FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 32, 33, 34  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
DorinD a scris:
Atunci succes in orbecairile voastre!
Un Domn, intr-adevar! Respectele mele ...



Nu-mi plac lamentarile si voi asta faceti. Sau poate nu va place sa rupeti pisica ci sa frecati mereu problema cablului si a sumei minune ce trebuie investita in CD-player, exact ca niste domnisoare.
Eu am dat o solutie, nu e prea stilata --recunosc--, e muncitoreasca dar are o sansa de a da un rezultat cu sens. In loc sa zici "da, multumesc" mata Purs ma trimiti direct la groapa cu nisip DIY.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".


Ultima modificare efectuata de catre DorinD la Lun Aug 14, 2006 4:27 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

baieti acum pe bune, vreti sa va dea Lupulroz si o vila cu camera de auditie ca sa fie totul mai usor ? Laughing Daca iti iei un DAC de 10.000$ ii pui un transport de tip divx de 100 RON si cabluri de 5 RON metru ? deci si un DAC de 10.000 $ in realitate costa poate 20.000 $. Luata doar placa separat se dovedeste a fi o solutie excelenta pentru DIY-rii fara cunostiinte prea vaste care isi pot imbunatatii considerabil cdplayerul, un fel de upgrade la indemana, plus ca poate primi si semnal din exterior.

Sincer vorbind nici un cdplayer dedicat de la Momolo nu a sunat prost, ci de la binisor in sus si imbunatatirea sunetului s-a sesizat la toate cdplayerele. Doar dvd-ul divx de tip pocnitoare din Metro a sunat la fel de prost ca transportul. Cand Momolo a zis transport bun si cablu bun a dorit sa specifice ca in aceste conditii DAC-ul se poate lua la tranta cu cdplayere si DAC-uri de mii de euro, el vorbea de maximul ce se poate stoarce.

O idee interesanta: eu caut un cdplayer care sa se potriveasca cu DAC-ul, voi doriti sa stiti daca cdplayerele voastre vor suna mai bine cu DAC-ul. Rezulta ca sunt dispus la orice teste, combinatii va da prin cap, cu cdplayere, placi de sunet, dvdplayere, etc.........astfel toate partile se vor lamuri cum sta treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Nu-mi plac lamentarile si voi asta faceti. Sau poate nu va place sa rupeti pisica ci sa frecati mereu problema cablului si a sumei minune ce trebuie investita in CD-player, exact ca niste domnisoare.
Si in ce anume ar consta ruptul pisicii, in cazul de fata?
Nu de alta dar mselescu, romandoc, momolo si ultimul pe lista - cu voia dumneavoastra - Costin au pisici disponibile dar si unele mici retineri in a rupe frumoasele animale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
DorinD a scris:
Nu-mi plac lamentarile si voi asta faceti. Sau poate nu va place sa rupeti pisica ci sa frecati mereu problema cablului si a sumei minune ce trebuie investita in CD-player, exact ca niste domnisoare.
Si in ce anume ar consta ruptul pisicii, in cazul de fata?
Nu de alta dar mselescu, romandoc, momolo si ultimul pe lista - cu voia dumneavoastra - Costin au pisici disponibile dar si unele mici retineri in a rupe frumoasele animale.

Cei care are pisici audiofile mai multe, sa dea si la cei care nu are ca sa le rupa in doua, ca eu daca prind una bagaboanda de prin jurul blocului o sa ziceti ca nu e buna. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
baieti acum pe bune, vreti sa va dea Lupulroz si o vila cu camera de auditie ca sa fie totul mai usor ?

Nu, dorim o vila cu camera de auditie, piscina in fata, 5 domnisoare scoase de pe copertile revistelor balacindu-se topless in ea, un Jaguar in parcare. Altfel nu discutam Wink

Acum serios, problema transportului e exagerata zic eu, exista destule scule mai vechi care s-ar preta. Problema in ziua de azi e ca categoria entry-level/mid-fi cam dispare si fara citeva sute de euro (cel putin) ceva nou si decent cam greu. Nu inteleg de ce ar fi exclusa varianta second-sand.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
Eu am dat o solutie, nu e prea stilata --recunosc--, e muncitoreasca dar are o sansa de a da un rezultat cu sens. In loc sa zici "da, multumesc" mata Purs ma trimiti direct la groapa cu nisip DIY.
Stimabile DorinD, am sa te rog sa nu-mi pui cuvinte in gura.

In alta ordine de idei, probabil nu ai citit atent enuntul problemei:
purs a scris:
Criterii care sa excluda pretul, masuratorile si alte cele la care onestul cumparator nu are acces.


Si am sa inchei cu un ...
Citat:
Noroc cu profesionistii care asculta Keith Jarrett pe osciloscop Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs a scris:
...Din pacate discutia are loc in Stereophile, nu in DIY & Minitehnicus ...

Din pacate eu in sensul de "hai la groapa cu nisip" am interpretat chestia de mai sus.

Ruptul pisicii aici este de a lega cumva caracteristicile electrice ale etajelor de iesire digitale ale CD-playerelor vizate cu cele ale intrarii DAC-ului in speta. Poate fi o simpla citire de tabele publicate de fabricanti pe ultima pagina din manual, nu neaparat de mers cu multimetrul prin Media Galaxy sau de deschis capacul la CD-playerul de acasa. Gata, v-a trecut spaima?!

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".


Ultima modificare efectuata DorinD la Lun Aug 14, 2006 4:58 pm, modificat de 4 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema: motanul meu a atentat la un tweeter. Din pacate atentatul a fost reusit. Cum sa interpretez asta? E audiofil, au ba?
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Am si eu o problema: motanul meu a atentat la un tweeter. Din pacate atentatul a fost reusit. Cum sa interpretez asta? E audiofil, au ba?

Nu, dom'le. Dupa cate imi amintesc, tweeter-ele tale sunt israelene si daca motanul tau a reusit in atentat, inseamna ca el e din hezbolah. Very Happy

... sau el a auzit inaintea ta ca distorsioneaza si nu a mai putut suporta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare, pentru DorinD in special. Dorin, eu sunt dispus sa merg cu multimetru dupa mine in MediaGalaxy, mare scofala,dar spune-mi te rog, la ce anume trebuie sa fiu atent cand vine vorba de o legatura coaxial-digitala ? Ce fel de cablu imi recomanzi tu ? Detaliaza pe subiect te rog....Pe bune, incepe sa-mi placa zona DIY, mai ales ca banii nu cresc in copac.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna poanta, da' nu-i vorba de tweeterele sfinte, daca atenta la alea il serveam la cina Wink
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Am si eu o problema: motanul meu a atentat la un tweeter. Din pacate atentatul a fost reusit. Cum sa interpretez asta? E audiofil, au ba?


mare mare grija la motan. urmeaza woofer-ele, tweeterul nu a fost decit un antrenament... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
butch a scris:
Am si eu o problema: motanul meu a atentat la un tweeter. Din pacate atentatul a fost reusit. Cum sa interpretez asta? E audiofil, au ba?


mare mare grija la motan. urmeaza woofer-ele, tweeterul nu a fost decit un antrenament... Smile

Jivina perversa Sad

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
am si eu o intrebare, pentru DorinD in special. Dorin, eu sunt dispus sa merg cu multimetru dupa mine in MediaGalaxy, mare scofala,dar spune-mi te rog, la ce anume trebuie sa fiu atent cand vine vorba de o legatura coaxial-digitala ? Ce fel de cablu imi recomanzi tu ? Detaliaza pe subiect te rog....Pe bune, incepe sa-mi placa zona DIY, mai ales ca banii nu cresc in copac.

Deschidem un subiect pe tema la DIY?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 14, 2006 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
am si eu o intrebare, pentru DorinD in special. Dorin, eu sunt dispus sa merg cu multimetru dupa mine in MediaGalaxy, mare scofala,dar spune-mi te rog, la ce anume trebuie sa fiu atent cand vine vorba de o legatura coaxial-digitala ? Ce fel de cablu imi recomanzi tu ? Detaliaza pe subiect te rog....Pe bune, incepe sa-mi placa zona DIY, mai ales ca banii nu cresc in copac.


Legatura digitala pe coaxial se incadreaza in teoria liniilor lungi, deci aici are sens discutia despre adaptarea de impedanta. Conteaza daca cablul are impedanta de 50, 75 sau 300 ohm.
La fel legatura optica. Diodele de emisie erau un model in implementarile de acum 20 de ani si alte modele in implementarile de acum, etc, etc.

Nu stiu Colonelu'-le ce-i de facut, daca sa-l muti sau nu. Pt. mine domeniul audiofil e unul si acelasi si ma cam descumpaneste faptul ca la orice detaliu tehnic cat de mic trebuie s-o iau in freza si sa fiu mazilit la DIY.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 32, 33, 34  Urmatorul
Pagina 3 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community