FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
A cumparat cineva de pe AMAZON?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
eugensimion



Conectat la: 13 Dec 2004
Mesaje: 41
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Aug 10, 2006 12:52 am    Titlul subiectului: A cumparat cineva de pe AMAZON? Raspunde cu citat (quote)

A facut cineva vreo achizitie de muzica(CD, DVD) de pe Amazon? Eu am un card Visa Electron si nu mi-l accepta la completarea formalitatilor de achizitionare iar in varianta ordin e plata imi cer sa am cont deschis la o banca in USA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 10, 2006 12:52 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Aug 10, 2006 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc de aproape 2 ani un card Visa Electron (de la BCR) pentru achizitii de pe amazon.

Pentru introducerea datelor de pe card am folosit legatura www.cdnow.com .

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Mie Aug 23, 2006 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt la calitate buna CD-urile de pe Amazon?
Sunt putin offtopic, dar am vazut la teleshopping o oferta de 20 de cd-uri cu muzica clasica la un pret de 150 RON toate, este vorba de o colectie. Stiti cumva daca sunt de calitate inregistrarile astea?

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 24, 2006 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca depinde de casa de discuri care editeaza colectia respectiva. Nu e casa de discuri "Amazon" si deci nu poti generaliza...
Eu am cumparat 3 DVD-uri ("Jesus Christ Superstar", "Hair" si "Tommy") de pe Amazon si calitatea este excelenta (video evident, dar in primul rand audio). Preturi destul de mari. Asteapta-te totusi ca la un astfel de "bargain" sa ai surprize vis-a-vis de calitate...
Am cumparat si de la Muzica niste DVD-uri cu muzica (bargain! Laughing ), originale(!) - calitatea indoielnica, casa de discuri nemteasca... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
skippy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 96
Locatie: prin Franta

MesajTrimis: Joi Aug 24, 2006 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De pe amazon.fr, mai bine cumparati de la vanzatorii "particulari", alternativi, care au preturi mult mai mici de obicei, uneori la 1/3 din pretul oficial amazon.
Pe amazon.fr, in dreapta imaginii cd-ului, sub pretul oficial, este o alta rubrica, un link spre vanzatorii alternativi, care pot furniza acelasi articol, nou sau chiar "de ocazie" daca doriti, in 99 la suta din cazuri mult mai ieftin decat pretul oficial al site-ului. Bineinteles, acesti vanzatori platesc un comision catre Amazon, pt a fi gazduiti pe site-ul lor.
Livrarea poate dura mai mult cu cateva zile in caz ca veti cumpara de la ei, dar merita!
Foarte seriosi si de recomandat ca si vanzatori alternativi ar fi: caiman_amerique (are si site direct www.caimanzone.com), dvd_legacy (http://www.dvdlegacy.com), bangcd (www.bangcd.com) si importcds-com. Preturi bune si marfa de calitate.
Din pacate cred ca toate astea necesita o carte de credit internationala, si nu stiu daca functioneaza cu un card gen Banc Post Taifun sau ceva similar, astfel incat romanul de rand s-ar putea sa nu aiba acces la aceasta maniera de a cumpara mai ieftin. Dar merita macar incercat, inainte de a arunca 25 de euro pe un cd de pe amazon, cand acelasi cd e disponibil la un vanzator alternativ, la 10 euro numai, si, culmea, pe acelasi site!
Deschideti ochii ca sa nu cascati punga!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DG



Conectat la: 23 Feb 2004
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 28, 2006 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiti daca se poate comanda de pe Amazon cu un card de la BRD Maestro in lei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DG



Conectat la: 23 Feb 2004
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 28, 2006 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, si cam cat costa transportul pana in Ro pt 4-5 cd-uri audio? Si in cat timp sosesc?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Aug 28, 2006 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru plata pe amazon, dintre cardurile de la noi, pot fi utilizate Visa si Mastercard(in lei).

Trebuie mers la banca emitenta si asociat cardul cu unul virtual(asa se numeste) alimentat din cardul sau contul curent ca un depozit cu suma maxima de decontat zilnica(pentru evitarea pe cit posibil al fraudelor).

Pretul pentru trasportul unui cd este de 4-5USD(sau echivalent in Euro, GBP).

Ca timp de livrare:1-2 saptamini amazon.com, 1-3 saptamini amazon.de, 1-2 saptamini amazon.co.uk(numai pe aceste amazon le-am incercat).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community