o inregistrare fata de viteza de redare.

Undeva prin anii '86-'88, m-am dus acasa la un prieten sa inregistram niste muzica. El avea un magnetofon Tesla CM130, iar eu venisem cu magul lui taica'miu, un Uwertura Stereo, modelul cu o singura viteza de 9,5 dar la care aveam o bucsa ce o puteam pune pe ax pentru a mari viteza la 19.
In mintea noastra copilareasca ne-am gandit sa scurtam timpul de inregistrare, astfel ca muzica ce o aveam trasa pe 9,5 sa o redam si sa o inregistram pe 19. Asa ca ne-am pus pe treaba si am reglat sunetul pe VU-metre sa nu depaseasca zona rosie, dar conform vitezei de 19.
Dupa ce am tras o melodie si am facut verificarea la viteza normala de 9,5 am constatat ca sunetul era slab si fara dinamica. In final ne-am lasat de experimente si am inregistrat normal.

Cele de mai sus cred ca nu fac altceva decat sa confirme cele zise de DNA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru a va face o idee, va prezint niste echipamente pentru o instalatie normala:

Sursa de redare Digitala
http://www.lyrec.dk/dm-2400.htm

sau
Sursa de redare Analog
http://www.lyrec.dk/p-4400.htm

Masina de inregistrare:
http://www.lyrec.dk/p-2600.htm

Incarcatoarele benzii in casete:
http://www.lyrec.dk/KRONOS6.HTM

Toate studiourile de multiplicat de la marile case de discuri, lucreaza numai pe asa ceva.

In Romania, datorita costurilor mari si ignorantei patronilor studiourilor de multiplicat ( sunt si exceptii, dar prea putine ), prefera sa traga pe deck-uri normale. Acestea sunt folosite pana se face sant in cap. Motoarele se duc intr-un ritm infernal si tot timpul, instalatia merge prost.

Altii merg pe niste copiatoare de tipul un master ( o caseta ) si 3 unitati slave, bagate in aceeasi carcasa.
http://www.telex.com/Duplication/products.nsf/pages/Telex_Copyette_Duplicators
http://www.otari.com/product/indust/dp_8/index.html

In toate cazurile, rezultatul este prost ( din punct de vedere audiofil ).
Casetele produse astfel suna acceptabil pentru majoritatea oamenilor dar cunoscatorii o sa simta ca inaltele sunt "lungite" si nenaturale.
Inaltele suna ca un fel de fasait prelungit ( datorita suprasaturarii benzii la frecvente inalte ). Pe scule proaste, o sa dea impresia ca suna tare si foarte deschis. De aceea, 90% din cumparatori o sa aprecieze felul cum sunt inregistrate.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Colonelu' a scris:
Sper sa nu gresesc (si sa nu dati cu parul daca am gresit), dar din cate imi aduc aminte, notatiile AAD, DDD si care or mai fi ele, tin de modul in care s-a facut inregistrarea/masterizarea/matrita finala. In acest sens, A=analog, respectiv D=digital.

De aceea nu poti spune ca DDD e mai bun decat AAD, pt ca fiecare mod are calitatile si limitarile sale.

Apoi, faptul ca sunetul de pe casetele, vinilurile, cd-urile americane suna altfel decat cele din EU, si in special fata de cele produse in RO, eu cred ca tine mai mult de "scoala" sunetistilor si a celor care mastereaza.
Ca o paranteza, aici cred ca chrissugar ne-ar fi putut lamuri cel mai bine. Sper ca macar drag sa o faca.
Tin minte un interviu al lui Gyuri Pascu datcu multi ani in urma la TV, in care spunea de faptul ca cei de afara reusesc sa faca o panoramare a sunetului pe 180 grd, pe cand cei din RO nu reuseau sa scoata decat un sunet plat.


eu vroiam sa spun ca pentru un cd DDD, daca cumva acelasi titlu este scos si pe caseta atunci sint putine sanse ca sursa pentru caseta sa fie analogica, avin in vedere ca totul e digital in materialul acela. deci nu se justifica o astfel de caseta, chiar daca e originala....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Pentru a va face o idee, va prezint niste echipamente pentru o instalatie normala:

Sursa de redare Digitala
http://www.lyrec.dk/dm-2400.htm

sau
Sursa de redare Analog
http://www.lyrec.dk/p-4400.htm

Masina de inregistrare:
http://www.lyrec.dk/p-2600.htm

Incarcatoarele benzii in casete:
http://www.lyrec.dk/KRONOS6.HTM

Toate studiourile de multiplicat de la marile case de discuri, lucreaza numai pe asa ceva.

In Romania, datorita costurilor mari si ignorantei patronilor studiourilor de multiplicat ( sunt si exceptii, dar prea putine ), prefera sa traga pe deck-uri normale. Acestea sunt folosite pana se face sant in cap. Motoarele se duc intr-un ritm infernal si tot timpul, instalatia merge prost.

Altii merg pe niste copiatoare de tipul un master ( o caseta ) si 3 unitati slave, bagate in aceeasi carcasa.
http://www.telex.com/Duplication/products.nsf/pages/Telex_Copyette_Duplicators
http://www.otari.com/product/indust/dp_8/index.html

In toate cazurile, rezultatul este prost ( din punct de vedere audiofil ).
Casetele produse astfel suna acceptabil pentru majoritatea oamenilor dar cunoscatorii o sa simta ca inaltele sunt "lungite" si nenaturale.
Inaltele suna ca un fel de fasait prelungit ( datorita suprasaturarii benzii la frecvente inalte ). Pe scule proaste, o sa dea impresia ca suna tare si foarte deschis. De aceea, 90% din cumparatori o sa aprecieze felul cum sunt inregistrate.


Q.E.D.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 09, 2006 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA
Citat:
In toate cazurile, rezultatul este prost ( din punct de vedere audiofil ).
Casetele produse astfel suna acceptabil pentru majoritatea oamenilor dar cunoscatorii o sa simta ca inaltele sunt "lungite" si nenaturale.
Inaltele suna ca un fel de fasait prelungit ( datorita suprasaturarii benzii la frecvente inalte ). Pe scule proaste, o sa dea impresia ca suna tare si foarte deschis. De aceea, 90% din cumparatori o sa aprecieze felul cum sunt inregistrate.


Excelent spus!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community