FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Aug 13, 2006 10:10 pm    Titlul subiectului: DAC Lupuroz Raspunde cu citat (quote)

A fost greierasul pe la mine cu DAC-ul facut de Lupuroz! Am facut teste pe 5 playere si cu diverse muzici. Rezultatul:

FELICITARI lui Lupuroz !

In sfarsit am auzit, pipait si vazut ceva romanesc de calitate exceptionala! (pentru prima oara pentru mine!)

Din punctul meu de vedere, mica placutza este o mare reusita! Drept dovada.... deja imi comand si eu una!

Daca ma intrebati cum suna?!......e greu de spus si nu-mi plac termenii consacrati! Pur si simplu suna superb! I-am scris sa nu-l mai modifice si sa-l lase asa cum este!

Conditii si probleme obligatorii pentru o apreciere corecta:

- este FOARTE dependent de un semnal SPDIF de inalta calitate! Fiecare player a sunat DIFERIT in felul lui! Cele bune au performat superb! Multe playere care suna bine pe analog pot avea o iesire SPDIF proasta (sau nepotrivita) sau invers! Playerele multiformat divx chinezesti sunt MIZERE pe SPDIF si in general orice player ieftin de supermarket!

- este FOARTE dependent de cabluri; cel de SPDIF este crucial! Cele de analog iarasi foarte importante. Important cablul digital sa nu fie foarte lung.

- trebuie lasat sa functioneze minim 30 minute sa ajunga in parametrii, recomandabil cateva ore; deasemenea si playerul-transport trebuie sa aiba o perioada de incalzire.

- trebuie sa fie alimentat din trafuri bine facute si bagat intr-o cutie decenta.

- trebuie rodat ceva vreme pana sa intre in parametrii; apreciez ca minim 50 ore de functionare.

PS - pentru prietenii ieseni - degeaba va temeti de "bucuresteni"! Ceea ce este de valoare iese la iveala! Va zic asta deoarece am perceput o retinere in a pune public acest DAC la dispozitia celor de aici desi au fost cateva initiative. Acel "test" facut la Audioconcept intr-o seara pe fuga nu a fost foarte relevant; placa era spanzurata in aer de 2 trafuri, eram pe seara obositi, nu am facut o comparatie pe mai multe surse SPDIF si cu muzici diverse, comparatia a fost nedreapta deoarece s-a folosit sistemul NAIM, adica player NAIM cu amplif NAIM contra bietului DAC cu sursa cdplayer Creek...si nici macar pe aceleasi cabluri analog ca sa nu mai zic ca habar nu am ce cablu digital s-a folosit?!
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 13, 2006 10:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 13, 2006 10:52 pm    Titlul subiectului: Re: DAC Lupuroz Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:

- trebuie lasat sa functioneze minim 30 minute sa ajunga in parametrii, recomandabil cateva ore; deasemenea si playerul-transport trebuie sa aiba o perioada de incalzire.

- trebuie rodat ceva vreme pana sa intre in parametrii; apreciez ca minim 50 ore de functionare.


LUPULE ROZ, lamureste-mi si mie cele 2 aspecte enuntzate, de Momolo, mai sus, please.. Cam cat de tare se-ncalzeste (si mai ales ce componenta se-ncalzeste) ca sa trebuiasca sa-l aduci in parametrii?? Si aceleasi intrebari pt "rodaj"????

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 13, 2006 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant! Pacat ca nu a beneficiat de test si micul Nakamichi MB-10. Crezi ca scot mai mult din el cu acest DAC? Oricum suna foarte frumos si cred ca la asta contribuie mult si modificarea facuta de tine. Foarte frumos lucrat. Felicitari
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Aug 13, 2006 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan, habar nu am cum ar suna pe MB-10 SPDIF ?! Din cate se vede, DAC-ul este dependent de iesirea digitala la modul absolut. Unii gasesc acest lucru (precum si dependenta de caluri digitale) ca un mare defect. Normal ca un DAC jitter-free ar fi (teoretic) net superior insa ar trebui sa tinem cont si de pret! Pe de alta parte daca nimeresc un transport potrivit si un cablu potrivit pe bani putini, pe mine nu ma pasa teoria ci practica, adica faptul ca se aude bine!

bogdan69, dupa ce-mi fac si eu un DAC Rockna cu placa asta o sa vi pe la mine cu Naka MB-10 si vei hotara singur daca se merita oboseala; din ce estimez eu acum nu prea ai nevoie.
Daca ai observat am pus niste radiatoare suplimentare deoarece i-a crescut un pic consumul in urma upgradelui. Aveam de gand sa fac o lucratura si mai estetica insa timpul bata-l vina!

daddycool, cutia de aluminiu in care greiere a bagat DAC-ul se inginge zdravan. Dar m-am referit la faptul ca orice aparat ajunge in parametrii maximi dupa ceva vreme in care se stabilizeaza termic. Cat despre rodaj este unanim recunoscut ca orice montaj nou trebuie sa functioneze o anume perioada pentru ca sa ajunga la parametrii optimi mai ales din cauza formatarii condensatoarelor electrolitice.
Sus
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dependenta de cabluri si de playere nu provine de la jitter, care este practic eliminat in procesul de reclock, ci din faptul ca nu exista (intentionat) transformator pe intrare. Am preferat aceasta optiune pentru a folosi la maximum potentialul dac-ului in cazul unei surse de calitate.
Cat despre burn-in, totul este relativ, nici un designer nu poate prezice dinainte de cat timp va fi nevoie pentru acest lucru..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 9:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo am pus cablul SPDIF (75ohm) de la tine in locul cablului meu care era un cablu pentru audio analog si in plus avea si 5m lungime. Rezultatul ? Uimitor, daca inainte aveam retineri la inalte, care erau cam dure si nu ofereau o transparenta nemaipomenita acum totul s-a transformat in bine, inalte extrem de rafinate si dulci, in sfarsit tweeterele de la HGP-uri respira si ele. Nu credeam ca un cablu optim transforma sunetul asa de tare. La mine in plus se aude si mai bine pe iesirea placii de AES/EBU , format profesional.(de fapt aceiasi iesire cu SPDIF, dar semnalul are alta logica, ceasul vine separat de date). Una peste alta DAC-ul RD-2 de la Rockna daca este pus cum trebuie, corect, in sistem se ia la tranta cu orice DAC sau cdplayer de mii de euro.Momolo a sintetizat foarte exact in ce conditii RD-2 suna BETON.

Rockna (evident Lupulroz) a mai scos un DAC , RD-3 , pe care sper sa-i faca vant incoace cat mai repede, sa vedem cum se comporta si acesta. Oricum, viitorul suna bine si pentru hi-fi ul romanesc, atat din punctul de vedere al calitatii cat si al preturilor Wink [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In acest caz nu pot fi decit multumit ca am fost printre primii care au avut ocazia sa-l asculte. Impresiile despre el vi le-am impartasit la "Unde sunt producatorii romani de hi-end"
Momolo, nu cred ca este vorba de nici o retinere a celor din Iasi de a-si expune creatiile.

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz
Citat:
Dependenta de cabluri si de playere nu provine de la jitter, care este practic eliminat in procesul de reclock, ci din faptul ca nu exista (intentionat) transformator pe intrare. Am preferat aceasta optiune pentru a folosi la maximum potentialul dac-ului in cazul unei surse de calitate.
- o decizie foarte buna dupa parerea mea!

Mentionez ceva (in premiera) - am ascultat nu cu multa vreme in urma, tot la mine pe sistem (acelasi) si decodorul jitter-free Lavry Black! Foarte bun, evident....insa pretul nu este tocmai de trecut cu vederea! (1300 euro +TVA) Nu ma hazardez sa fac, comparatii fiind la distanta in timp insa pot sa va spun ca din 4 playere de-ale mele (aceleasi ca acum + unul nou de data asta) a sunat de 4 ori DIFERIT! Fiecare SPDIF avea o anume amprenta usor de detectat in sunet ACEEASI ca si acum pe DAC-ul RD-2 ! Acelasi player care a fost cel mai bun pe Lavry.....acelasi a fost cel mai bun pe Rockna RD-2!...si evident, acelasi cel mai prost....la fel!

Explicatia data de un bun prieten (C.S.) a fost ca playerele care au sunat necorespunzator nu extrag semnalul digital corect.....insa a fost vorba nu numai de "prost si bun"! ci mai degraba de DIFERIT cu exceptia pocnitorilor (playere divx)! De data asta nu m-am putut decide atat eu cat si greierasul, care transport sa alegem ca cel mai bun deoarece playerul Nakamichi DV-10s si Marantz CD6000KI au sunat ambele la mare valoare insa cu nuante usor diferite in sound!...deci depinde de gust! Eu inclin catre Nakamichi iar greierasul catre Marantz din cate mi s-a parut!

....si cine spune ca o scula buna, high-end NU este colorata la sunet.....consider ca greseste! Problema nu este DACA ci CAT (dar si CUM?) ?! Am sesizat EVIDENT si la scule audio FOARTE bune si scumpe ca soundul dintre, de exemplu, 2 perechi boxe, este foarte diferit chiar daca ambele sunt de MARE valoare! (si un mare pret)

In consecinta, cum am zis de multe ori, ma bazez mai mult pe experimentul practic si mai putin pe faima brandului, prospect, principiul "daca costa mult nu are voie sa sune prost!" sau inversul acestuia (cazuri totusi FOARTE rare!).

Voi cumpara deocamdata numai RD-2 (verificat!)

Placuta RD-3 fara upsampling inca nu ma incumet s-o cumpar; cine o ia il invit sa facem teste la Bucuresti! (am ascultat de 2 ori playere fara upsampling si mi s-a parut un sunet mort, lesinat, pe scurt nu mi-au placut; asta nu spune nimic, trebuie incercat!)

Per total, raportul calitate/pret la Rockna RD-2 este incredibil! Felicitari inca o data!
Sus
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 11:33 am    Titlul subiectului: DAC Raspunde cu citat (quote)

Momolo ai facut test si cu o conexiune optica? cam care crezi ca e diferenta?. In cazul in care nu am un cd player cu coaxial, ar fi mai interesant de asamblat in interiorul unui cd? Am vorbit mai demult cu lupulroz dar am fost cam ocupat in ultima vreme pentru niste teste, o sa il contactez curind si pe el pentru DAC dar pina atunci citesc ce scrieti voi.

Felicitari Lupulroz pentru DAC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu astept a varianta de DAC no-compromise de la Rockna. Pina acum DAC-urile se incadreaza la categoria "buget", tineti cont si de asta!
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

evident ca este in categoria buget insa impreuna cu un player de calitate pe SPDIF concureaza lejer categoria de pana intr-o mie de euro! (la un pret foarte bun)

Daca mai apare unul si mai bun si daca am cum sa-l probez o sa-l cumpar si pe ala.
Sunt curios si de cel fara oversampling ?
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Butch care sunt compromisurile actuale ? Ce inseamna un DAC "no-compromise" ? Cam care este pretul unui asemenea DAC ? Care sunt beneficiile in plus ? Te intreb din curiozitate pentru ca de DAC-uri "no-compromise" este plina piata, multe sunt cele care ating si depasesc bariera a 10.000 $. Daca DAC-ul din viziunea ta "no-compromise" presupunem prin absurd ca va iesi pe piata la 1.000 $, nu va fi si el la randu-i fata de cele care costa 10.000$ un produs de tip "low-cost" ?

Va fi interesanta o auditie a unui astfel de DAC "no-compromise" scos de Rockna intr-adevar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In contextul dat, prin "no-compromise" inteleg "nici un compromis constructiv, mai bine nu se poate". Cit despre pret, dupa mine DAC-ul este prea ieftin, cred ca s-ar putea vinde si la pret dublu. Asadar, daca LupulRoz ar scoate un DAC pe care l-ar vinde la 1000 euro, sint convins ca pretul corect ar fi mai mare. Prin pret corect, inteleg pretul la care s-ar vinde daca ar fi fabricat, de exemplu, in UK, daca i s-ar face o reclama pe masura, cu tot bullshitul de rigoare, samd.
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo a tintit foarte bine Smile RD-2 cuplat cu ceea ce trebuie suna ca un cdplayer foarte bun, oare mai merita efortul financiar pentru un DAC superior cand marea majoritate a audiofililor romani au restul componentelor de nivel mediu ? Nu te obliga la un upgrade si la restul sculelor ca sa simti toate calitatile DAC-ului "no-compromise" ? Merita pentru un audiofil roman de nivel mediu sa faca aceste eforturi financiare pentru un plus calitativ care e posibil sa nu iasa spectaculos in evidenta ? Wink
La preturile astea vorba lui Momolo, "imi iau si dala ca-i ieftin si bun, care-i treaba ?"
Eu zic ca RD-2 e o certitudine la un pret excelent, pe cand viitorul DAC "no-compromise" este doar la categoria "tinere sperante".

Revenind la RD-2 cea mai mare acuza care i se aduce ar fi faptul ca foloseste un upsampler (SRC) de calitate medie, denumit de multi DIY-eri "gunoi". Totusi acest "gunoi" denumit AD1896 face si bypassing, nemaintervenind asupra semnalului original. DIY-eri mofturosi cand l-au bypass-at au constatat ca sunetul este cam la fel, deci nu intervine prea mult in sunet(mai deloc), isi face treaba excelent pentru banii lui. Eu i-as sugera lui Lupulroz sa puna un buton prin care utilizatorul sa-si aleaga singur modul de utilizare, cu SRC sau fara, bypass ca sa nu mai caraie Smile

In alta parte unde ar mai fi marele compromis ? Ca nu are condensatori colorati frumos pe care sa scrie Panasonic, Wima,etc ? Uita-te la specificatiile lui RD-2 care-s de toata jena dupa care baga urechea sa-l asculti si vei uitat total de THD, IMD, etc.......

Multe DAC-uri sunt "no-compromise" cu specificatii fantastice, cu THD de 0.000000000000001 % etc... si cand le asculti constati ca nu au ritm, ca suna strident, mediile nu-s complete, etc. Pentru unii DAC-uri "no-compromise" sunt cele realizate cu anticele TDA 15 nu stiu cat fara filtre low-pass, fara upsampling, oversampling, DAC-uri care par dinozauri fata de cele actuale.Ideea este ca nu trebuie picat in nici o extrema, nu trebuie sa crezi ca specificatiile tehnice fac in totalitate sunetul, multe lucruri stau ascunse chiar inginerilor si desigur nici extrema in care nu te intereseaza ce-i inauntru nu e buna.

Mie mi se pare ca tocmai compromisul realizat cu cap duce la cele mai bune rezultate, la un randament mare calitate/pret.

Interesanta optiunea Lupuluiroz de a da alternative atat celor care apreciaza avansul tehnologic (RD-2) cat si celor care prefera "old-school" (RD-03). Sa vedem de ce va fi in stare si categoria "no-compromise", aici sunt cele mai mari sanse de ratare , idei si piese bune,rezultate nu tocmai pe masura , aici se vad maestrii care se pricep si care creeaza doar din nimereala Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
evident ca este in categoria buget insa impreuna cu un player de calitate pe SPDIF concureaza lejer categoria de pana intr-o mie de euro! (la un pret foarte bun)
Care ar fi pretul (estimativ) al unui astfel de player in conditiile in care nu se doreste un exemplar SH iar conditiile de testare in .ro sint cele cunoscute (mai ales pentru produse din gama buget)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Urmatorul
Pagina 1 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community